Споделена история от Семейство

Как да се справя със свекървата си и да не загубя мъжа си?
Здравейте!
Младо семейство сме и всичко е добре със изключение на родители му и по специално - свекървата. Разбира се, че трябва да ги уважавам, но постоянно се бъркат в много неща и искат по тяхното да е. Хубава няма да им стана каквото и да правя. За момента сме принудени да живеем със тях под един покрив.

Мъжа ми не ме защитава и на бялото казва черно в полза на майка му. Отделно си водят тайни разговори от мен и моя все ме командва за разни неща, при което усещам, че му е повлияно от нея. Каквито думи чувам от него все едно нея слушам. Страх ме е да не го загубя и много съм привързана към него. Той е много по голям от мен и мисля, че няма нужда те да му направляват живота. Винаги трябва да им даваме отчет когато отиваме някъде, парите да ни знаят и като цяло се опитват да ни вкоренят при тях и да ни командват. Не мога повече да ги търпя защото прекалено нагли стават, а на него си му са родители и не вижда реалността.

И каквото и да му споделя за тях (не подозирах, че им казва) той всичко им казва за нашите планове и тем подобни и после мразената съм аз. Преди да се омъжа мислех, че той ще е човека дето ще ме защитава от всичко и ще имаме нашия живот, но се оказа друго. От скоро съм и снаха и пред него се прави колко ме обича, а в същото време ме обижда примерно бях си купила дрехи и тя каза, че са прекалено малък размер и аз съм била пълна. И аз и казах къде е логиката да купя нещо където не е моя размер. Супер ме мачка, а той си мълчи от страни като заявява, че не уважавам майка му...

И сигурна съм и да се отделим тя пак ще го манипулира от далече и ще казва, че и е лошо защото обича да играе всички със диабета си и моя пак ще жалва за нея. Отделно прави намеци за детенце, а на мен ми предстои учене и се бяхме разбрали с мъжа ми, че не ни е време, но те го притискат.

Не знам какво да правя и как да се държа със тях. Когато си говоря с него за майка му, той я защитава и се стига до скандали. Каза, че не иска да взима страна защото обича и двете. Знам, че единственият начин да се реши някакъв проблем е когато се говори, когато се води диалог и се чуят аргументи на всички страни, но честно казано в случая не знам как да постъпя.

Забравих да допълня, че постоянно хвали чуждите снахи колко са работливи и т. н и демек аз нищо не мога.

Как бихте постъпили? Случвало ли Ви се е нещо подобно? Къде греша? Какво да направя, за да подобря взаимоотношенията си и да не го загубя?

P:S Извинявам се, ако има правописни грешки.

Коментари

51-72 от 72

55.   Здравейте, подкрепям коментара на номер 2, точен и ясен!
Само не ги развеждайте моля! Избора за деца е личен избор, а не под някакъв натиск! След известен опит от живота, когато човек е готов да има дете, тогава риска си заслужава! Но така хайде хоп, на бърза ръка НЕ! Човек трябва да е образован, това е приоритет и сигурна основа! Мирогледа е друг!
За дрехите, че били тесни, аз никъде не прочетох за деколте!... Според мен, свекървата го е казала като факт, добре били са тесни дрехите, еми ОК! Не трябва от всяка дума да се вади заключение...!
От опит знам, че такива благи, разумни и интелигентни свекърви, които да дават реални съвети на снаха си, да и бъдат опора, приятел и майка, са толкова рядко! Това разбиране, което младите жени очакват да получат, когато влязат в един дом, да бъдат приети и уважавани го има, НО само при интелигентни и широкоскроени хора, народни хора както се казва.
А за напред навиците на една млада съпруга се градят с времето. Готвене, пране и т.н. Не е родена като роботизиран уред!

56.   55, Снахата, като по-млада, очаква мъдрост и малко уважение. Още повече, когато самата тя стане майка. Когато една възрастна жена влиза във война с майка, още повече на новородено, това е просто престъпление. Когато един мъж види жена си да плаче и страда от думи на свекървата за нея, ако не отиде да защити жена си, това не е мъж, а мамини синче. Разбира се, че същото важи ако има неуважение от снаха към свекърва. Съветът ми към тези свекърви, които мразят снахите си, майките на внучетата им, да се опомнят. От контакта с тях зависи колко ще виждат внуците си. Не виждам как пенсионерка на 60-70 вместо да е мъдра и тактична, дори от разстояние да рине млади семейство. Нека свекървата имача и свои интереси - да пътува и чете книги и да разбере, че синът й е голям мъж и тази жена не й е съперница, а майка на внуци.

