Споделена история от Семейство

Как да обясня на родителите ми, че не искам да създавам семейство?
Здравейте! Мъж на 34 години съм. Работя и живея отделно от родителите си вече от 8 години. Работата е там, че не искам да създавам семейство - не искам жена и деца и не мисля, че някога ще си променя мнението за това. Сещам се, че още като бях на 18-19 години още от тогава бях на тоя акъл. Мислех си, че с годините мнението ми ще се промени и ще поискам семейство, но това така и не става. Не мога да се накарам на сила - все пак хубост на сила не става. Проблемът е, че родителите ми, които вече наближават 60-годишна възраст, не могат или не искат да приемат решението ми. Постоянно ми надуват главата, че вече ми е време за жена и деца, пък аз не искам. И не разбирам защо ми се бъркат, това си е моят живот, не техния, защо на хората от старото поколение им е толкова трудно да приемат чуждото мнение, не разбирам. Майка ми постоянно ми пили на главата, че ще остана стар ерген, като стана на 50 горчиво ще съжалявам и така нататък. Баща ми много иска внуци и само ми се кара, че още не е станал дядо. В някаква степен ги разбирам, защото аз съм единствено дете в семейството, нямам брат или сестра и отказът ми от това да създам семейство означава, че нашата фамилия приключва с мен. Но в края на краищата решението си е мое, не мога да се чувствам задължен на родителите си, а те точно това се опитват да направят - да ми внушат вина, че ги лишавам от внуци. Майка ми постоянно ми казва, че ако скоро не види внуче, ще се разболее от мъка, не можела да гледа как единственият й син ще остане стар ерген и прочие. Просто ми омръзва вече от тяхното мрънкане, дразнят ме. Как да им обясня веднъж завинаги, че не желая семейство?

Коментари

1.   Тежко е за идин родител, разбирам ги, но за всичко има причина подозирам при теб може би сексът е проблем, отношенията с жените, страх.... Има ли такова нещо?

2.   Здравей!

Конкретно за България лесно можеш да ги убедиш.

До 20-30 години няма да я има тая страна или в НАЙ-ДОБРИЯ случай ще е "турска провинция населена с цигани".

Само някой, който мрази децата си би им завещал бъдеще тук. Та им обясни, че "не искаш да създадеш семейство в България"! :) Разбираемо е!

А вече, ако в даден момент ти се прииска. Просто емигирай и си търси жена в чужбина!

Поздрави!

3.   Кажи им, че си гей.

5.   Не можеш да им го обясниш. Пробвай да им купиш куче - понякога действа...

6.   Вмени им вина.
Казваш им, че колкото повече ти говорят за жена и деца/внуци/, толкова повече те отдалечават от идеята да създадеш семейство.
Кажи им, че да създадеш семейство само с идеята, защото другите имст семейство на тази възраст е лекомислено решение и такива семейства бързо се разпадат.
Кажи им, че все още не си врещнал подходящата жена, но когато това се случи, те ще разберат първи.

7.   Ами трудно можеш да им обясниш, те имат своите очаквания и надежди. Иначе решението си е твое, животът също. И само да кажа, че на 50 едва ли ще съжаляваш, хората съжаляват по-късно, обикновено след 60 когато останат сами, без родители, без семейство и осъзнават, че ги натискат болежки, животът изтича, а няма никого край тях.

8.   Авторе, не си прав!

Прави са родителите ти!

Затова нищо не им обяснявай, а ги послушай!

Просто още не си срещнал подходящата жена за своя съпруга! Но, когато я срещнеш - сам ще искаш да бъдете винаги заедно и ще се ожени за нея!

Запомни ми думите!

9.   Не можеш да им го обясниш, но в един момент се примиряват. Но ще минат поне едни 10тина години до тогава, не че искам да те плаша. Единственият ти вариант е да ги заплашиш, че няма да поддържаш отношения с тях, ако ти пилят на главата. И за да видят, че не блъфираш щом отворят темата, ставаш и си тръгваш без обяснения. Ще се наложи и това да го направиш нееднократно, за да има някакъв ефект. Кураж!

10.   Това да ги накараш или не да приемат нещо си е тяхна работа. Твоя работа може да бъде да видиш струва ли си да си на мнение на 15 години. Всичко на света се променя, а което не се променя - умира, мъртво е. Няма вариант да не съжаляваш за нещо - да имаш деца - пак ще съжаляваш, да нямаш - също. Но ми се струва, че не проблематизираш себе си, ами другите. Това е диагноза на днешното време, всички страдаме от това да търсим проблемите извън себе си.

Не променяй решението, но опитай да разбереш другата гледна точка поне, докато имаш възможност за това.

11.   Кажи им, че използваш жените. Че не щеш да плащаш и предпочиташ да лъжеш някоя. Че получаваш извратено удоволствие от това.
С лапешки акъл си, ЕГН-то ти е само цифра.

