Споделена история от Семейство

На село или София
Къде бихте избрали да живеете?
С малко дете. В сравнително развито село-има детска градина, училище близо до град(малък) или в София на квартира. Аз клоня към селото, защото в София по квартири не ми се виси, трябва да се плаща за частна градина, педиатри свободни няма. Минуси е че е тотална скука там, нямя много възможности за развитие, но пък детето веднага ще е прието в градина, от там насетне обаче не знам. Освен да се гледат крави и овце за друго не се сещам(иначе имам 3 специалности, но това не ме топли).

Коментари

1.   София си е село, ако трябва да сме конкретни.
Зависи от работата ви. Ако сте хоум-офис, защо не на по-малката селяния?

2.   И едното и другото си имат предимства и недостатъци.
Да, на село е спокойно и нямаш проблем с детската градина и... работа няма, шанс след детската градина детето да ходи на извънкласни занимания няма, млади хора и други деца също почти няма.
В града наистина е проблем с детската градина, но оттам нататък имаш милион възможности за работа, хобита, и каквото още се сетиш.
Ти си избираш, но за мен в града има повече шансове за развитие.

3.   Това зависи най вече от желанията ти. Детето/децата ти ще са длъжни, доб пълнолетието си да живеят там където си избрал и в града и в селото ще се намери място за тях.
Зависи обаче с какво образование си и има ли начини да продаваш труда си в интернет или в самото село или в близък до селото град. В отглеждането на крави и овце няма нищо лошо, но трябва опит и много отдаденост, в такава дейност няма празничен ден, уикенд или отпуск.
Ако не обичаш селкия начин на живот и не ти харесва идеята да ставаш в събота за да косиш или да отглеждаш зеленчуци, то по добре иди в София там има шанс да продаваш твоя труд на добра цена, така че да можеш да плащаш квартира.

4.   Зависи с какво си изкарваш прехраната.

5.   Село. Ако имаш собствена земя и къща - категорично село.

В София единствения плюс е, че има много работа и плащат доста по-високи заплати.

Разходите обаче също са по-високи в София. Наем/заем поне 700-800 лева, сметки, храна, транспортни разходи, по супермаркетите виждам колко много хора се ограничават и купуват само намалени стоки.

На село ако си работлив и имаш земя, заплатата си ти зависи от теб и от времето - ако се трудиш и времето е хубаво, ще изкарваш.

Т. Т.

6.   Ти ако беше детето къде щеше да искаш да живееш? Иначе от финансова гледна точка правилно разсъждаваш

7.   В моето село има даже училище, но в него ходят само циганските деца. Има и детска градина, но там нещата не са по-различни. Та ако искаш да лишиш детето си от възможност за социален живот то давай, набутай го в някое село.

8.   На село

9.   Бих избрал град по-малък от София, но ако може по-голям като територия от Пловдив. Понеже у нас няма такова нещо търся в чужбина, но тук Пловдив и Варна са идеални като размер. И си имат всичко.

10.   За малко дете, става, но като стане тинейджър, какво ще прави там?

11.   Аз лично бих посъветвал да си останете на село. Чисто, спокойно, китно. Знаеш ли въобще в какво се превърна София поскедните 10 години! Пълна лудница, която ще расте, предвид гадното застрояване! За инфраструктура да не говорим. Да, има и хубави места, но ако имате къща и създадени условия на село, по-добре не! София не е България!

13.   Предпочитам в София да живея.

14.   В големите градове всекидневният контакт на детето с циганската популация няма как да се избегне, но доста може да се ограничи.
Което на село е... утопия...

15.   а защо не село... но до софия? !?
в днешно време 30-50 минути път нищо не е

16.   Аз съм от малък град и децата в квартала, които бяха от моето поколение бяха не повече от 20. Не набор, поколение! Голяма част от тях станаха привърженици на чалгата, простотията, започнаха да пушат още в 4-5 клас... до към 3-4 клас се разбираме, но след това така и не успях да намеря общ език с тях. Много се сърдех на нашите, че живеем там. Искаха да излизам навън и да се социализирам, а в същото време не ми бяха оставили избор за социален кръг. Намирах отдушник в онлайн приятелите, с които играех игри по цял ден на компютъра. Не беше истинско и на живо както ми се искаше, но поне беше компания, която самата аз бях избрала. В крайна сметка в 8 клас се преместихме и нещата се наредиха, но беше късно - горчивината в сърцето ми все още я има. Каквото и да правиш не оставяй детето си без право на избор с какви хора да общува. В детските години това не е чак толкова голям проблем, но с навлизането в пубертета нещата рязко се променят.

