Споделена история от Семейство

Как бихте реагирали?
Здравейте!
Добре, че сайтът е анонимен, та се реших да пиша.
Място не мога да си намеря и моля за съвет.
Аз съм от типа хора, които гледат през очите на другите хора, поставяйки се на тяхно място. Не бързам да правя изводи и пресмятам внимателно.
Проблема ми е банален.
С две думи - мъжът ми е мамино синче.
Преди да създам семейство с него, беше различен.
Аз също държа на своята майка, но не ми пречи да посоча нейни грешки и да разговарям с нея, отстранявайки проблема. Той защитава своята, а тя го манипулира. Това прераства в семеен скандал.
За него е нормално свекърва - снаха да не се харесват.
И все пак стигаме до същината - имахме спор.
Преди известно време нарече всичко, което готвя - лайна.
Винаги се старая в готвенето и по едно време бях започнала да си мисля, че наистина не се справям, но всички опитали от това, което слагам на масата са доволни. Стигнах до извода, че не готвя като майка му и него това го дразни.
Днес каза, че майка му готви в пъти по-добре от мен.
Е, да му се не види...има ли нормална жена, която ще продължи да му готви. Старая се да е редовно, разнообразно, питам го какво иска и го правя. Не съм перфектна кулинарка, но да нарича манджите с подобни обидни епитети, не съм съгласна. Вие как бихте реагирали? Особено държа на мъжкото мнение, че жените почти съм сигурна, че ще ме посъветват да му бия шута.

Коментари

1.   Ами кажи му като не му харесва да почнете да си поръчвате и купувате храна от вън на негова сметка. Недей да търпиш такова отношение, а и това че жената е длъжна едва ли не всеки ден да готви на мъжа си е такава отживелица...

2.   Ами първо осъзнайте и двамата, че вие сте големи хора и трябва да се отделиту от мама и двамата. Второ, няма как да искаш да готвиш, като майка му. Това е все едно да пишеш, както пиша аз. Е как да стане.
За него е нормално свекърва - снаха да не се харесват.
Това са ограничаващи вярвания, простотията и бг. манталитет.
Не виждам смисъл дали е майка ти баба ти, да се обясняваш, убеждаваш и доказваш.
Другото което е важно е осъзнаете, че трябва да има уважение към храната и лайна надали пасва в едно изречение.
Попитай го какво да сготвите, как да го направете и изискай да готвите двамата, като му дай приоритета на него, да режеш примерно картофите, как да ги нарежда, колко да нарежда, кога да ги сложа, колко сол. И когато той е основния участник, да видим дали ще каже лайна. Дали, ще мрънка. Ако ли пък не, пържи яйца, сирене, салам, салата красиво подредена маса, всичко в средата, да си взима каквото иска. Незнам много вариации на пържени яйца за да има недоволство.

3.   Тази битка е предварително изгубена. Дори да му обясниш че не е нормално да е толкова зависим от майка си, едва ли ще се промени.

Спомени му го един-два пъти, и след това като започне да говори за нея, спокойно му кажи че може да отиде да се ожени за нея и отстоявай позицията си твърдо. За съжаление това че се опитваш да намериш общ език с него, той го приема като слабост, съответно се опитва да ти натяква.

Ако продължава да няма промяна, или избираш да търпиш, или се раздели с господина. Не знам жените нямате ли себеуважение да търпите подобно отношение. Неразбирателствата са едно, но описаното натякване е инфантилна история.

4.   Ми, ако ми каже така или да си готви или да купува готово или найстина ще получи сервиране Л.. На..
Не всички сме топ готвачи, важното е че имаме храна, някой се е постарал да я сготви...

5.   Да готви той като много знае. Постави го на мястото му.

6.   А, ти зящо му готвиш? Арабска ханъма ли си, каква си? Предполагам ходиш на работа и едновременно с това му готвиш и му чистиш? Това само в България го има. Защо го правиш? Той малко дете ли е, че не си готви сам??

7.   Четейки подобни "проблеми", само си препотвърждавам защо е нужен ковид, сега Украйна, че и последващи мизерии...

