Споделена история от Семейство

Въпрос относно погребение
Здравейте,
понеже не намирам такава информация, знаете ли какво става ако съм финансово неспособна да погреба роднина. Примерно почива някой от семейството ми майка, баща, сестра, брат.. Аз нямам финансова възможност за погребение и няма други роднини към който да се обърна за помощ. Какво следва? Общината поема ли разходите?

Благодаря предварително!

Коментари

1.   Да, подава се молба в общината и те поемат, но и аз не знам много подробно. По-добре попитай там

2.   За община варна намерих процедура, някаква декларация се попълва с мотиви за отказа, вие не знам къде сте, но най-добре проверете в Общината или гробищният парк!

3.   Поема ги, само ако изоставиш близкия в в хладилна камера, но ще си търси парите със съдия изпълнител от теб!
Закона за Гробищата и погребенията в чл 45 и 46:
Чл. 45. (1) Погребение за сметка на общинския бюджет се извършва на български граждани, които са самотни, без близки и роднини, бездомни, безпризорни, настанени в заведения за социални услуги и регистрирани в службите за социално слаби лица, както и на лица с неустановена самоличност.
(2) Услугите по ал. 1 се заплащат от общината срещу издадена фактура на оператор на погребални услуги с най-ниска тарифа за услугата.
(3) Условията и редът за извършване на погребение на лицата по ал. 1 се определя с наредба на общинския съвет.
(4) Социалните погребални услуги задължително включват:
1. издаване на смъртен акт;
2. отпечатване на пет броя некролози;
3. осигуряване на ковчег;
4. превоз на покойник;
5. осигуряване на хладилна камера до 2 денонощия;
6. обличане на покойник;
7. осигуряване на надгробен знак;
8. изкопаване и закриване на гробно място или кремация при наличие на обстоятелства за задължителна кремация, в това число осигуряване на урна и урнополагане.

Снабдяване с изпълнителен лист
Чл. 46. Покойници оставени за съхранение в хладилните камери и непотърсени в 14 дневен срок, се погребват по реда на чл. 45, като общината има право да се снабди с изпълнителен лист за направените разноски по реда на чл. 410 и следващите от Граждански процесуален кодекс от наследниците на починалия, които не са направили отказ от наследство.

4.   Не, никой не ти е длъжен.... теглиш кредит и така...

5.   Е то ако общината ги поемаше, поне половината щяха да кажат, че нямат възможност, за да им платят погребенията на близките.

6.   Егати грубия отговор на номер 4.
Като е неграмотен по -добре да не отговаря.

Номер 3 се е постарал да даде изчерпателна информация така че мнението на номер 4 не струва пет пари.

Авторке само питаш или твой близък е починал.
Ако е второто искрени съболезнования.
Абе да не дава Господ на никого да изпада в такава ситуация да пита такива въпроси.

7.   По принцип човек е длъжен да погребе близките хора от семейството си!

Ако няма заделени средства за извънредни ситуации(които е добре да има! ) ще търси заем: от близки хора, от шефа си на работа, от приятели, колеги, познати, съседи...
(За такава ситуация хората ще откликнат! )

В краен случай ще отидеш при кмета и ще му обясниш ситуацията или при някой богат човек, който знаеш, че е благочестив и помага на църквата, примерно.

Ще говориш и с шефа на погребалната агенция и ще му обясниш ситуацията: той може да ти направи отстъпка и да ти каже, кои неща може да се съкратят и да не се правят, за да се намали цената!

Аз ще ти дам пример: майка ми почина преди няколко месеца(Бог да я прости! )

Значи всичко по погребението излезе около 2000лв.

От тях - 200лв бяха за гроба - платихме ги на администрацията на гробищния парк - за изкопаване и погребване, положихме я в гроба на баща ми, защото вече бяха минали 8г. и имахме право на това.

В никакъв случай, обаче не прибягвай до кремация - това не е Богоугодно!

Около 1400лв - отидоха за агенцията.
Но примерно - съхраняваха я 3 дни в хладилна камера, къпали са я, обличали са я - това не е задължително. Като нямаш пари - ще дойдат съседки, ще я окъпят и облекат, и ще бъде в дома ви - до погребението! Така ще спестиш около 500лв, може и повече. Няма да плащаш на агенцията и за носенето на ковчега - ще намериш хора да го носят.
Също и подавки - ще си ги направите сами, няма да ги поръчвате готови. Иначе подавки трябва да има - защото това е милостиня, която се раздава, за да се молят хората за упокой на душата на починалия!

Около 100лв. платихме на църквата, за опелото в храма(и после свещеникът дойде и на гроба, поканихме го и в ресторанта)!
Ако починалият е православен християнин - в никакъв случай не пропускай това! Важно е да се направи опело!
Ако нямаш пари - говори със свещеника - и той може да се откаже от своята част и да платиш само таксата.

Около 300лв дадохме за обяд в ресторанта. Сега тук не е задължително да се ходи на ресторант - ще се съберете в къщи на боб и зеле с най-близките хора.

Това е от мен. Надявам се, че съм бил полезен!

8.   Искрени съболезвания номер 7.

9.   До н. 7-сериозно ли 1 погребение струва 2000 лв? Мислех, че погребенията са максимум200 лв. Ама как 2000 егати.. това не е нормално. То човек няма пари за храна... Значи щом е 2 хилядарки, моите, , роднини ", да ги погребва който иска, защото аз толкова пари накуп не съм видяла цял живот, кво остава да ги дам за погребението на някакви агресивни лицемери дето цял живот не спряха да не тормозят егати.

10.   Абе незнам номер 9. Но да не дава Господ на никого да търси пари назаем за такова нещо. Неизбежно е. Но дори не искам да чета за такова нещо.
Втриса ме. Не искам да мисля за такива неща.
Но от уважение към автора прочетох темата.

