Споделена история от Семейство

Да си добър или лош
Много често забелязвам как в моя живот срещам едни и същи хора, един конкретен тип хора, които не си мълчат за нищо и винаги са в нападателна позиция, дори и срещу мекушавите. Аз се определям като добър човек и човек, който не търси конфликти, но с позиция. От добро възпитание контактувам с тези хора, но когато са показали тази своя страна, да не се съобразяват с никого и да мачкат всеки човек изправил се на пътя им, ми се иска да не съм се държала толкова дружелюбно и слабохарактерно с тях, защото те си мислят че могат да ме правят на маймуна. Възможно ли е някой да ми каже как да се държа с непознати : с възпитание и обноски или да ги пренебрегвам и засягам?

Коментари

1.   Държа се учтиво с непознати. Стремя се да си следвам възпитанието и не обиждам никого, не викам, не псувам. Ако мога да помогна на друг човек, познат или непознат, то му помагам. Не ме правят на маймуна, ако някой прекали, казвам му директно, че ми е неприятен разговора, че ме обижда или пък прекалява с изискванията. Избягвам остри конфликти, влизам в спор само тогава, когато го сметна за нужно. Предпочитам да казвам нещата директно в очите, вместо да лицемернича и да плета интриги. Това не означава, че избирам грубия тон и лошото отношение, напротив. От своя страна, също приемам критика и ценя истината, ако ще и да е много неприятна за мен. Не са ми казвали, че съм мекушава или безхарактерна, казвали са ми, че съм много спокойна и праволинейна. Знае ли се, може това да е по-меката версия. Обикновено приемам всички хора с различното им мнение, не ми е трудно да разбера събеседника си, макар и невинаги да съм съгласна с него. Не го намирам за липса на характер, но забелязвам, че от определени хора се приема така. Това качество е дразнещо за някои и приятно за други. Не можеш да угодиш на всички. Предпочитам да ме наричат безхарактерна, отколкото злобна.
Поставям крайностите на кантар, за да не се дразня от коментари.

2.   Много просто. Държиш се търпеливо и прилично. Като се изрепчи някой му отвръщаш все още внимателно, но с въпроси и насочване на разговора го караш да потвърди изхвърлянето си или ако твърди някаква глупост да го каже отново с пояснения да не стават недоразумения. И като се види, че не проявява повече внимание, а продължава да се зъби му отвръщаш и ти безцеремонно.

3.   С достойнство и уважение, но да държиш на твоето мнение и да не ги оставяш те да ти казват какво да правиш!

4.   И двете крайности са глупави. В началото е най-добре да се държиш неутрално. По-натам ще разбереш с какви хора си имаш работа и ще можеш да преминеш към по-ясно поведение.

5.   Тегли една майна на всички, и да не ти пука.

6.   На хора с такъв манталитет въобще не трябва да се обръща никакво внимание отрязваш го тотално и го игнорираш това е.