Споделена история от Семейство

Подкуп за градина
Въпрос към родителите. Искали /намеквали ли са ви да бутнете пари, за да влезе детето Ви в ясла /градина? За София и извън нея Както и какви са тарифите и как стават тези уговорки. За извън София останах с впечатление че за да бъде прието по бързата процедура трябва да се даде, обаче не казват цена и не казват директно. То няма и как, с тия смартфони всеки се пази от запис. Определено нещата не са на класиране в това се убедих. Никой няма да си признае че е дал(ако не е анонимен) всеки се услушва и нищо не казва. Записват от днес за след седмица(не че места има) пак няма. Само в някое забутано село ще приемат без проблем.
Не искам да остана изненадана, не че ще дам пари, но да не се надявам поне на измислено класиране.
Нямам много познати, да ме светнат как стават нещата. Моята майка е работила преди време в ясли(не е имало такива неща), но градът се пренасели много. Тя сега е пенсионерка, ходила до една ясла и видяла познати. Те и отговорили наполовина, със сигурност се надяват на нещо. Не и дали точен отговор а увъртат само.

Коментари

1.   За съжаление в големите градове като София и Варна все още съществува тази порочна практика. И движещото не са толкова парите, колкото връзките.
Силно се съмнявам някой от персонала да поиска пари и да ги вземе от някой, които не познават Няма да рискуват работата си.
Ако все пак решите да давате подкупи, кодовава дума е дарение. Питате от както имат нужда в градината, пердета, компютър и т. н. ащ отговора на директора ще ви насочи.

2.   1 Благодаря. Те се познават с моята майка, знаят че съм на зор. И аз не знам вече. Не съм в София и Варна, но много се пренасели градът. Знам че в едно градче близо, дето е като квартал, не е много далече приемат от днес за утре, че там деца няма. Билета е като градския, предполагам има и карти месечни, че трябва сутрин отиване и връщане, следобед пак. Пак е вариант.
Авторката.

3.   Първо са връзкарите- приемат децата на общинарите. После приемат деца/внуци на работещите в градината. После приемат децата, които са били на ясла там. Ако има близнаци са длъжни да приемат и двете деца, дори само едното да се е класирало.
За останалите няколко бройки се състезават нормалните хора. Кодовата дума е "дарение". В моя град и в моя квартал "даренията" са от около 1000лв. Краен квартал е. На други места може и повече, може и по-малко.
Ако решиш да си търсиш правата, вдигнеш олелия, заплашваш че ще съдиш и т. н. - пак може да приемат детето ти, но започват такъв тормоз над него, че се принуждаваш да го спреш от градина преди да са му съсипали психиката.
Накрая ги даваш тия 1000лв, просто защото ако не приемат детето ти трябва или да го гледаш и да не работиш, или да плащаш частна детска градина - в моя град частната детска градина е около 700лв на месец.

4.   Три деца имаме. От София сме. Никога не сме давали дарение. Чакали сме няколко класирания, кандидатствали сме за съседни градини, но подкуп никога. В яслата е наистина трудно, но за градина няма истински проблем. Голяма идиотия е, че групите не са пълни, защото много хора не си пускат децата по сума ти време.

5.   Колкото и да се пазят, колкото повече разкрития има, толкова по-добре. Докато не се изкорени тази практика. Общините вместо да крадат средства, ще се принудят да отворят още детски градини - от колкото има нужда.

6.   Моля ви не подхранвайте тази практика. Спрете с тия подкупи.
Всички искаме нещата да са нормални и се оплакваме от другите. Но ставаме съучастници в нея, когато търсим решение на наш проблем.

7.   6 Аз го разбирам, просто искам да знам да се надявам ли?

8.   Дарения никога!
Но селяните просто наводниха града, това е истината.
Уви, идвате тука и се настанявате трайно!

9.   8 за София ли говорите? За друг град става въпрос, но да местата не достигат.

10.   До номер 8 - напълно го подкрепям! А пришълците как са му сложили минуси веднага.... Ами върнете се по родните места и няма проблем нито за вас, нито за нас!

11.   Номер 8 до номер 9 - Да, визирам София.

Номер 10 - Абсолютно! Критики какъв бил града, какво било гадно и какво ли не, но работят тук, живеят тук, записват си децата на детски градини тук, остават тук трайно..
Защо ли? Много бил лош града! Хах.

12.   ПОДКУП НИКОГА.

14.   Браво номер 4. Точно така се прави. ще чакате колкото трябва но няма да се продадете.

15.   Спрете с тези подкупи.

16.   По–добре да се отворят още градини.

17.   Явно само в София е това.
Оказа се че директорката на едната ясла щеше да го добави като се освободи място сега, но не пожелах(едва проходи).
Кандидатствах, сега за 1 път е онлайн система и го приеха детето за Септември, утре ще отида да видя. В бкизката ясленска група, до вкъщи. Всички ако ги питам казват, няма шанс, няма места, а то не трябва да се слуша кой какво казал.
От групите разбрах за тоя прием и че 5 дена е срока за записване. Ако човек не се интересува, ще оттърве. Иначе само ясли които са не се кандидатства онлайн а на място и ако има свободно място птиемат.
Авторката

18.   Номер 4.
Хиттуват хората, за яд е. Да им се пази мястото, записват за ясла че да не загубят място за градина. Приемат детето и после(не знам колко време имат да отлагат) после бележки. С ясната цел че не искат да го пускат, но място да заема. Е то на какво прилича.
Сега щели да променят и да има санкции за такива родители.
Авторката

19.   Ние не сме в София, в друг голям град сме. Тук тарифата за да ти приемат детето е между 1000 и 2000лв.

20.   Така трябва санкции за родителите, които хитруват.

22.   Много номер 19. Между 1000-2000 лева.

23.   19. И аз така си мислех, но има място. Дори сега щяха да го приемат в една, но се отказах, малко съжалявам, но детето не е укрепнало и поради лични причини. Днес записах за Септември, нищо не са искали. Ясленска група в моя квартал.
Авторката