Споделена история от Семейство

Приятелката на брат ми разделя семейството ни и се интересува от имотите на родителите ми
Винаги съм си мислила, че семейството ми е идеално, докато не достигнах някаква зрялост. Тогава започнах да виждам нещата и хората с истинските им лица. От малка си спомням колко трудно живеехме. Майка и татко никога не са били заможни хора и сега ми е пред очите как всеки месец стискаха зъби, бориха се и изплащаха голям кредит, който бяха изтеглили. Татко влагаше в бизнес, който щеше след години да му се отблагодари - не да забогатее, но да гледа семейството си и да работи, това което наистина може и му е приятно. Няма да забравя как, след повече от десет години изплащане, платиха последната вноска и после им олекна. Татко започна да разботи, да го развива и малко по малко подобриха състоянието ни на живот. Изгледаха с много труд и внимание мен и брат ми. Жена на 32 години съм, а той на 35 години. Вече и двамата сме самостоятелни, защото родителите ни направиха много за нас и осигуриха жилище за всеки от двамата. Татко се занимаваше много с брат ми и му обясни всичко в неговия занаят и така двамата работиха доста години. Аз от друга страна, се борих сама и си намерих място под слънцето в една чуждестранна фирма, където работя по специалността си.
Проблемът в нашето семейство е брат ми. Той винаги е бил егоист. Знам, че звучи лошо като определение, но сега ще се обоснова. Винаги е бил много стиснат. И не говоря за нормалните случаи, в които хората просто пестят, а за едно доста болестно състояние. Използва хората за свои облаги, моли ги за услуги, после повече не ги търси, а когато някой помоли него за нещо, той отказва. Поради тази причина остана без приятели. Използваше ги по начин, по който никой не би искал да се държат с него. В случаи, в които хората черпят (като нова кола, работа, бебе и рожден ден или просто за здраве) той не правеше такива жестове, но много обичаше да му се дава и взимаше с пълни ръце. Когато си прави ремонт на жилището, за да не харчи пари, отиде в един магазин и помоли ако има нещо за изхвърляне да му го дадат. Само искам да уточня, че дохода му е по – висок от средния за страната, дори много пъти в повече и това не е причината. Странното е, че хората му дадоха плочки за баня и дефектни части за баня. Преди няколко години си хвана приятелка. Тя е много амбициозна и не крие, че иска да живее в лукс и да има много имоти. Родителите и не са и дали нищо, което може да се определи като недвижим имот, но за сметка на това много се зарадва, когато заживя в апартамента на брат ми. Странното беше, че тя не даде нито една стотинка, защото жилището било негово. Единствено купи диван и един телевизор и се пошегува, че някой ден ако си тръгне ще може да си ги вземе.
Брат ми изкарва много пари от бизнеса на татко, тя работи и също изкарва доста добри пари, но ги оставя в банковата си сметка, като всеки ден му подлага ръка и казва „дай“, а той я издържа - плаща храна, сметки, води я навдякъде. Тя, обаче, е животарка, всяка вечер го оставя сам и излиза с колежки от работа. Нейните колежки са необвързани и освободени. Случва се и да излиза с необвързани колеги от работа и отказва да го вземе с нея. Много харесва мъжете, особено преуспелите, които се обличат с костюм и имат високопоставени позиции в големи фирми. За мен лично тя не е спряла да се оглежда за по – добър кандидат, защото съм я виждала как реагира и мога да отгатна. На едно семейно събиране тя най – безцеремонно каза пред родителите ми, че