Споделена история от Семейство

Как да
Здравейте, сигурен съм, че има хора които са запознати с решаването на проблем който не мога да реша. Става въпрос за откриването на гроб на познати хора-роднини, приятели, съученици? Напоследък поради ЕГН-то, започнах да научавам за много мои познати, че са починали, а аз научавам късно. Искам да отида в гробищният парк и да запаля свещица на тези познати, но не знам как да ги открия, парка е голям и трябва цял ден да обикалям, а съм вече стар и нямам сила за това. Ако някой знае как-нека сподели!

Коментари

1.   Aми, като са ти познати, можеш да намериш контакти с техни близки-съученици, съседи, роднини.

2.   Това е интересно.

3.   Отиваш в управата на гробищния парк. Казваш им трите имена и датата на смърта.
Те ще ти кажат в кой парцел, колона и ред е гробът на покойника.

4.   №1, вместо да помогнеш, усложняваш проблема. Това не е решение, сигурно има начин, по план-карта в гробищният парк, служителят лесно да посочи мястото(гроба) на търсеният погребан. Опитах по този начин, но и там бюрокрация, искат ЕГН на починалият!? Та откъде да го знам, даже трите имена не му знам. Не може ли, като кажа само името му, възрастта на която е починал, да ми посочат гробовете с тези имена, и аз да ги обходя, все ще се появи и гроба на моят познат. Няма управия даже в гробищата, а очакваме ред в държавата!?

5.   Авторе, ако искаш да запалиш свещи за упокой на душите на тези твои познати не е необходимо да ходиш на гробовете им!

Ако са православни християни можеш да запалиш свещи за упокой на душите им във всеки православен храм!
И не само това, а най-добре е да запишеш имената им, за да ги поменат на проскомидията(което е най-действената помощ за нашите починали близки хора! ), заплаща се 3 лв. за 10 имена.

А, ако не са православни християни - тогава ги поменавай в домашните си молитви!

6.   №5, не съм вярващ, прагматичен човек съм, вярвам само в реалното. Не ме гложди съвестта, че не съм успял да бъда на погребението на някой познат, но образа на починалият, докато е бил жив си остава в паметта ми. Затова понякога се сещам за тези хора и искам на живо да отида до гроба им и на него да запаля свещица. Тогава имам чувството, че отново общувам с починалият. Имам случаи когато нарочно не ходя на погребения, исобено на много близък човек, защото искам да остане в паметта ми като жив образ(такъв е случаят с един комшия, приятел от детството, но се изселиха), нарочно не отидох на погребението му, сега си го спомням само като жив, все едно, че е някъде в чужбина, но тъй като съм реалист, искам да посетя гроба му и да му запаля свещ. И в църква съм палил свещи за покой на душите, но на гроба е по реално и успокояващо. Не мога да си обясня, какво сложно има, в гробищата да има начин, при тази дигитализация, по име да се посочи гроба на починалият!? Всеки гроб си има адрес-парцел, едва ли на Запад е такава бъркотия.

7.   №3, това се опитах да направя, но започнаха като бюрократи искат да им дам маса данни, ЕГН и т. н. и накрая ме отказват. А аз само знам името на починалия, как да им дам подробни данни? Пример-знам че познатият ми се казва Иван Петров, на около 70 години е починал, и друго не знам. Какво пречи служителят на парка да шракне в компютъра и да извади местата на на няколко починали с имена Иван Петров. Съвпаденията няма да са много. Посочва ми ги, и аз ги обхождам, ако има снимка ще разпозная моят познат чийто гроб търся. Но те даже и това не правят.