Споделена история от Семейство

Майка ми прекалява с алкохола
Здравейте пише ви момче на 17. Както се вижда от заглавието проблема при мен е че майка ми прекалява с алкохола. От както нейната майка почина през 2012 от тогава тя изпадна в мъка и от там може би се появи този проблем да пие много. Преди да почине майка и пак е пила всяка вечер но не се е напивала. През 2013 някъде тя започна да прекалява с алкохола вечер с баща ми си пият по принцип но тя оставаше до късно да пие. Като се напие баща ми винаги и прави проблем и се карат постоянно за това. Отвратително е. Като сме на гости при роднини пак се случва да се напие и баща ми я гледа накриво на мен ми става неудобно защото тя не знае какво говори. Когато съм с приятели и е събота или неделя тя вече е пияна и като дойде при нас ми става отново неудобно те понякога са се подигравали с това въпреки че това е проблем. Не съм споделял на никого това освен на баща ми веднъж да сме говорили за това и той каза че ще говори с нея и нищо не се е променило. Виждал съм я в магазина до нас да си купува водка и си помислих сигурно е за тях но една част от мен знаеше че не е така. Вчера я видях да пие тайно беше си скрила алкохола и пиеше и като видя че идвам се направи че търси нещо. Днес реших да потърся там където беше го скрила и намерих 3 от малките водки и 2 шишета малко по-големи. Вече не знам какво да правя ако и кажа нещо знам че няма да ме послуша и ще продължи. Не искам семейството ни да се разпадне заради това. Обичам я направила е много за мен и искам да и помогна.

Коментари

1.   Да не се залъгваме - това е алкохолизъм, което представлява пристрастяване (до степен на болест). Сама, дори да говорите с нея още и още, е много малко вероятно да спре. Консултирайте се с лекар, ако трябва я вкарайте в клиника за детоксикация. Преди, по време и след това тя ще има нужда от много подкрепа, морална подкрепа. Няма да е приятно, няма и да е леко. Но се налага.

Моя близка, която нямаше и 40 год., миналата есен разбрах, че е починала. Причина - цироза, черният й дроб беше увреден тежко от алкохола (и доста други проблеми, свързани с храненето). Тя и преди това пиеше, повече или по-малко, но след като нейната майка почина, проблемът се задълбочи. Опитвах да помогна, но че там имаше и други проблеми и накрая се уморих от агресия и безпричинни скандали, а и тя се беше преместила в друг град.

Вие обаче сте заедно, а тя все още има вас като свое семейство. Това е огромен плюс! Възползвай се от него, дай й подкрепата, която е нужна, но и бъди настоятелен.

Съвет - дай й цел и смисъл. Накарай я да иска нещо, което е в бъдещето, и да прави нещо в настоящето. Това ще я отклони от мисълта за алкохола, а тя пие, за да запълни празнина в живота и психиката си. Дай и смисъл... и кой знае, може дори и без лекарска помощ да се оправи. Стискам палци, успех!