Споделена история от Семейство

Не искам да живеем с родителите...
Мъж на 26 години съм и имам приятелка на 27. Живяхме на квартира в София всичките години заедно, но ето, че завършихме, така се стекоха обстоятелствата, че и двамата си намерихме работа в родния град (Благоевград) и сме доволни за момента. Аз отдавна съм решил, че няма да живея с нашите (в идеални отношения сме, просто сме две различни поколения и не искам да ми се бъркат, а 90% от родителите го правят). Нашите си имат голям четиристаен апартамент и нямат други имоти, там си живеят заедно с вуйчо и жена му, а нейните имат един четиристаен (където всъщност живеем ние), една гарсониера, която все е в ремонт и не се продава, нито ние живеем в нея и една голяма вила в едно малко селце в областта. Нейните все повтарят, че при толкова жилища, не ни трябва друго. Но например този, в който живеем сме аз, тя, родителите й, плюс родителите на майка й. Апартаментът е прехвърлен на името на приятелката, но си е семеен. И аз винаги ще се чувствам като гост. А ние с нея вече сме един вид семейство, предложил съм й брак дори, но няма как да го осъществим докато нямаме общо жилище, в което да живеем само ние. Аз също плащам сметки, поемам домакински грижи, но не мога все да се чувствам като гост. Да не говорим, че колко да е голям апартаментът, като ние сме 6 човека (3 двойки, 3 различни поколения). Нейните се държат с мен като с принц, но не ми е удобно просто, защото така нито можем да правим секс с нея, нито да се скараме като хората даже. А ако имаме бебе? Едно време може 10 човека да са живели в една къща, но сега е друго време, много по-стресиращо и динамично. Въпросната гарсониера е на името на баща й, проточва един ремонт с години там и не иска и да чуе за продажба, но в същото време не се активизира да я стегне. А логиката на моята приятелка е, че там било тясно и нямало смисъл да живеем. Сега като имаме място и сме 6 човека, да не ни е по-широко? И потърпевшият съм аз. А вилата е доста далече от работата ни, ще трябва всеки ден да пътуваме и да сме изолирани малко, но тя пък е на бабата и дядото (които са при нас, защото имат проблеми със здравето) и те не дават да се продава също, макар че няма да се връщат да живеят там. Аз съм по-навит за гарсониерата да живеем, но приятелката ми предпочита вилата, за която още не съм решил. Най-удачното е да си купим свой собствен апартамент, защото вече сериозно се замисляме за брак (без сватба) и детенце. Имаме доходи, но един апартамент струва доста повече. Нашите са спестили половината на сумата, но нейните не биха дали, защото искат да живеем при тях. Звучи егоистично, но искам и аз да съм собственик, не напълно, но нещата да са общи. А при нейните няма как да стане това. Да, приемат ме, но не мога да го обясня. Ако един ден се скараме, аз съм гостът, не тя или те. Разбирате ли? И сме много хора. Въпросът е, че нито те ще продадат или ипотекират нещо. А със заеми не искам да се набутвам. Тя уж се беше съгласила, ама в последно време ми говори, че можем да обмислим да се местим в друга държава, затова да не потъваме с още един апартамент, а да спестим пари. Толкова е объркана, обърква даже и мен. А дотогава си живеем пълна къща. Какво да направим?

Коментари

1.   Съжалявам те, защото и аз бях така, като теб. В един апартамент, с приятеля ми, майка му, сестра му, мъжа й и двете й деца. И аз завряна там в една стая, като дори в тази стая нямах спокойствие и лично пространство. Ако изляза някъде, като се върна, си намирах нещата изпочупени, гримовете по земята (децата са си играли с тях)... Въпроса със секса беше сложен. Каквото наготви майка му, това се ядеше и колкото е - толкова. Ако исках и аз да наготвя нещо, се започваше едно мърморене, че е пилеене на пари, толкова ядене - няма смисъл.
Изчезваха ми дрехи и чорапи... И какво ли не. И още много имам за изброяване, но няма смисъл. Просто в тази ситуация, нямах право, да отстоявам някакви права там. Както си и ти в момента. Това просто не е вриант, а лудост. Вие поне имате някакви варианти. Ние тръгнахме по квартири.

