Споделена история от Семейство

На какво имам право, като наследник?
Здравейте.
Започвам с историята си.
Отгледана съм от баба ми и дядо ми, а баща ми е осиновен и с психично заболяване. Баба почина, когато бях на 4г.
А дядо, преди 4 години. Социалните започнаха да ме пращат насам натам по други градове в домове за деца лишени от родителски грижи. Напуснах последният преди повече от година.
Баща ми си живее в жилището, в което сме живяли и по нотариален акт е завещано само на баща ми. И отделно има оставени пари в банка от дядо ми.
Та въпроса ми е мога ли да съдя психично болен, защото той ми е баща и аз може утре да остана на пътя, заради глупостите му. Щял да дава нотариалният акт на негов познат, да го пази.
В апартамента не поддържа, харчи си парите и хич не му пука, че има дъщеря.
Фактите са такива, обмислям консултация с адвокат, но първо исках да попитам тук имам ли основание и дали ще има смисъл изобщо да ходя при адвокат.
Благодаря предварително, надявам се да разберете правилно историята ми.

Коментари

1.   На нищо нямаш право освен ако той (баща ти) не реши да ти прехвърли жилището. В момента той е собственик, може да прави със собствеността си каквото поиска- отдава под наем, продава, заменя т.н. Парите също са си негови и той разполага с тях както намери за добре.
Това което можеш да провериш е защо не си останала при него, а по приемни домове. И дали не можеш да го съдиш за издръжка за годините в които си била в приемни домове...
Говори с адвокат.

2.   Баща ти е психично болен , но ти се интересуваш какво да наследиш , а не как да му помагаш ?!
Нотариален акт не трябва да дава на никого , защото ще го измамят и тогава вече ще остане на твоите ръце . Ако смяташ , че във връзка със заболяването си не може да се грижи за интересите си ,можеш да водиш дело да бъде поставен под запрещение .

3.   Ти реално още нищо не си наследила, няма какво да говорим за наследство. Изглежда си и пълнолетна, така че и грижа от баща ти няма как да поискаш. Можеш само да го обориш заради психичното му заболяване, че не може да се грижи за себе си и за интереса си, така че да бъдеш обявена за негов настойник, но пък колко му е зле болестта, щом от 4 години сам се грижи за себе си? Ако заболяването му е леко нищо не можеш да сториш, нямаш правилен ход дори и чрез адвокат.

4.   На запазена част

5.   Можеш да се опиташ да го обявиш за недееспособен и да му станеш настойник, законен представител. Тогава той без твое съгласие не може да прави сделки и да харчи големи суми и ти ще имаш право да ги сложиш настрана и да му даваш разумното за живот от тях. Но не и да ги харчиш за себе си. Както по-горе са казали, баща ти е наследил родителите си, не ти.

П.С. Бащата не ми изглежда да е особено дееспособен, щом социалните са преценили, че не е в състояние да възпитава дете.

6.   Естествено, че ще се интересувам за себе си.
Толкова години съм живяла с 35лв на месец, а той идваше до училище да ме излага. Заради психичното му състояние не са му позволили да се грижи за мен, болестта му е шизофрения и за нея няма лекарства.

7.   Разбира се авторке че ще се интересуваш за себе си никой не ти е казал обратното. Но в насоката да действаш като наследник няма какво да откриеш, защото не си наследила още нищо, ти си ЕВЕНТУАЛЕН бъдещ наследник, не се знае дали ще има какво да наследиш.
Щом баща ти има шизофрения рови в насока да го поставиш под запрещение, да си негов настойник, ако трябва му открадни акта за собственост да не го дава на други хора.

8.   Пиши най важното, на колко си години, всичко друго е гадаене!

9.   Девойче (6) ясно е че, си изтеглила късата клечка в живота до момента, но няма как да промениш това вече.
За съжаление факта е че, нямаш никакви права както ти казах аз и други по- горе. Говори все пак и с адвокат дали не може да изисквам някаква издръжка със задна дата.
Иначе ако долу- горе сте в добри отношения с бащата, можеш да използваш поне да се настаним временно при него за да не плащаш наем. Така ще си търсиш работа спокойно, в Бг или в чужбина.
Друг вариант би бил да поживеем с него и се опиташ да го спечелиш така че, сам да ти прехвърли жилището. Но щом е казал че, ще оставя нот.акт на друг да го "пазел" предполагам няма вариант при вас за диалог.
А най- доброто което можеш да направиш за душевното си здраве, спокойствие и бъдеще въобще е да си живееш в споделена квартира и си търсиш добър доход, работа. Има безплатни курсове за програмисти например, има и други.
Също би била опция за теб работа като болногледачка в Германия или друга страна, но в Германия често търсят- в никакъв случай през българи или български фирми!!!

10.   Нямаш право. Можеш да наследиш единствено баща ти. А дали до тогава ще има останали пари, тук нищо не можеш да направиш.

11.   На 19 години съм.

12.   Отиди при адвокат.

13.   Ти не си наследник. Ако той ти завещае къщата, тогава е твоя след като умре. Не може със съдене да накарат някой да завещае нещо. Както го направи баща ти така. Ако напълно забравиш за него и си гледаш живота и работиш ще е най-добре. Колкото повече мислиш за тези наследства и адвокати, толкова повече ще се тормозиш.

14.   Абе ти изобщо четеш ли или имаш нужда от очила?
Написала съм си мотивите, какво значи на нищо нямаш право.. Аз не съм се пръкнала от нищото и не съм родена на улицата и без родители. Нищо, че и двамата са ненормални.
Аз заслужавам всичко, което никога не съм имала, но за жалост в емоции и любов няма как да ми бъде дадено, от хора, които не чувстват нищо освен собствените си нужди(глад и тоалетна, и да си говорят сами)
И нали затова ще говоря с адвокат имам ли право или не на нещо, щом трябва ще го съдя и изобщо не ми пука.
Ще го съдя за това, че е никакъв баща, малоумен и болен не може сам да се разпорежда. Щом се стига до там да се въртят около него утрепки и цигани дали скоро няма да го пребият и да го оберат. И като нищо ще предпише апартамента на друг.
Защо трябва да е друг? Държавата изобщо знае ли, че е луд?

15.   Не можеш да съдиш човек за това, че е болен. Можеш да му станеш попечител, след като е недееспособен. Като негово дете, имаш право на дял от наследството, което той ще остави след себе си, дори да има завещание, в което пише друго. Някаква част остава винаги един вид запазена за преките наследници. Постави го под запрещение, прибери документите, ако ги е "загубил", извади нови и гледай себе си, щом нямаш сили него да гледаш. Млада си, здрава си (за разлика от него), можеш да изкарваш пари и да се издържаш. Представям си колко тежко ти е било по домовете. Но и баща ти не е искал да се разболее. Ти внимавай, не взимай дрога, дори трева, защото имаш генетичнна предразположеност и консумацията може да отключи болестта. Бъди здрава!

16.   Кое не разбра авторке? Като наследник, нямаш права докато е жив наследодателя. За сега имаш само правото, да поставиш баща си под запрещение, ако е дстатъчно болен и не може да отговаря за действията си. Ако обаче баща ти не е толкова болен нищо не можеш да направиш. Това е.

17.   Маце, апартаментът не е лекарство,че да се преДпише!

18.   Отиди при адвокат.