Споделена история от Здраве

Даряване на кръв
Здравейте! Попадна ми наскоро статия за даряване на кръв и мисля да го направя, но не знам условията. Ако има някой запознат по темата, то може ли да ми обясни има ли възрастови ограничения и ако да, то може ли да се дарява от непълнолетни? До колко количество и колко често може да се прави? Правят ли се изследвания преди това? Може ли да се прави без да се знае кръвната група? Мерси предварително и лек ден!

Коментари

1.   и аз искам да знам ще поглеждам темата

2.   Трябва да се знае кръвната група! Има възрастово ограничение - под 18 не може да се дарява мисля че. Не знам дали трябват изследвания.
Количеството трябва да е до 1 литър, така мисля :Д.
Аз като питам мама дали може да даря ми казва чр не е позволено(непълнолетна съм). Друго не мога да ти кажа.
Не гарантирам за истинността на информацията по-горе!
Ж15 :)

3.   Не са ти нужни никакви изследвания, попълва се само една декларация с около 30 въпроса свързани с наличие или липса на болести и рисков начин на живот и т. н. Не е нужно да си знаеш кръвната група. дори след като ти вземат кръв, няколко дни по късно, ако желаеш, ще ти дадат и картонче с кръвната група /безплатно/ подчертавам безплатно, защото изследването за кръвна група струва над 20лв.
Задължително трябва да си пълнолетен на възраст между 18 и 65г. Трябва да си с нормално кръвно налягане /там ти го мерят/ и тегло над 50кг.

Количеството кръв, което ще дариш теб не те касае, просто никой няма да те пита колко, или даваш или не. Вземат около 400мл. Честотата на кръводаряване е здравословно да бъде на шест месеца веднъж, но се случва да вземат на някой и на три месеца при спешна нужда на близък.

4.   2 нормална ли си? !
Даряват се 450 мл. кръв От 18 до 65 годишни хора могат да даряват кръв. Правят се изследвания преди да се дари. Мъжете могат да даряват до 5 пъти в годината в интервал от най-малко два месеца, а жените - 4 пъти в същия интервал. Така или иначе с предварителните изследвания ще се разбере каква е кръвната група, така че и да не знаеш, след това ще разбереш.

5.   ето ти достоверна информация: http://ncth.bg/kak-da-pomogna/faq

6.   http://ncth.bg/kak-da-pomogna/faq Отговорите на въпросите ти са тук.
Количество до 1 литър? Ти знаеш ли изобщо колко литра кръв циркулира организма ти, че чак 1л? Макс. 450 мл. По принцип най-много 6 пъти може да се дарява за 1 година. Но тъй като това е максимума, препоръчват по 2-3 пъти. На място ти определят кръвната група и хемоглобина. Като преди това трябва да попълниш анкета. Ако не отговаряш на критериите, не ти позволяват.

7.   Над 18 години, над 50 килограма. Взимат ти 500 милилитра кръв. На място ти правят преглед и установяват кръвната ти група. Не бива да имаш висок диоптър.

8.   Това с диоптера не е вярно, номер 7! Какво има общо с даряване на кръв? Аз съм дарявала в Германия и имам -7 диоптер и проблеми няма. Интересно, но там се взима не повече от 250 мл. и пак беше гадно. Аз дарих кръв, защото не си знаех кръвната група и тем подобни - там поне ти идва по пощата после пълна кръвна картина дори изследване за СПИН, Хепатит и какво ли не паспорт на кръводарителя, който хората си носят при документите за самоличност и ако се случи нещо, после в болницата знаят каква кръв да ти вливат

9.   Кога ще има акция за даряванена кръв в Ямбол?

10.   Трябва да си пълнолетен, над 50 кг. Попълваш бланка с 30тина въпроса- за татуси, пиърсинг, наркотици. Последните 24 часа не трябва да си употребил/а алкохол.Това за диоптрите наистина го пише в нета, не знам каква връзка има. Мерят ти хемоглобина, тест за кръвната група, източват количеството (безболезнено е, стига да не ти прилошее от самата загуба на кръв). Изследват кръвта ти за СПИН, два вида хепатит и сифилис, така че получаваш резултати и за това. Дават си сладки нещица и те пускат да си ходиш.