Споделена история от Семейство

Въпрос
Здравейте, ако при жив баща, който е с диагноза /дълбока депресия/, той препише имуществото си на хора, които не са от семейството му, а децата се водят на този адрес. Какво се случва при такава ситуация?

Коментари

1.   Ооо, незнам. Гадна ситуация.

2.   Зависи с какъв документ "преписва"! Не съществува такова юридическо понятие като "преписване"
Понятията за прехвърляне собствеността на недвижим имот са: Продажба, Дарение, Завещание. Съветвам да опиташ да разбереш коя е формата на преписването.
Дали децата му са регистрирани на същия адрес няма влияние, има случай в които след продажба старите собственици с десетилетия са регистрирани на същия адрес, това не променя документа за собственост на новия собственик. А депресията обикновено не се уважава в съда, като болест от която човек не е с ума си.
По принцип децата могат да оспорват в съд след смъртта на наследодателя само дарение или завещание за да получат своята "запазена част", ако разбира се дарението не е срещу гледане или издръжка или и двете.
Ако баща ви е продал имота си, и почине преди да се навършат 10 години от продажбата, можете да наемете адвокат и да мъчите да докажете че няма налична сума постъпила по сметка на наследодателя ви (баща ви), но шансът е нищожно малък. В доста от случаите такива хора получили имот си вързват гащите, превеждат сумата на продавача при продажба и в последствие карат възрастния да я изтегли от сметката си и да им я предаде в кеш, тогава имат доказателство че са заплатили имота, а за какво възрастния е използвал парите няма доказателства.
Ако при дарение има клауза срещу гледане и издръжка не можете да барате дори възрастния да е живял само няколко дни след сделката.

4.   Отиваш си сменяш адресната регистрация и толкова, кой какво ще прави с имуществото си без да е явно болен от психично заболяване не можеш да му кажеш. Другия вариант е да го освидетелстваш пред съд и да докажеш че под принуда е прехвърлил или заради болестта си

5.   Обърни се към адвокат, тук едва ли ще получиш адекватен отговор.

6.   Ако ще се борите за имота на баща си, може след смъртта му и не се знае дали ще спечелите делото. Дали има депресия, в случая няма значение, щом не е примерно с шизофрения и няма попечител по закон, който може да оспори всеки негов подпис, а и щом има попечител, да не е валиден. По-лесният вариант е да го разубедите, но това е трябвало да стане преди прехвърлянето, сега всички права са у човека, на чието име се води имота. Той може да ви изгони по всяко едно време и то по закон и няма значение, че там се водите на адрес. Гадна ситуация.