Споделена история от Здраве

Шизофрения
Здравейте, искам да отправя въпроса си към хора които са запознати с темата. Момиче съм на 18год. с диагноза шизофрения. Това ми пречи да си намеря работа и е доста кофти кога съм сред хора които знаят, че съм с такова заболяване. Нормален човек съм през повечето време като всички останали, но хората се притесняват от мен и си мислят, че съм опасна, но не е така. Та въпроса ми е дали може да стане по- лошо и заболяването ми да се превърне в ад както е при истинските шизофреници. Точно от това ме е страх, защото сега съм на моменти и през повечето време съм нормална.
Благодаря ви предварително :)

Коментари

1.   Иска се стрикно спазване на режим с лекарства. Има случай когато изпуснеш определен час, да стане проблем и да станеш агресивна. Най добре е да се обърнеш към спецялист.

2.   Тъща ми е такава. Два пъти е лежала в психото, вкарахме я на сила с усмирителна риза. Първо я лекуваха на сила, вързана, за да не буйства. После се пооправи, не си пиеше лекарствата и влезе втори път. После същата процедура и чак тогава започна да осъзнава - след много инжекции на сила и психотерапия. Сега от няколко години е добре, но си пие лекарствата редовно и трябва да ги пие цял живот.

Та от лекарите знам, че ако се хване в начална фаза, се овладява, но трябва да се пият лекарствата редовно. Спрат ли се става опасно. Но ако се пият, не би трябвало да има проблеми. А щом ти го осъзнаваш, значи при теб не е толкова напреднало и ако се отнасяш сериозно към лечението, няма да има проблем.

3.   Съжалявам, но няма адекватно лечение за това заболяване, самата аз съм живяла над 20 години с шизофреник "баща" и така ми навреди, че нямам думи...
Дори през миналата година опита да убие близък човек и сега е в Ловеч. Той уж не помнил, уж не бил той, никога шизофрениците не приемат, че те са виновни.
Така че за мен човек, ако има вероятност да навреди на други хора и ако изобщо мислят за някой друг, освен за себе си, трябва да се одръпнат и да оставят другите хора да живеят нормално.
А относно работата, то и за напълно здравите трудно се намира, ако нямаш връзка, камо ли за някой, който има някакъв проблем, а особено за шизофренията- тъй като не се знае какво ще щукне на такъв човек в даден момент, то остави, че може да навреди на самия себе си, но и на други хора.
Така че гледай на намериш някаква работа да работиш онлайн например, за да не навредиш на някой друг, може да звучи жестоко, но това е истината, колкото и лекарства да пиеш, за да потиснеш заболяването, заболяването ти може да те надвие, дори без да го осъзнаеш.

4.   Съжалявам мила, но така са устроени хората. На тази диагноза гледат като на прокажен. Повечето шизофреници са повече опасни за себе си, отколкото за другите, но те няма как да го разберат. Това е заболяване, както всяко друго.
Разбирам притесненията ти и ако при пристъпи на болестта, не си агресивна, не виждам причина хората да се страхуват.
Предполагам ходиш редовно на психиатър и си пиеш лекарствата, защото друг начин за справяне с проблема няма.
Все още алтернативната медицина не е помогнала на хора с такова заболяване.
Другото, което искам да ти кажа, че при някои болни с времето, пристъпите се разреждат. Защо е така, никой не знае. Дано да си от тях.
Хората се страхуват, защото при пристъп тези болни са непредвидими.
На моя позната синът й е в същото положение, но успява да си намира работа. Сега е в чужбина, но какво точно работи не знам.
Не е зле да минеш на ТЕЛК, поне да си имаш, макар и малко, но все пак някакви доходи.

5.   Не съм запознат със заболяването, но ако няма лечение защо не опиташ да поработиш с психолог

6.   Ти ще можеш да водиш нормален живот само когато си пиеш лекарствата. Лошото е, че когато си в криза, няма да го правиш.
В какво се изразява при теб болеста - агресивана ли си?

7.   Ако се съгласиш с болестта, може да се превърне.
Ако не се съгласиш, няма да се превърне.
Не се съгласявай да бъдеш болна, вземи решение за себе си, че ще се оправиш. Трябва в себе си да решиш, че на всяка цена ще го ликвидираш. Това решение само по себе си ще залегне в мозъка и ще работи за твоето оздравяване.

Иначе, ако се оставим на болестта и ходим по доктори, гълтаме хапчета и разчитаме на нещо външно да ни оправи, няма шанс.

8.   Споко.. и аз съм така от близо година и повече. То положението не е за споко, ама какво да правим. Живот, трябва да се живее. Майка ми е била с това заболяване и сега дойде и моя ред явно. Единствено ходя на фитнес отвреме навреме. И по интервюта... за работа, но не ме взимат заради липсата на опит. Имам приятели, излизам чат пат но само толкова. Нямам пари да си оправя зъбите, а какво остава за дрешка или излизане за по-дълго време. Всичко е пари в този живот, а аз ги нямам. Нямам и работа, нямам професия. Нашите казват, че съм мързелива, постоянно разчитам на другите, абе изтърсляк общо взето, ама наистина намирането на работа без опит е трудно. А и не знам какво мога да правя наистина. Преди работих малко, но постоянно ме освобождаваха и не ме искаха. Нз защо. Сега нашите ще ми дадат пари, поне зъбите да си оправя. Защото изпопадаха от безпаричие. Преди имах един богат приятел и той се грижеше за мен, но сега вече няма кой да гобправи и останах на грижите на нашите. В задънена улица съм и полож се влошава....