17.   Аз ако съм на ваше място бих избрал животът на село. Предполагам вие също сте от там и е добре да знае от къде са му корените и да е заземено детето. Ако е в София там е лудница, с многото възможности идват и много излишни главоболия, както и разходи, които на село може да си ги спести.

Ако има детска градина и училище, едва ли ще остане по-малко научено отколкото ако живее в по-голям град, това зависи от родителите как ще се справя. Като порасне може да продължи образованието си където пожелае според интересите му.

Ако всеки бяга в София и търси големите възможности, София ще става 3-4 милиона, а хубави и китни селца и градчета ще стават все по-пусти - не изглежда много балансирано.

Обърнете внимание само на това как ще се препитавате. Няма срамна работа и овце да пасете и собствен бизнес да развиете - важното е да търсите или създавате възможности там където сте - на село или в града. Сега само интернет да имате ви се отварят много възможности за работа, само ги търсете, според това което можете да правите или да се научите да правите.

Успех и не съжалявайте за избора ви, какъвто и да е. Моят избор е за най-чистото място - българското село!

18.   Лошото е, че в България няма хубави села. Почти всички са изключително неуредени и в окаяно състояние. В повечето няма дори лекар, аптека, нормални улици и никакви тротари, гази в кал и мръсотия непрекъснато. Виж, ако е някое чисто зелено уредено нидерландско или немско китно селце с подредени къщи и поддържани полянки и улици и е в близост до голям град, нямам нищо против. Но такива села в България няма. То дори градовете ни вкл. София са отвратителни и мръсни, а какво остава за селата.

19.   Че ние, дето живеем на село, да не гледаме овце и крави??? Никога няма да сменя къщата на село с апартамента в циганска София, макар да сме на 11 км. разстояние...

20.   Да и аз клоня към селото, но ме гложди.
Минус-всяка свободна минута трябва нещо да се прави, независимо дали работиш, гледаш деца все ще се намери нещо по двора. В града има възможности, но май не е за малко дете. Всеки месец на - 3000, за скъпа квартира, частна ясла/градина, частни доктори.
В селото няма цигани, засега. Някои малки градчета са много по-окаяни от това село.
Авъорката

21.   18, след като каза всички кусури, я сега кажи:

- ти колко бордюра оправи?

- колко улици асфалтира?

- колко боклук изхвърли?

- какво действие направи, за да стане някое окаяно селце като в Германия или Нидерландия, или чакаш само да си събуеш обувките и да отидеш някъде, където другите са бачкали!?

22.   21, няма да те обиждам колко ти е меко казано глупав поста, но те съветвам да се запознаеш как работят държавата, данъчната система и публичните блага. Аз съм данъкоплатец, не асфалтаджия. Ако асфалтирам улица на своя глава, ще бъда глобен.

Нито ми влиза в задълженията, нито имам техниката, нито познанията и образованието, нито финансите да го направя. С правата лопата ли да наривам асфалт и после да го тъпча с рибарскитие ботуши вместо с валяк? Платил съм предостатъчно данъци, срещу които нищо качествено не съм получил.

В този ред на мисли нека те попитам аз един въпрос - в Германия колко души са си самоасфалтирали улиците, че са толкова хубави? Или те само си плащат данъците, а работата я вършат лицензирани, обезпечени с техника, ноу-хау и умения фирми, избрани от общината, на които се плаща с парите на данъкоплатеца?

Опитай се да предположиш, колкото и да не ти се отдава мисловната дейност. Когато видиш немец с лопата в ръка да кърпи дупки, ела ми се обади.

23.   Хареса ми какъв въпрос му зададе номер 21.

25.   22 ОТ 21;

И да ме обиждаш и да не ме е факт, че не си направил нищо с двете си ръце през живота и най-вероятно не знаеш как се забива гвоздей.

Сигурно и крушката като спре да ти свети у вас викаш майстор или караш жена ти да я оправи, понеже не ти влиза в задълженията? !

За Германия и Нидерландия примерно много, но специално в Германия хората работят, всеки си знае мястото, там събота и неделя не се ходи по чалготеки и през седмицата не се излиза през 5 минути за кафенце и цигарка.

Затова им върви икономиката.

Тук е пълно с мързеливци, които не вършат нищо, ноо имат претенциите да живеят като в Германия, българските села да са като немските и да карат същия клас автомобили.

Разбери, че за претенции и мрънкане никой не плаща, нито прави села като в Германия. Стегни се и направи нещо за държавата.

26.   Няма база за сравнения - категорично селото. Особено във вашия случай, в който очевидно става въпрос за сравнително уредено и спокойно село.