Споделена история от Семейство

Пестят ли се пари от ток така
Здравейте, въпросът ми е чисто от любопитство,

Понеже често оставам сам вкъщи, а като се пуска парно (на ток е локално) се хаби много ток и плащаме много високи сметки, забелязах следното нещо:

Ако се изкъпя и накисна за 20-30 минути с много топла (гореща) вода след това ми е топло 3-4 часа поне и нямам нужда от парно.

С проточен бойлер съм и според вас ако се 'накисвам' по 2 пъти на ден и не пускам парно да речем пестя ли ток или реално тока и водата от бойлера са пак като все едно съм пускал парно?

Коментари

1.   Ех, докъде стигна народа от тия кофти управленци и мизерни пари за живот.

2.   МИ смятай де. Колко ще ти изгори бойлера за 20 мин и колко парното за 3 ч. Нито им знам консумацията, нито нищо, как да ти го сметна.

3.   Уравнението което искаш да решим е огромно с много неизвестни. Но погледнато от опита ми би трябвало да е по скъпо да се грееш с вода.
Ако искаш точна сметка проверяваш уредите в дома си колко точно киловата харчат за един час и смяташ според времето, което ги ползваш. Като парното ако работи денонощно му смяташ около 5-6 часа работа на пълна мощност за денонощие. В твоя случай се харчи и вода, чиято цена не е за подценяване между 2, 5 и 4 кубика за единия час изтича през кранче 1/2 цола в зависимост от налягането, което си е 10-20 лв за вода дневно. Проточния боилер харчи обикновено около 6-7 киловат, което ти е около 1, 5-1, 75 лв.
Да ти кажа най-евтиния вариант е да изключиш всичко в дома си и да идеш в съседите на гости, трима съседа да обиколиш днес за по 2-3 часа и денят минал на топло.

4.   Мизерията дотам ни докара. Иначе не знам отговора на въпроса ти.

5.   Плащаш го но под формата на вода! Същото е! Глупави хора!

6.   Най-много да изстинеш и да се простудиш приятел.
Не може да се къпеш 20 пъти на ден за да не пускаш парно. Така хабиш и вода и ток - няма логика.

Купи си малка печка и се обличай добре.

Гледай другите уреди да се изключени ако не се ползват.
Тествай хладилника дали ако го намалиш с 0, 5 или там както е онова, което се завърта за колко да е студено дали ще стане нещо на храната.
Не светкай лапмите за да отидеш от една стая в друга през коридора, глупаво е.

Каквото и да направиш ще плащаш. Един месец ще платиш по-малко после някъде другате ще трябва да ги дадеш парите.
Винаги, когато тръгна да спествявам или се оптивам да спестя някой лев, веднага на следващяит ден излиза плащне или нужда от нещо.

Спестя 20лв за гориво, ходя пеша до едно място, изхарча 50лв като седна на заведение да се видя с познати. Спестя 5лв от тока, дам ги за кейс, защото ми се чупи и не мога да рискувам с телефона.
10лв по-малко изхарча в магазина, глобят те за неправилно паркиране 40лв.

Няма как.

Може би НЕ как да сестяваш е въпроса, а как да изкараш повече пари, за да не се налага да се притесняваш, че тогава ще се стресираш излишно.
Купи някакви глупости от Али Експреса ако можеш.
Препродай ги в ОЛХ и "печалбата" използвай за да си покриеш разходите.
Туко-виж си намерил много искан продукт или актуален такъв и хората купуват, даже и да е малко по-скъпо.

Днешно време ако само работиш... няма как. И 3, 000лв. да взимаш заплата, ще си позволиш някоя друга "екстра" и си до там.
Просто трябва да се вадят повече пари.

Друг вариант да си продадеш всичко, да отидеш на село и сам да си отглеждаш всичко.
0 пари за ядене.
100-200 ток и интернет
30 вода ако нямаш калденец или някоя чешма на близо
общо взето с 1000лв на месец на село... ти си царя, ти си господаря!

А в града и 3000лв. си средно-статистически мизерник.

7.   Според мен така ще се разболееш.

8.   Незнам. Мисля, че не се пести но нека по-умните да кажат.

9.   Няма логика! Вместо да пратиш ток ще ти избор в сметки за вода!

