Споделена история от Здраве

Спиране на антидепресанти?
Здравеите, искам да ви споделя моята история. От малък град съм и претарпях преди няколко години стресови ситуации. И от тогава не бях добре, имах мисли за самоубиство. Отидох на лекар на психятър, и ми изписаха антидепресанти, а аз съм против тези неща. Но не след дълго се оправих, но пак имах тея мисли(лошите) и чуство за вина... И преди няколко дена ги спрях. И целия съм изнервен, изтръпвам, и не съм добре, сънувах кошмари, и пак съм все едно в началото. Въпросът ми е могат ли да се спрат, или трябва да ги пия още (пия ги вече 4-рта година). А аз нямам финансовите средства да се махма от моят град, защото много ми тежи тука. Уча и работя едновременно. А и родителите ме предискат, виждам че не могат да ме разберат. Въпросът ми е ще мога ли да ги спря, и да се успокоя, или трябва да продължавам да ги пия? Благодаря надявам се да побликувате историята ми че е много важно за мен.

Коментари

1.   Моят съвет към теб е ,вместо да мислиш за глупости и да се тъпчеш с хапчета,по-добре вземи да четеш книги и да учи.По-голям си от мен явно,а пишеш по-зле от мене.Пише се САМОУБИЙСТВО,ПУБЛИКУВАТЕ,ПСИХИАТЪР , ПРИТИСКАТ,и се пише запетая пред ''че''.Важно е да умееш да пишеш на родния си език.На твое място бих започнала да преписвам различни статии от интернет,за да се науча да пиша.Като се занимаваш с нещо и ти се овлича вниманието,както и мислите за самоубийство,рисувай,пиши песни,каквото ти харесва,играй игри,забрави за хапчетата,страничните им действия са повече от полезността им.

2.   Бате как ги спираш тея антидепресанти? Нали знаеш, че има схема за спиране и някои се спират цял месец с намаляване на дозите. Ако ги спреш изведнъж може да стане така както си описал.

Все пак съветът ми е да не ги започваш отново. Най-много някое успокоително преди сън (валериан, атаракс или подобни).

3.   До номер 1
Знаеш ли човека в какво състояние е примерно сега, че би седнал да мисли за грешките ако е направил... по добре си и не дрънкай глупости...!

4.   Авторът съм. Благодаря, че искаш да си оправя правописът, но наистина не ми е добре. Смятам, че първо за проблема може да се говори, а не за правописът.
И не знам ти бил ли си в такова състояние, или просто реши да се заяждаш. Това е ''Българин" вместо да ти помогне ще те завлече в калта. Изобщо никои не иска да ти помогне в днешно време, само може да те напсува.

5.   Н 1 - не се Овличa , a се Увличa , освен товa постaвяш зaпетaйки без рaзстояния. Първо се нaучи ТИ дa пишеш прaвилно , после съветите към другите! И зaпомни едно от основните прaвилa в животa " aко не можеш дa помогнеш , недей дa пречиш "!

6.   Антидепресанти не се спират от раз - помоли лекар да ти състави схема с постепенно намаляване на дозите до пълно спиране. Самия процес на постепенно спиране може да отнеме повече от месец, за теб самият ще е по-гладко и безстресово така.

7.   Aз ги спрях от раз! Лекарят ми беше против това-трябвало постепенно, по схема и т. н. Само че аз бях тотално психясала. Будила съм се по нощите, защото не бях сигурна дали съм изпила ХАПЧЕТО. Мислех си, че едва ли не, животът ми се крепи на антидепресантите. Станах като наркоманка-поне в мисленето си. И една сутрин прото реших, че това не е моят живот, че не мога да продължавам така. Посетих психиатъра си, очаквайки някаква подкрепа. Не получих такава, а само предупреждение за евентуалбните последствия, ако ги спра сама. Да, ама ги спрях. Беше ужасно в началото и за около 6 месеца бях като парцал. Лека полека започнах да ставам по-активна. Рахождах се много-километри съм извървявала. Започнах умишлено да се занимавам с дейности, изискващи по-сериозен физически труд (днес са мое хоби), капвах от умора и заспивах като младенец. Просто не давах възможност на ума си да мисли негативно. Днес, няколко години по-късно, смело заявявам, че съм добре. Много добре! Всичко това е като лош сън, за който рядко си спомням, но никога не забравям изцяло.

8.   Има един много тънък момент в състоянието ти.
Ти имаш мисли за самоубийство и ги желаеш, т. е. искаш да сложиш край на живота си, или имаш мисли за самоубийство, но те е страх, че можеш без да искаш да си посегнеш и да умреш?
Изясни това.

П. П. Как се казват лекарствата?

9.   Намаляй ги постепенно.
В никакъв случай не продължавай да ги пиеш.
Докторите няма да ти кажат да ги спреш, защото те освен хапчета не знаят нищо друго, и това им е хлебеца и препитанието.

За лошите мисли, наблюдавай ги. Наблюдавай си ума и мисленето, и като забележиш, че мислиш лошо, го променяй, започни да мислиш за друго /хубаво/.
Прави това съзнателно, колкото и зле да се чувстваш.
Чувството зависи от мисълта, ако мисълта е лоша, и усещането е такова. Като мислиш за хубави неща, това ще промени и чувството ти отвътре.

Също прави някаква физическа активност, както са те посъветвали по-горе - упражнения, разходка.

Имай вяра в себе си. Аз го преодолях, можеш и ти.
Не разчитай на доктори и хапчета, от тях полза и помощ няма.

10.   Намалявай ги постепенно, не изведнъж, както са писали 2. и 6. Но щом знаеш какво точно те потиска и депресира - недей да го търпиш повече, трябва да намериш начин да се махнеш. Антидепресанти се приемат обикновено за ниски нива на серотонин, а серотонинът е нисък когато човек се чувства потиснат, ниския серотонин може да се превърне в хронично състояние, така че направи каквото трябва за себе си възможно най-скоро!