Споделена история от Семейство

Единствен наследник?
Здравейте! Искам да ви споделя проблема си и ако сте минавали през това да ми споделите своят опит!
Значи аз съм единствен наследник на майка си и на баща си (починаха по едно и също време).
Баща ми има жива майка, която цял живот не го погледна и дори не ми се обади за да ми изкаже съболезнования, а аз цял живот съм се грижила за родителите си... Тя има нов брак с 3 доведени деца и 8 внуци... Та същинската част е, че преди 7 месеца е подала иск за дял от наследството и сега и мъжа ѝ, ме тормози, ѝ доведените ѝ деца...
За какъв чеп ДОВЕДЕНИТЕ Ѝ ДЕЦА ТА И МЪЖА Ѝ ще искат наследство част от наследството, а и от друга страна се притеснявам... Преди няколко дена ми вадят някакво завещание в което пише че тя получава 60 процента от дяла на баща ми...
Изключително слабо съм запозната с правилата и законите но не съм много сигурна че тя може да получава по голям дял от мен...
Жената е психично болна и 4 години е била в клиника и сега ме съди... Сега ще видим какво ще стане в следващите дни но ме интересува на този етап дали мога да я съдя за фалшифициране и оскверняване на паметта на баща ми..

Коментари

1.   Здраввй. Съжалявам за загубата ти.
Законът разглежда наследниците по редове в зависимост от родствената връзка с починалото лице (наследодателя) - наследниците от 1ви ред са децата на наследодателите и техните низходящи. Наследниците от 2ри ред са родители на наследодателя (неговата майка и баща - родителите, които са припознали детето като свое. В този ред на мисли новия съпруг на баба ти надали е припознал баща ти, така че той няма абсолютно никакви права). Има и други редове наследници, но те не ни интересуват в твоя казус. Та, - всеки ред наследници изключва следващия ред по наследяването - ти си първи ред наследник следователно се изключва втория ред наследници (твоята баба). Тя няма абсолютно никакво право да изисква каквото и да е било наследство! Ти не си ли извадила Удостоверение за наследници? Та трябва да пише само и единствено твоето име - то се издава от ГРАО, а те имат всякаква информация за родствените връзки. Другото което е - в България поодбни завещания не са често срещана практика, много рядко някой си прави завещание и от чисто законова гледна точко те могат да се обяват за нищожни. Още повече, че шом баща ти и баба ти са били в недобри отношения - надали баща ти е дал 60% от имуществото на нея - най-вероятно завещанието е фалшиво и според мен е направено по идея на новия мъж на баба ти. Завещанието трябва да бъде нотариално заверено, за да има все пак някаква правна стойност - ти имаш право на копие от нова завещание щом баба ти има претенции за наследство ти. Поискай копие от него и се запознай подробно. Да, можеш да я съдиш, ако е подала иск за наследство и е прикачила фалшиво завещание!
Още нещо - казваш, че баба ти е психично болна и е била в клиника - имаш ли представа дали тя не е поставена под запрещение (дали са отнети повечето й права и задължения)? Ако е поставена под запрещение, нейният съпруг би имал нейните права - все едно тя е малолетно дете, а той й е родител - той се разпорежда какво се случва с нея и живота й. В такъв случай може би той злоупотребява с нея... Ако баба ти не спира да те тормози - можеш да отидеш в прокуратурата и да поискаш тя да бъде настанена в психиатрична клиника предвид това, че е болна.
Ако нещата започнат да излизат извън контрол, обърни се към адвокат и се защитавай!
Успех!!!

