Споделена история от Здраве

След Ескапел - междинно кървене или менструация?
Здравейте. За пръв път ми се наложи скоро да пия ескапел (на 22 съм) и не съм никак запозната със страничните ефекти или отражение върху организма от хапчето. В аптеката ми споменаха 1-2 неща.. Имах диария на 2рия ден от приема, която мина за 2 дена. Казаха и за евентуално прокървяване, което... след една седмица ми се случи. Болеше ме корем като при същинска менструация. На следващия ден обаче кървенето, което съм помислила за междинно, се увеличи значително. Като количество е едно такова, което не прилича нито на зацапване, нито на менструация... Аз по принцип при нея си пълня превръзката стабилно... Какво е в крайна сметка? Да речем, че последно ми е свършило на 5 юни (хапчето се падна да го пия след секс към 8-ми) и изведнъж седмица след края на последната менструация (13-14ти) отново да ми идва?? имам си редовен цикъл, знам, че ескапел смущава хормоните, но смути и мен самата. Кървенето продължава вече 3ти ден. Според вас какво е? И колко продължава междинното кървене?

Коментари

1.   Виж, аз съм на кондоми от десетилетия и два пъти до сега ми се е пукал кондом и съм взимала хапчето, но описаното от теб не мога да кажа, че съм го преживяла точно така.
Първо никой не знае ТОЧНО как действа хапчето. И до ден днешен Папата спори, че било вид аборт, лекарите казват - не и така нататък. Знае се само, че хапчето предотвратява загнездването на евентуално заплодената яйцеклетка в матката. За мен не е аборт, защото в най-лошият случай изхвърляш две клетки - яйцеклетка и сперматозоид, защото деленето и образуването ембрион стават след като се загнезди зиготата в матката . В твоя случай ти най-вероятно си била в овулация и действително може да си изхвърлила като междинно течение заплодена яйцеклетка, но може просто да става дума за течение заради хормоните... знае ли човек.
Едно е ясно - размества ти се менструацията с това хапче. При мен лично единият път ми дойде седмица след приема, при вторият път пък ми закъсня с 2 седмици почти.
Така както го описваш - на теб просто ти е дошла менструацията. Запиши си първият ден на все пак обилното течение като пръв на новия цикъл и чакай вече СЛЕДВАЩАТА менструация след най-малко 28 дни.
Спри обаче да търсиш разни негативни реакции - най-вероятно разстройството е от някаква храна например. На листовката са изброени всички ВЪЗМОЖНИ негативни реакции, но не е казано, че ще ти се случи на теб - например се случва на 1 от 10000 жени, но кото човек почне да се вкарва във филми.
И друго ще те посъветвам - ползвай просто кондоми или противозачатачни и не разчитай на прекъснатия полов акт, защото това е метод за отложено забременяване, но забременяването се случва.
Ескапел не е вредно ако иначе си здрава и ако го взимаш само при нужда- както писах аз от 10 г. редовен полов живот ми се е наложило да го взема само 2 пъти. За мен си е супер, че има това хапче, но ако го взимаш всеки месец или на всеки 2-3 месеца дори, то за теб е по-добре да взимаш противозачатачни

2.   Изключително изчерпателен коментар - за най-първия говоря. :)

Аз от себе си ще добавя - от личен опит, защото ми се е налагало два пъти да ползвам хапчето - кървенето след приема му си ми беше на мен и двата пъти като менструация - с разните му там болежки в коремната област, продължителността беше само с един ден повече от нормалния ми цикъл - той ми е 4 дни, а от хапчето ми беше 5 - това при първия път, когато го пих. Не съм имала диария или други странични реакции, различни от кървене. Имам само лош спомен от второто хапче - за периода от две седмици ми дойде три пъти - за по 2-3 дни всеки път. Вярно - болките в корема бяха доста по-осезаеми и интензивни, не успяха да ме оправят нито Но Шпа, нито Нурофен, ама се преживя и това.

Заключението какво е? Каквото би ти казал всеки, предполагам - различен организъм = различни реакции.

3.   Авторката съм: благодаря за коментарите. Само искам да уточня, че не съм правила непротектиран секс. Партньорът ми свърши в презерватива и когато го извади, имаше навсякъде семенна течност (говоря че е изтекла от халкичката, която уж трябва да пристяга добре основата на члена. ) имаше и по себе си доста. изключено да са секрети от мен, защото знам разликата. проверихме и дали не е спукан, но досега не се е случвало.
Кървенето впрочем продължи и до днес, 5ти ден ми е. Обикновено менструацията ми е 5-6 дена. Значи трябва да си е такова. Не знам дали е спряло, ще се чуе :)

4.   Нормално е!