Споделена история от Семейство

Моля за мнение - име за момиче - Дариана
Здравейте, може ли да си дадете мнението за името Дариана? Харесва ли ви? Как ви звучи и познавате ли Дариани? Мислим име за момиченце, но не мога да си харесам никое до момента освен това и то на моменти ми звучи доста странно, на моменти супер много го харесвам. Иска ми се да си има и дълга и кратка форма, кратката Дари много я харесвам, затова търся такова име при което на кратко ще ѝ казват Дари.. Изобщо не ми допада Дария обаче, Дарина също не ми харесва, по-скоро Божидара, но пък където живея има много Божидари... Ето и някои други имена, които ми допадаха, ноо никое не грабва така, че да кажа "това ще е името, край" както беше с името на първото ни детенце...

Елиана
Даная
Николета
Калия
Крисия
Теодора
Гергана

Моля ви да споделите вашето мнение! Отворена съм за всякакви предложения..

Коментари

1.   Звучи като Ариана... бирата. Не!
Далия, Зорница (Зори ще я наричат, много сладко).Гледай да отива и на фамилията, и как ще е галеното име.
Калия и Даная също не.
Отсега ти казвам, не кръщавай детето си с имена на марки или имена даващи повод за подигравки. Децата може да са много груби.

2.   Защо измисляш такива ненормални глупости? Всяко нестандартно име означава дъщеря ти цял живот да пояснява как се казва, как се пише и т. н. И да я гледат с неразбиращ поглед и мисъл "майка ти що за глупост е измислила". Това ли искаш?

3.   Николета,Крисия , Теодора и Гергана ... Другите не ми харесват особено Даная ... Като данон.

4.   Много хубаво име, имах съученичка, която се казваше така.

5.   на мен не ми харесва Дариана, нито познавам дете с такова име. Обаче напоследък такива изгъзици се измислят, че нямам думи, така че що пък не, важнто е да сте в мейнстрийма

6.   Тамара, Диана, Евдокия/Ева, Радостина, Ралица, Белослава;
Лично на мен изборените от теб имена не ми звучат женствено, но което и да е избереш са красиви :)

7.   По-добре я кръстете Даяна или Дарина.. Това Дариана ми звучи ужасно на мен. И докато го произнеса...

8.   Венета. Вени. Венелина. Венера. Венеция. Венцислава. Всичко с В е хубаво. :)

9.   Хубаво е, но предлагам и друг вариант- Дарена.

11.   На мен по-добре ми звучи Дориана. Може би, защото детенцето на братовчед ми се казва така. :)

12.   Много благодаря на всички за споделеното мнение! Името не съм го съчинила сама, а го четох в именник и някак е единствено от тези с кратка форма Дари, което ми хареса.. Съчетание от "Дар" и "Ана".. Първия път и аз като го прочетох си помислих за бирата, но пък има една певица, която се казва Ариана Гранде и мисля, че е доста харесвана и хората изговарят името без проблем и не я подиграват с бирата, та.. С всяко едно име децата ако решат да измислят подигравателно нищо няма да ги спре.. Особено "Дария".. И още нещо странни имена винаги е имало и ще има, предпочитам да поясни как се казва, но не и да е име, което всяка втора носи... И да, напоследък наистина доста родители си кръщават децата със странни имена, което ми допада, защото са рядко срещани, това което ми допадна и в Дариана, че нито познавам таква, нито във фейсбук като напиша това име ми излизат такива хора, за разлила от Мария-примерно... Умувам си... Вярвам, че ще вземем най-доброто решение, дай Боже само да е живо и здраво детенцето, име ще му измислим.. И още нещо, аз понеже изобщо не си харесвам името си представям дали бих искала да се казвам така, дали ще ми е приятно това име и си мисля, че определено да.. Отново ви благодаря от сърце за споделеното мнение и отделеното време!

13.   На моята съученичка никой не й се е подигравал за името.

14.   Доротея.

15.   Всеки път ще я питат с а ли се пише или с я? Ще има досадни обяснения за правописа на името, изговори го като чужд човек и ще ме разбереш. Тя няма да се чувства комфортно, ако трябва да обяснява периодично как е правописа на името. Подобно е положението с други имена, примерно Диана, Деана, Диана, Дияна, Мариана, Марияна и т. н. въобще -ана и -яна наставки създават излишни обяснения и дискомфорт. От опит ти споделям.

16.   Камелия, Виолета, Ивета, Александра, Виктория, Диляна - това са хубави имена, помисли над някое от тях :)

17.   И като не искаш други хора да ти дават акъл защо изобщо я писа тая тема? Повдига ми се от майки избиращи изкилифанчени или чуждестранни имена на децата си!

18.   Защо не просто Дария, накратко пак е Дари, няма как да се обърка и тн.

19.   Какво ще кажете за Дориана? На кратко могат да и викат Дори или Ана, Ани..

