Споделена история от Здраве

Май психолога ми не е добър?
21м, от вече над месец ходя на психолог заради разни проблеми, но като че ли не съм доволен, поне аз не виждам голям, дори никакъв ефект.

Вика ме вече... по три пъти на седмица, взима 20лв за 45 минути, всеки път различни часове и дни, като дори е забравяла неведнъж в колко часа ни е сеанса, дори един път ми звънна да ме пита мен...
Още като отидох при нея, тя не знаеше какво е обсесивно-компулсивно разстройство, което имам, поставена диагноза от психиаТЪР, или пък че това нещо се лекува с лекарства, това не ми го каза директно, ама вика, че лекарствата вредели, абе общо взето не ме разбра относно това.
За мен тези неща сериозно повдигнаха червен флаг относно квалификацията и.
Та е на 30-33 години някъде.

Не смяташе, че имам депресия, в която съм убеден, че имам.

Коментари

1.   Знам, какво ти е, с психолози и психиатри НЕ става. Те само ти вземат парите. Същото е и с лекарствата. Трябва САМ да се справиш.

2.   При психолог не се ходи да ти даде съвет или да ти изпише лекарства, при него се ходи да говориш и да се чуваш какво казваш. Като психологът задава въпроси които да те подтикнат до правилния за теб отговор, тоест сам да намериш решение на проблема си с помощта на въпросите на психолога.
Не се вижда в темата ти от какво не си доволен? Психолога не е длъжен да знае диагнозите на другите специалности, а психиатрията е друга специалност. Намираш ли за нормално изискване към дерматолог да знае всички сърдечни диагнози? Плюс това защо повече вярваш на психиятъра от колкото на психолога, защо реши че имаш ОКР наистина? ОКР значи поведението на МОНК, ти така ли се държиш? Защо въобще търсиш психолог или психиатър и какви са оплакванията ти?

3.   Към номер 2, знам, защото съм го развил, не като МОНК, доста по-зле беше, по много пъти миене на ден, ако не се получи от първия път търкам търкам докато не съм сигурен, че съм се измил правилно, сигурно съм се мил над четиридесет пъти на ден, чак кожата на ръцете ме болеше, и не в кръга на шегата, след време чак лампите с крак ги цъках за да не си мърся ръцете.

Това започна още преди година и половина, но неволно започнах терапия и положението сега е друго, естествено имах поставена диагноза и от психиатър, та да, така се държах.

При психолог ходя заради други проблеми, като тя ме разпитваше и съм казал и за този си проблем, просто ме учуди тя като психолог, че не знае за това, макар и физическа болест, тя все пак променя психиката.

Знам и, че психолога не може да изписва лекарства, само психиатър.

4.   Щом чувстваш, че нещо не е наред, значи не е! Ролята на психолога е да те освободи от напрежението, не да те кара да се чувстваш не на място и по-напрегнат. Възрастта не е от значение, но като знам вече колко лесно се става психолог, по-добър подбор трябна да направиш

5.   и аз бях ходил на времето и също не ми помогна. Говорил съм с няколко души, които са ходили на различни и никой не беше доволен. Явно толкова и разбират нашите. На Запад е редовна практика да се ходи и явно там са по-добри, а нашите психолози са като държавата ни. То реално като се замисля, няма и добра подготовка по псиология в самите университети. Вероятно са единици добрите. Всъщност в моя град, който е голям, съм чувал само за една, която е добра, но взима адски скъпо и при нея ходят само най-богатите бизнесмени. Тя отделно преподава в университета, вкл. и на жена ми, защото тя следва медицина и това е включено в пргорамата. Отделно я използват и в следствието да прави психопрофил на убийците и да разгадавамотивите им. В смисъл, че помага при разследването и после в съдебния процес.

6.   Потърси си психоТЕРАПЕВТ, а не психолог или психиатър...

7.   А и да допълня - ОКР може да се лекува по много различни начини и не е нужно да е с лекарства. По принцип с лекарства е най-бързо, но и най-КОФТИ, за самия човек, защото не осъзнава на какво се дължи обсесията. Освен това може да стане зависим от лекарства.