Просто й кажи, че не знаеш какво тя ще реши - гарсониера ли, вила ли, къде ще сте. Но в едно си сигурен - че не можеш да живееш със 100 човека и от сега й го казваш. Мислете и вземете някакво решение, защото толкова хора на едно място, не води до нищо добро, за една млада връзка! Успех!

2.   Ох, милия! значи искаш да си собственик, ама да не се набутваш ти със заеми, а някой друг. Искаш хората да продадат своя апартамент, за да ти купят на теб! Дори и на приятелката ти е хрумнало, че трябва да спестите пари сами, а не да чакате на родителите, и се опитва деликатно да ти подскаже. И защо да няма как да осъществите брака, докато нямате собствено жилище? Аха, разчиташ родителите ѝ да се поддадат на манипулацията, че няма да се ожениш за дъщеря им, докато не купят ваш апартамент, така ли? Просто не знам какъв съвет очакваш. Това, което мога да те посъветвам, е да работите здраво, за да не сте задължени никому после.

3.   Не четох всичко , но се отделете сега , по - късно ще сте свикнали и ма единия може да не му се мести на квартира .

4.   Родителите ти ти дават 50% и ти не искаш да вземеш заем за останалите 50%? Това ми звучи много тесногръдо и абсурдно. По-добре да си изплащаш заема отколкото да робуваш на роднините на жена ти. Добре са й промили мозъка, но не е редно да живеете с тях. Така никога няма да бъдете истинско семейтсво, а просто на мама и тати децата. Аз даже не бих се омъжила за някого, ако не съм живяла сама с него - когато си сам битовизмите лягат на твой гръб и може да се прецени до колко сте съвместими с жена ти. Махайте се от там. Родителите й робуват на бабата и дядото и искат вие на свой ред да робувате на тях. Въобще не мисли как да се преместиш в друг техен имот - сега са мили и добри, ако им отмъкнеш дъщерята ще видиш рога (от собствен опит ти го казвам). Ще започнат едни обвинения, натяквания, идване без покана у вас и ще се видиш като излишна лепка, която искат да премахнат, а не като принц. Няма да е лесно да се отървете от тях, имай го предвид. Свмейство, което се тъпче 3 поколения в една къща, е токсично и не взима предвид кой какво иска и как ще бъде щастлив.
На мен даже ми е странно как си се върнал в Благоевград. Дали родителите на жена ти не са я подмамили? В София професионалните възможности са много и неограничени.

5.   Или просто живейте под наем. Няма да е твое, но няма да сте при техните.
Малко неприятно е, че хем си при тях хем им броиш имотите и се чудиш къде да идете и кой биха продали. Помисли от тяхна гледна точка, дори вашите да могат да дадат пари за апартамент те вече си имат няколко, защо им е да купуват. Това, което искаш от тях ми се струва егоистично- не с цел да те обидя, просто е хубаво някои неща да ги обмислял от другата гледна точка.

6.   Не е ли нагло да искаш да си собственик на чужд имот!?

7.   Ах че наглост, значи да не се набутваш със заеми, а да ти дадат? Да ти дадат, ама да е на твое име, че да си собственик! И като ти дават да не е далеч от работното ти място, че от тая тяхната вила трябва да се пътува!
Да не захващаме темата че едно време когато семействата са живели по 10 души в една къща не е било стресиращо и динамично време а лежерно и спокойно, на тях им е било лесно защото е било едно време! Голям кеф им е било да живеят 10 човека задно, че и понякога само в две стаи.