57.   Номер 52, номер 54 съм. Самата аз съм далеч от идеята за подмазването като такова. Но в някои случаи "подмазването" се нарича "дипломация". Някой все трябва да зарови пръв томахавката, нали така? В живота си съм научила, че човек в семейството трябва да избира най-често между това да бъде прав и да бъде щастлив. Ти си избрала да си права. Аз съм избрала да съм щастлива.

58.   57, отдавна не съм виждала свекърва си - надали си по-щастлива от мен в лицемерие…

59.   Хайде, понеже добронамереността се смята за лицемерие, авторката да последва най-разпространения модел. Мрази я, авторке, оназ вещица! Като дойде у вас, нарочно пресоли супата, че да не стъпи пак. Реви по цели нощи на мъжа си колко лоша е майка му и как трябва да избира между двете. Като дъртата чума ти подари нещо, нарочно го счупи или го дай на някой клошар. Купи й за рождения ден три номера по-малка блуза, та да знае, че е дебела. Разкажи на всичките й съседки, че прави клисави баници и забърква магии в мазето. Ако сте градски хора, счупи й прозореца и кажи, че е от течението. Остави я пеша да обикаля болниците, та да се научи къде й е мястото. Подпитай я кремация ли предпочита или ковчег един ден и къде държи нотариалните актове. Научи децата си да рисуват с лютеница по стените на баба си и да й крадат от портмонето. А най-хубаво: забрави, че такъв човек съществува - болен бил, здрав бил, гладен бил, студено му било, самотно... тебе не те интересува; ти си "щастливо омъжена". Ето така, авторке, със сигурност ще запазиш сина и ще се отървеш от майка му. А ако направиш това и спрямо собствената си майка, значи си наистина еманципирана жена.
Номер 58, за мен щастието не е в това "да не виждам" свекърва си, а да виждам, че всички приятели, близки и роднини, в това число и тя, са добре, здрави са, спокойни са и си гледат живота.

60.   59, както вие сте си забравили внучетата, така и за вас ще забравят. Каквото отношение се покаже, такова ще се получи. И да, човек забравя за някой, от който е получил само обиди и укори и мисли единствено за собствения си задник и нищо друго. Синчета не ги мисли, никой не ги е карал да избират, те сами избират само и единствено майка си и като покорни кученца слушат колко лоша е жена им и захвърлят и жена и дете в името на това да бъдат убедени как тази млада жена е Злото на всяко зло, дошла да открадне мъжа в семейството, да го обезчести, че и да има деца, които да мажат с лютеница по стената на свекървата (предният коментар има богато въображение), заета сама, горката да ходи по болници (жена на 60-70 максимум) докато жената и родителите й са заети с отглеждането на внучето и себе си не поглеждат. Позор!

61.   59, опредлено не правиш разлика между добри намерения и лицемерие и манипулации и колкото и коментари да пишеш, това все повече си проличава. Няма какво да ти се обяснява - ти си знаеш и мелиш едно и също. Дано някой ден разбереш какво е да обичаш и уважаваш от сърце, а не да се преструваш.

62.   59, "моята, която не може да готви, постоянно я питам за една или друга рецепта" - само един пример за това, че грам не си искрена, а просто поредната подмазваща се лицемерка. Всеки човек заслужава любов и уважение от най-близките си и не всеки иска да се държи като теб. Най-важното ти условие е да се живее в отделна къща, защото и ти самата не можеш да се преструваш 24/7. В твоя случай, свекървата може да те обича и уважава, но ти нея - надали. Освен това не забравяй, че при някои свекърви лицемерното подмазване минава докато при други дори и от сърце да се държиш добре с тях, те не престават да обиждат и тормозят, защото си им "отнела детето". Прочети малко психология преди да се изкавазваш - с такива хора по-добре да не си комуникираш изобщо и наистина си щастлив, когато ги няма наоколо - пък нека са си здрави и щастливи, животът си е техен.