12.   То песента често е такава, че докато нямаш деца се пили, ама защо няма внучета. А като евентуално се родят лафът се сменя на - който си е правил деца да си ги гледа.
С две думи - угодия няма. Авторе, на родителите си може да дължиш, грижа и уважение, но да им дължиш внучета, вече се пресолва манджата. Довеждането на живот на този свят е отговорна работа и трябва абсолютно съзнателно да го искаш, децата не са за цуни и гуни от баба си, те са остовно отговорност и грижа щом не искаш да имаш семейство, това е твоя осъзнат избор, не дължиш обяснения на никого.

13.   Може би ще полежаеш след като срещнеш подходящата жена.
Ами нормално е да искат внуци. Не е престъпление да искат внуци.
Те са прави за тях си.
Може да си промениш мисленето след някоя и друга година.

14.   Добре дошъл в реалността на много жени. Аз съм малко по-малка от теб и от години ми се налага да слушам същите досадни натяквания не от родителите ми (те май се примириха), а от съседи у познати на семейството! Напълно те разбирам.
Просто ги игнорирай. Не си длъжен да живееш според схемата която друг е начертал. Животът си е твой, ти решаваш. Според мен, деца трябва да има само ако двамата партньори истински желаят да станат родители. А не "защото така трябва", "защото всички това правят", "за да има кой да те гледа като остарееш" и подобни глупости. Човек сам отговаря за щастието или нещастието си. Живей си живота.

15.   Здравейте, аз съм авторът. Номер 1 се интересува каква е причината да не искам семейство и се опитва да ми намекне, че проблемът е сексът или отношенията с жените. При мен лично не е това проблемът. Става въпрос, че съм имал кофти детство. Родителите ми ме биеха много като малък, винаги си изкарваха помиите върху мен. Те постоянно се караха помежду си, викаха си, стресираха ме и затова израснах като необщителен и малко антисоциален. Предполагам, че затова се отвратих от идеята за семейство и не желая да създавам такова.

16.   На първо място спри да се обясняваш като малко момиченце.
И моите родители бяха така (до преди 8 години) а съм вече на 42 и много добре знаят (научени са от мен) че още 20 ще продължава да жуля наляво надясно пичета - свободен и необвързан. След това 7 или 8 жени и колкото мога деца (според парите които имам). Ако искат те да видят всичко това - да се грижат максимално добре за себе си, за да доживеят до тези моменти. Ако исках да правя хората щастливи, щях да продавам сладолед.

Процесът да ги научиш е като всяко друго животно/живо същество. Поощряваш доброто поведение, и наказваш лошото (веднага на момента, незабавно). Следващият път когато повдигнат въпрса ЗА ПОРЕДЕН път казваш САМО ВЕДНЪЖ: "вече ви обясних моята гледна точка и решението ми. Не ми се слуша повече за това. ТОЧКА. Ако продължите да го правите си тръгвам / затварям телефона"
И след това го правиш! Само след петото тръгване/затваряне на телефона вече ще са научени за какво да говорят и за какво да не говорят. Не си длъжен да се извиняваш/съобразяваш с чуждите желания/мечти - живота си е твой, решенията твои, последствията също. Трябва ясно всеки човек да знае къде са границите и докъде могат да стигнат във вмешатлеството си в чужди животи. Тънкостта е да ги научиш.

Не подкрепиш ли думите си с ДЕЙСТВИЯ си просто един пъзльо, и още повече ще им загубиш уважението и ще продължават да ти се качват на главата. И още повече и още повече. Така е и с жените и с децата. Каквото им позволиш на хората това ще вземат от теб - ако ти липсват топките.
Така че се пипни между краката и виж дали ти е останало нещо.

Заложи на сигурното! Избери младите девойки!

17.   до автора след коментар 15

От човека с коментар 8

Авторе, разбирам те! Аз така и си помислих, че вероятно е травма от детството ти.

Но виж сега, не всички семейства са така!
Аз примерно съм почти на 60г и имам добър и щастлив брак.
Защото дълги години си търсих подходящата за мен жена и не направих компромиси, докато не я срещнах! И слава на Бога!

Така, че затова ти написах(и съм убеден, че е така): че, ако срещнеш подходящата за теб жена - всичко ще се измени!
И тогава ще можеш да си създадеш едно добро семейство - като ще избягваш грешките, които са допуснали твоите родители!

Но и не всеки човек е длъжен да се ожени! Може примерно да посвети живота си на Бога! Да стане монах!

В тази връзка - позамисли се малко повече за духовните неща! Обърни се към Бога и се въцъркови в православната църква! И всичко ще се промени и ще видиш много от нещата в живота по коренно различен начин!

И ще имаш мир и любов в душата си!

18.   16, "живота си е твой, решенията твои, последствията също" с маааааааалката подробност, че точно в случая на авторът последиците НЕ са само за него! А за цели 2 рода преди него, които се прекъсват с него, а родителите му стават живи свидетели на тази трагедия!

19.   Нищо не се знае, догодина по това време няма да си сам.

'' Ако искаш да разсмееш Бог, разкажи му плановете си. "

20.   Абе май си прав номер 19.

21.   Каже на родителите си, че когато срещнеш жената ще се ожениш. А си прави каквото искаш естествено.

22.   Коментарът на номер 21 е точно.

23.   Какво стана авторе. Каза ли им.