8.   Значи, отиваш в едно семейство, чувстваш се като гост, но искаш хората да си продадат някой от имотите, за да купиш ново жилище с приятелката ти и да си съсобственик? Доста гадничко, не мислиш ли? При положение, че има имоти, просто се изнесете в някой от тях и живейте самостоятелно. Никак не си падам по драми с тъщи и свекърви, одобрявам идеята младите да си извоюват самостоятелност и да си изградят семейство, но не може да искаш от тях да продадат имуществото си, за да се уредиш и ти със собствено жилище.

9.   Мисля, че най-изгодния вариант е да отидете под наем. В големите градове е по-добре под наем, отколкото да купувате!

10.   Напълно си прав - естествено, че не е добре за младо семейство да живеят 3 поколения в един апартамент! Не е работа и да си заврян зет, колкото и да те уважават тъстовете - може никой да не ти го казва директно, но вярвай, всички си го мислят като ви чуят ситуацията и нямам предвид родителите на жена ти, а всичките ви познати.
Не може да градите семейство 6 души в наследствения апартамент на жена ти. Та вие нямате никакъв личен живот, нямате свое пространство! Това да ви е спокойно и да сте си самостоятелни няма цена - казваш че вашите са събрали половината сума за жилище, ами бъди благодарен, защото това е много повече отколкото много млади семейства имат като начален капитал! Не е толкова страшно да изплащаш кредит на стойността на половината жилище, най-вероятно ще е доста по изгодно от плащането на наем за квартира - много по-страшно е да живееш както живеете в момента - ще видиш, че това да сте си самички няма цена. Спри да чакаш решение от семейството на жена си - сега доколкото разбирам, чакате да ви дадат гарсониерата или вилата - те ще ви ги дадат, но рано или късно ще ти излезе през носа. Всяко нещо си има цена и много често по-жестока е цената, която не е в пари.
Знам, че сте млади и че това е голяма стъпка и отговорност, но се налага да проявиш инициатива и да настояваш на своето - заслужава си.

11.   Никой не ти е длъжен с нищо в крайна сметка,като не ти изнася ситуацията,събирай си багажчето и у вас,купи си жилище или се изнасяй под наем.Никой с нищо не ти е длъжен,че да излезне от собствената си къща заради тебе

12.   Семейство се изгражда като сте сами, не с мама и тате и баба и дядо. Учили хора, с работа, с имоти, а се тъпчат заедно - според мен това семейство е от токсичните и нищо добро няма да излезе. Не се жени докато с жена ти не намерите вариант да се изнесете, но или на квартира, или си купете. Първо хората не са длъжни да ви дават апартамент, второ и да ви го дадат ще ви го изкарат през носа и никога няма да се почувстваш като мъж в собствения си дом. Минала съм от там - няма да повярваш как рязко ще променят отношението си към теб, ако отмъкнеш дъщеря им и двамата сформирате истинско семейство и наложите граници. Като се изнесете ще ви хареса и ще искате време да прекарвате заедно, което на тях няма да им се понрави - ще искат да идват, когато си поискат, да ходите при тях всеки уикенд или с други думи - очаквай всячески да се опитват да попречат да се отскубнете от тях и да станете самостоятелно семейство. Жена ти според мен я манипулират, както и теб - това са големи глупости да чакаш да събереш пари, че нямало смисъл на фона на толкова имоти и т н. Всички токсични родители така говорят.