20.   Да бе, 18, Дария ми звучи като диария, съжалявам. Авторке, познавам жена на име Дорина. А защо не помислиш за хубаво българско име, както те посъветваха вече? Аман от Никол и Сияни, ужас! Диляна, Биляна, Благовеста и т.н., много са, важно е детето един ден да си харесва името, не да се срамува.

21.   Супер си е името!
Аз пък уважавам смели майки които искат различно име за детенцето си
Виктория и Александра с лопата да ги ринеш!

22.   Дара или Зара са яки имена.

23.   Номер 17, къде съм написала, че не искам други майки да ми дават акъл??? ! Нали затова съм пуснала темата, за да видя повече мнения.. Много грубо изказване.. И на мен ми се повдига от тесногръди депресирани лелки, които кръщават само на баба Мария и баба София! И ако името не се повтаря 5262635262627 пъти значи, майка му е луда да го кръсти с по-нетипично име...

Благодаря на всички за отделеното време и споделеното мнение, мисля че вече взех решение..

24.   20, Сияна е българско име, макар и вече много често срещано, но е хубаво, като "сияе" или "сияние". Дариана или Дарияна също е българско, идва от "дар". Според мен Дарияна е по-добре, като Дария, но по-дълго. И е вярно това, че на почти всяко име може да се измисли подигравателно производно или рима и т. н. Това вече зависи от други фактори.

25.   Дариана е супер. Кръсти го както го чувстваш ти. На мен ми звучи смесица от Дари и Ана, което е супер.

26.   Българското име е Дарина! Дарияна, Дариана и други подобни са продукт на българската бай ганьовщина. Вече не останаха нормални български имена. То не бяха Димона, Крисия, Кристалия, Даная и т. н. Никъде по света няма такава масова психоза, както у нас. Какво значение има колко хора има с подобно име? ! Българина освен, че не си познава вярата, историята и традициите, сега е на път да си забрави и имената. Само след 30-40 години, ако нещата продължават с подобен темп, българските имена ще са рядкост. Ще има някакви техни производни, като БорЕслав, ИвЕн, КристЕна и т. н. глупости.

28.   Защо не просто Дара - звучи страхотно, изписва се безпроблемно и е красиво и запомнящо се име?

29.   Дариана, Елиана, ужас! Сигурно я кръщавате на баба й Радостина. А ние се смеем на разни Телефонки и Чайки. След няколко години вече ще се смеят на Дарианите.

30.   Всички тия глупости с "дар" ги забрави. Кръсти я с нормално име като Иванка, Драганка, Герганка и Йорданка. По-добре да си старомоден и "смотан", отколкото да ти се подиграват на детето цял живот.

31.   Честно казано, не разбирам простотията българска и чуждопоклонството. В утвърдената именна традиция на българския народ през вековете, няма такива имена като: Елиана, Даная, Калия, Крисия. Другите имена са ок, идентифицират се с празници и общопочитани светии, но тези са изкуствени, изчанчени и неестествени, нито за езика ни, нито за религията ни.

Ето ви имена, които са утвърдени в българския език и са имена на светици: Елена, Ирина, Марина, Екатерина, Мария, Светлана, Цветана, София, Вяра, Надежда, Любов, Елисавета, Анна, Вероника, Моника, Галина, Лидия, Снежана, Ева, Валентина, Валерия и т. н.

32.   Дария звучи хубаво

33.   Дария е прекрасно име. Ще празнува имен ден на 19 март - светите мъченици Хрисант и Дария. Името на последък е доста популярно сред новородените момиченца. Мисля, че дори е в топ 10 на родените в последните 10-тина година.

34.   Здравейте, за пореден път благодаря за отговорите! Вече взехме решение.. Не знам защо тук повечето коментаращи не харесвате името, но всеки си има мнение и аз приемам всяко едно.. Всичко в България ни е цветя и рози и опряхме до имената те да са проблем.. Не мисля че името има значение, затова дали ще носиш България в сърцето си.. Както казах, лично на мен ми омръзна от Елени, Марии, Ивани и Гергани, затова искам нещо по-различно, но не и чуждестранно като Джесика, Дженифър, Мелани, Кейти и подобни, които вече наистина за мен са абсурдни, но за името Дариана го свързвате с чуждопоклоничество някак си не мога да го разбера... Номер 30 искрено се надявам коментара ти да е саркастичен..

35.   Не точно чуждопоклонничество, но на мен ми звучи някак изкривено и изкуствено това смесване на две несъвместими имена- Дарина и Ана, някак грубо ми звучи, не като имената, завършващи на -слава- Велислава, Десислава и т. н. А зад това прозира интерес да сте единствени и неповторими, това не е лошо, но смесването не ми допада. Моето мнение, разбира се, няма значение, вие си решавайте! Споделям, защото има случаи като вашия, /като част от изброените имена в поста ви/ по-добре потърсете някое красиво българско име, да звучи все пак познато и нормално, отколкото стремежът ви за оригиналност да е кофти за детето и за вас един ден. Живо и здраво да е бебчето и да носи с гордост българско име!