преди да се запознаят като видяла брат ми казала „олеле, ужас, какъв е този грозник, аз няма да излизам с такъв“, обаче, видиш ли, после била си свикнала с него. Тя не е неземна хубавица, даже може да се каже, че е леко грозновата и никога не е имала много ухажори, още повече не е имала ухажорите, които иска да има – богаташи с фирмички и имоти. Когато ни запозна тя изобщо не ме хареса. Дори не направи опит да комуникира с мен, просто без да ме познава само от едно стискане на ръце усетих отношението и. Тя е невротичка и постоянно мисли, че някой не я харесва и поради тази причина си гризе ноктите, чопли си кожата и си прави рани. Веднага започна да се оплаква на брат ми от мен, той пък идваше и искаше обяснение. Била съм я гледала на криво и съм я била игнорирала на улицата като сме се разминали някъде. А аз дори не съм я засичала никъде, нито пък бих я подминала, поне да се беше обадила. Това се повтаряше многократно по различни поводи. При едно от оплакванията и той се скара с мен и ме удари. Не ми се извини. Беше лапнал кукичката по това момиче. А тя го въртеше както си иска. Освен с мен, тя се заяжда и с моите родители, които никога не са и давали повод. Напротив, приели са я като равна с децата им. Главната и цел е да раздели семейството ни и да откъсне брат ми от всички нас. Лошото е, че той не се усеща за какво става въпрос и и се води по ума. Постоянните манопулации от нейна страна доведоха до създаване на едно напрежение в семейството, което се изрази в агресия на брат ми към всички нас. Стигна се до там баща ми да остави бизнеса си на брат ми, защото повече не можеха да работят заедно. Вместо да се поинтересува какъв е проблема и какво се е случило, брат ми го прие за нещо нормално, а приятелката му започна да се изживява като шефка. Сега не поглеждат мама и татко и ги подминават, а майка като опитала да поговори с тях той и казал, че очаквал че ще припишат всички имоти на него, както и фирмата, за какво той толкова години се спуквал от работа там, трябвало на него да е. Майка му казала „аз като се спуквам на работа да не би моят работодател да ми е подарил фирмата си, ти сестра нямаш ли? “. Аз, обаче, нищо не искам, не ме вълнуват имоти, а само да виждам родителите си и това, което той го прави не го разбирам, той дори никога не е бил такъв досега. Имам чувството, че приятелката му го обработва и се опитва да докопа тя нещо. Не зная. Веднъж я проследих и я видях с едно момче, отиваха някъде заедно, не мога да кажа дали изневерява, но е съмнително, че излиза с други мъже, а брат ми си стои сам вкъщи и я чака. Сега семейството ми се разпадна, никой с никой не си говори и семейните ни празници са толкова самотни, защото не се събираме. Откакто се появи тя всичко се провали. Дори той нарекъл майка грозна вещица и и казал, че няма да я погледне на старини, понеже не му приписали фирмата и семейното жилище, в което живяхме преди всички. Неговата приятелка преди години дори имаше нескрит интерес към съпруга ми и постоянно му звънеше дори вечер в 12 ч., канеше го да излизат сами а мен ме игнорираше и ми показваше колко съм и неприятна. Тя няма приятелки, а и е много ревнива. Не дава на брат ми да погледне настрани, все мисли че се заглежда по други, а той не е такъв да хойка. Гледа си я в очите. Страхувам се, че ако опитам да поговоря с него няма да постигна нищо. Той просто е лош човек, а приятелката му е обсебена на тема имоти и пари. Просто исках да споделя как се чувствам, защото много ми тежи. Благодаря за отделеното време.

