Споделена история от Здраве

Вадене на зъб
Както става ясно от заглавието предстои ми вадена на зъб (кътник) доста е счупен и трябва да се извади. Малко се стреснах като разбрах, че трябва да се вади до сега не са ми вадели зъб. Искам някой на който са му вадели да сподели как точно се процедира има ли болка и за колко време горе долу става самото изваждане.
Кътникът е 1-ви долен ако има някакво значение

Коментари

1.   Няма проблем, слагат ти упойка и нищо няма да усетиш, ако зъболекарят е добър ще го извади за секунди. После може би ще те боли мястото може би един ден, купи си аулин и няма да има проблеми, не се притеснявай!

2.   За два месеца извадих 4 кътни зъба. Неприятна процедура е, но с упойката поне няма болка. После боли, но не е нещо нетърпимо.

3.   Щом е начупен сигурно е като моя случай, предпоследен долен ляв, счупен на 3 след 15 години умъртвяване. Почти нищо не беше останало на повърхността, корените трябваше да се извадят. Какво се случва?
Слага се упойка, няколко минути докато хване. От там нататък усещането при мен беше сякаш зъболекарят бута и натиска надолу от тук от там. Което е странно:), но така го усещах. За 5 минути беше цялата процедура.
След това 2 часа не се яде.
2 дена не е препоръчително да се пуши дори зъболекарят да зашие раната(аз пуших още на 3тия час, просто ме сърбеше да запаля:). Въпросът е, че има възможност да се получи инфекция.
Болка няма особена, търпи се, това ти го казвам като човек, който никак не издържа - с нисък праг на болка. Вероятно ще се подуе мястото за 1-2 дена.
На същия ден зъболекарят ми предложи да жабуря или с вода за уста - дентална от аптеката, или със солена вода. Аз действах със солената вода. 1 лъжица сол се забърква в една чаша вода и на глътки жабуриш през половин-един час. Заздравява много бързо раната, на мен ми бяха достатъчни 4-5 пъти.
Успех и след няколко месеца до половин година е по-добре да сложиш имплантант на мястото. Върху който да се сложи корона. Излиза скъпо 2000лв с короната, но ако можеш да си го позволиш е по-добрият вариант от мост. Мостът с времето прецаква съседните два зъба, а венецът на извадения зъб може да се инфектира от хранителни частици в слюнката, които попадат отдолу.

4.   При мен беше ужасно :( Вадиха ми го с две упойки и умирах от болка. След това болката също беше ужасна, едвам си отварях устата, за да говоря и думите ми се разбираха малко трудно. Една седмица пиех някакви антибиотици, не ми даваха да пия и пуша, но аз си пушех още на следващия ден.