Споделена история от Семейство

На квартира след 16 годишна възраст
Здравейте. Интересувам се дали мога да се изнеса в квартира след навършени 16 години. Имам много проблеми със семейството ми. Не мога да ви опиша точно какви са(няма физически тормоз, но има психически). Живеем в мноого малък апартамент, а сме четири човека. С по-малкия ми брат делим една стая, която е ужасно малка. Вкъщи баща ми работи, майка ми е супер кекава, като види че има трудности в една работа и я напуска, че и аз се уча от нея, за което нямам думи просто... Та, пред тях се опитвам да се усмихвам, но когато наближи нощта и всички спят, плача много, но тихо. Не искам тук да изливам чувствата си, а само да питам за изнасянето след 16 годишна възраст.
Познавам се добре и усещам че няма да мога да издържа скоро. Ще направя 16 чак ноември.
Само че вкъщи си е истински ад. От три години ходя на психолог, успокоява ме само когато съм там и ѝ споделям, иначе като се прибера пак е същото ужасно нещо. Започнах да се самонаранявам, развих мизофобия(фобия от микроби), започнах да получавам паник атаки, затворих се в себе си. Искам да си помогна, но нямам сили вече. Наистина искам просто всичко да свърши. Предпочитам да си срежа вените и да изпитам болката 2-3 минути, отколкото да търпя болка още две години, че и после не се знае какво ще се случва. Моля ви кажете ми дали мога да се изнеса след 16г., ако мога ще помисля начин как да говоря с родителите си, ако ли не-мисля че това ще е краят...

Коментари

1.   Мисля, че не можеш защото ще си непълнолетна.
Заплаши родителите си, че ако продължават да те тормозят ще се обадиш на социалните.
Може да се стреснат и да спрат да те тормозят.
Ако не се стреснат наистина се обади.
Не знам дали ще стане по-добре но във всички случаи е по-добре отколкото да се самоубиеш.
От всичко има изход само от смъртта няма.

2.   Ти ако можеш да си плащаш квартирата и на 10 можеш да излезеш. Можеш да се изнесеш естествено. Аз бях на квартира на 14, защото учех в друг град, но тогава нашите ми я плащаха. В твоя случай трябва да помислиш как ще я плащаш, ако имаш проблеми с вашите едва ли ще те издържат, а на 16 няма да е много лесно да почнеш работа.

3.   За да плащаш квартира, ти трябват пари... Как ще стане този номер? Имаш ли работа? А ако работиш, да даваш пари за квартира е загуба на средства, ако имаш къде да живееш, така че ти си прецени.

