Споделена история от Здраве

На път към Анорексията
Здравейте, аз се казвам Лидия. За възрастта си (13г. ) и височината си (1, 58м. ), смятам, че тежа нормалните 42кг. Аз постоянно си хапвам. Ям от всичко по малко. Ям доста плодове и зеленчуци, но не се лишавам и от пици, пържени картофки и др. Проблемът ми е вече, че трябва да си хапвам без компания. С това имам впредвид, че преди ходихме до училищната лафка с моята най-добра приятелка - Радостина. Преди година си ядеше нормално и беше 48кг. (Даже малко над нормата, защото беше висока 1, 54м. ). Но както и да го гледаме, беше в пъти по-добре от сега. Напоследък не знам какво я прихвана, но започна да не яде нищо. Всички забелязаха, че много е отслабнала, даже аз бях последната, която го забеляза, защото бяхме заедно всеки ден. Ради се влушаваше. Лъжеше майка си, че яде в училището. Никога нищо не си купуваше, а и в тях нищо не ядеше. Един път майка и беше направила две палачинки и тя ме накара да изям и нейната. Много се зарадвах, когато един път ми предложи да отидем до закусвалнята за тостери, но се оказа, че го е предложила, само за да снима моя тостер и да го покаже на майка си, че "уж" е яла. Всички започнаха да говорят на мен, понеже съм и НДП, да и обясня, че така не е хубаво. Баба и, вуйчо и, класната ни учителка, съученичката ни Дея и дори и моите родители, защото само мен щяла да послуша. Ама, сериозно, спят ли родителите на това дете? Мама щеше да говори с тях, но се отказа и остави учителката да си поговори с майка и. Така и не разбрах какво е станало, но нямаше ефект. На всичкото отгоре Ради продължава да се мисли за дебела и да се превзема, правейки упражнения за отслабване всяко междучасие и в час по ФВС. Това не вещае нищо добро, защото така идва анорексията. С мама си говорехме, че това момиче вече няма никаква енергия. Едвам си носи чантата и от най-бързо тичащата, стана най-бавната. Едвам говори, има болнав вид и прилича на скелет. Почти се прегърби вече, тялото и се обезформи. Стана толкова нервна, реве без причина, вика по всички, включително и по мен. Да я бутнеш, ще падне. Тате е много загрижен за нея, веднъж и каза да стъпи на кантара и тя, просто ей така, се разрева. Тате и поговори малко и тя, макар и трудно, се съгласи. От тогава разбрах, че трябва по-често да и се говори, въпреки, че всеки, който и говори, я дразни. Качи се на кантара и... О, Боже мой! 30 кг.! Че братовчедка ми, която е на 7, тежи толкова! Ето защо нямала енергия! Това беше преди седем дни, а сега ми се струва още по-слаба. Та Ради нищо не яде! Ще се разболее много скоро, ако вече не е и болна. Реших да говоря с нея, дори и да ми се разсърди, защото здравето и ми е по-важно от всичко и не е нормално за 13г. момиче да отслабне с почти 20кг. за по-малко от година, при положение, че нямаше никаква нужда. Вече е повече от ясно, че ще говоря с нея, но ми кажете как да подходя, за да не ми се разсърди или поне да ме послуша, защото не взема думите на никого насериозно. Не искам да звуча като някой професор, а като загрижена приятелка. Ще помоля модераторите да публикуват историята ми, защото здравето на най-добрата ми приятелка, която обичам безкрайно, ми е много важно! Моля ви, пишете коментари с полезни мнения, защото не толерирам хейтъри и дължа живота си на помогналите ми.

Коментари

1.   Здравей! Аз съм бивша анорексичка. Исках да съм много слаба, дори гледах филми за анорексички. Това, което ми помогна е, че прочетох, че от неядене гърдите се смаляват, а аз исках и хубав бюст. Дори сега, година след като преборих анорексията бюста ми си остана доста малък, а преди да спря да ям беше доста голям. Все пак малко се пооправиха нещата, но много си искам стария бюст. Кажи и ги тези неща, но не знам дали ще помогне. Загатни и съвсем леко темата, така и кажи да се храни, за да има хубав бюст. Отслабва се първо в гърдите. Другото, което ми хрумна е да и кажеш, че ако тя не яде нищо и ти няма да ядеш. Вкъщи си яж, де. Просто и кажи малка благородна лъжа. Ако не мисли за себе си, то поне за приятелката си... случаят както ти го описваш наистина е анорексия. Ако не друго по този начин ще разбереш защо го прави и евентуално ще отстраниш причината. загатни и също така, че женските форми са хубави и и предложи да изгледа филма " В матрицата на глада". Надявам се да съм била полезна. Дръж ми в течение и пиши какво е станало.
*Д*

2.   Болна е. Предполагам знаеш, че анорексията е болест на психиката. Ти можеш да й бъдеш опора в следващите месеци, но отговорността за приятелката ти е на нейните родители. Те трябва да я заведат на психиатър и да започнат лечение. Време за губене няма. Ако е необходимо майка ти да поговори с нейната.

3.   Здравей мила. На 14 съм и съм абсолютно същата... Не ям, тренирам постоянно (нямам енергия), изглеждам като болна... Единственото нещо, което ме държи е спорта! Но и за него нямам сили.... Родителите ми са далеч. Живея с баба ми и дядо ми. Често лъжа, че ям. Имам ужасен страх от кантарът. ИСКАШ ДА Й ПОМОГНЕШ? Можеш. - Просто бъди до нея, подкрепяй я! Казвай й, че така вреди на себе си, на близките. Но НИКОГА не й крещи или сърди, това ще я накара да не яде :) Бъди мила и грижовна приятелка!