Споделена история от Семейство

Опитват ли се родителите ви да се налагат
Въпросът ми е към зрели и възрастни хора, не към тинейджъри. Опитват ли се родителите ви да се налагат на действията и изборите в живота ви? Как сте се оттървали от това въздействие? Отделянето от тях слага ли край на тези опити? Много често, в почти всяко отношение ми се налага, искам или не, да получа тяхното одобрение. Живея с тях. Почти винаги се налагат с твърдо "да" или "не". Понякога ми помагат, друг път ме спъват. С разговори не става... ако имате опит по този въпрос ще се радвам да го споделите.
М. 25

Коментари

1.   Намери си работа, гадже и квартира, това е решението.

2.   На мен още ми се налагат за абсолютно всяко нещо и адски много ме е срам, няма отърване просто. С разговори нищо не постигам, само стават скандали и се почва, че преувеличавам, неблагодарна съм, моя характер е гаден и какво ли не. Отдавна се отчаях, сигурно скоро няма да се отделя, то и това според тях не е нормално - да живееш отделно, да създадеш семейство, да работиш каквото искаш...
Ако имаш възможност да се отделиш и прекъснеш контакт с тях, ще спрат да се месят, но трябва да си отстояваш мнението.

3.   Възрастните пълнолетни хора авторе поставят сами граници кой до колко да им се меси в решенията, но това е право пропоционално на положените от самия пълнолетен усилия той да осигурява живота си и да поема САМ негативите от решенията си.
Разбира се докато живееш при родителите си, ползваш техните: сграда, уреди, мебели, ток и вода ще е една идея по трудно да решаваш всичко сам и ще има вмешателства, по простата причина че всяко твое грешно решение рефлектира негативно върху хората с които живееш. Слдователно докато живееш с тях е нормално да те напътстват.
Пример ако син живее с родителите си те ще мърморят ако той пие по едно уиски всяка вечер, ще си представят че може да реши да шофира по късо вечерта или че с времето ще се превърне в алкохолик, ако живее сам на квартира никой няма да му каже нищо, защото няма да знае дали той пие по 50гр уиски всяка вечер

4.   Аз съм на 53г. и моите не са спрели да ми се месят и това при положение че не живея при тях и съм финансово независим от тях, собствен автомобил и апартаменти. Те просто ме имат за никой и се опитват да ме командват. Просто спирам комуникацията, не ги търся. Може да е грубо и жестоко, но тяхното поведение е неприемливо.

5.   Много се обичахме и уважавахме с родителите ми - Бог да ги прости!

Още от много млад им обясних - и бях твърд, че ще изслушвам мнението им, защото са ми родители, а и по принцип техните съвети са правилни! Но окончателното решение ще си го вземам аз!

И между другото да ти кажа, че колкото пъти не съм ги послушал - се оказа в последствие, че съм сгрешил! - говоря за важните неща!

6.   Опитват се, но не им се получава.

7.   Има много родители които се налагат на дъщерите и синовете си, дори когато станат на 30, 40 години. Всичко това започва когато децата им са малки и родителите им прекаляват със строгостта и ги контролират повече от другите им връстници. Те възприемат децата си като своя собственост и си мислят, че всичко знаят и уж мислят доброто за своите деца. Така не осъзнават, че им провалят живота и такива които са контролирани цял живот не постигат нищо в живота си. За това има много хора които нямат собствени семейства. Една от причините за това са именно прекалено контролиращите родители.

8.   Постоянно се опитват и всеки път се провалят. Трябва да си твърд, но и същевременно да си защитаваш позициите артикулирано и с адекватни аргументи, а не просто да си им на контра. Родителите искат най-доброто за децата си, но често забравят, че не винаги са прави и не винаги са наясно с това, за което спорят.

9.   Не мога да отговоря на този въпрос защото израстнах без родители.

10.   Да, опитваха се, но с времето го правят доста по-малко. Най-важно е ТИ да поставиш границите. Нека знаят че уважавам тяхното мнение и съвети, но трябва да са наясно с факта че крайното решение го взимаш ти.
Едно възможно решение на въпроса е да отидеш да живееш сам. Но това не гарантира че ще престанат да ти се бъркат в живота. Ако са свикнали с идеята че си незрял или че си тяхна собственост, и семейство да създадеш, пак ще ти се налагат: за апартамента, за жената, за парите, за начина ви на живот... Колкото по-скоро спреш тяхното налагане, толкова по-лесно ще ти бъде в бъдеще

11.   Не, не ми се месят. Майка ми изказва мнение, когато не я питат и това ме дразни понякога, но иначе не ми се месят. Говорим, обсъждаме ако има нещо, но аз не живея с тях от както навърших 21 и от горе на всичко, не само, че не живея с тях, но не живея и в същата държава.

Авторе, докато те играят голяма роля в твоето ежедневие и ти осигуряват дом, храна и топличко, ще трябва да се примиряваш с намесата им. Акок не искаш да ти се месят, отдели се от тях. Едва тогава имаш право да поставяш граници.

Лола

12.   За съжаление е типичен проблем за България. И особено майките. Те са причина за всички проблеми. Смятат, че децата са им длъжни пожизнено да ги забавляват, да се грижат за тях за настроението им и т. н. няма да обяснявам, всичко е изписано вече от другите хора. Аз Слава на Бога имам разбрана майка, на която и заявих, че след едни години вече сам се грижа за себе си, а тя след като е здрава и обезпечена финансово, сама да си намери начин да е щастлива. Сега само ако аз и споделяям нещо и я питам изрично ми дава мнението си. Всъщност така се обърнаха нещата, че сега тя постоянно се съветва с мен. Иначе се виждаме за приказки на кафе, на някоя екскурзия в чужбина и по празници.

13.   За съжаление има и такива родители които с действията си и уж добронамерено се опитват да наставлява, поучават децата си макар и да са на по 30-40год вече. На 26 години създадох мое семейство 2 години се мъчих да направя нещата по удобни за семейството но уви от постоянните им поучения, на 28 вече не издържах и се преместих в самостоятелно наше жилище, донякъде още продължиха с поученията но в много по малки случай.... а бе трудно е да се откажат

14.   Не се опитват.

15.   Като живееш с тях, ще ги търпиш, тяхната къща - техните правила се спазват.

16.   То е хубаво, че се налагат. Ако почнеш да си правиш квото искаш, ще им ревеш на главите. Нека, за добро е, слушай ги.

17.   До #15
Казваш че щом живееш в тяхната къща ще се съобразяваш с техните правила, ами не е точно така, живеех в тяхната къща която цял живот са казвали че е уж за мен, ремонти, поддръжка обзавеждане и куп други неща за моя сметка, искам нещо да променя и подобря все не става, не е нужно и тем подобни, писна ми и се изнесох, купих мой собствен дом и съм по добре, съжалявам че не съм го направил по рано, сега идва момента че имат нужда от помощ за това онова почти за всичко искат се текущи ремонти но нямат възможност и сили, какво да правя да играя още по свирката и по техните правила или нещо друго....