Споделена история от Семейство

Как да помогна на мама?
Здравейте! Ще разкажа на кратко за какво става дума. Майка ми е прекрасна жена, която, както много жени, не е попаднала на правния мъж в живота си. Омъжила се е млада, след това съм се родила аз и общо взето е останала с баща ми главно заради мен, прощавала му е какво ли не, само и само да отрасна с баща си. Преди няколко години обаче, той замина да работи в чужбина с цел да не ни липсва нищо. Така се стекоха обстоятелствата, че разстоянието просто ги отдалечи като семейство и в последната година се проточи тяхната раздяла, която от няколко месеца вече е факт. След много мъки, караници и т. н. баща ми просто спря да контактува с майка ми и тя го преживя тежко, защото той постъпваше по отвратителен начин и дори не осъзнаваше какво прави. На нея просто й писна от всичко това и го преживя лека-полека. От 2-3 месеца той не контактува дори с мен, нито получавам някакви пари, нито нищо, а съм студентка редовно обучение, няма как да работя и просто разходите ни надвишават доходите. Виждам, че на мама това и тежи, а още повече, че остана сама. Аз вече съм голяма, имам си приятел и тя се страхува, че след време ще я изоставя и аз, което няма как да се случи. Постоянно изпада в депресии, мъчи се да не разбирам какво преживява, но на мен ми е пределно ясно. Адски много се притеснявам да не падне в някаква дупка на депресията. Искам да си намери свестен мъж, да опита поне, но тя твърдо отказва, явно се страхува, че ще се случи същото като с баща ми. Чувствам се безсилна да гледам как майка ми страда и се измъчва, постоянно сме без пари, броим си стотинките на края на месеца от една страна, а от друга тя никъде не излиза, отказва да си намери приятел, въпреки че изглежда страхотно и е харесвана. Не знам вече какво да направя.. Говорила съм с нея за тези неща, какво ли не се опитах да направя, но тя се е застояла на това положение и не мърда. Пребива се от работа, на която работи от години и стотинка отгоре не е получила, казах и да си намери нова работа, по-спокойна, по-високо платена, но не иска. Понякога се чувствам така, все едно сме си разменили ролите и тя е детето. Страхувам се, не знам как да постъпя да я убедя да направи нещо, за да прогресира в живота си... Единственото, което искам е да я видя отново щастлива и усмихната, уверена в себе си и знаеща какво иска...

Коментари

1.   Колкото и банално да звучи може да се регистрира в сайт за запознанства. Моята майка беше по същия начин- раздяла с мъж, с който е имала дълга връзка. Но в интернет пространството намери мъж с който и е добре :) Може би и при твоята майка ще се получи? Успех!

2.   Номер 1 ти е дал добър съвет за сайта за запознанства. Наистина е хубава идея, защото може да намери човек по нейните изисквания. Има сайтове в които се търсят само за секс и такива които се търсят за връзка. Ако ще търсиш човек с майка ти с цел връзка нека се регистрира в сайта Elmaz, а само за секс е Gepime

3.   Майка ти, отдавна е в дупката на депресията!

А ти, освен да даваш съвети на майка си, какво тя да направи - ти самата какво свърши? Защото то съвети, всеки може. / Това не те прави ' майката ', а точно ' детето с претенции за голямо '.
Как да излиза майка ти, като сама казваш, че си броите стотинките? Какви мъже и глупости на този етап, като на главата й в момента е - как да изкарате месеца?
Сериозно, остави майка си на мира, защото всеки път, когато й говориш за мъж - тя се чувства още по - сама. И неразбрана от теб. Тя е загубила усещането си за семейство. Ти това няма да го разбереш в момента. Това няма нищо общо, дали е обичала баща ти и т. н. Става въпрос за усещането/идеята за някаква цялост. Макар и измамна.
Разбирам, че го правиш с добри намерения, но не става по такъв начин.
Да си търси нова работа, тя? А ти? Знаеш ли в момента, как се намира работа? Я, опитай! Пробно само, за да разбереш.
Ако искаш да си полезна на майка си - спри с този натиск върху нея! На теория, и тя самата знае по - добре, какво трябва. Но животът, истинския живот, както и ти донякъде си разбрала сама чрез баща си - е друго нещо.
Не й натяквай за нова работа, защото така постоянно й казваш ' нямаме пари '. А тя това го знае. Но предпочита сигурното, особено, след като двете зависите само от тази заплата, отколкото риска. Който в тези обстоятелства - е пълна безотговорност да поема.
Знам, че не искаш да е така, но без да усещаш, ти нараняваш майка си много повече, отколкото я е боляло от баща ти. Знаеш ли защо? Защото не го осъзнаваш. Защото го правиш с усещането ' уж ' за нейно добро. ОСЪЗНАЙ СЕ! Не се прави на ' майката ', защото си само още повече ' детето ' по този начин.
Прегърни майка си и просто й кажи, че ще сте се справите. Не, когато тя промени това, това и това, защото СПОРЕД ТЕБ ще е по - добре. И приеми, че майка ти, прави в момента всичко, на което е способна. За теб.
Започни и ти да правиш нещо за нея. Млъкни за всичките си съвети. Които й натрапваш. Дай й спокойствие за миг. Повярвай ми, от това, тя има най - голяма нужда в момента. А не от мъж, от нова работа, от стреса на порасналата й само на думи дъщеря.
Която обичайки я - я убива!
Жал ми е за майка ти. Но два пъти повече за самата теб, защото ще разбереш всичко това, когато вече е късно! Сега - едва ли. Младостта има дързостта да не разбира важното. И това и е най - хубавото. Но и най - лошото.