Коментари

1.   Трябв да се опиташ да поговориш с брат си! Тази си личи, че не е стока и той трябва да го разбере. Знам, че ще е трудно и може би ти се струва невъзможно, но трябва да опиташ! Семейството е на първо място

2.   При мен положението е подобно, с тази разлика че аз съм мъж. Брат ми е по-малък от мен и е също като твоя голям използвач. На пръв поглед има вид на добър човек с чувство за хумор, но само този който му е ял попарата знае що за човек е. Много е хитър и лукав и не само че е е един безскруполен използвач, но и има жестока жилка в характера си. Каризчия е и без значиние дали е прав или не, ако някой не му е угодил с нещо ще намери начин да му го върне. В английски говорещите държави, за такива хора имат една много точна дума за този тип хора - SHIT- на български - ЛАЙНО. Докато родителите ни бяха живи, ги използваше и тях и мен. След като те починаха и останах само аз, се залепи като въшка за мен и направо се прикачи на шланг към мен. През годините си беше създал цяла система как да ме използва - първо, с лъжи гледа да ме накара да го съжалявам и след това се опитва така да извърти нещата, че да се чувствам виновен и да може да ме използва още повече.
Единствения човек който той не третира така, е жената до него. Така беше с първата му съпруга, така е и сега с втората. Не само че той не ги използва, но те го правят това с него, по същия безскруполен начин по който той влачеше от родителите ни и от мен. През годините съм му дал с хиляди но на края ми дойде до гуша, тоя гювечар да използва мен и семейството ми и му теглих една майна и повече в никакъв случай няма да поддържам връзка с него. Не го правя това защото съм каризчия а защото повече ги нямам нервите да се разправям с него и той да ме държи на тръни през цялото време.
Колкото до твоя брат, очевидно важи поговорката "Търкулнало се гърнето и си намерило капаче". Тази жена която е с него, след като вземе каквото може, или си намери по-подходяща партия ще го изостави без да и мигне окото. Един съвет - вземай всичко което ти се полага по наследство, защото един ден и ти ще имаш семейство и на теб ще ти трябват пари. Делете всичко по равно и го разкарай от живота си, защото ткива хора не само че не се променят, но с годинте стават още по-лоши.

3.   Оле, колко си злобнa и обсебенa от приятелкaтa нa брaт си!
Нямaлa приятелки, пък постоянно излизaлa с колежките си.
Много билa ревнивa, пък щом постоянно излизa, очевидно имaт своето лично прострaнстео.
Искaлa неговото (вaшето) пък говирa кaк aко си тръгне ще вземе дивaнa и телевизорa, които тя е купилa (демек си знaе кое е нейно и кое не е).
Зa дa се стигне до тaм и дa те удaри брaт ти... мрaзя нaсилието под всякaквa формa, но ти си ужaсен човек, плaшиш с тaзи обсебеност.
Остaви хорaтa нa мирa и си гледaй твоятa си пaничкa.

Зa фирмaтa от сaмото нaчaло кaзвaш, че бaщa ти е подготвял именно брaт ти зa рaвен и после нaследник, кaкъв ти е зорът нa тебе. Или искaш ти дa се нaместиш нa готовото и нa чуждият труд? !

Брът ти бил издържaл женa си... уооу, aми много хубaво, товa си е тяхнa рaботa, теб кaкво те бъркa тя кaкво прaви с нейнaтa си зaплaтa? !
Билa звънялa нa мъжът ти? ! Зa дa и отговaря пък той, знaчи сaмо, че по някaквa причинa не те бръсне мъжът зa нищо, но пaк е твой проблем, не нa снaхaтa.
A aко брaт ти е обидил мaйкa ти, дaли пaк нямaш ти пръст в товa? ! Дaли ти не си нaстройвaлa/ мaнипулирaлa нещо мaйкa си и си я вкaрaлa в конфликт зa собственa изгодa?
И кaкво сегa? Човекът ( брaт ти ) дето толковa бил стиснaт, пък тaкa гледaл женa си, нa теб фъндък не пускa и кaто нямaш същото и от мъжът си и плюеш огън и жупел? !

Въобще цялaтa ти история е толковa противоречивa и пълнa със злост, че нямa кaк дa върже човек нa нищо, дa повярвa, тa дa те "съжaли"

4.   Брат ти е един глупав човек. Баща ти не е трябвало да му дава фирмата, а да го урита и да му покаже кой е шефа. Щом в баща ти още има живец в него... да бъде по~твърд. Да му каже... щом не се съобразяваш и се водиш по акъла на тази интересчийка... да си налага парцалите. Поговори с родителите си да говорят с него. Да му отворят очите. Доколкото приятелката му ~ за нея да не ти пука. Тя е само една комплексарка. Той само ще си пати от нея... но късно ще го разбере (ако му дойде акъла). Седни и ти приятелски да поговорим с него за положението. Успех.

