Споделена история от Семейство

Той я бие, тормози и насилва...
Здравейте на всички! Аз съм момиче на 20 години. И от заглавието ми разбирате какво ще ви споделя, но не става въпрос за член от семейството ми (имам прекрасно семейство) ,а за най-добрата ми приятелка,която ми е като сестра. Тя е на 21 години.. От 2 години и няколко месеца си има приятел, който сега е на 30 години. Той постоянно я бие, тормози, заплашва, командва я и така. Дори не и позволява да използва социални мрежи,накара я да си изтрие всички акаунти и така.. Знам всичко това, защото тя ми е споделяла всичко. Искам да ви кажа, че този човек е пълен психопат, който насила я принуди да е с него. Той няма приятели, няма с кого да излиза, самотен и иска да се подсигури, за да има кой да е до него просто така. Тя още в началото се опита да го зареже, много пъти се опита да сложи край на отношенията им, но той започна да я заплашва, че щял да се самоубие, да се обеси, щял да се хвърли от моста и че ако си направи нещо тя ще е виновна...и по този начин успя да я задържи. Как може такова нещо? Нормално ли е някой да говори такива неща, дори да е на шега..? И не става въпрос за някакво дете ,а за зрял мъж на 30 години ! Той е пълен психопат!! Дори преди 2 години,когато завършихме тя искаше да замине за друг град ,за да учи висше ,но той ѝ попречи ..Казал ѝ е, че нямало смисъл, че и без това имало много хора ,които имат висше образование, а работили за 500 лв. и само където щяла да си даде парите на вятъра.. Вместо да я подкрепи вижте какво е направил, наговорил ѝ е куп глупости само, за да не замине и да остане тук при него. Макар, че тя му беше казала, че ще си идва всяка седмица и ще се виждат, но както и да е... Миналото лято една вечер с нея бяхме навън и тогава той ѝ звънна и се скараха за нещо (не си спомням за какво) ,и той ѝ каза, че щял да дойде, да я ошамари, щял да ѝ смаже физиономията и така...аз бях до нея и чух всичко. А аз след това ѝ казах как може да му позволява да ѝ говори такива неща, така ли се говори на жена, как го търпи ,а тя ми каза ,че той само се шегувал. Обаче на мен това не ми прозвуча изобщо като шега, защото го каза с много груб тон !... Той не я пуска да излиза вечер, забранил и е да ходи на дискотека дори.. И най-вече,че тя преди да тръгне с него имаше много приятелки освен мен, но накрая и останах само аз.. Това е,защото той е настрои срещу всички, казал ѝ е за какво са ѝ били приятелки след като имала него. Представяте ли си? Сега дори в момента с нея сме скарани, отново заради него, защото той не спря да ѝ мъти мозъка ! Зад гърба ми ме е обиждал и ѝ е казвал, че не иска тя да излиза с мен, че ако разбере, че е излизала с мен щял да ѝ се разсърди, щяло да стане много лошо и т.н. ...Дори разбрах, че ѝ е изневерявал с бившата си, когато са били скарани.. Каза ми го една моя друга приятелка, която е приятелка с бившата му, че и е казала. И тогава след като разбрах разбира се, че ѝ казах за това, дори и пратих чата, където ми го бяха написали, а тя не повярва и си мислеше ,че това е просто някакъв номер. В момента тя дори живее с него ,просто не е за вярване как може да живее с такъв човек?? Много пъти съм ѝ казвала, че не е сама и винаги ще съм до нея. Казвала съм ѝ, че той не я заслужава, да го зареже, че бих и помогнала да се отърве от него, дори и съвети ѝ дадох , но тя не иска да го зареже! И знам защо....