13.   3 поколения в 1 апартамент е наистина много. Бъди благодарен че родителите ти искат да ти помогнат с пари, много други нямат тази възможност. Купи жилище с тези пари, вземи заем, ще бъде твое и ще си собственик. Като чуят за заем може да предложат те да помогнат като продадат имот, но не разчитай много на това. Не искат да продават и не може да ги накараш, не натискай и приятелката ти да живеете в гарсониерата, може баща и да не е съгласен. Плюс това вие не сте семейство още, сгодени не е семейство. Хората не искат да си продадат имота да им ползваш парите. Приятелката ти е казала за чужбина - тя знае че техните няма да ви помогнат. Не ги притискай, вземете заем или живейте във вилата докато спестите пари за жилище

14.   Авторът: Не съм се вторачил в техните имоти, просто те постоянно спират приятелката ми да се изнесе и да си купим нов апартамент и те изтъкват това, че имат още две жилища. Не биха ни помогнали с пари за още едно, а мойте го правят. Така че? И аз имам право, защото нашите са не толкова заможни и въпреки това ни подсигуряват бъдещето. Вуйчо и вуйна помагат също. Докато нейното семейство го правят докато сме зависими от тях. Както и да е. Да кажем, че не са длъжни да ни помагат, трябва да се справим сами. Тогава защо те разубедиха приятелката ми да се установи в София. Имам добри отношения с тях, но не ми убягват доминиращите им черти. Плюс това всички вечер задължително ядем заедно. Което ми се струва остаряло и изтъркано. Да, хубаво е понякога да се събере цялото семейство, но да се чака всеки член ми се струва психарско. Няма да се съобразявам кога да ям. И да, едно време как са живяли знам, но това време няма да се върне и харесва ли ви или не, 21-ви век е и не живея в турски сериал! Ще потърпя още малко и ще ми писне. Майка й и дядо й са много точни хора, но бащата и бабичката някой път ми лазват по нервите. Бабата влиза когато си иска в сочената за “наша спалня” (на мен и приятелката). Разчиства и премества неща при положение, че ние идеално си чистим и подреждаме. Плюс това веднъж се беше разчукала на вратата повреме на секс и ние й казахме, че сме заети, а тя продължи да нахалства. Правим секс без звуци като някакви риби. В квартирата в София ни беше по-широко. А приятелката за всичко им мълчи. Бащата все той е правият, все той знае всичко. Поне да не ни ден бъркат в нашия живот. И да, няма да съм заврян зет. При нашите също не бих живял, преди години те предложиха, но аз бях категоричен. Те взеха вуйчо и вуйна при тях, които си продадоха апартамента. И не го казвам, защото са мои роднини, но никой от четиримата не би посмял да се бърка и да е толкова обсебващ колкото нейните. Оставали сме много пъти у нас и тя знае.

15.   И аз искам да ям и да отслабна, ама не става. Ако намериш някой да подарява жилища, свирни, да вземем и ние. Странен пост. Хем искаш нещо, хем някой друг да ти го поднесе. Не си дете вече.

16.   Говори с жена ти или да се измасяте на квартира/да си купите апартамент, или да връща пръстена. Никой мъж не заслужава цял живот да го тъпчат и да не го оставят да буде глава на собственото си семейство. Ако не иска да се откъсва от мама и тати, да си остава да живее при тях и дано си намери достатъчно голяма мъжка подметка да го търпи този ад. Напълно си прав и добре си разбрал, че това не е нормално. Само не търси варианти да се местиш в друго тяхно жилище, защото ще е работата от тръм та на глог!

17.   В коментарите казваш, че вашите помагат с половината- ми заработи я ти другата половина, нали си мъж. Като искаш да е на твое име така се прави, работи се, спестява се. Никой не ти е длъжен на 26 години. Още повече те нямат ангажименти лично на теб, не е твоето семейство, а нейното-отгледали са я до 27 години, дори това е много в сравнение че има държави в които на 18 се справяш сам вече.. Няма как да очакваш да си бръкнат в джобовете и да изкарат парите, че и на твое име да е, за да не си гост.
Няма нужда да пишеш в коментарите как тяхните ви дърпат да не живеете заедно. Купи го това жилище с твои пари, 100% съм сигурна, че ще те поздравят и ще ви пожелаят успехи за напред.