Наистина ти трябва психотерапевт, който да има опит в няокое от следните направления - психоанализа, дълбинна терапия, неорайхианска терапия и тн.

8.   От 2 а какви са проблемите за които ходиш при психолога? За ОКР се съгласявам, пии си лекарствата, но прави и усилия да се справиш с миенето. Мой дядо имаше проблем като твоя след операция от тения го бяха наплашили лекарите и той също си миеше ръцете по 40 пъти по 20 мин затова знам.
За невярващите дядо отделяше доста време на мивката и имаше над 20 кубика сметка за вода месечно, пи си лекарствата няколко време и с наша помощ успя да се справи.

9.   Потърси психотерапевт, но го проучи добре, погледни по форуми за отзиви, така ще знаеш, че е наистина добър.
Успех.

10.   Aвторе , предполaгaм кaкъв е " проблемa " , зaтовa ще ти го кaжa тaкa : aко въпроснaтa психоложкa се опитвa дa измести фокусa от именно реaлния проблем към розово бъдеще , aко се опитвa дa говорите зa приятните ти спомени от детството и т.н. без дa зaдълбaвa в " проблемa " - сменяй я!
Имa едни тaкивa трикчетa , дето се ползвaт и при неизлечимо болни по принцип. Дa ти " нaпудрят " очите и дa ти сложaт розови очилa общо взето. Избирaтелно се извеждaт спомени от минaлото , евентуaлни приятни/ желaни събития зa в бъдеще и т.н.
Aко не грешa обaче , при теб трябвa дa се зaдълбaе в причинaтa.
И кaкто кaзвa някой по- горе , мaй ще е по- добре дa потърсиш психотерaпевт , но с повечко стaж.

11.   Смени психолога веднага. Търси психоанализиран терапефт!!!
Най-добре е да е с медицинско образование, но дори да не е питай дали е психоанализиран!, а ако е завършил Психология в ПУ, Благоевградския и тем подобни - Не си харчи паричките на вятъра

12.   Сульо и пульо завършиха психология последните 10 години. Много като магистратура, след недотам релевантна първа специалност. Аз не бих се доверила - в моя кръг от познати и приятели има вече 6 такива. Не че нещо, ама нямам желание да се учат върху мен.

Търси квалифициран психотерапевт - броят се на пръсти в БГ подобните специалисти за съжаление.

13.   Тук в България вече е много модерно да се казва как всичко зависело от теб самия и сам си си виновен за проблемите.
Да, ама някои заболявания, като това на автора, изискват помощ и той си помага САМ като я търси! Ако човек можеше да се справи САМ със всичко, по цял свят нямаше да има лекари и психотерапевти. И аз исках да си помогна така, вече смених двама тук в България и няма абсолютно никаква промяна. Вече минаха 5 години от както започнах. И честно казано, не вярвам, че нещо в тая държава работи както трябва.
Вярвах, че могат да ми помогнат, имах доверие, но когато даваш по 40 лв за няма и 30 мин и не виждаш никакъв резултат в един момент виждаш, че си наивен будала.
Авторе, желая ти късмет в откриването на добър психотерапевт, най-вероятно има такива, но аз не случих на тях. И не - не е нормално човек, които работи в сферата на психичното здраве да не знае какво е ОКР! Айде бе.. в тая страна вече толкова сме свикнали с абсурдите, ама това пациентите да знаят повече от лекарите/терапевтите ми идва в повече. Моят съвет е да потърсиш друг.

14.   Просто си потърси друг психолог. Тази явно е тотална мърла. Не стига че не си е учила уроците, ами и несериозна. Потърси някой друг. Някой предлагат безплатна първа консултация и в скайп, да не си губиш времето.

15.   Прочетете тази статия и статиите към нея- http://psy-consulting.blogspot.com/2015/01/blog-post.html . Вероятно ще ви дадат отговор. В България професията психолог не е добре регламентирана. Има прекрасни специалисти с много опит, но има и шарлатани. Внимавайте при подбора.