Тя е с него от страх ,по погледа ѝ личи. Тя е много добра и състрададелна и затова го съжали в началото ,мислеше го за добър човек, защото той се преструваше на такъв, но ето какво се оказа, както вече споделих.. Много добре я познавам той насила я е принудил и без това я командва за всичко и то още от началото, а тя винаги прави каквото той каже и затова се възползва. Иначе ,ако не изпълнява каквото кажел, щял "да се самоубие" или да я пребие от бой...та тя е с него от страх !!!.... Аз също си имам приятел заедно сме от година и половина, той е на моите години и няма нищо общо с този.. Той никога не ми е забранявал да ходя на дискотека, не ме е удрял, не ме е обиждал, не ме е карал да си трия социалните мрежи, не ме е настройвал срещу приятелките ми и не ми е казвал, че ако го зарежа ще се самоубие или ще ме спука от бой. Той ме подкрепя в това, което обичам да правя, а не ме лишава от него и никога не ме е командвал и не ми казвал какво да правя и какво не, а ме уважава... Де да беше и приятелката ми такава късметлийка. И тя заслужава някой такъв.. А не този, део я бие, заплашва със самоубийство, командори я, не ѝ дава да използва социални мрежи... Те родителите ѝ не са я командвали така и не са ѝ забранявали нищо, пък той ще го прави. Ясно е, че е с него от страх,защото се опита да го зареже, каза му, че иска да си останат просто приятели, но не успя да се отърве от него, защото той дори до утях бяше ходил и е говорил даже с майка ѝ и на нея също ѝ е казал да я разубеди да не го оставя.. Пък в същото време след като я получи започна да я командва, да я лишава от свобода и да не ѝ позволява нищо.. За какъв се мисли този? Той иска тя да е негова робиня и в живота ѝ да няма други хора освен него.. Казвам ви това е насилие, а не обич!!! Дори на рожденния ми ден, който беше преди половин година не дойде, защото той не я пуснал да дойде, че сме щели да се напием, да идем на дискотека пък той не искал да стане така.. Какво значи това? Кой е той?? Това си беше моят рожден ден и той не е човека,който да казва как ще си го празнувам.!! Хора, казвам Ви този е пълен психопат, мястото му не е сред околните, той е опасен...и тя го знае, но както казах страха и е изписан в очите, дори сигурно мен щеше да ме е страх, ако бях с такъв.. А тя не иска помощ от мен, за да не разбере и да не стане лошо, защото щял да ни пребие и двете... Сега с нея сме скарани от 2 месеца и не сме се чували, както той пожела..опитвах се да се свържа с нея, но не успях... Знам, че бихте ми казали да си гледам моя живот и моята връзка и да не се бъркам, аз така или иначе нищо не мога да направя, но просто искам по някакъв начин да ѝ помогна...Представете си, ако утре ваша близка, приятелка или дори дъщеря ви е в такова положение няма ли да искате да ѝ помогнете? Не мога да гледам това повече!!!...този човек трябва да се лекува. От него няма отърване , тя го изгони през вратата, а той влезе през прозореца... Страх ме е да не ѝ направи нещо ,та тя ми е като сестра,от деца се познаваме. Разбира се, че искам да е добре.. Но тя е много миличка,добричка състрадателна и страхлива и той се възползва от това и я мачка, а тя си мълчи от страх ,че да не се "самоубие или да я смачка" !!! Вие на мое място какво бихте направили как щяхте да помогнете, реших да пиша тук, защото нямам с кого друг да споделя... Благодаря за разбирането и съжалявам, че историята стана дълга, не исках да спестявам нищо!