4.   " а съм студентка редовно обучение, няма как да работя"!? Нима като студентка редовно обучение ти е забранено да работиш? Стига да имаш желание. Щом имаш приятел, значи отделяш немалко време за срещи. Можеш да намалиш това време, и да поработиш малко вечерта, има и почава работа, в някой ресторант например. Няма срамна работа. Това което демонстрираш е лицемерие, много си загрижена, а не й помагаш практически, а само с думи, които нищо няма да променят.

5.   Ех, как нападате. Помолих за съвети, а ми дадохте само критики.

Първо, с майка ми сме най-добрите си приятелки една на друга. Не сме като повечето майки и дъщери, да има разстояние и да се усеща, че сме майка и дъщеря, дори напротив! Изкарахте така нещата, все едно от сутрин до вечер и след това, аз непрекъснато й мрънкам и й давам съвети. Глупости! Правя го, когато си има трудни моменти, защото за мен това е подкрепа! Не смятам, че й вредя, дори винаги успявам да я успокоя и да я накарам да гледам напред! Винаги съм и подкрепа, както и тя на мен във всички аспекти на тази дума.

Второ- Не, не ми е забранено да работя, просто нямам нужното време да го направя. Уча медицина, от сутрин до вечер съм на лекции и упражнения, отделно имам да уча постоянно, така че дори и почасова работа не е възможна. Освен, ако не смятате за необходимо, един човек да не поспи поне малко?

Трето- Да, имам си приятел, но той учи същото, и на срещи НЕ ХОДИМ. Виждаме се 1 в седмицата, дори понякога и това не е възможно.

Четвърто- Сайтове за запознанства? Смятате ли, че в днешно време това е надежден метод да срещнеш свестен човек? Да, може би, но това е рядкост. В интернет пространството е пълно с хора, които се представят за такива, каквито не са!

Авторката

7.   № 3 ти е казал цялата истина, макар и малко грубо. Аз само ще добавя, че не трябва да се притесняваш за майка си - тя прави това, което е длъжна да направи - да те отгледа и изучи, за да можеш да стъпиш на краката си и да поемеш живота си, и понеже силите й стигат само за това, тя не се занимава с глупости. Ти, от своя страна, явно имаш повече време и си позволяваш да мислиш за глупости - явно майка ти малко е прекалила с грижите. Мисли за себе си - как да се реализираш максимално бързо и да снемеш от плещите й грижите за теб - така би я зарадвала най-много от всичко. След това тя би могла евентуално да помисли и за себе си.
Една майка

8.   Авторке, вероятно вече си разбрала, че няма особен смисъл да търсиш съвети тук, хората по природа много обичат да дават акъл, но тези съвети не кореспондират с реалността в която си поставена, отделно че нерядко липсва и елементарна добронамереност, просто хората се озлобиха към ближния, няма страх нито от Бог, нито от общество, от нищо, затова и при по-елементарни ситуации и общуване се наблюдава повече негативизъм отколкото желание за помощ... Но както и да е, това е някаква моя констатация, може би не на 100% вярна, все пак и аз съм продукт на това общество:)
Та как можеш да помогнеш... На първо място задълбочи максимално контакта и подкрепата ти на майка ти, не го прекъсвай в никакъв случай, независимо от промените в средата, от отношение на други хора, вкл. на приятеля ти. Дай всичко от себе си жената да се гордее с теб. Ако е възможно изтегли от прословутите студентски кредити, с професията си в бъдеще няма да имаш проблем да върнеш парите, ако не у нас, то в чужбина ще бъдеш оценен специалист. Глад за лекари има и ще има в България и ЕС. Само така можеш да облекчиш финансовото бреме на майка ти. Въпреки всичко опитай се да възстановиш и поддържаш контакт с баща ти, дай му да разбере, че не го упрекваш, че животът си е негов, че го обичаш, така той няма да се чувства виновен /макар че реално си е виновен де/ и с радост ще ти помага, вкл. и финансово, защото едва ли иска да загуби детето си, просто е гузен. Стига да няма някое кофти влияние на някоя уруспия, която да се опитва да го отдалечи и от теб.
Ти на майка си мъж не можеш да намериш, но ако има по-малко финансои грижи и знае, че ти ще си винаги до нея, ще има повече самочувствие и сигурно ще започне сама да търси партньор, а може пък и да не изпитва необходимост, какво толкова, познавам такива хора, те са щастливи и сами, само с любовта на децата си.
Да се натрапи някой не особено подходящ човек в живота на майка ти не е панацея, не си създавай погрешни впечатления, че светът непременно е за двама, за предпочитане е, но не е императив.
Бъдете щастливи:)
М, 36

9.   При мен е точно същото положение без някой разлики.. Огрона прилика и те разбирам напълно :(

10.   Абе вие знаете ли какво е редовно обучение? Работата е почти невъзможна, ако искаш да го изкараш, както трябва. Била съм редовна студентка в Софийския, тежка специалност и знам какво е.

11.   Може да прозвучи грубо, но майка ти е решила така да са нещата. Ти си и дете.. и като всяка нормална в моите разбирания майка прави всичко за детето. Номер 3 е много прав... за съжаление..