Споделена история от Семейство

Излизане на Квартира. Малко съвети.
Здравейте,

Възнамерявам да излезна на квартира в гр. Пловдив.
От Пловдив съм си на 25 г., просто досега живях с наще.
Ще бъда благодарен ако ми отговорите на някои въпроси.
- Чрез някоя агенция или от човек е по-добре да се наеме?
- Какъв договор се подписва при наемането?
- Плаща ли се един наем предварително?
- Интернет и Телевизия ако влизат в офертата добре, но в противен случай отивате да си го плащате в съответните оператори?
- Вода, Ток ясно ще не влизат в цената, но парите на наем подателя ли ги плащате или отивате сами да си ги плащате на съответните места?
- За сам човек за напълно обзаведена квартира към каква цена е най - добре да се насоча. Според това което гледам май минимума е 300 или по-скоро дори 350лв. За мен лично над тази сума ще ми дойде в повече
- Колко са ви горе долу разходите на месец за сам човек като изключим цената на самата квартира.

Благодаря предварително!

Коментари

1.   С приятеля ми си наехме квартира на Центъра за 250 лв, едностаен. Сам си прекарваш интернет и телевизия и си ги плащаш, както и тока и водата Средно на месец тока през лятото е около 35 лв, а зимата някъде стига до 70 лв. Апартаментът н е напълно обзаведен, не е ново обзавеждането, но все пак.... Относно агенциите, по-добре разлепи обяви из града, в краен случай прибягвай до агенция, искат един наем за тях. Обикновенно на хазяйна оставяш един наем депозит, но някои искат и по два депозита, по договаряне е

2.   - Чрез някоя агенция или от човек е по-добре да се наеме?
По-добре е да наемеш директно от човека. На агенциите са плаща комисионна, която стандартно е половината от сумата за наема. Повечето брокери надвишават значително цената, която можеш да заплатиш и не се съобразяват с изискванията. Голям късмет е да попаднеш на брокер и с грешната агенция ще си изпилиш нервите. Но ако те мързи сам да търсиш квартири и по цял ден да се договаряш с наемодатели за среща, по-добре ползвай агенция.

- Какъв договор се подписва при наемането?
Стандартен договор за наем. Напиши в гугъл и ги погледни. Обикновено пише на кое число се плаща, каква е сумата, колко е депозита, какви задължения и права имаш ти и какви наемодателят. Но договорите са различни, нали са по договаряне на двете страни...

- Плаща ли се един наем предварително?
Плаща се. При нанасянето плащаш наем за месеца, плащаш същата сума за депозит в случай, че си тръгнеш без да обелиш дума, наемодателят да е спокоен, че има пари в себе си да покрие разни сметки. Някои искат да заплатиш още един наем, нещо като втори депозит.

- Интернет и Телевизия ако влизат в офертата добре, но в противен случай отивате да си го плащате в съответните оператори?
В противен случай се свързваш с оператор, подписваш договор, идват от фирмата и ти прекарват кабели, дават ти рутер и после си само си плащаш сметките, това е.

- Вода, Ток ясно ще не влизат в цената, но парите на наем подателя ли ги плащате или отивате сами да си ги плащате на съответните места?
Зависи от наемодателя. На места сметките влизат в наема, а на други е отделно. По-добре е да отидеш в изипей и да си платиш всички сметки, без да намесваш наемодателите. В първата ми квартира наемодателя ми предложи той да плаща сметките, а после да ми дава фактурите и да ги заплатя на него. По-добре да няма подобни работи, нека всичко си е отделно. За плащането на наема има два варианта, да плащаш на ръка или да превеждаш парите по банков път. До този момент винаги съм плащала на ръка, като в първата квартира наемодателят ми подписваше, че съм платила. Сега не ми разписват, че съм платила, но съм много спокойна с тази наемодателка и преди мен в квартирата са живяли мой роднини, който ме увериха, че всичко е наред и няма да имам проблеми.

- За сам човек за напълно обзаведена квартира към каква цена е най - добре да се насоча. Според това което гледам май минимума е 300 или по-скоро дори 350лв. За мен лично над тази сума ще ми дойде в повече.
Всичко се намира, ако търсиш достатъчно много и ако имаш късмет. В София цените са много по-сурови. Трябва ти да има бяла техника, всичко друго можеш да си го осигуриш сам с времето и то на изгодна цена. Съветвам те да се насочиш към сума, която като извадиш от доходите ти, ще можеш да преживяваш месеца. Може да се хванеш с някого и да наемете по-голяма квартира, като си делите наема и сметките. В началото направих така. Гледай обяви и се ориентирай какви са цените.

- Колко са ви горе долу разходите на месец за сам човек като изключим цената на самата квартира.
Деля си сметките с друг човек. Плащаме около 100-150лв общо за абсолютно всички сметки- ток, вода, парно, интернет. Всъщност не са много, за двама човека е нормално, предвид факта, че се отопляваме с парно, но водата се топли от бойлер. За сам човек и то работещ, няма да е плашещо голяма сума. Все пак през деня ще си на работа, колко ток да харчиш през останалото време?

3.   Няма дума "наЩе"!
За Пловдив не знам, но в София исках 440 лв за полу-обзаведен централен апартамент 60м2 и е супер малко! Изнася се наемателката, ще искам вече 500лв! Намира се до мол, метро, парк, магазини, трамвай, тролей, ресторанти, на 1 спирка от Сердика-самия център! Ако 300 са ти много за обзаведен, не знам къде се тръгнал!
Естествено, че пращаш сметки директно та доставчика, та 25 си, а питаш елементарни неща!

5.   От автора:
До номер 4. по принцип с малоумни тролове не се занимавам, но все пак ще ти отговоря на тъпия коментар.