5.   Това са меркантилните жени, ти сама виждаш какво представляват. За твое съжаление брат ти и е лика прилика. Съвета ми е да сплотиш родителите си към себе си като им показваш любовта, загрижеността и уважението си и така разликата с поведението на брат ти ще е твърде ясна.

6.   Не ти ли омръзна бе?

7.   Първо не можеш да управляват живота и мирогледа на хората. Основната грешка на масата българи. Какво очакваш да постигнеш? И брат ти не е цвете, както и тя. Търкулнало се гърнето намерило си похлупака. Брат ти да прави каквото иска. Това е негово право, пълнолетен е. Защо баща ти му е дал бизнесът си? Да почне той от начало. Ти също порасни, поеми си по пътя и си гледай живота. Добре е вашите още от сега да разделят имотите с клауза да ги ползват докато са живи. За другото само можеш да се тръхкаш. Не се опитвайки да вкарват нещата в правят път, това е твоята гледна точка и няма как да има припокриване с другите.

8.   Малко си противоречиш, авторке. Първо брат ти бил супер стиснат, в същото време обаче казваш, че напълно издържа приятелката си и тя не се налага дори да пипа нейната заплата. Снаха ти нямала никакви приятелки, в същото време всяка вечер излизала с колежки и компании.
Не че нещо, но може би малко изкривяваш без да се усещаш не представяш съвсем обективно нещата. Eдва ли такова поведение на жената на брат ти е дошло от нищото и без никакъв повод от страна на вашето семейство. Казваш че тя постоянно се притеснявала, кой какво мисли за нея и че можело някой да не я харесва и е чувствителна повече от нормалното по темата. Aко беше такъв злодей, какъвто я описваш изобщо нямаше да и пука какво мислите за нея - очевидно с нещо сте я настроили против себе си. Всяка жена и се иска близките на мъжа и да я приемат и харесват, настройва се срещу тях и търси да се дистанцира едва след като види, че това не е така. Помисли обективно и със сигурност ще се сетиш за поводи, който сте и дали да мисли така.

9.   Той си е намерил майстора. За жалост и двамата са си лика-прилока. Мисля, че тя му изневерява. Не му приписвайте никакви жилища и пари. Оставете го беден, ако можете и тогава тя сама ще го напусне.

