Споделена история от Семейство

Баба ми и дядо ми ме мразят
Здравейте аз съм момиче на 14 и имам по голяма сестра на 16 баба и дядо от малки всеки път нея хвалят и обичат А на мен само се карат и ме сравняват с нея. Дядо ми почти нищо не ми прави само понякога ми се кара но баба ми най много ме обижда, излага и ме псува . Веднър като имахме гости аз се от пуснах малко и се заприказвах и тя почна да ми казва : Млъкни че ще те набия, ще те изгоня, виж сестра ти как мълчи и тн и аз си отидох в стаята и се разплаках. По късно опитах, да говоря с нашите за това а те я защитиха като ми казаха че била такава че аз съм я провокирала и тн. Винаги е така и дядо по същия начин го защитават ако кажа че ме е обидил или псувал като баба. Писна ми вече не знам какво да правя много пъти съм мислила за самоубийство но все ме е страх да го направя макар че знам че всички ме мразят, предпочитат сестра ми и ще им е по добре без мен! Моля ви дайте ми съвет какво да правя или идея как да се самоубия защото вече не издържам. Благодаря предварително.

Коментари

1.   Да не ти пука много много
Тегли им им една тиха майна сега, а като порастнеш на 18/19 вземи пък си излей всичко върху тях
Аз така направих, сега от 3 години не съм се чувала с тях и хич не съжелявам
Не ги жали, че са били стари и т.н.
Те така се отнасяха и с мен, хвалеха братовчеда ми, та един ден ги нахраних яката

2.   Авторката: Здравейте искам само да се извиня но просто наистина ми е трудно и тежко и исках да споделя тази история и се надявам да ме разберете и да ми дадете съвет какво да правя

3.   Разбирам те добре, защото и аз бях второто дете и черната овца сред децата в семейството. Сега когато съм вече баба, разбрах какъв е бил проблема ми, мен като най малкото дете, са ми обръщали по малко внимание, по малко са ме възпитавали, оставили са на възпитамието ми да действат не само родителите, но и различните баби, лели или по големи деца в фамилията, всеки който ме е гледал и в малката детска главичка правилното и неправилното доста се е объркало.
Ти описваш пример, където сте имали гости и ти си говорила там на гостите. Но дете като теб не е осъзнало всъщност чии са тези гости, при кого са дошли и слуша ли им се детски приказки. Да си кажем истината гостите не са били твой, а на баба ти, ти просто си присъствала на тяхната сбирка. Тези гости не се интересуват нито от мнението ти, нито от мислите, които се въртят в главицата ти, те са дошли да видят и да разговарят с баба ти. Децата често без да искат издават и семейни тайни, които възрастните не искат да споделят с точно тези си гости. И когато не си разбрала да млъкнеш от намек, от побутване, от намигване, баба ти се е принудила да се разкрещи, това е.

4.   Авторката до коментар номер 3: Не съм много съгласна с теб защото първо че съм на 14 години и съм достатъчно разумна за да знам какво, кога и как да говоря и второ те дори да са дошли при баба ми те са на цялото семейство и така както другите в къщата могат да говорят с тях например сестра ми или друг така и аз.

5.   Авторката до коментар номер 3: Не съм много съгласна с теб защото първо че съм на 14 години и съм достатъчно разумна за да знам какво, кога и как да говоря и второ те дори да са дошли при баба ми те са на цялото семейство и така както другите в къщата могат да говорят с тях например сестра ми или друг така и аз.

6.   Напълно съм съгласна с коментар номер 1

7.   Авторке и на 34г да си, когато не осъзнаваш някой работи, просто не ги осъзнаваш.
Баба ти те е "изгонила" с думите "виж сестра ти как мълчи", сега ми излизаш с аргумент "другите в къщата могат да говорят с тях например сестра ми", замисли се кое от двете е вярното.
Възрастни гости не ходят на гости на друго възрастно семейство за да разговарят с 14г им дете/внуче! Възрастните гости са гости на собственика на домакинята на дома. Когато в къщата дойдат една или две 14г момичета сами при теб тогава те са твои гости и баба ти не сяда да им разказва каво е станало онзи ден в пенсионерския клуб. Баба ти най много да им предложи нещо за хапване, ако въобще каже нещо.

8.   Авторката до коментар номер 7: Да за гоститата може и да си права но се опитвах да кажа че тя не само там прави така а и попринцип от малка постоянно ми се кара, сравняваме със сестра ми и ме обижда а родителите ми я защитават постоянно и оправдават че си е такава.

9.   Уф номер 7 друго не можа ли да измислиш. Авторката иска съвет, не да я нападаш. При мен нещата не са стояли по този начин .

10.   Просто не ходи повече при тях. Кажи им ,,Бабо, дядо, ако не престанете да се държите така с мен няма да ме видите повече! На мен не ми е приятно! Ако искате да ме виждате ще трябва да си промените отношението, ако не ми кажете и си тръгвам ЗАВИНАГИ!!!!!!” Както казва майка ми ,,не може с едни и същи действия да очакваш различни резултати” тоест ако ти си мълчиш те няма да спрат. Пробвай да им го кажеш в прав текст. Успех и запомни: живота е кратък, няма място за токсични отношения. Няма значение дали ти е майка, баща, брат, сестра, баба, дядо и пр. и пр. Ако няма промяна директно преставаш да комуникираш с тях!

11.   Здравейте много благодаря на всички за съветите(без номер 7)но нещата са си същите пробвах да направя това което ми каза номер 10 казах на баба и дядо за това дори и на нашите а те ми се изсмяха и ми казаха че не съм сериозна и че няма да го направя. Те никога не са ме приемали на сериозно и се чувствам нищожна когато съм с тях. Гледам много да не ходя но те ме заплашват че ще ме накажат или че ще ми вземат нещо и тн.

13.   Спри да им ходиш на гости и да си комуникираш с тях. На вашите кажи, че ти е неприятно и точка. Изчакай да станеш на 18 и се изнасяй. Ако продъшжават да се държат така, тегли им една и на тях и прекъсни контакт.
Ние прекъснахме контакт със свекървата преди години. Преди това като се оплаквахме от нея, ни се обясняваше, че тя си е такава и трябва да я търпим. Теглихме им една и толкова. Много сме щастливи сега. Не бих търпяла нито аз, нито бих го налагала на детето си. Да не говоря, че според професионалните психолози няма човек, който си е такъв. Ако му пука за теб, ще се държи добре.

14.   Защо пък трябва да мълчиш. Това е ненормално само сестра ти да има право да говори. Има свобода на словото. Точно така му кажи следващия път ако те ядоса.