Споделена история от Семейство

Сключване на брак и роднини
Здравейте, искаме да сключим граждански брак със съпруга ми, но има един проблем от моя страна. Всъщност мъжът ми дори искаше празненство, но аз не и имам причина за това. Проблемът е в моите родители, за съжаление се срамувам от тях. Няма как все пак да не ги викам да присъстват, защото са ми родители. Майка ми е психически болна, не е агресивна, но занемарява личната си хигиена. Не, нищо не помага и няма как да я убеди да се поддържа. В адекватното ѝ състояние също не е на 100%, в някой момент е възможно да се отклони към неадекватно. Баща ми честно казано също не е от най-чистите и спретнати хора, но е нормален. При него проблемът е, че ако реши да пие, задължително се напива. В такъв момент пък ще се напие от радост ( това поне ще бъде след церемонията). Затова аз не искам пищна сватба с много гости. Въпреки тези неща, пак казвам, родители са ми, създали са ме и няма как да не ги повикам, а действително това вместо най-хубав ден, ще се превърне в най-ужасния, защото ще ме е срам. Не знам как да постъпя. Заради това да откажа брак с човек, когото обичам? Не става. Не се притеснявам от бъдещия ми съпруг, той ги познава и е изказал мнението си, че съм важна аз, а не те. Осъзнал е и колко тежко ми е на мен всичко това, а ние не избираме родителите си, само се учим от тях( какво да правим или да не правим). Притеснявам се от гостите и родителите на бъдещия ми мъж. Не съм ги срещала с моите досега именно поради тази причина.

Коментари

1.   Бракът и сватбата са две различни неща и могат да се разделят. Тоест можете да подпишете брак без да правите сватба. Викате кумовете и подписвате, само четиримата, после правите каквото желаете, никой не може да ви задължи да вдигате сватби или да събирате хора. Като пълнолетни граждани не е нужно и да уведомявате родителите си дали сте или не сте сключили брак.

Иначе майка ти надали няма да се изкъпе за сватбата, а баща си може да предупредиш, ако те уважава като дъщеря да не пие докато гостите са там.

2.   Подпишете без да правите тържество.

3.   По-важна от сватбата е детето. То скрепява двама души, а не едно тържество. На твое място, ако ще се чувствам ужасно и ще ме е срам, няма да правя сватба. Не е толкова страшно да се живее без сватба.

4.   Ами защо да не може. Просто не ги кани, с аргумента майка ти е болна. Тя не може да дойде, няма да издържи празненството, хората. Покани си приятели и това е.

5.   "искаме да сключим граждански брак със съпруга ми" - Я пак?
"няма как да не ги повикам" -Тук не знам какво да коментирам.
"Не се притеснявам от бъдещия ми съпруг" - Последно наясно ли си?

Както и да е. Ние само си подписахме, бяхме си четирима ние със съпруга ми и кумовете, защото не съм фен на подобни циркове. Все някой ще се напие, дори да не е баща ти, все ще е някой и ще е пак неловко. Аз просто съобщих на родителите ми и обясних, че това е нашият избор и точка. Никой не ни е опонирал. Те са много разбрани хора.

Ако ти е само за купона, не се жени.

6.   Не ги кани и това е. Ние също поради същата причина не си правим сватба – срам ме е от родителите ми, както и от неговите. Нямам нервите да изтърпя тази селяндурщина, в която ще се превърне сватбата ни. Затова сме решили само подпис в общината и това е. Нито празненства искаме, нито сме умрели за подаръци. Пари за вятъра.
Да не говорим, че от на приятелят ми страната, освен той самият, буквално всичките му роднини са алкохолици, без да преувеличавам.
Ж24

7.   Ако сте православни християни е хубаво да сключите и църковен брак, за да има Божие благословение над семейството ви.

Относно родителите си - поговори с тях и ги посъветвай как да се подготвят и държат, но не се срамувай от тях, каквото и да стане. Все пак те са ти родители и благодарение на тях и на Бога дължиш живота си.

Не се притеснявай, всичко ще бъде наред, бъди силна!

8.   Най-добре скромна сватба тоест само подписване. Не е нужно да правите гол голямо тържество.
Родителите ли те ти не трябва да присъстват щом са такива. Разбирам те съвестно ти е но ако стане скандал ще е ужасно. А и не е добре да те засрамват.
За да нямаш угризения, че не си ги поканила по-добре само подпишете. Знам, обичаш ги, все пак са ти родители каквито и да са.
Ситуацията в която се намираш е трудна.

9.   Номер 1 не мисля, че баща й би си спазил обещанието ако обещае да не пие.
По-добре да не рискува.

10.   Съгласна съм по-добре само подпишете. Да, все някой може да се напише и да стане за смях.
Си така няма да имаш угризения.
Няма смисъл заради един купон да рискуваш да те изложат или да ти е съвестно, че не си поканила родителите си.

11.   Така е най-добре подпис в общината и това е.
Някои алкохолици може да направят невинните хора, които искат сключат брак за смях.

12.   Има начин. В гражданското отивате да подпишете само ти, мъжа ти, кумовете и родителите. Черпите на обяд в ресторант.
Предупреждаваш баща ти да се изкъпят предварително. Завеждаш ги на фрузьор ден преди това. Купуваш им дрехи и обувки.
По-нататък правите приятелска сватба с църковен брак и на нея не присъстват родителите.

