Споделена история от Семейство

Семейни финансови ангажименти
Въпросът ми е: как поделяте финансовите отговорности със съпруга/ съпругата си?

Разбит на подвъпроси звучи така:

Споделяте ли истинския си доход у дома? Какъв процент от възнаграждението си оставяте в общата каса, ако има такава :))? Случвало ли ви се е наистина дълго време да се грижите почти изцяло за семейното препитание? Под "дълго време" разбирам - повече от година. Ако в момента сте постигнали удовлетворяващо и за двете страни финансово равновесие на разходите, то колко време ви беше нужно, за да се наложи този модел?

Как бихте постъпили, ако се окаже, че половинката ви е получавала доста по-голям доход от онзи, за който е споделял/а у дома? А ако през това време вие сте поемали повече работа и сте внасяли и последната си стотинка, за да се справяте с почти всички разходи?

Кой поема по-голямата част от харчовете за почивки и/ или обзавеждане? Кой се заема с разноските в началото и края на всяка учебна година?

Как въобще обсъждате разпределението на финансите - редовно, от дъжд на вятър, кротко, с взаимна толерантност, крещейки и налагайки изисквания - как?

Е, това е. В хода на евентуална дискусия сигурно ще възникнат и още въпроси, върху които да обменим възгледи и опит. :)
Вие сте :)!

Коментари

51-52 от 52

51.   Da 50, аз също те уважавам, за решението ти, понеже в БГ е трудно без помощ от вън.
Именно за това вече казах че всеки трябва да бъде доволен от себе си и от живота си. Щом си щастлив, това е най - важното.

Има хора които мечтаят за живот като моя, има и такива за които той е кошмарен :)

А иначе за жилището ние също живеем сами, аз не бих могла иначе, дори и с мама не бих могла да живея, да ми се меси в възпитанието на децата и домакинството, а какво остава за свекървата.
Всеки си е в къщата и много се обичаме... Но ако се наложи да прибера някой при нас, бих го направила без да се замисля.

А за финансите, справяме се. В смисъл че всичко си стои на 1 място и си имаме пълно доверие, мисля че това е точния начин. И честно казано аз самата не мога да излъжа мъжа си, даже и за 5 лв, и понякога ме е яд на себе си че всичко му казвам...

52.   51, отново те поздравявам, за чудесната нагласа и за зрялото ти мислене. Правилно правиш, че не лъжеш мъжа си за нищо, защото така се гради връзка за живота.

51-52 от 52