10.   Не мисля, че ще спестиш нещо, защото нали тая вода докато се стопли се хаби ток, отделно като излезеш мокът от банята може и да ти е топличко, ама ако знаеш колко лесно се настива така... и после като дадеш пари за лекарства, пак не е ок, да не говорим, че се чувстваш зле. За това, когато не е студено, намалявай отоплението на по-ниска степен (без да го спираш), защото пък като изстинат стените, после си трябва много енергия докато ги стоплиш. Така, че май това е най-икономично. Вместо да държиш радиатора на макс и ту да го включваш, ту да го изключнаш, оставяш го на средна степен и то си поддържа някаква температура, а само когато ти е студено го засилваш леко докато се стоплиш.

11.   Вместо да пестиш гледай да събереш една соларна системка за свои нужди, че така както вървят нещата нямаме да имаме ток и за осветление. Още цените са що-годе нормални. но много скоро ще са непосилни. Нов атомен реактор е ясно, че няма да има, сега работещите ще ги съсипят с неподходящо гориво и ще започнем да внасяме от Турция. Няма да се учудя ако стане левче киловата. Винаги съм мислел, че енергийната криза е вследствие на недостиг на суровини, но ето че може и по изкуствен начин да се предизвика. Нашите гъзолизци точно това правят в момента.

12.   Докато стига скръндзалъкът на българския мъж....
Ми не пускай лампите, спри хладилника, ТВ, рутер, направо всички бушони. Стой на тъмно и без никакво потребление на ток. Като преди 200-300 години.

13.   Да може би соларна система е по-добре щом искаш да спестяваш.

14.   Дребни сметки, нисък манталитет дотам ли го докара, мисли малко, излизаш затопляне и на студа после си болен.

15.   Абе не че разбирам много но не е добре и да рискуваш да се разболееш.

16.   Авторе, стреми се да решиш въпроса генерално, а не на парче!
(И не като мислиш такива глупости! )

Тоест:

1. Стреми се да си увеличиш приходите, чети, учи, старай се да се развиваш професионално - и ще има резултат!

2. Старай се да съблюдаваш финансова дисциплина:

2. 1 Да не храчиш за излишни неща
2. 2. Да не си купуваш скъпи вещи, когато и обикновените ще свършат работа
2. 3. Тъй като основният разход при обикновения човек е храната, стреми се да ядеш готвена храна - по евтино и по-здравослвоно е!
Ако няма кой да ти готви - научи се сам!
2. 4. Гледай да пазруваш разумно и изгодно за храна - примерно в Била постоянно има големи намаления - пазарувай поне веднъж седмично(и то основно) оттам!

17.   Не пестиш. Загрятата, да речем до 40 вода минава за секунда по теб, отдава ти да речем 1 и с другите 39 заминава в канализацията. Плюс факта, че плащаш и стойността на самата вода.
Такова икономично усещане за топло можеш да получаваш от инфрачервена печка. Тя загрява само флуидите ти. Предметите и въздухът в стаята остават студени (както и при стоплянето ти с душ), но поне не харчиш излишно вода. Може би е уместно за бързо затопляне ако се прибираш измръзнал и за малко.
Като по-добър вариант бих ти препоръчал локално отопление на стаята с духалка или конвекторна печка. Определено е по-комфортно.
Още по-икономично би било с климатик, но... първоначалната инвестиция и не неограничено дългият му живот, поставят на кантар далаверата.
Най-приятно е с парното (навсякъде да ти е топло), но при сам човек наистина идва скъпичък лукс за средностатистическия българин. Особено с енергиен източник електричество.
Със слънчеви панели могат да икономисват само хора, които определено имат излишни пари ;)

18.   Каквото и отопление да ползваш, трябва да го пуснеш на комфортна температура и да го забравиш. Уредите имат термостат, който ще изключва при достигане на зададената температура. Едва тогава ще усетиш комфорт и нормални сметки.
Ако всеки ден го включваш и изключваш, сметката ти винаги ще е висока, защото стените и таваните винаги ще ти са студени и няма да имаш акумулирана топлина.
Тепърва ще започнат много хора да задават твоя въпрос, но още не са го разбрали.
С фотоволтаична система не става. Който ти го препоръчва, да ходи да учи физика и тогава да говори.
Ако имаш други въпроси съм насреща.

19.   Ползвай свещи! На мен като запаля две свещи ми поддържа една добра температура. Топлят яко...