63.   59, в живота няма само подмазване/лицемерие/манипулации или мръсотии. Понякога най-доброто решение е дистанцията.

64.   До болка ми е позната ситуацията, в която се намираш. За тесните дрехи, аз никъде не прочетох деколте. Искала е да те унижи, че си пълна. Моята също коментира дрехите ми и то пред мъжа ми. Преди съм се обличала по-добре, и дори ме пита защооо. Да не говоря колко пъти е коментирала косата ми, кожато ми. Намеци, че тя е по-слаба, че тя имала прекрасна коса като млада, че е голяма домакиня ( което изобщоо не е истина, ама изобщо). Какви ли не обиди, какви ли не интриги, кусури постоянно ви намира. . И забелязвам, че се чувства много добре, когато усети, че ме е обидила, тогава е много щастлива. От това ме боли най-много, защото пред другите се прави, че ме обича кото своя дъщеря, като свое дете. А коя майка ще се подхилква доволно, след като нарочно е обидила и наранила детето си????? Прави такива гадни, хапливи коментари постоянно, уж на майтап, а понякога, защото е много "откровена" и казвала, каквото мисли. Опитвам се да не се ядосвам, но ми е много трудно. Бъди сигурна, че дори отдалеч интригите ще се плетят. Затова те съветвам да се опиташ и ти, просто да не обръщаш внимание, доколкото е възможно. Защото бъди сигурна, че целият този стрес ще рефлектира върху здравето, рано или късно. Аз започнах да вдигам кръвно.

65.   Много от свекървите са съсипали много бракове или са се опитали да ги съсипят, като вгорчат семейния им живот. Някои свекърви са болестно вкопчени в синовете си и никоя жена не е подходяща за техния син. Каквато и тактика и търпение да приложиш, няма спасение, освен ако Господ не реши сам да си я прибере.
Никога не бих се съгласила да живея с възрастните у дома, били те неговите или моите родители. Младото семейство трябва да живее самостоятелно. Изнесете се сами, поживейте сами 1 година, не бързай с децата и ако вмешателството пак продължава, говори с мъжа си, обясни ми, че такива обстоятелства не можеш повече да търпиш и ако нищо в поведението му не се промени, го зарежи.

66.   64, бъди спокойна, за синовете им ние сме виновни. Какво ще кажеш никога да не те канят на семейни сбирки и тържества и празници Коледа и каквото и да е, когато си и с дете и мамин златен покорно да ходи сам? Не е ли обидно, това също цели да обиди и рани и най-обидното е, че мъжът се включва в тази жестокост. Няма значение тук или не, човек решил да нарани и вреди винаги намира начин ю

67.   66. Ще кажа, че е ужасно. Но още по-ужасно е, когато мъжете са на страната на майка си. И не виждат майките им какво целят или се правят, че не виждат и че не разбират. Много си права, че човек реши ли да те навреди, винаги намира начин. Мисля, че такива жени пробват да унижат снахите си по всякакви начини, докато не намерят накрая най-слабото им място. Разбира се, не говоря за всички свекърви, със сигурност има изключения. Но са много и тези, които искат синчетата си само за себе се, явно.

68.   И аз да се присъединя - моята също изглеждаше супер доволна, когато е поставила мъжът ми в ситуация да ме зареже заради нея и той го е направил. Само че аз при такива ситуации не си мълча - веднага говорех с него и му обяснявах как съм се почувствала и как бих искала да бъдат нещата за в бъдеще. Честно казано, той знаеше що за стока е майка му, но понякога не се усещаше и й се вързваше. След няколко години опити да наложим накакви граници, просто не се получи и прекъснахме контакт. Съжаляваме, че не го направихме по-рано - сега и аз и той се чувстваме просто прекрасно. Като се върна назад само си мисля колко съм била наивна. Злобен човек, който се радва, когато те наранява, няма как да се промени с молби и думи. Такива хора не се променят като цяло.

69.   Авторке, как се развиха нещата при теб?
68. Имаш късмет, че твоят се е усетил навреме. За съжаление, много мъже се връзват постоянно на майките си и биват манипулирани успешно.

