Споделена история от Семейство

Как да ги убедя, че вече съм пълнолетен
Момче на 19 години съм. Но майка ми и баба ми ми инсталираха някакво специално приложение на телефона ми, с което ме следят и проверяват какво правя. Редовно, когато ме безпокоят и са в стаята ми, ми казват, , ти с кого си пишеш на този телефон, че трепериш". Има едно приложение Инстаграм, аз съм там по цял ден и си пиша с напълно нормални хора и изобщо не треперя. Но въпреки това те знаят че пиша с хора от Инстаграм и не одобряват това и ми казват такива неща. Въпросът ми е как да ги убедя че вече съм пълнолетен и трябва да спрат да ме следят? Ако не ме послушат, как мога да спра следенето им?

Коментари

1.   Ужас, следене.
Смени си телефона.

2.   Няма как да ги убедиш. По-добре се изнеси от вкъщи, без да се обясняваш много много, без драми, просто си тръгваш. Най- лесно е, ако си студент и отидеш на общежитие. Успех!

3.   Купуваш един евтин телефон само за Инстаграм и слагаш сим картата на него. Да си подслушват другия телефон като искат

4.   Като се изнесеш. Убеждаваш с действия, а не с думи. И на твоите години, вместо по цял ден да видиш в Инстаграм и друг да плаща сметките ти, намери си работа.

5.   Пробвай да си пишеш за неща, които ще ги скандализират или отвратят до толкова, че да не искат да четат повече.

6.   Като си намериш работа, започнеш да се издържаш и им докажеш, че си достатъчно зрял ще спрат да ти се бъркат. А в най-лошият случай, като се изнесеш от вас. Обаче ако очакваш те да плащат да всичко, е тогава няма значение дали си на 15 или на 19 и имат право да ти налагат своите правила.

7.   Изнеси се от вас. Отиди да учиш в друг град или да работиш в твоя някаква работа и не се занимавай с тях. Това е тяхно болестно състояние. Такива родители не осъзнават какви проблеми правят на децата си.

8.   Ами, като си пълнолетен, си взимаш багашчето и се еманципираш от мама и баба. Иначе, дълго ще бъдеш на мама и баба детето.

9.   Не си момче а млад мъж. Започни с това.
По принцип е нормално да те питат от време на време какво правиш, зависи от контекста все пак, но не би трябвало да ти се месят чак до там и да те следят с разни приложения и прочие.
Радвам се, че съм с 12 години по-голям от теб и когато бях на твоята възраст още не бяха навлезли толкова много айфоните и приложенията. На твоята възраст бях с телефон с копчета.
Явно майка ти и баба ти са токсични и прекалено грижливи, което е само в твой минус.
Аз лично след средното се преместих да уча в друг град, което ми подейства доста добре.
Не знам какви са ти плановете, но е хубаво да се еманципираш- да си намериш квартира, работа, да учиш нещо и да си по-самостоятелен.

10.   "Има едно приложение Инстаграм, аз съм там по цял ден" - ето тук ти е проблема. Какво правиш толкова в Инстаграм по цял ден?
Пристрастяването към социалните мрежи си е доста опасно и страшно нещо и ще е добре за теб самия да се откъснеш, тъй като по абсолютно никакъв начин не се развиваш с киснене в тях - даже напротив, правят те по-тъп. На такава възраст си, че в момента има няколко варианта пред теб, и ти го казвам като човек който тъкмо е минал по този път:
1) Записваш се в университет, ако вашите могат да си го позволят, и продължаваш да си живееш както сега, без никаква промяна още 4 години - лентяйстваш, бозиш си на телефона и вашите мрънкат тук-там, но поне те хранят и си си в твоята стая. След 4 години като трябва да работиш осъзнаваш, че си абсолютно неподготвен, но вече е късно;
2) Записваш се в университет в друг град и отиваш на общежитие, където започваш да се грижиш сам за себе си - отново ако вашите могат да си го позволят, поне първата година. Може пак нищо да не научиш и да киснеш на телефона, но поне чисто житейски живота ще те цапардоса няколко пъти там - било то да си разпределяш джобните или да пържиш яйца, все е нещо;
3) Записваш някакви курсове и почваш здравата да учиш, забравяш изцяло за телефона и след време си намираш интересна за теб, перспективна работа;
4) Намираш си каквато и да било работа още сега. Не учиш изобщо, не се развиваш. След 10 години плачеш по форумите как държавата е виновна, че стандарта на живот е нисък и как за нищо не става.

Ти избираш. Само 4 години съм по-голяма от теб, повярвай ми - знам за какво говоря.

И още нещо - изгледай филма Social dilemma. Става въпрос точно за социалните мрежи и за влиянието им върху обществото. Съдържа интервюта и анализи с инженери от Гугъл, фейсбук и други гиганти - заслужава си. Мрънкането на вашите е най-малкият ти проблем.

11.   Какво като е на 15 или 19. Дори и да го издържат никой няма право да му следи телефона как не разбирате. Прекалено е.

12.   телефона си е лична комуникация така да го кажа. Никой няма да се право бърка се бърка какво си гледаш на телефона.

Моят мъж ми има доверие никога не си е позволил едно съобщение да ми прочете. никога не ме е следял по този начин.

Твоя работа си е с кого си пишеш.

Ще си правиш каквото искаш на телефона.