Споделена история от Здраве

Хашимото - наследственост; глутен
Здравейте!
Пише ви едно 17надесет годишно момиче.
Ето я и моята история.
В рода ми по майчина линия жените биват покосени от тязи хормонална болест. Майка ми е пристрастена към сладкото и от години търси начини да се излекува без химически хормони и лекарства. От сух глад, кленов сироп до безглутенова диета. Цял живот се е хранила нормално ( или вредно и в много количества) и сега и се връща. От радиацията и други неща още в тинейджърска възраст имала проблеми.
Естествено като добър родител иска да ме предпази от това. В детството ми имаше много ограничения от вредни храни и както се случва щом е забранено сякаш изядох повече количества от ако ми бе позволено.
Вегетарианци сме.
Научих, че хашимото идва и от пропускливи черва.
Вмомента не ям млечни за няколко месеца, но трябва да спра и глутена.

Та така, мили хора, простете разпокъсаността.
Моят проблем е, че цял живот съм се хранила нездравословно. Спортът ми е само народни танци ( от скоро и латино) но като цяло не достатъчно. Трябва да спра глутена и през месеци млечните.
Как да го сторя? Ненормално е не съм такъв човек. Излизам с хора и никога не съм слагала отраничения на храната си освен да е безместна.
Как да се откажа от сладкото, вредното и прочиие?
Опитвам се да тренирам вкъщи, пия вода, но ме гони зверски апетит. Не съм пълна, но определено не и слаба.

Подкрепа нямам. Приятелят ми не разбира нищо от здравословно хранене, а приятелкити ми, че съм обсебена от това Хашимото. Искам да живея здравословно и да нямам наследствени болести, особенно тази.
Как да започна? Моля, помогнете ми.

Коментари

1.   Хашимото не е хормонална болест, а автоимунно заболяване, което е ИЗКЛЮЧИТЕЛНО рядко и ТРЯБВА да бъде диагностицирано. Ако няма диагноза, а човек си мисли, че има хашимото и тем подобно може би става дума за хипохондрия - вид нервно заболяване, при което човек си въобразява разни болести

„Научих, че хашимото идва и от пропускливи черва.
Вмомента не ям млечни за няколко месеца, но трябва да спра и глутена. “

Мила, пропускливи черва имаме всички - там се извършва голямото оползотворяване на храна. Храната не е твой враг, а... гориво. Човекът е всеяден бозайник и това заедно с готвенето ни е помогнало да си развием и мозака и да сме най-успешният вид на тази планета. Напрмер нашата челюст не е достатачно развита, за да даде място на големият мозък и затова ни трябва готвенето - то е част от храносмилателния процес, който така започва извън тялото.
Ти си ЗДРАВА, най-вероятно и майка ти е физически здрава, но вече с извинение ѝ хлопат няколко дъски.
Глутенова алергия има реално 1 от 100 000 човека и то дори не е сигурно, че такава алергия има. Някой хора имат непоносимост от глутен, но са толкова малко, че това не може да оправдае цялата индустрия на безглутеновите продукти. Хайде, не яди глутен - това няма да ти навреди по никакъв начин, но да не ядеш млечни продукти на твоята възраст е.... чисто самоубийство. Ти ще растеш до 25 г., а и костите непрекъснато дори при възрастни индивиди се подновяват - кажи откъде ще дойде нужният калции?
Не ядеш яйца, не ядеш протеини от животински произход - от къде ще си вземе тялото протеина за своя растеж и обновление - от разграждане на мускули, черен дроб и бъбреци.
Затова спри навреме с този начин на хранане или вземи едни 300 лв. на месец, за да си купиш нужните хранителни добавки - соев протеин (ВИНАГИ ГМО), много силно концентрирани от аптеката витамини, калции и минерали като желязо, които ги има в месото.... но ти като не ядеш - само заради менструацията си всеки месец най-вероятно вече си развила анемия.

Ти нямаш никакви болести освен това, че майка ти ти е предала своята вманияченост по храната, с която явно и двете получавате много внимание сега, но с времето ще станете досадни на хората и ще загубите и малкото си приятели, защото на хората ще им писне да се занимават с вашите въображаеми „болести“. Отделно хайде, майка ти е родила, остаряла вече - нека се самоизяжда, но ти си унищожаваш тялото и дори рискуваш никога да не станеш майка или да родиш недохранени и анемични деца, да развиеш костни болести на младини още и да ти окапят зъбите на 30 г. Ти решаваш

П.П. Колкото до пристрастеността към сладкото, която майка ти лекува със..сладки сиропи -смях. Да, има известна пристрастеност към сладкото, но лечението е лесно - 2 седмици никакво сладко, плодове и прости въглехидрати и си се прочистил, но явно не е това целта - целта е вниманието, което женицата получава и ако не искаш да свършиш като нея, просто не бъди такава!

2.   Здравейте, госпожо.
Ще ви помоля да не обиждате майка ми.
Начинът ни на живот е природосъобразен и не подлежи на критика.
Няма жалване и нужда от внимание.
Приятелите ще ме напуснат? Естествено. Нали за това хората са едни до други през изпитанията си.

Хормони?
Имаме причини да сме против химията и фармацията. Цял живот не ям месо и съм перфектно.
А защо ли? От хигиенни причини най-малко.
Не консумирам трупове.

Протеини и добавки има от къде да набавяме.

Все пак благодаря за вниманието.
Лека вечер.