Коментари

1.   Има много неща, които може да направиш. Изпрати сигнал до горещия телефон за насилие над жени, свържи се с организации за закрила на жени, че и полицията може да помогне. Не се предавай! Успех!

2.   За това, че не й дава да ползва социални мрежи и я пази от дискотеки - ЕВАЛА!

За това, че твоят приятел ти дава пълна свобода - горчиво ще съжалява някой ден, ако те обича, де! Няма жена, която в свободата си да не е изневерила на мъжа си! Няма такава! Задължително след някакво време се стига до там. И ти ще стигнеш до там, ще му изневериш! Но си малка. Няма как да очаквам от теб житейски опит. Жените не сте верни в дългосрочен план на нито един мъж, който влезне в живота ви.

От тази гледна точка НАПЪЛНО го разбирам човека и го ПОДКРЕПЯМ!

Лошото е, че действително от разказа ти излиза, че е антисоциален и в стремежа си да защити приятелката си, я отчуждава от нейните приятелите. А е редно да идва с нея на ваши събирания по повод рождени дни и други сбирки.

Съветът ми е да ги каните заедно като двойка! Може и вие да сте виновни. Конкретно за твоя рожден ден, след като ти е най-добра приятелка, ти покани ли и приятеля й?

3.   От авторката: Номер 2 - Първо: много пъти ,когато с нея сме били на дискотека или заведение съм му казвала да го извика да дойде и той. Но той не ходи по дискотеки, по кръчми, не пие ,не пуши и не обича такива места... Като цяло от нея знам,че той почти никъде не обича да ходи и прекарва цялото си време или на работа, или вкъщи. А за това ,че му правите "евала" ,че ѝ е забранил да ходи на дискотека и да използва социални мрежи...ще ви кажа,че той има социални мрежи и ги използва... Значи е добре той да има фейсбук , а на нея да ѝ забранява така ли ? И няма от какво да я предпазва тя е голяма жена ,а не малко дете ! Как може да го защитавате изобщо? Та Вие изобщо изчетохте ли цялата ми история? Този е пълен психопат!! Къде да се събираме с него, казах че той няма приятели, няма с кого друг да общува дори освен с нея... А камо ли да се събира с някой... него никой не го иска ... Как да го поканя на рожденния си ден ?? Този човек ме е обиждал ,заплашвал, псувал ме е ,когато му казвах да се държи добре с нея и да не я тормози, а аз нито съм го обиждала,държала съм се добре с него ... А той ми е казвал,че знае къде живея,щял да ме намери, да ми подпали апартамента ,да ме убие и т.н...нямала съм право да му казвам с кого как да се държи и това си било неговия живот и щял да го живее както иска.. Значи тя да живее по неговите правила ,а той да прави каквото си иска така ли ? Защо защитавате този дявол?? И дори това,че я спря да замине да се изучи в друг град...понеже ние живеем в малък град, а тук няма университети. Тя мечтаеше да стане адвокат, години наред казваше,че ще стане адвокат и ще помага на хората... Но той и това забрани !! Ами това,че я заплашва, че щял да се самоубие,ако го зареже... Нормално ли някой да говори така?? Не съм срещала друг такъв човек... Само знае да я бие, тормози, обиждал я е и пред мен и я е заплашвал , а вие го защитавате... Родителите ѝ не са я командвали и не са ѝ забранявали нищо ,пък камо ли той да го прави....
Второ: това, че моят приятел ми е дал свобода не значи ще злоупотребя с нея и той това го знае! А и той почти всеки път е с мен ,когато ходя на дискотека или другаде.. И не слагайте всички жени под общ знаменател ! Всичко си е до жената... Мен моите родители добре са ме възпитали да имам само един мъж ,а и семейната ни традиция е такава... В нашия род всеки възпитава дъщерите си да бъдат само с един мъж през живота си... Тоест само един мъж да я е докосвал (ако ме разбирате) ...та дори и аз ако бях мъж нямаше да взема жена,която не е девствена! Знам колко е старомодно, но е така в рода ни това се предава от поколение на поколение... Така,че не бих му изневерила за нищо на света,защото само на него съм си дала непорочността..и той е на същото мнение за мен и знае това и от мен, и от родителите ми. И неговите родители също са запознати с това ,те отдавна са ме приели като тяхна снаха... Аз не съм уличница,че да спя първо с един, а след това с друг.. Казали сме си дай Боже след 2-3 години,когато завършим образованието си,че ще се оженим живот и здраве...за нас така е редно !! Така ,че ако обичате не ме сравнявайте с другите жени без да знаете за нашите традиции и за културата ни..
До номер 1 : Благодаря ти ,но се страхувам ,че тя може са разбере ,че сигнала е от мен и ще ме намрази,ако се разбере... Много пъти съм ѝ казвала да подаде жалба, но тя се страхува да не стане още по-лошо. А и не знам къде живеят, не им знам адреса..как да подам сигнал след като не знам да им кажа къде могат да го открият? Няма да се предам ,разбира се за всичко има начин. Ще съм благодарна ,ако получа още такива коментари и съсети като Вашия.. Благодаря !