10.   Като прочетох всичко което си написала, мисля че проблемът ти е само в твоята глава и по скоро ти създаваш проблемите ви. Не гледаш какъв ремонт е направил твоя мъж на вашето жилище а гледаш къде и как брат ти си прави ремонт и как си харчи неговите пари. Твоят мъж не е ли ползвател на жилището ти закупено от родителите ти? Ти казваш че родителите ви са закупили и на двамата жилища. Снаха ти и брат ти обаче не завиждат на мъжа ти, както ти завиждаш на снаха си, че била влязла в жилището на брат ти. Не се разбира на какво би била ти доволна, на това снаха ти да има жилище и брат ти да е заврян зет може би? Ти си тази която проследява тайно снаха си, ти си тази която се интересува дали снахата си харчи от нейната си заплата или я спестява. Ти си тази която иска да й се извинят за лошото отношение, а въобще не си се сетила да се извиниш на брат си и снаха си ако несъзнателно си я подминала на улицата както тя твърди. Ако се замислиш по подробно, брат ти не те е ударил защото си подминала снаха си на улицата, а защото си участвала в скандал с него и си твърдяла че той или снаха ти лъжат, кои знае какво си му казала за да получиш плесница, да колкото се разбира не те е ударил докато ти си си мълчала с виновно приведена глава.
Колкото до снаха ти, вие не я приемате за жена от вашето семейство, как искаш тя да ви приема за толкова близки? Погледни и признай сама пред себе си, че те са си лика прилика с брат ти. Вината не е на снаха ти, че родителите ви са възпитали егоист /брат ти/.
И да фирмата би трябвало да е на брат ти, ти още в първия абзац твърдиш че той се е занимавал с мечтите на баща ви за развиване на точно такъв бизнес, а ти в същото време си се отделила и си действала сама за себе си. Брат ти е вложил "доста години" труд в развитието на фирмата, докато ти си влагала своя труд само в своя изгода да станеш специалист и да работиш в избрана от теб фирма, а сега твърдиш че искаш половината да е на теб и едва ли не да станеш шефка на брат си на половината труд. Разбира се че брат ти ще е недоволен, и снаха ти тук няма нищо общо, докато са живи вашите той да си е шеф на фирмата си и да взима решения сам и изведнъж когато вашите вече ги няма да се налага да иска твоя подпис за всяка сделка, твоето мнение за всеки харч във фирмата. На бас че брат ти е вложил поне 15 години труд в фирмата, в развитието на бизнеса, ти колко труд си вложила в същата фирма? И въпреки това майка ти иска да ви остави всичко по равно, според мен трябва да си мълчиш и да си траеш, никой не те е спрял да имаш отношения с родителите си, имай си. Нямаш причина за притеснение след като родителите ти не са тръгнали да прехвърлят на брат ти имоти и дори нямат такова намерение.
Колкото до семейните ви празници не си права, вие вече отдавна сте пълнолетни и си имате свои семейства с брат ти и е напълно нормално да си създадете ваши си собствени традиции по празниците като отделни семейства. Вече не сте непълнолетните деца които да имат семейни празници с родителите си. Всяко семейство е до време, после се създава ново и традициите се променят според новото семейство, не може на 35г да очакваш подарък под елхата на татко, на 35г се очаква ти да поставяш подаръци под твоята елха за твоите деца. На 35г се очаква ти и мъжа ти да решите къде и как да празнувате, да си създадете ваши си семейни традиции, вижда се в разказа ти че брат ти се опитва да го направи. Замисли се след 30 години нормално ли е да очакваш децата ти да се съобразяват с твоя начин на празнуване и да не празнуват с съпрузите си на собствената им семейна трапеза, а да са длъжни да посетят твоята.

11.   До 2:

Можеш ли да обясниш значението на думата "каризчия", която си използвал.

Никога не съм я чувал, потърсих я в интернет, също може да се каже, че я няма.
Даже имам чувството, че ти си си я измислил. Но все пак, обясни я, ако обичаш!

12.   Номер 3, не си прав/а. Дори бих казал, че от коментара ти лъха доста грубост и неприязън към живота и хората като цяло. Вероятно твоят живот не те удовлетворява и това е начин да се облекчиш. А и това, че ти би направил така със семейството си, съвсем не означава, че другите са толкова подли. Това, че някой излиза с колеги, не означава, че те са му приятели - понякога хората го правят с цел да се докопат до по - високопоставени позиции - изгода. Това, че тя излиза, не означава че приятеля и излиза - в случая авторката е написала, че го оставя сам и н го взима с нея... Не виждам нищо редно в това и да живее на негов гръб и той да и плаща сметките. Не си прав, номер 3.

Авторке, ти си добър човек, който не иска парите на родителите си - факт, намерила си си прехрана извън дома, не като брат си. Не ламтиш за имоти, казала си го. Моят съвет е да поговориш с брат си и да му обясниш какво си видяла и че вероятно тази жена му изневерява, защото той трябва да знае.
Не позволявай на чужди хора да разединяват семейството.
Аз имам двама братя и имахме подобни проблеми. Единият си хвана приятелка и тя се свърза с моята приятелка за да и каже, че съм и изневерявал, което не е истина. Дълги години се карахме, но накрая я разобличихме и брат ми я заряза пред сватба. Такива жени злобни, които казват, както в случая, че е бил грозен, ама свикнала... явно с парите му... по - добре далеч. Да си намери добро момиче, тази не е стока.