18.   Май не те разбраха хората защо обмисляш вилата и гарсониерата. Просто защото те, а не ти, ви изтъкват, че не е необходимо да купувате собствено жилище, защото те имат няколко. В същото време, те не отстъпват нито едно от останалите жилища и така продължават да ви държат да живеете при тях.
Правилно си усетил, че това не е нормално. Най-доброто за едно семейство е да бъде самостоятелно без значение дали на квартира или в нов апартамент. Да си излизате и да се прибирате когато си поискате, да си готвите, да си чистите, да правите секс, да си говорите до 2-3 без да ви подслушват - всичко това изхражда връзката и вас като мъж и жена. В момента сте на мама и тате децата.
Аз на твое място не бих се женила. Имаш няколко варианта - да излезеш на квартира или да си купиш апартамент в Благоевград или да си намериш работа в София и да се върнете там отново на квартира или с покупка на апартамент. София е по-добрият вариант, защото ще сте по-далеч от тези токсични хора и няма да могат да ви се месят.
Съветвам те да седнеш и да поговориш с приятелката си сериозмо и твърдо. Обясни й, че така не си щастлив, за теб този модел на семейство не работи и искаш да живеете сами някъде. Ако ли не, няма да има сватба. Няма за кога да чакаш да събере пари. Хората докато събираха и цените се вдигнаха от 500€ на 1000€ в София. Който е купивал, забогатя. Който е събирал, с пръст в уста. Но този аргумент сам по себе си е глупав. Дори си личи, че нещата, които говори приятелката ти са глупости, насаждани от родителите й. Нека си прецени дали иска да скъса пъпната си връв и да бъде жена, майка и съпруга в истинския смисъл на думата, или иска да си остане при техните като малко детенце завинаги. Ти явно не се чувстваш добре с този начин на живот и няма смисъл да се обвързваш и да продължаваш да се мъчиш. Друх вариант, който ми хрумва, е да си намериш работа в София и да я посъавиш пред свършен факт - или идва с теб, или да остава и толкова.
Ако все пак се съгласите, че искате едно и също нещо, бъди готов родителите й да се опитат да ви отровят живота. Сега си мил и послушен, подчиняваш се и те те контролират. В момента, в който искаш свобода и независимост, ще видиш рога, както са ти казали вече. Не се страхувай! Или ще трябва да се съобразят с вашите граници и начин ма живот, или има вариант да прекъснете контакт. Пиши какво става с теб. Дано се оправят мещата.
Не забравяй че, ако виждаш, че няма да станат нещата, винаги можеш да се разделиш с приятелката ти. Щом не вижда нищо нередно в целия този фарс, може би тя не е твоят човек и те дърпа надолу. Ако беше останал в София, щеше да си по-самостоятелен и най-вероятно да вадиш повече пари, които дават допълнителна независимост. Спри да се фокусираш върху роднините - те са каквито са. Важното е дали вие двамата искате едно и също нещо и дали сте готови да се борите, за да го постигнете заено!

19.   Готин, ти мъж ли си или госпожица?
Нейните имали имоти, твоите искали да ти помагат, ама я разубеждавали... Много сложно го правиш.
Не можеш да промениш нейното семейство. Можеш единствено да контролираш собствените си действия и да излезеш от ситуацията, която не те удовлетворява. Бабата на тия години не можеш да я промениш. Тя така е свикнала, толкова ѝ е акълът.
Ти имот НЯМАШ. Не те интересува какво има тяхното семейство. Не са ви длъжни, особено на теб. И твоите родители не са ви длъжни. Казваш, че искат да ти помогнат - ОК, приеми помощта с благодарност и до там. Това не задължава автоматично и нейните да се включат.
Отиваш като мъж с топки при приятелката си и ѝ заявяваш "семейството ти са прекрасни хора, обичам ги, уважавам ги, но е редно като младо семейство да живеем сами". Хващаш я и се изнасяте. Дали ще си купите жилище, дали ще сте под наем, дали ще останете в Благоевград или ще се върнете в София - ще си прецените. Всеки от вариантите си има минуси и плюсове. Ако се дърпа, обясни ѝ, че ти се изнасяш и тя може да те последва, ако иска. Ако е толкова привързана към мама, че не може да се изнесе, помисли си дали е подходяща за теб. Та, поемете си отговорност, оправете си живота, а техните да правят каквото искат с имотите - да ги дават под наем примерно. Теб това не бива да те бърка.
Между другото дори да ви дадат гарсониерата или вилата, помисли внимателно. Ваши ще са, но пак ще са си техни. Винаги ще може могат да дойдат у вас, все едно са си у дома. Няма да имате отново никакво лично пространство.
Стягайте се и си оправяйте живота. Ако някой от родата помогне, добре, но не бъдете зависими от тях.