8.   Жена съм на 44г
За мен описаното е напълно нормално.
Свекървата тук няма никаква вина. Мъжът на авторката е свикнал да се храни с манджите на майка си, което е нормално. Авторката е научена да готви по друг начин и това се превръща в огромен семеен скандал.
Какво бих направила ли? Бих попитала свекървата за нейни рецепти, бих отделила 10-20 часа за готвене със свекървата у тях, за да науча нейните варианти на готвене и проблема изчезва.
Моята свекърва прегаря ястията си, дори препечените й филийки са черни, няма как да науча мъжа ми да яде алденте или алангре, затова готвя общо ястие, после отсипвам една две порции за него, които преварявам/прегарям ги, и той щастлив, така вече 25 години. Но като млада булка ми е изхвърлял 2 манджи в тоалетната, че не можели да се ядът. Сега вече над 20 години, той ме гледа като принцеса от мен се изисква да прегоря една две порции дневно. В момента е 10 сутринта, аз лежа с лаптопа в леглото и пия кафето, което той ми е направил преди да иде на работа.

9.   Аз съм жена, но ще си позволя до коментирам. Ако работиш и вкарваш пари в семейния бюджет, не е редно само ти да готвиш, а той съответно да “одобрява” или не. Да казва, че мама готви по-добре е крайно инфантилно и наистина такива изказвания правят само мамините синчета. Ако не му харесва, да готви той, гответе заедно или да ходи при майка си за постоянно. Голям лигльо, а ти му ходиш подир задника.

10.   Мъж съм и директно ти казвам, че постъпката му е тъпа и идиотска. Дори да не ти се получава готвенето, не може да се говори така на човек, който полага старание. Това не е мамино синче, това е мамино лекенце.

11.   Не му говори срещу майка му. Опитай се да се сприятелите с майката и гответе заедно известно време. Тогава когато ти му готвиш, ще кажеш, че майка му те е научила така. Другият вариант е да си намериш курс, който да посещаваш и да спреш да готвиш за известно време. Яжте храна отвън. Така че да го удари по джоба и да усети разликата в храната. Действай умно.

12.   Просто спри да готвиш и след работа да мине да купи нещо..
А това пък да ми изхвърли яденето в тоалетната, абсурт да му с готвя повече. Аз съм учила за готвач, не ми се получават много хубаво нещата всеки път, но си ги ям...
Много хора нямат храна.

13.   Не мога да си представя да обидя така готвенето на когото и да е било, още повече на жената, която е избрала да е до мен. Ако не ми харесваше, щях по-често аз да готвя или да купуваме. Попаднал съм обаче на кулинарка, която обича да експериментира и готви много вкусно. Аз също готвя, но доста по-рядко - често ме мързи и ям малко, само колкото да не съм гладен.

За твоят не съм сигурен има ли надежда - тези мъже са много силно зависими от родителите си.

14.   Меко казано е че той е мамино синче. Той е мамино лекенце.

Ако моят направи така ще го поставя на място. Няма да му сготвя повече дори и ако ми се моли. Не бих и била повече с подобен човек. Директно го пращам при майка му да му готви.

Той няма и уважение към храната. Има хора, които гладуват и ястията на авторката няма да им се сторят Лайна.

Имайте самоуважение бе хора. Не позволявайте с вас да се отнасят като със слугини.

Какво го оправдавате някои, че ястията й не са като на майка му. Че къде го пише, че тя е длъжна да готви като майка му. А и не може ли да каже като хората, че иска да се постарае малко ястията й да са като на майка му.
Чак й съветвате да му се подмазва. Да пита свекърва си.
А ако тя каже, че иска той да прави нещата като баща й какво става.
Той за майка си ли е женен или за жена си. Щом му е толкова важно готвенето да е като на майка му да си стои при майка си.
Не може да очаква, че всяка жена ще готви като майка му.
Да е дете на 5 години разбирам да иска да се готви като майка му но той е голям и зрял мъж. Поне такъв се очаква да бъде.
Чак и някои казват превръщало се в проблем.
Има проблем да и той е че някои майки погрешно възпитават синовете си, че всяка жена ще е като Мама, ще им готви като Мама.
Разберете не е нормално една жена да се подмазва на съпруга си защото синчето искало да му е сготвено като мама. И тя да прави всичко от страх да не ядоса Благоверния си, маминото детенце.
Разбира се няма лошо ако жена иска да изненада съпруга си с нещо и попита свекърва си за рецепта.
Но да прави всичко за да не ядоса маминото детенце не е редно.

А и щом не му харесва яденето трябваше да й го каже и то по тактичен начин.
Всички да я заблуждавали, че тя може да готви и авторката е останала с впечатление, че нещата й се получават.

Значи за него е По -важно някой да готви като майка му а не това да бъде обичан.

15.   не е нормално да иска да му готвиш като майка му.
Ясно жена на 44 години мисли така.