4.   Доколкото знам, няма как да стане, защото си непълнолетна и вашите ще повикат полиция да те прибере-ще ти направят досие в полицията заради това.
Изчакай, докато станеш пълнолетна. Не мисли, че не те разбирам-РАЗБИРАМ ТЕ ИДЕАЛНО, защото съм преживяла далеч по -гадни неща от теб в т. нар. , , семейство". Ти вероятно поне се разбираш с брат си и имате отделни легла. Аз спях на 1 легло-ПРЕДСТАВЯШ ЛИ СИ, бях принудена да спя в едно легло до 18-годишна възраст с гадната и противна агресивна сестра, която ми се е паднала в този земен живот! Постоянно се карахме, като деца е имало и физическо насилие-СИСТЕМНО, от т. нар. баща и майка-абсолютни СОЦИОПАТИ И АГРЕСИВНИ ТИПОВЕ! Отделно агресивната ми т. нар. сестра-постоянно ме дращеше, хапеше, като бяхме по-малки, преживяла съм психологически и емоционален тормоз-години след като вече не бях дете-родена съм 1988 г. -сама направи сметка за какво ти говоря. Психологическия тормоз продължи, дори след като отидох на квартира да живея. Така, че изчакай да станеш на 18 години, после не на квартира-а направо от града се изнеси да не ти пилят на главата.
Да те питам-ти имаш ли свои пари? Как мислиш сега да се изнасяш-ти си още дете... в смисъл не ходиш на работа предполагам... , адски много вдигнаха наемите на квартирите, дори и в малките селски градчета, като моето, не знам в голям или малък град живееш-но имай предвид, че дори хора с високи заплати им идва тежко на квартира да живеят-ненормално високи наеми за адски мизерни квартири, отделно плащане на купища сметки-ток, вода, интернет, телефон, в повечето квартири-липсват основни уреди, като например готварска печка, пералня... въобще страшен стрес. Отделно и пари за храна ще ти трябват, мин. вода, разни ежедневни консумативи-тоалетна хартия, мокри кърпички, салфетки, също да си купиш за квартирата чаша, прибори за хранене, чиния, всичко това е пари и пак пари-като теглиш чертата виж дали ще можеш да плащаш за всичко това... , защото ако тръгнеш да се изнасяш и не ги предвидиш първоначално всички тези неща, после още повече ще се разочароваш.
Ти си още дете... ако мислиш да си режеш вените за всяка дреболия... почакай-има още много гадости в живота-висшето в България е все едно влизаш в затвора-после се бъхтиш и стресираш 4 години на макс и накрая с жалката хартиена диплома-се оказваш на опашката за безработни, после ще видиш какво значи да се преработваш, като вол на някаква гадна, скапана работа, защото в тази държава-перспективи -НЯМА. Ще видиш какво е да се чудиш кое е по-добре-да работиш до припадък за някакъв мизерен тип, който ти се прави на шеф и няма завършено дори основно образование, и да му слугуваш за жълти стотинки или да започнеш собствен бизнес с адски трудности, лишения и т. н. и да се чудиш ще се получат ли нещата... въобще животът е АДСКИ забавен... Има хора, които пък минават през купища провалени романтични връзки, бременности, отглеждат сами децата си, страдат от изоставяне.... ще се нагледаш как мизерни типове са червиви с пари, а свестните и честни хора се трудят за оцеляването и прехраната си... ще се нагледаш на мръсната корупция и в тази държава, и в световен мащаб в останалите държави.... , дано не се разболееш от нещо хронично, че тогава ще ти се наложи да се сблъскаш с противната система на т. нар. здравеопазване в тази порутена държава. Ще разбереш, че и да си безработна и стотика в джоба да нямаш-шибаната държава ще ти иска да плащаш задължителни здравни осигуровки... въобще авторке-има далеч по-сериозни причини да си прережеш вените. Дето се вика, ако държиш да се самоубиваш-поводи винаги ще се намерят. Помисли си-колко бездомни, болни и бедни хора има по света, колко преживяли отвратително сексуално насилие и т. н. и ще разбереш колко инфантилно е поведението ти в момента-депресирана си и искаш да си прережеш вените, защото стаята, в която спиш била тясна? ! Прочети коментара ми и втори път, ако трябва...
А и да допълня-до 18-годишна възраст не само, че спях на едно легло с т. нар. ми сестра(защото аз истинско семейство-НЯМАМ), но и стаята ни беше адски тясна, имах един рафт за моите дрехи, деляхме един малък шкаф. Постоянно ставахме свидетели на жестоки скандали, крясъци, бяхме подлагани на физически наказания, плюс психическия и емоционален тормоз и естествено-финансовата мизерия.
Радвай се поне, че си здрава, не знаеш какво е години наред да страдаш от хронично заболяване и да даваш луди пари за някакви БЕЗПОЛЕЗНИ лекарства и да се занимаваш с малоумни типове с бели престилки, дето се имат за лекари, а реално само вредят на здравето на хората и мислят как още пари да източат.