Дразня се на някои коментиращи. Дали за такова нещо или за друго всеки може да изпадне в такава кризисна ситуация. Какво значи никой на никого не е длъжен. Аз съм толкова жертвоготовна, че бих дала пари и съм давала дори и на непознати стига да ги имам парите. Не съм егоист който мисли само за своите нужди и не иска да даде пари на някого в кризисна ситуация. Не бих отказала никога да помогна на някого стига да имам парите.
Страшно много се дразня. Никой не е длъжен.
Не напротив човещината ме задължава да помогна на някого в нужда.
Хора сме все пак и трябва да си помагаме. Не сме животни.

11.   От #4 до #6: Не ме познаваш, както и аз теб, затова няма да те нагрубя, погребението на леля ми излезе 2500. 00 с частна фирма, а на съпруга ми, който почина от ковид, с общинската фирма, само за ковид починали, 600. 00 лв. Затова не коментирай неща, дето не ги разбираш. Ж, 60г.

12.   Преди 3 г. погребението на майка ми струваше 1200-1300, ресторант не съм плащала, зашото не го смятам за необходимо. Ако човек няма пари, може да мине и без някои неща, както са написали по-горе. Може сам да се погрижи за документите: съобщението за смърт, за смъртния акт, за гробното място и т. н., вместо да наема агенция. Последната почит към близките е важна.

13.   до 9

от човекът с коментар 7

Значи - погледнах точно колко е било - всичко записвах, защото разделихме сумата с брат ми, точно 1940лв.

Сега, аз съм написал в предния си коментар - има няколко неща, от които може да се спести, прочети ги внимателно!

Така, че може и да се съкратят разходите - вероятно почти наполовина!

Но под 1000лв трудно може да бъде!

14.   При кремация е към 1100 лв. заедно с житото, катафалката и т. н.
Ако се гътна, съм предупредила, че искам да бъда кремирана. Засега поддържам пари по снетката, които ще стигнат за погребение.
Ако имат възможност близките ми, да разсипят урната в Гърция, Румъния или Турция, ако ли не - в Черно Море или Дунав, че поне посмъртно да избягам от България.
Никъде не съм срещала изявления, че не било богоугодно, както е написал някой по-горе. Кръстена християнка съм.
Някога прадедите ни са били изгаряни...

15.   До 14

Кремацията не се приема от Православната църква!

Ще ти цитирам част от една статия по въпроса със заглавие:

Какво е отношението на Църквата към кремацията на мъртвите?

И така, Църквата не може да приеме кремацията, защото уважава човешкото тяло и го счита за храм на Светия Дух, част от човешката личност. Дори след разделянето на душата и тялото личността на човека не се разпада, но душата продължава да носи спомените на тялото и очаква своето съединение с него. От друга страна, науката днес е доказала, че костите носят пълна информация за личността на починалия, но не и пепелта. Изгарянето на тялото, като неестествен процес, може да се възприеме като своеобразно “насилие” над душата. Гръцката църква отказва да извършва църковно опело на хора, приживе пожелали да бъдат кремирани.

------------------------------

Можеш да прочетеш статията, има и много други материали по въпроса в интернет. Може и да попиташ и някой по-опитен православен свещеник!

16.   Абе ужас. Спирам да чета тази тема. Ужасно е. Тъжно. Не мога повече.
Неизбежно е но не искам да мисля за такива неща.

17.   Номер 11. Аз не споря за цената на тези неща дори не искам да ги изрека.
Ти ужасно грубо отговори на автора. Какво значи никой на никого не е длъжен. Да тегли кредит. Мислиш ли, че той няма акъл сам да се сети да изтегли. Ситуацията в която се намира е кризисна. Малко повече съчувствие не е излишно. Не иска парите за някоя глезотия нали.
Точно ти която си изстрадала трябва да проявиш повече разбиране към автора. Дай му съвети по един нормален начин. Например можеше да дадеш пример от твоя живот. Де да знам. По друг начин трябва да звучи мнението на един изстрадал човек. Просто по друг начин трябваше да изкажеш мнение. С повече съчувствие като другите хора.
Какво значи никой на никого не е длъжен. Вместо това можете да кажете нещо мило.
Да не разбирам от някои неща и по -добре да не разбирам но разбирам от човещина.
Защото Аз никога през живота си не бих отговорила на който и да е човек по този начин. Никога. Бих изказала нещо прочувствено.
Именно ЧОВЕЩИНАТА ме задължава да помогна на човек който не ми е длъжен. Както и на човек на който не съм длъжна. И съм помогнала.
Теглила съм какви ли не заема за да помогна на близките ми хора в нужда.

18.   Абе знам ли и да не е много богоугодно кремирането когато човек е закъсал за пари едва ли ще му мисли много.

19.   18, аз се съгласих да кремират майка ми не защото беше евтино, даже напротив. Но иначе нямаше как да я погребат в гроба на баща ми, бяха минали 5, 5 години от смъртта му, а знам, че тя искаше да е така. Иначе ако можеше, нямаше да го направя. Но не е по-евтино, в нашия град няма крематориум, та я караха до друг, върнаха урната и т. н. За София може и да е друго

20.   Много съжалявам.
Дано имаш успех в живота. И да ти се случват хубави работи.

22.   Мога да ви кажа, че и при най-евтиното погребение си има всичко, каквото е необходимо и си е съвсем прилично... Сега, ако някой иска някакви екстри и по-скъпи материали или изработки да са нещата за ковчега, панделки, пирамидата, други салтанати и т. н. съответно ще трябва да плати повече.
По-горе са споменали за цените, които са актуални.

23.   Авторке пиши моля те. Притеснявам се за теб.