Споделена история от Здраве

Става въпрос за дъщеря ми
Здравейте! Пише ви много разтревожена майка на 21-годишно момиче.
До преди година дъщеря ми работеше от вкъщи, което доведе до крайно затлъстяване - без да преувеличавам, беше стигнала поне 85кг, а е 163см висока. Беше спряла да излиза, само работеше, ядеше и спеше. Ядеше много.
Случайно попаднах на обява за работа, която сякаш щеше да й допадне, така че й казах за нея. Много й допадна идеята и отиде на интервю. Беше сигурна, че ще я вземат и наистина така стана. Започна да работи там, изглеждаше много доволна. Започна да отслабва, самочувствието й се повиши, започна да излиза наляво-надясно с колегите си, с нови познати... Радвах се за нея.
Проблемът е там, че тя не спира да слабее! В началото на декември тежеше 54кг. и беше много слаба. Казах й малко да увеличи количеството храна, защото не бива повече да намаля теглото си. Вчера я накарах да се качи на кантара, тъй като ми се струва вече съвсем хърбава и що да видя - 49. 5кг.
Питам я яде ли през деня - отговаря, че да. Като я питам какво е яла, имам чувството че си измисля някакви неща, тъй като се позамисля, гледа настрани, бързо дърпа разговора към друга посока. Вечер не яде почти нищо - вечният отговор е, че е яла в късния следобед и не е гладна.
От едната крайност детето отиде към другата. Не знам как да подходя. Дайте ми съвет какво да й кажа, така че да й повлияя по някакъв начин. Сигурна съм, че се безпокои да не надебелее отново до онова ниво, но не знам как да й обясня, че и това, което е постигнала сега, не е по-малко лошо от предишния й вид.
И другото, което ме безпокои е, че като си направя равносметка... тя е отслабнала около 40 килограма за година. Това може ли да е увредило организма й?
Надявам се да не изглеждам като досадна майка, която се вре безпричинно в живота на децата си. Просто се притеснявам за дъщеря си.

Коментари

1.   Значи малък съм, но имам някои познания (15 годишен), тъй като се тренирам постоянно.. За нейния ръст теглото нормално трябва да е 55-57 кг., та и при мен майка ми и роднини се тревожат понеже съм 180 и нещо - вече не знам колко и съм 67 кг. (но смятам, че стават малко банални, защото си стоя така и нямам проблем). Аз отслабнах за месец/месец и половина с 18-20 килограма, но и не спирам тренирам усилено. Та по този въпрос бих казал, че е добре да вземе да се храни и да не си втълпява такива съмнения за надебеляване отново. И аз по едно време се бях вманиячил, но всичко опира до това какво ядеш, и ако се храниш полезно за теб с достатъчните за теб вещества всичко е наред. Трябва да и се обясни според мен, че не е невъзможно да задържи едно и също тегло без диети (неправилни, тъй като глада не е диета). Вие сте майката покажете по някакъв начин, за да няма анорексия скоро с недохранване или язви. Просто може да вземе да си изгради някои навици спрямо храненето и да ги спазва. Също храненето 3 пъти в деня е добре, като сутрин е нискокалорична храна; обед главното меню - "зоба" ; вечер - нискокалорична -> дори не е важно да е нискокалорична храната, а съотношението между въглехидратите, белтъците и мазнините в храните. С 3 хранения също се изгражда система спрямо метаболизма - кога да се задейства по-усилено. Не знам дали съм помогнал, но може да и се обясни, че става и без глад - рано или късно ще се предаде, тъй като тялото няма да има сила и ще усети силен глад - при мен се е случвало, когато си нямах на представа как стоят нещата.

2.   Може да е болна. Да отиде да си направи изследвания.

3.   Отслабването е един от признаците на диабета, да си направи изследвания на кръвта, дано се окаже че не съм бил прав.