70.   До номер 64.
Според мен свекърва ти иска съзнателно или не да започнеш да я нападаш, да се оплакваш от нея, когато мъжът ти се прибере от работа. Т. е. мъжът ти да започне бавно да се отдалечава от теб. Защото неговата "златна" майчица я описваш като звяр. Това е с цел, едва ли лоша дума е казала за теб през съседите, защото ще я изкарат лошата нея! Внимавай да не се злепоставиш ТИ, когато започне да те провокира! Това е игра на нерви, но ти постави въпроса категорично и твърдо, че не желаеш по никакъв повод да коментира външния ти вид, каквото и да било по твой адрес, дори и на майтап. Защото няма право да си позволява подобно нещо. Ние сме красиви с това, което Бог ни е дал! Толкова! Запомни едно! Винаги каквото и да става, недей да показваш, че те е оскърбило, че те боли! Винаги с усмивка и с достойнство! Уважавай тази жена, пред твоя мъж, пред хората. Но ти знай за себе си каква е! Може много да мразиш един човек, но никога не го показвай, винаги с уважение и с усмивка! Пред теб стои един чужд човек, няма как да те приема като "своя кръв", дори да живеете под един покрив! И спри да разговаряш повече с нея за каквото и да било, така няма да има повод да коментира, къде по приятелски, къде като на снаха и т. н. Казваш си "До тук! ", не и давай повод да си вре носа, където не й е работата! Кажи няколко пъти, съвсем лежерно на твоя мъж, че пр. днес майка му ти е направила неуместна забележка за косата или за фигурата, но без да се заяждаш. За да можеш в бъдеще да се защитиш, когато има отново подобно нещо, за да кажеш на твоя мъж, пр. "До кога ще продълбава майка ти с това? ! Не ми е приятно да ме обижда по този начин! " Недей да реагираш положително, когато тя каже някоя хубава дума за теб пред мъжът ти в твое присъствие защото той ще сметне, че ти си ОК с нея! А тя ще знае, че ти може да търпиш!
Горе главата! Гордей се с това, което си постигнала, с това, което си! Не се оставяй някаква си там бабка, на която им е минал вече живота, да те унижава и да те подценява! Твоят мъж те уважава, децата ти също (предполагам, че имате). Тя ще си замине, а ти с разбити нерви. Защо?

От номер 55

71.   Ами не се карайте с мъжа ти заради майка му, защото ако те зареже ще си намери друга. Аз съм го правил.Но сега нямам жена и по добре.

72.   70, спираме да разговаряме и се почват злобни постове във фейсбук от дъщерята на свекървата за "снахата боклук", виц разбира се, няма имена и мъжът реагира "ти нямаш чувство за хумор, никъде няма твоето име" в то оставаше да го има, но целта да се нарани е постигната. Надалеч, надалеч, надалеч и нито дума, това е спасението, ако ще да говорят, да мърморят, злобни постове в мрежата да пускат, само надалеч.

73.   Няма нужда да правиш нещо за да го задържиш при себе си, ако те обича ше е на твоя страна щом е на нейна страна значи той не се страхува да те загуби, защо ти е да страдаш за такъв човек според мен бягай далече...

74.   Номер 52 е права. Все някой трябва да направи първата крачка към помирение. Какво лицемерие. Уважението трябва да е взаимно.

Номер 52 е добра снаха. Щом и другата й свекърва я уважава значи има защо.

75.   Когато избирате мъж за съпруг, гледайте да е кръгъл сирак, без приятели и близки. Едва тогава ще сте доволни.
Вероятно всички, които злобеете към свекървире, сте родили момичета и ще бъдете единствено тъщи. Или ако случайно сте родили момче, сте го изоставали, за да не бъдете някога свекърви. Явно е така. Но не забравяйте, че, , палачинката се върти, , и не се знае Вие, в каква ситуация ще попаднете.

76.   Аз имам момиче и ще бъда тъща но въпреки това не злобея към свекървите. А и никой не е злобен без причина към свекървите. Това си е до човек. Не може само защото са свекърви всичко да им се прощава.
Уважението трябва да се заслужи.

51-72 от 72