Щом задавам въпроси тук е пределно ясно че няма от къде другаде да получа съответната информация. Да, работя и изкарвам повече от колкото цялото ми семейство на куп. Също така покривам изцяло своите разходи и поне половината на домакинството от което все още съм част. Една стотинка не съм взел от семейството си. Майка нямам, баща имам само по документи от който нищо полезно не съм научил.

До номер 1 и 2. Благодаря искрено за подобните коментари. Наистина ми разясниха основите при наемането на квартира и различните проблеми, които могат да възникнат.

Ако някой иска да добави още нещо, ще бъда благодарен и вярвам че ще бъде полезно и за други.

6.   - Чрез някоя агенция или от човек е по-добре да се наеме?

Най-добре директно от собственика, за да не плащаш и комисионна на агенция - брокерите, освен че масово са трагично некомпетентни като правило защитават интересите само на наемодателя, независимо, че реално ти им плащаш комисионната

- Какъв договор се подписва при наемането?

Стандартен договор за наем, лесно се намират образци в интернет, в някой случаи наемодателите настояват и на нотариална заверка, но това така или иначе е и в твои интерес, ако си коректен и не трябва да те притеснява

- Плаща ли се един наем предварително?

Правилото е че депозита в размер на един наем и първия наем се заплащат преди да се нанесеш - в някой случай депозита може и да е по-голям например в размер на два наема, примерно ако обзавеждането е по-луксозно и собственика иска да се подсигури, че няма да потрошиш всичко. Информацията за размера на депозита, така или иначе обикновено стои в обявата, така че не е трудно да се ориентираш

- Интернет и Телевизия ако влизат в офертата добре, но в противен случай отивате да си го плащате в съответните оператори?

Обикновено не влизат в офертата - свързваш се с доставчик по твои избор и най-добре щом си под наем да подпишеш договор месец за месец, а не едногодишен или двугодишен. Aко се наложи да се изнасяш или не си доволен от качеството на интернета е важно да можеш да прекратиш договора с едномесечно предизвестие, тъй като ако си на дългосрочен договор ще трябва иначе да плащаш таксите до изтичането на периода на договора и си вързан

- Вода, Ток ясно ще не влизат в цената, но парите на наем подателя ли ги плащате или отивате сами да си ги плащате на съответните места?

Както се договориш - някои наематели, за да не ги завлекат с големи суми предпочитат да плащат сами всеки месец текущите сметки за жилището и да ти представят фактурите, а ти да им възстановяваш сумите при плащането на следващия наем. Така или иначе и в двата случая плащаш една и съща сума за сметки, така че за теб разлика няма, освен че при този вариант не можеш да завлачиш или отлагаш плащането на определени сметки

- За сам човек за напълно обзаведена квартира към каква цена е най - добре да се насоча. Според това което гледам май минимума е 300 или по-скоро дори 350лв. За мен лично над тази сума ще ми дойде в повече

Най-добре е наема да не надвишава една четвърт или в краен случай една трета от дохода ти на месец.

- Колко са ви горе долу разходите на месец за сам човек като изключим цената на самата квартира.

Тук вече зависи за какво харчиш и какъв стандарт си свикнал да поддържаш - чуждите мнения не са ти от особена полза, защото обстоятелствата може да са съвсем различни от твоите, а и всеки случаи е различен и поддържането на всяко домакинство е свързано със специфични разходи. Не се страхувай - човек може да живее и с 2 и с 200, млад си, работиш, ще се справиш :)

Успех с изнасянето!

7.   Авторе - всичко е по договаряне, съществуват всички варианти, които си изброил в коментара си.

Моят съвет е да не се скъпиш за агенция, защото евтиното винаги излиза скъпо. Мен така ме завлече един хазаин - не ми върна депозита, а и договор нямах подписан.

Според мен е напълно възможно да намериш обзаведена квартира за 300 лв - просто търси по-дълго време и не се отчайвай. Коментарът на номер 3 беше абсолютно излишен - Пловдив не е София. Аз в момента в София плащам 400 лв за обзаведен апартамент. Не е невероятна локация, но не е и супер лош.

Ако си на ток и не разхишаваш прекалено можеш да се вместиш в 100 лв на месец. Аз в момента за всички сметки - ток, вода, интернет плащам лятото до 50 лв, зимата не повече от сто. Ако имаш добра изолация през зимата и не си зиморничав може и по-малко да ти излезе. Ако си вземеш един газов котлон и енегроспестяващи крушки доста ще ти се намалят разходите.

Моят наем в момента е почти половината от заплатата ми, но не съжалявам. Все трябва да се започне от някъде, а изнасянето от къщи е първа стъпка за самостоятелен живот. Ще ти е трудно в началото, но си заслужава.

8.   6. Мерси за всичките отговори.

Относно наемането от агенции. Нямах предвид те да ми търсят квартира. Аз сам си я търся през Интернет, но като я намеря и телефона в повечето случаи е на агенция. В такъв случай трвба ли освен двата наема да плащам и комисионна на агенцията при предположение, че не е направила нищо?

Относно разход за наем. На мен 350 (за нормална обзаведена квартира) ми е горе долу четвърт от дохода към момента и смятам да е макса за това което бих платил предвид и другите разходи които ще имам.

10.   Ако обявата е от агенция, плащаш комисионна на агенцията и толкова - няма значение свършили ли са нещо или не - в случая са публикували примерно обява и са ти уредили оглед, което сам не можеш да направиш, защото нямаш координатите на собственика. Иначе или търсиш само обяви директно от собственик или се разбирате директно със собственика зад гърба на брокера (връщаш се примерно по-късно или оставяш визитка), някои собственици са склонни да се споразумеят, особено ако и те трябва да плащат комисионна и не са доволни от брокера.