2.   Абсолютни глупости, опитват се да те изнудват. Наследството се предава по пряка линия, тоест ти си единственият наследник и на майка ти и на баща ти. От момента на смъртта им ти веднага ставаш собственик на всичко, което те притежават-става дума за движимо и недвижимо имущество. Ако имат пари, акции или други активи трябва да си извадиш свидетелство за наследници и да отидеш в банката да ги прехвърлят на твоя сметка или да си ги вземеш. Явно заради филмите баба ти си е въобразила, че с един хвърчащ лист ще вземе 60%. Това, което трябва да знаеш е, че то завещанието се пише собственоръчно, лично пред нотариус и свидетели и си има запазени части, тоест ако имуществото на родителите ти е собственост 50 на 50, баща ти може да завещае максимум половината от неговата част на друг човек. Във вашия случай не вярвам да го е направил. За всеки случай си изкарай свидетелство за наследници отиди в агенция по вписванията, там би трябвало вече ти да си единствен собственик, въобще не се занимавай с тази възрастна женица, ако има мерак да те съди(не вярвам да го направи). Също така ти трябва да знаеш, че си наследник и на баба си-ако тя почине преди мъжа си на 1/3 от това, което има, а ако мъжът и почине преди нея на 100% от това което има(ако няма други деца освен баща ти).

3.   По закон само ти наследяваш твоите родители. Едиснтвено трябва да се провери достоверността на завещанието. Ако не можеш сам да се оправиш с проверката и изкарване на документи за наследници, намери си подходящ адвокат.

4.   Съжалявам за загубата!

И моето мнение е да потърсиш добър адвокат, който има опит с подобни казуси. Ще платиш някаква сума, но поне ще получиш компетентно и сигурно мнение как да действаш.

Ме

5.   Коментиращи дрънкате ги едни все едно не живеете в бг.
Баща ми почина, имам доведен брат, докато аз жалеех около десетина дни, той отишъл по банките и закрил банковите сметки на баща ни САМ. Така и никога няма да разбера колко е имало в сметките, беше ми казано че били празни, а баща ми година преди да почине беше казал че събрал пари за да даде на внуците си за баловете.

6.   Здравейте отново! Много сърдечно ви благодаря за съболезнованията! В момента ми е толкова зле че дори не мога да се съсредоточа в работата си... Вече изнемогвам честно! Не знам до къде са способни да стигнат тези хора, но са жадни за пари... Ще се съдим! Първото мога да я съдя и за измама, за фалшифицаране, за осквернение, та и за тормоз... С тази жена не мога да намеря общ език... Преди дни започна да разправя как имам брат от друг брак и той ще ме изсмучел до шушка... Направих консултация с 4 адвоката и 2 нотариуса (единия от който е направено въпросното завещание от баща ми)
Жената ми каза, че баба ми редовно идва да я тормози така че се успокоявам до някаква степен, че не съм сама... Извадих си документа за наследници три пъти (за щастие третият път успешно) и сега ще видим как ще се процедира... Честно казано толкова за парите не ми е, но такава наглост и безочливост за 40 години не бях виждала... Не съм вярвала че по света има толкова нагли хора! Цялото семейство страдаме заради дузина луди хора, а най-лошото е че лудите точно като зайци се множат! Ще видим де... Дано да има възмездие пожелайте ми късмет защото все на контра на съдбата я карам! Ще пиша пак! Искрени благодарности!

7.   Отново е авторката... Да отговоря на номер 1
Ходила съм безкрайно много пъти да се оплаквам без успех...
Понеже (не знам там колко години) тя много дълго е била в такова заведение и беше сложено запрещение от 12 години трябваше майка ми да се грижи за нея с болните си стави и да угажда на всичко... Това беше още един тормоз... Краката и целувам на майчицата си за дето 12 години се е грижила за такова чудовище и го е хранила и сменяла... А баща ми той не можеше да се грижи за нея понеже нямаше такава двигателна способност... Но сега не е запрещена за жалост, иначе ми се струва че ми би било по-лесно с мъжа и той е малко по-гъвкав от нея, но знам... Ще видим какво ще стане занапред... Дори не съм сигурна дали мога да я съдя тя с толкова заболявания сигурно пак ще я мушнат в лудницата, но всеки със заслуженото си...

8.   Много съжалявам забраеих да споделя че е трябвало да бъде в клиника 10 години но е била само 4
Простете за неточността си

9.   Успех, авторке, стискам ти палци!