4.   ". аз бях до нея и чух всичко. " - като си се уверила, защо не си съобщила за това насилие? Ако човек види, че се извършва престъпление е длъжен да го съобщи на правохранителните органи, иначе носи отговорност за съучастие и бива съден. А как щеше да се чувства авторката, ако научи, че след време този кретен е пребил приятелката й? Няма ли да й тежи гузната й съвест? Какво приятелство е това, да знаеш, че някой тормози някого и да си правиш пас!? С подобни логории из форуми, с нищо не помага на приятелката си!

5.   Номер 2, пълни глупости говориш. Не можеш да спреш някого да ти изневери със забрани. Той човека ако иска, винаги ще намери начин. Нямаш право да ограничаваш никого, това е болно, разбираш ли? Говори само за собствените ти комплекси. Че ще има възможност да си намери по-добър и затова дай да я отделим от целия свят. Аз не съм ограничавана по никакъв начин и вече 10 години не съм изневерила на мъжа ми. И не че нямам възможности, просто не искам, не ме влече. Даже не мога да си представя друг да ме докосне. И съм сигурна, че за голям процент от жените се отнася това. Сега вече ти с какви си бил, какви си избирал, си е лично за теб. Но да правиш такива кардинални заключения за ВСИЧКИ само на база своя опит е напълно грешно. Иначе по въпроса, можеш да дадеш съвет, но не можеш нищо вместо нея да направиш. Тя щом не желае да се спаси, няма кой да я измъкне насила от този. Накрая ти ще си лошата, че си се опитала да помогнеш.

6.   Той е психопат. Чудя й се на ъгъла да стои с него. Ами да се самоубие, но няма да го направи. Вижда я, че е млада и глупава и я рекетира. Говори с родителите й. Ако тя наистина иска да се откъсне, те могат да се намесят адекватно.

7.   Подай сигнал в полицията.

8.   Щом две години стои при него значи ѝ харесва. Какво ѝ се бъркаш в работите?

9.   И ти си прав номер 8 но вече две години са минали дали е добре.

10.   Виждам, че темата е стара, но все пак, ако някой случайно реши да черпи опит от тази, ще оставя коментар. Моето мнение се базира на лично мои наблюдения върху мои познати и приятели и подчертавам, че не е професионално.

Съществуват както физическо насилие, така и психическо. Жертвите са еднакво стресирани, знаят, че това е изключително грешно, но не могат или не искат да си тръгнат. По това, което аз съм видяла е, че когато някой е жертва на насилие, без значение от кой тип, няма как да му се помогне, ако самия човек не е готов и не го иска истински. Всички имаме такива познати/приятели, които не разбираме какво правят при този/тази. Съвета ми е прост - бъдете им приятели и бъдете до тях без да ги съдите. По този начин, когато са готови да обърнат нова страница, вие ще сте там да им подадете ръка.

Ако тръгнете да им обяснявате истината "колко си тъп/а да си с този/тази, не виждаш ли, че е страшен боклук и какво ти причинява и т. н. " само ще ги накарате да ви лъжат и да се дистанцират от вас, техните приятели. Всъщност те много добре знаят, че си имат работа с насилник, но има нещо, което ги спира да си тръгнат - любов, привързаност. Търсят начини да го/я оправдаят и да останат с тях, но все пак жертвите не са тъпи. Много добре разбират ситуацията си и започват да изпитват срам от себе - че са толкова слаби, че са го допуснали. За да скрият срамното си положение, те започват да странят от всички, които им мислят доброто. Не искат постоянно да им се навира с приказки в лицето, да се срамуват, че нямат сили. По-лесно им е просто да си спестят тези ваши приятелски коментари, които допълнително ги депресират.

Затова просто им бъдете приятели. Ще дойде ден, в който ще решат, че са готови да се отърват от насилника си и в този ден е много важно да има на кого да се обадят да им подаде ръка.

Това са моите наблюдения.

Поздрави на всички!

11.   Много си прав номер 10.