Споделена история от Здраве

Нервни тикове вече 8 години
Здравейте, аз съм момиче на 14 години. Моят проблем е свързан с нервите. От 6 годишна имам тикове, тогава бяха премигвания, разни тикчета с носа, езика.. Тогава отидох на 2-3 различни лекаря и те всички ми казаха, че ще ги израста нормално след 2-3 години. Е, минаха вече 8 години и не спряха. Появяват ми се най-вече в училище, от натоварване или притеснение за нещо. Проблемът е, че вече освен с очите, тези тикове преминаха в цялото ми тяло, от мигане във въртене на главата, извиване на врата, кривене на крака и тн. Изключително ми е неприятно, особено когато съм пред хора и стане така. Понякога към това има и лек недостиг на кислород. Та така, чела съм някъде, че това е вид заболяване или не знам точно. Но не знам защо го имам, като цяло не съм притеснителна, в семейството ми няма проблеми и разни скандали. Чувството на тези тикове е необяснимо, не те оставя тика намира докато не го направиш, сякаш те сърби нещо и не ти минава докато не се почешеш.
Често са ми се подигравали, понякога като се замисля се чувствам като луда, която не контролира собствените си действия и тяло.
Та моля Ви, ако някой се е сблъсквал със същия нервен проблем, да сподели как да се справя, разни медикаменти, моля ви.

До модераторите: Моля публикувайте историята ми, важно е, наистина!!!

Коментари

1.   Възможно е да става дума за недоразвити нерви обикновено това се компенсира с израстването в пубертета. Щом при теб нещата не се получават отиди на невролог и почни да ядеш здравословна храна ако е възможно захвани се и с някакъв спорт-плуване, туризъм и др. подобни.

2.   Здравей!
На мен ми болят главата, слепоочията от нерви (на 17 години момиче) казаха ми да стоя далеч от тв и лаптопа. Направиха ми скенер, ЕЕГ и ЕМГ. Все още си в пубертет както и аз, не се безспокой от възрастта е. И най - важното не се изнервяй!

3.   Братчето на една моя приятелка също беше развил подобен тик. Преди известно време родителите им заминаха за Германия, за да работят и живеят там и това детенце се беше депресирало поради липсата на родители. В началото на лятото заминаха при родителите си. След като заминаха приятелката ми сподели, че братчето и е отвикнал от този тик. Може би и твоето е на някаква психична основа.

4.   Тоест това са волеви действия? Защото има случай да ти потрепне мускул неволно, без въобще да го мислиш. Да ти "заиграе" я ребро, я клепача. А ти го правиш съзнателно, така да се каже, нали? Според мен психолог може да помогне. :) И не се чувствай луда. Всеки има някакъв странен навик... това е като гризането на ноктите. Едно момиче беше писало за дерматофагия пък. Въпросът е да вземеш нещата в свои ръце, докато не е почнало да ти пречи много.

5.   Здравей, момиче. Смяташ ли, че ще намериш отговори на въпросите си тук? Ние не сме невролози. Най-добре отиди на консултация с такъв.

6.   Това се лекува в неврологията медикаментозно.

7.   От авторката: Благодаря Ви за коментарите, помогнахте ми до някаква степен.
До номер 4. Да, волеви действия са и напълно се усещат, точно това е май най-неудобното. Просто тялото не може да ги спре.. нещо такова

8.   ЗАДЪЛЖИТЕЛНО - консултация с невролог.
Родителите Ви, да проявят малко инициатива, особено, след като тези тикове вече преминават към цялото тяло. И не само, че не намаляват с възрастта, а и се увеличават.
Ако правилно разбирам написаното - от 8 години, никой не е оценявал медицински тези тикове.

Да се отхвърли от невролог - синдром на турет. Първа задача за родителите Ви.

Ако не бяхте само на 14 години - щях да Ви напиша повече. Просто говорете с родителите си - да се консултирате отново с лекар. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО.