Споделена история от Семейство

Раздяла и осигуровки
Не съм сигурна дали въпроса ми е за тази категория, но не мога да и намеря мястото.
Ситуацията е следната: омъжих се и се преместих да живея при съпруга си в Германия, записах се в общината и започнах да се водя на неговата осигуровка в Германия понеже аз не работя. Разделихме се, но не сме се развеждали и се прибрах в България за момента. Не сме ходили до институцията за осигурявките да си взема формуляр и да се отпиша там, за да започна отново да се осигурявам тук, също така не съм се отписвала от общината.
Въпросът ми е дали мога да започна евентуално работа в България и докато съм тук и омъжена да прекъсна осигуровките си там? И как може да се случи това?

Коментари

1.   В Германия си към осигуровката на мъжа ти, като това не му струва нищо допълнително. Докато сте жените той ще ползва по- изгоден данъчен клас. Ако сте го направили той трябва да е 3, ти 5. След разводът той минава 1 и почва да плаща повече данъци. Когато напускаш една държава за постоянно е редно да се отрегистрираш и ако ще се осигуроваш в България изискваш от немската здравна каса Е 104 който представяш в НАП и за времето в което си била в чужбина се признава в България, че си била здравно осигурена. Можеш да си работиш в България не е пречка. Мъжът ти трябва да подава данъчна декларация и съответно ще питат и за твоите доходи. За целта се попълва документ от НАП България и той прилага към неговата декорация. Ако ще се развеждате направете го. Мъжът ти да уведоми веднага за това финанс амт и да си смени данъчният клас иначе ще плаща със задна дата.
Съветвам те да посетите форумът Родени в България при въпроси.

2.   Разберете се с мъжа ти - докато се водите женени и той работи, а ти не, както ти обясниха по-долу ти си категория 5, а той 3 - това значи, че той получава най-вероятно до 500 Евро отгоре към заплатата, защото ти не работиш и е женен за теб. Oсигуровката ти освен това не му струва нищо - при развод, заплатата му ще намалее с горната сума и данъците му ще се увеличат, a и ще трябва да си смени данъчната категория с неизгодна такава.

В момента му е много добре така без развод и да се водиш там, обсъдете, ако иска да продължи така, да ти изпраща поне надбавката към заплатата си, която получава заради това че сте женени и не работиш. Ако сигнализираш на данъчните, че сте разделени и от определена дата не живееш там, така или иначе ще трябва да плаща, каквото е получил в повече със задна дата - по-добре да дава сумата или част от нея на теб. Иначе, за да започнеш да се осигуряваш в България ти трябва този формуляр 104 от Кранкенкасето - обади се най-добре на инфо линията им или прати меил, за да разбереш дали има как да ти го издадат и изпратят без да се налага да пътуваш дотам. С немската осигуровка в БГ имаш право само на спешна помощ, но не и да се запишеш при ДжиПи и да ползваш направления - т. e не ти върши работа, ако ще живееш и работиш в БГ за постоянно - за всички прегледи, който не се категоризират като спешен случай Кранкенкасето ще откаже да ти възстанови сумата, особено ако не си ги уведомила още при възникването на спешния случай.

3.   Все пак да разграничим пенсията от здравната осигуровка. За пенсия в Германия не ти е внасяно нищо, само си се водела безработна. Т. е. годините ти престой там ще се броят само за стаж, но няма да допринесат за размера на пенсията. В момента на отписване в Германия и адресна регистрация в БГ почваш да се осигуряваш тук. Става автоматично, понеже немските служби те изкарват от тяхната система.
Здравната осигуровка е идентична. Била си осигурена там чрез мъжа ти. Вадиш оттам формуляр Е104, който да удостовери пред НОИ че си била осигурена извън БГ. Така ти се възстановяват автоматично правата в България.
С данъците в Германия нещата са по-сложни. При всички случаи, мъжът ти ще трябва да върне класа 3 и да вземе 1/4, което води до по-високи данъци с поне 200-300 Евро месечно, в зависимост от доходите.