13.   Съчувствам ти, но нищо не може да се направи, мъжете са слепци. При моя брат нещата са още по-сериозни. Принцесата го в вързала с две деца. Проблема е и липсата на опит, той е бил само с няколко жени преди това. Мъчно ми е и тежко, но се правя на разсеяна. Не трябва да се месиш в тяхните отношения, защото накрая ще те обвинят за всичко. Траеш си, усмихваш се и ограничаваш контактите с принцесата, а към брат ти само добро и няколко запомнящи се съвета. От там нататък да прави каквото иска. Живота си е негов. Да не ти пука. Гледай ти и твоето семейство да сте добре.

14.   Дали му от магазина безплатно плочки, с които си е направил банята (сигурно по 1-2 от вид) и които били за хвърляне, аха... и един мармот...
Ж

15.   Сигурно и дефектно лепило (не се чуди на думата, че и жена я знае) за плочки са му дали. ;)
Ж

16.   Аха, аха - и стиснатият ти брат, който цял живот само е използвал и никога не е помагал, а на всичкото отгоре е успешен бизнесмен (със счупени плочки за боклука в банята, дефектен сифон и разноцветна ронеща се фуга), който знае как се управляват пари, е оставил девойката да го смуче, 1 лв. да не дава и да купонясва всяка вечер, докато той е сам вкъщи. Горкият!!!
Чиче, пробвай пак.
Ж

17.   Разбирам, че не съм единствена. Огнетява ме постоянно мисълта, че брат ми не уважава никой от родителите си. Появява се единствено, ако има нужда от финансова подкрепа или други битови потребности. Това е що9годе поносимо, но начинът му на мислене и отношение към родителите също е мноого променен, първичен и обвиняващ. Той носи у себе си усещането за несправедливост и е ощетен. Ощетен, защото е онеправдан и ощетен да получи имущество, социално положение и финансова подкрепа, която близките ми биха могли да му осигурят. Независимо, че това е формулата те да се превърнат в клошари, каквото е и отношението на жена му и нейния род. Страхувам се какво ни чака в далечно бъдеще, когато аз остана единствена пречка на претенциите, които са му вменили. Да, безхарактерен е, но няма ли някаква граница. Много ми тежи това. Не заради мен. Заради родителите ми.

18.   Ти се изплаши, че чуждата ще дойде и ще ти вземе твоите имоти? Не знам защо но много са ми наприятни такива истории. Лъха от теб една такава дребнавост и парвенющина и да се опитваш не можеш да я прикриеш. Уж не те вълнува нищо уж не за теб ами за родителите, обаче от всяка дума прозира, че сън не спиш от страх да не те прецакат. Чуждият човек си е чужд, няма как да го харесаме, но е адски грозно така да коментираш и анализираш. Брат ти е пълнолетен, какво изкарва и за кого си е негова работа. Рано или късно всеки се отделя от семейството и си създава свое, което става на пъво място. Това е нормално, колкото и да се дразним ние сестрите и да правим сметки какво ше стане със фирмата на тати.

19.   :D По закон тя няма права над наследено имущество. Можеш да и кажеш в очите меко казано да бара мекия :D :D. При развод може да вземе половината от имуществото придобито при съвместният им живот, но само това, за което те двамата са си купили.

20.   До № 11
Извинявай че не бях отговорих на въпросът ти "Какво означава думата каризчия? " Не бях го направил защото не бях влизал в този сайт от тогава.
Каризчия е; Злопаметен човек, който не забравя ако някой го е обидил или го е наранил по някакъв начин или не му е угодил с нещо. Никога няма да го забрави и докато не си го върне, няма да се спре. Това е много негативна и отвратителна черта в характера на някои хора. Те са обикновенно много злобни и злоради.

21.   Номер 19, не говори за закони без да си наясно. Ако нещо бъде приписано приживе, то вече не е "по наследство". Наследство е полученото по право след смърт. А освен това при брак от минимум 10 години може да се предяви претенция дори и за наследствените имоти. Друго - когато придобие, той може да прехвърля собствеността си, на когото си пожелае.
Естествено, в тази история негативна е най-вече жената. ;) Типично!