Споделена история от Семейство

Брак с чужденец и живот в трета страна?
Казват, че е достатъчно трудно да живееш с чужденец или чужденка в неговата държава. Следователно браковете между двама чужденци, които живеят в страна, която не е родна на никого от двамата би трябвало да са най-трудните. А така ли е наистина? Има ли хора тук, които са се оженили за чужденци, а живеят в трета държава? Например вие сте българин/ка, а съпругът/гата ви е да речем от Чехия или Скандинавия, но живеете в Гърция или Испания? Може ли такъв брак да просъществува, като и на двамата страната ви е чужда и дори двама българи емигранти трудно се оправят в чужбина?
Ще се радвам да чуя вашите истории от личен опит или ако сте чували от ваши познати и роднини.

Коментари

1.   Ти за конкретен човек ли се жениш/омъжваш, или просто за "различна националност", че да се разделя на "лесно" и "трудно"? Като го имаш за "трудно", защо не си с българин/ка?

2.   Може. Познавам такива двойки (спонтанно се сещам за три). Прекрасни, стабилни семейства. Децата разбират три езика.

М 50, живеещ в чужбина.

3.   Това е нещо нормално в Западна Европа и никой не го поставя на въпрос? Къде е драмата? Нормалните неща.

4.   Има. Българка съм, омъжена за германец. Живеем в Нидерландия. Скоро ще празнуваме 3 години брак, но сме заедно от над 13 години. Аз съм тук от 19 години, а той от 25, така, че и сами сме се "оправили" в чужбината отдавна... Но ние сме зрели и високо образовани хора. И сега нашето момченце получава невероятен подарък от съдбата: 3 култури и 4 езика по/от рождение.. Истинско европейче ;-)

Ж48

5.   Не си написала с какъв чужденец си, което е мноого важно, за отговора ми. Ако някой с ислямска вяра, по-добре недей, някакъв арабин или нещо такова. Отначало може да е много мил с тебе, но после като те върже, да се промени коренно, пази се и от това!

6.   Племенницата ми е женена за грък и живеят в Германия.Дъщеря им е родена там и говори 4 езика.

7.   Много зависи от хората. И от страната, която изберат.
Моя приятелка - българка, омъжена за чех, с три момчета, живя 10г в Женева. Там се родиха децата, там поотраснаха, научиха френски и английски, освен майчиния български и бащиния чешки, късметлийчета!
Но бащата, който работеше в ООН, полудя да се връща в Чехия, че се задушавал на работното си място и в малкия апартамент под наем и понеже стигнаха почти до развод, тя жертва кариера и дори бъдещето на децата си и си тръгнаха.
Без дом, купиха терен и си вдигнаха къща в Чехия, след което той си построи сам лодка и тръгна да плава по морета и океани, заради любовта му към мореплавателството, месеци го нямаше, прибра се и си живеят добре!
Ако бяха останали в Женева, щяха да се разведат.
Докато техни приятели-чехи си живеят в Женева и не мислят за местене на друго място.
Всичко е строго индивидуално!

8.   5 ами харесвам за живот Кипър, Гърция и Испания, но не и външния вид на хората там. Като визия са ми отблъскващи. Та затова питам.

9.   Сигурно е трудно.
Но защо да не просъществува такъв брак.

10.   Българките като чуят чужденец и се подмокрят. Той в неговата държава може да е писледния пропадняк, но в очите на българката е голяма работа. Това мисля че от комунизма е наследство. Всичко чуждо хубаво било. Та българката боготвори чуждия пропадняк, заради него и на Антарктида ще живее. Чужд голчо в неговата държава никоя няма да го погледне (освен разплути с по няколко деца), та като намери малко по-слаба жена, дето може да направи едни бъркани яйца (че чужденките и това не могат) е влюбен до гроб. Та според мен това са стабилни връзли, защото всеки получава повече отколкото заслужава и доста изкарват. Българката веднага ще смени фамилията с чужда, ще се фукляви на село че вързала чужденеца(върхово постижение, а оня ще чука слаба жена и ще яде омлети) Всеки е доволен и такива бракове просперират. Няма значение в каква държава, щом са доволни всичко е точно.

11.   май ме бъркаш с някоя аз не съм такава.