9.   Конвенционалната медицина на признава, но има случаи на излекувани от "шизофрения". Най-често лечението е придружено от духовна трансформация чрез определени ритуали (шамански, будистки или др.). В този сайт са събрани такива истории:

http://www.successfulschizophrenia.org/stories.html

Всъщност в много по-първични общества шизофренията не се смята за болест, а даже за вид благословия. В много случаи шизофреници стават асистенти на шаманите в тези общества и се научават да контролират "болестта" си.

10.   Aвторке, би ли кaзaлa кaк точно се изрaзявa шизофрениятa ти? С кaкви " докaзaтелствa " стигнa психиaтърът ти до товa зaключение? Потърсили ли сте други психиaтри или сaмо от едни имaш диaгнозa и предписaно лечение? Търсили ли сте aлтернaтивен нaчин?
Въпросите ми не сa от не здрaво любопитство, отговори ми, aко не те притеснявa, ще ти кaжa после зaщо питaм.

11.   От авторката до номер 10
Не не съм била само при един психиатър, които ми е определил диагнозата. Първоначално бях по болниците, защото имах много проблеми с полицията, а после се стигна до психиатрия. 8 месеца бях сам сама с отвратителни хапчета които нямаха край. Е сега съм по-добре, но знам какви са шизофрениците и мисля, че се различавам от тях. Е да правя грешки за които съжалявам половината ми тяло е в татуировки, защото майка ми ме ядоса и е много против тях и реших да я нараня с това. Не съм способна да убивам, е да понякога съм много агресивна, но това е заради хората които не знаят как да се държат. Опитвам се да се здържам на публични места, но винаги ще се намери някои идиот които ще ме ядоса или ще дразни останалите, а аз не съм човек които си мълчи или стои.

12.   до авторката 11:

Добре, ти някакъв вид халюцинации имала ли си, че да ти сложат диагноза шизофрения? Според това, което описваш, "заболяването" ти може да е било и биполярно разстройство например или някакво крайно проявление на шизоиден личностен тип(което НЕ е шизофрения) или нещо трето.

Съветът ми е да вървиш към ОСЪЗНАТОСТ. Да разбереш защо и как се случват нещата.

13.   Н 10 съм aвторке, до тук не си описaлa aбсолютно нищо, от което дa се стигне до зaключение- шизофрения.
Имaш тaтуировки- много ги имaме.
Не трaеш, когaто си провокирaнa- всички по- импулсивни, експaнзивни хорa, обикновено първо реaгирaт нa злонaмерени провокaции, после мислят.
Проблеми с полициятa- нa 16 год. с приятелкa крaдохме крaсиви сaпунчетa от един мaгaзин и товa беше проблем с полициятa зa нaс.
Но ни кой не ни е обявил зa шизофренички.
Зaтовa прочети отново въпросите ми.
Кaкво се случвa, когaто се предполaгa, че си в кризa? В кaкво точно се изрaзявa ТВОЯТA шизофрения?
Предполaгaм си отхвърлялa всякaквa aвторитетнa нaмесa- зaщо, кaкво чувствaш, когaто aвторитет ( полиция, родител) изисквaт от теб. Кaк приемaш обществото, близките си? Кaк приемaш ежедневните си зaдължения?
Кaжи ми също, кaкво е товa, което нaй- ти хaресвa дa прaвиш, може би хоби някaкво? Имa ли рaзликa в реaкциите ( чувствaтa ) ти към aвторитети и към обикновени не/познaти?
Рaзкaжи ми нещо зa нaй- " необичaйните " си ( според обществото ) чувствa и действия.
Имaм причинa дa те питaм тези нещa, не искaм дa те нaсочвaм, зa товa ще ти кaжa, след кaто ми отговориш. Сaйтa е aнонимен, тaкa че, не се притеснявaй. Сподели кaквото смятaш, че можеш, но некa е по- подробно.

14.   Потърси работа чрез някоя програма за заетост на хора с увреждания. Може да ти прозвучи тъпо, ама това се сещам...

15.   Имах приятел с диагноза шизофрения. Покрай него се запознах и с други с този проблем. Този мой приятел беше най-добрия човек, който познавам. Но беше прекалено чувствителен. Бил е обект на подигравки в училище и в казармата и години по-късно след прием на екстази се отключва болестта. Не искаше да си пие хапчетата защото казваше, че не се чувства човек когато ги пие, а някакво същество без чувства и мисъл.
Другите хора, които познавам си взимат редовно хапчетата и работят. Нямат проблем с намиране на работа.
Това е живота и трябва да го живеем. Пожелавам ти успех. Гледала ли си " Красив ум" А не си-гледай го

16.   Aвторке, от " Та въпроса ми е дали може да стане по- лошо и заболяването ми да се превърне в ад както е при истинските шизофреници"
После " Е да правя грешки за които съжалявам половината ми тяло е в татуировки, защото майка ми ме ядоса и е много
против тях и реших да я нараня с това. Не съм способна да убивам, е да понякога съм много агресивна, но това е заради хората които не знаят как да се държат. Опитвам се да се здържам на публични места, но винаги ще се намери някои идиот които ще ме ядоса или ще дразни останалите, а аз не съм човек които си мълчи или стои. "

Зaрaди тези твои изкaзвaния имaм сериознa причинa дa смятaм, че ти НЕ си болнa от шизофрения.
Нямa дa те притеснявaм повече с неудобни въпроси, но прочети зa индиговите децa.