14.   Номер 7 хубаво е да сключат и църковен но предвид ситуацията в която се намират не мисля, че е добре. Те са и родители не е добре да не ги покани но в случая е наложително.
Да, те са и родители те ще я изложат не с това как изглеждат не с това, че са бедни а с поведението си.
А това са сериозни пороци най-вече алкохолизма.
Да, знам, че авторката обича и уважава родителите си но трябва и да се съобрази със ситуацията все пак мнението на младоженеца също е важно.
Ако се случи нещо неприятно то ще засегне и него.

15.   Дори и да ги посъветва не мисля, че биха спазили обещанията си
Все едно алкохолик да обещае, че няма да пие повече или наркоман да обещае, че няма повече да се друса.
Или хазарта зависимост да обещае, че ще спре да залага.

16.   Аз мисля, че ще ти е по-неловко, ако ги няма на сватбата. Вероятно ще ти се обидят много като разберат. А и може някой да зададе неудобен въпрос къде са. Ще ти се развали настроението, дори да излъжеш нещо като те питат. Така си мисля. Това по повод коментари да не ги каниш.
Тоест, или не правете сватба, или ги поканете, ако ще правите. Така го виждам аз.
Иначе много често на сватби някои гости пият повечко, аз съм била свидетел, няма да е чудо невиждано и изобщо не е чак толкова неловко, колкото си го представяш, освен ако не е в крайност, която не съм виждала досега. А и ще се презастраховаш с разговор предварително на тази тема. Това за баща ти.
За майка ти не съм сигурна, че мога да дам съвет. Мисля, че все някак ще успеете да я приведете в по-спретнат вид, най-вероятно ще ѝ вземете нова дреха и това ще бъде един вид повод да се понагласи. Не знам, наистина нямам опит с такива заболявания. Просто стрелям на сляпо, но знам ли, може пък да проработи.
В заключение ще кажа, че ако останалите гости са възпитани и разбрани хора, ще влязат в положение и изобщо няма да го приемат така, както ти си се настроила предварително - че ще е срам, ще се изложиш и т. н. :)

17.   Аз съм на мнение, че ако правят голяма сватба по-добре да не присъстват.
Само с разговори не става това за мен не е сигурна гаранция.
Най-доброто презастраховане е ако не присъстват. Най-добре е само подписване без тържества. Така няма и да се чувстваш виновна авторката, че не е поканила родителите си.
По-неловко ще е ако се напият и стане скандал.
Може да е малко неловко ако не присъстват но все пак винаги може да се измисли добре оправдание.
Според мен не трябва да рискувате да ги каниш. Ами ако са пияни и се сбият не знам какво пиянство има баща ти.
Може пък да сключите брак на по-далечно място за да е като извинени, че не сте ги поканили и като се върнете ще ги почерпите хубаво.
Или пък да отидат само на подписването после ще ги почерпите в скромен ресторант. Ако сте само с кумовете дори и да се напише баща ти пак няма да се изложи пред много хора.
Относно майка ти аз не съм суетна не държа някой да изглежда перфектно.
Но поне да има що годе приличен външен вид.
Не мисля, че би те изложила с това как изглежда по важно е какво е поведението й.

Те ще се обидят много а тя няма ли да се обиди ако направят скандал.
Щом са проблемни има право да не ги кани.

18.   Ще вземе хапчета преди сватбата и няма никой да забележи. Ако тръгне да се държи неадекватно, някой ще я отведе. Ще изглежда все едно е подпийнала, нормално. За сватбата ще ги спретнеш, да са чисти и двамата. Това да са ти проблемите. Тия болести са наследствени. Гледай мъжът ти да не разбере.

19.   Да точно така. Хапчета ще помогнат. Да това е правилно. Ако почне да се държи неадекватно някой да я изведе.
Гадно е да са с такива болести. Но не мисля, че трябва да крие от мъжа си.
Все пак с него сключва брак не е добре да има тайни от него. Каквото и да става той има право да знае всичко.

20.   Ще ти е гадно и ако не ги поканиш. Дълго време ще ти тежи на съвестта.

21.   Аз бих се отказала от голяма сватба. Подпишете си просто с кумовете и после почерпете роднините по отделно. Могат много да ти навредят с появата си. Бъдещият ти съпруг може да ги приема, но това не важи автоматично за роднините му. Ще решат, че нарочно си крила и премълчавала и че си ги подвела. Най-малкото ще почнат да се чудят, дали няма да предадеш психичното заболяване на децата си. Ще се запитат и щом си расла в такъв дом, какъв пример си видяла и какви навици и модели ще пренесеш в новото семейство. Тях ги интересува синът им да е добре и да го предпазят.

22.   Да и това е вярно. Може после да ти тежи много на съвестта. Не се замислих, че може да си по-чувствителна и да ти тежи на съвестта.

23.   Да така е номер 21. По-добре само да подпишат. За бъдещият й съпруг може да не е проблем но за роднините му може и да е.
Ще си помислят, че и ти може да си като тях. Ще си помислят и дали няма да предадеш психично заболяване децата ви.
И ще са прави за себе си.