20.   Защо не си намериш работа в София, която ти осигурява жилище и е на тяхна сметка? Има такива. Така ще спестиш останалата част да си купиш апартамент.

21.   "Не съм се вторачил в техните имоти, просто те постоянно спират приятелката ми да се изнесе и да си купим нов апартамент "???
Авторе, не разбирам кой и как може да те спре да си купиш апартамент, ако искаш. Но виж, ако чакаш те да дадат половината пари, тогава да, имаш проблем. Явно си от тези, които смятат, че родителите са длъжни на децата си до гроб, и че щом твоите родители са дали, трябва и другите да дават. Мамин той готованец. Ти, като се нанесе при родителите й, питаш ли дали на тях им е добре? Гледаш да не се минеш, и да дадеш повече пари. Ти не искаш да теглиш кредити, обаче караш приятелката си да го направи. Добре, че е отказала. Можеш да ремонтираш гарсониерата, и да живеете там, ама сигурно ще кажеш, че не ти се пръскат пари за чужд имот. Искаш да я продадат и да ти дадат парите, та ти да станеш собственик ли? Сметки без кръчмар.

22.   Авторът съм. След толкова време си намерих историята и реших да ви споделя развитието. Намерихме хубава работа в Англия с ТОГАВАШНАТА годеница. Всичко приготвено, заминахме началото на 2019. След няколко месеца, които бяха идеални там, тя ревна за вкъщи и каза, че не може да е далеч от нейните. Аз й поставих последно условие - остава с мен или се прибираме заедно, но веднага на квартира/отделен дом, без нейните. Тя се опита да ме манипулира, да е до баба си и дядо си, че били възрастни и в последните им години, че този апартамент й бил дом. И просто приключих. Тя можеше всеки ден да ходи до тях ако иска, но не да ме принуждава да живеем с всички.
Прибрах се в България също доста по-късно, закупих апартамент с помощта на нашите и моите спестявания и изкарани пари. Имам нова връзка с много независима жена и всичко е на мястото си. Никога не съм искал да взимам чужди имоти или да прецаквам някого, а просто с жената до мен да имаме самостоятелност, свобода и аз да съм главата на семейството си, не баща й да нарежда всичко. Това е.

23.   Браво, добре си се ориентирал.

24.   Ей, браво, авторе! Мъж на място! Радвам се, че са се получили нещата при теб и не си тичал подир капризите на принцесата на тати.

25.   Ами явно не сте били един за друг- с коренно различни разбирания за някои неща.Тя явно е била и доста емоционално зависима от родителите си и семейството ѝ...а за теб това е било досаден товар.
В крайна сметка е станало каквото е трябвало да стане-всеки си е поел по неговия път както си разбира нещата.

26.   Ех 25, така го каза - все едно е нормално човек да не иска да се отдели от семейството си и да сформира собствено един ден, както е нормално един да харесва пица, а друг спагети... Добре, че я е зарязал автора тази. Бас хващам, че той ще се ожени, ще има деца, а тя още ще гледа тати в устата да й казва какво, кога и кого. Такива семейства са болни, не нормални.

27.   Прав си.