Ще завърша с нещо позитивно-щастлива съм, че НИКОГА НЕ предадох себе си и свободата си, винаги съм правила каквото аз искам, дори с цената на жестоки лишения, не се подчинявах, не робувах и не слугувах на никого за нищо, не беше лесно, но беше и е супер удовлетворяващо-да мислиш за себе си, да се грижиш за себе си и т. н. Имам собствен бизнес, развих се в сферата, в която исках, нещо КОРЕННО различно от скапаното висше, което прекъснах последната година, преди да завърша, защото ми беше писнало! Ако ти кажа колко пъти съм искала да се самоубия-свят ще ти се завие, ако ти кажа колко гадни паник-атаки съм преживявала-ще ти прилошее... , но се оправих САМА-С ВЯРА И СИЛЕН ДУХ, С КРАЕН ИНДИВИДУАЛИЗЪМ! Без хапчета за успокоение, без психолози, без приятели, без помощ от НИКОЙ!
Така, че авторке-сбъднаха се много от мечтите ми, случиха се много красиви и хубави неща, за които дори не съм мечтала... , всеки път, когато се отчаям за нещо.. просто се сещам през колко по-лоши неща съм минала, как зад гърба си съм оставила ада... , колко по-трудни неща съм преодоляла и как дори когато е имало години и периоди на мрак и безнадежност, на отчаяние и обезверяване, периоди, в които дори надеждата бе мъртва, и определено не виждах нищо хубаво напред в живота си, то и до ден днешен съм УДИВЕНА как не само оцелях, но и съм реално ЖИВА, как надмогнах крайно отчайващи ситуации и неща, и как преживях много моменти на щастие и радост-ОТНОВО!
Замислям се понякога-как изведнъж ми се изпари желанието да се разкарам от тоя свят, НЕ обичам тоя свят, дори НЕ го харесвам ха ха, но обичам себе си и когато има радост, дори и да има някаква болка-търпи се, просто е различно за всеки!

5.   Съжалявам, че се чувстваш така.
Не мисля, че ще се справиш с всичко сама, дори и някой да ти даде квартира. На тази възраст и в това състояние лесно можеш и да си навредиш по някакъв начин. Някой може да реши, че си лесна плячка. Ако спреш да учиш, няма да имаш достъп до безплатен психолог, а много ти е нужен. Просто, ще станеш още по уязвима от сега.

6.   Търси си работа, намери стая, в която да живееш, запиши се на спорт, танци или фестивал, там ще откриеш хора за общуване, намери си гадже, масово е както казваш, че е при теб, различни поколения не могат да живеят заедно, създаи си живот, които да ти носи радост, това е решението.

7.   Ти мжеш и на 14 още, но трябва да имаш пари.

8.   За жалост всичко в този живот е обвързано с пари. За да се изнесеш ще трябва да плащаш сметки - за наем, за ток, за вода, храна, дрехи от първа необходимост. Нормалните квартири започват от мизерна стаичка за 200лв до луксозен апартамент за 2000, като тук не са включени сметките и храната - прибави още поне 100 за сметки и 300 за храна.
От друга страна си все още ученичка - има училища с общежития, където срещу 30-40лв на месец ще имаш покров над главата си, отопление и топла вода, а срещу още 100 храна за месеца от стол. Най-вероятно такива в близост до теб няма щом все още не си го предприела като стъпка, но например в Правец има деца от цялата страна. Поинтересувай се как стоят нещата с приема и дали има удобен превоз до там от твоя град. И все пак ще трябва да работиш, за да предприемеш каквато и да било стъпка, а често за да работиш се изисква одобрението на родител...

9.   В тази държава всичко е възможно, щом могат циганета да раждат на 12 години, защо на 16 да не може да се живее отделно от родителите? Джендърията е обзела държавата, нищо морално не остана. На 16, може, но ти трябва чичко-паричко, иначе без пари не може!

10.   На 16 можеш да правиш само неща за които родителите ти са съгласни, можеш да се изнесеш на квартира само ако те са съгласни. Причината е че д 18г възраст те носят отговорност за действията ти и са длъжни да те напътстват в живота. Но ако успееш да ги убедиш да ти гласуват доверие и да се съгласят и да не те пуснат за издирване, то тогава спокойно можеш да си на квартира. Все пак доста от 14-15 годишните са от селата или от малки градове и са сами на квартира в голям град заради образование. В Бургас е пълно с деца от Царево, Китен, Карнобат, Айтоските села, които са на квартира без родителите.

11.   За съжаление няма как да стане без съгласието на родителите ти. Първо трябва да си над 18 за да сключиш договора за наем и второ, трябва да имаш стабилни доходи за да плащаш наема (или родителите ти да го плащат). На 16 най-вероятно учиш и нямаш достатъчно пари за наем, сметки и т. н. Така, че колкото и да ти е кофти, преди да станеш на 18 и да имаш собствени доходи и то редовни, няма как да се получи.

12.   Хрумна ми и друго.
Имаш ли близък роднина при който би могла да живееш?
Баба, леля, по -голяма братовчедка.
Може би родителите ти ще се съгласят да живееш с тях.