Споделена история от Семейство

Неуспешни опити за питка. Съвети
На почти 38г съм, и не мога да направя пухкава питка. Правих по различни рецепти. Не стават меки като памук, а по-тикливи сякаш. Моля за рецепта, която става и също за учебници които са по готварство с хубави рецерти. Не искам да се излагам пред приятеля ми и да яде такива питки.
Аз мога да ги ям, и той ги яде, но вътрешно ми е неудобно...

Коментари

1.   Попитай някоя твоя близка, която знаеш, че ги прави така, както искаш - и тя ще ти каже, ако трябва и ще ти покаже тънкостите!

2.   Слагай малко кисело мляко и яйце. Да се получи меко тесто, като втаса правиш питката и я остави малко пак да втаса още на топло.

5.   Намери някои които разбира и да ти покаже как се прави питка, вземи готварска книга, там също е описано как се прави питка.

6.   Възможно е в учебника да е написана рецепта, в която са използвали по-качествени продукти и оборудване

7.   Тънкостта е в мекотата на тестото, няма как да ти се разкаже колко да е меко, то си е до пипане и натрупан опит.
Например разликата в мекиците и пирожките е в мекотата на тестото, точно както е разликата между тесто за хляб и тесто за питка. Мекици се правят от тесто за хляб, питка трябва да е с по меко тесто като за пирожки
И печи на по слаб огън за по дълго време за да не става тиклава питката, за да навлезе достатъчно топлина вътре в средата на питата.

8.   Ако я правиш с мая трябва да я оставиш да втаса 2 пъти на топло за да бухне и тогава я печеш.
Ако е със сода я добавяш към киселото мляко, но сложи и една чаена лъжичка оцет, за да се получи кисела реакция и да шупне и тогава го добавяш към брашното, замесваш и печеш.

9.   Българска традициона кухня издателство Сиела и Готварска книга за мъже автор Петър Саралиев.
Първата я търсиш по книжарниците, втората я има в читанка.

10.   Гледай някой професионален готвач и прави точно каквото той прави, втори вариант някой майка, баба, леля направете заедно.

11.   Не става пухкава, защото брашното е боклук работа! Не взимай от масовото брашно. Аз произвеждам жито, всяка година си заделям малко за брашно и го карам на мелницата. Хлябът винаги става уникален!

12.   Брашното се пресява.

13.   Аз правя кръгче малко, намазва тестото с масло и правя та топче и така цялото тесто, вкарва и печа.

14.   И аз мисля. че трябва да питаш някой професионален готвач как го прави.

15.   Тука вече и кулинарен сайт ли стана? Моме, има си готварски сайтове, питай там. Или си поръяай питка в някоя пекарна.

16.   Сигурно има начин. Разрови се в Интернет.

17.   А защо смяташ, че се излагаш пред приятеля ти, ако не правиш питки (и изобщо готвене)? Ти искаш да се научиш, или той е с по-консервативни възгледи и очаква от теб? Защо не пробвате двамата да я приготвите, ако толкова държи на домашна храна? Не всяка жена може и иска и това не е излагане.

18.   В месенето е тайната. Правиш хубав широк кратер в брашното, задължително го пресяваш два пъти! Най-добре в голяма купа. Маята я разтваряш с малко захар и вода - ако е прясна (кубче), ако е суха - със захар, малко вода (около 100 мл) и малко брашно. Спазвай пропорциите - 7 г. суха мая са за около 400-500 г. макс брашно. Маята втасва на топло, но я следи да не се "пресече" - т. е. да спадне и да стане на парцали.
Наливаш в кратера водата, олио/зехтен според рецептата, маята, малко сол. Започваш да бъркаш по посока на часовниковата стрелка с показалец, като загребваш постепенно от брашното. Така докато стане на лепкава топка около пръста ти.
Прехвърляш върху подложка за месене и точене, пресяваш брашно и месиш. Преставаш да мислиш, месенето е като медитация. Аз броя - докъм 150-200 пъти го мачкам и премесвам. Трябва да стане гладко и да остане меко. Прехвърлям в леко намаслена купа, покривам със стреч фолио и оставям на топло.
Когато удвои обема си, меся още веднъж, този път по-кратко. Гледам да не добавям брашно. Прехвърлям в съда за печене и оставям да втаса, този път под кърпа. Печката трябва да е добре загрята, 200 градуса. Когато сложиш питката, оставяш на най-долно ниво върху скарата за половин час на по-силната температура и после намаляваш. Първите 30 минути не пипаш фурната, никакво отваряне!
Това, което дотук ти написах, е рецепта за хляб. Направи първо него, за да свикнеш, после пробвай разточителните рецепти с мляко, яйца, масло.
Аз меся със суха мая по ето тази рецепта и винаги ми се получава, като задължително след изваждане от фурната покривам с влажна кърпа.

19.   Благодаря, номер 18. Ще пробвам. И на всички, благодаря.

20.   Питка да се направи не е чак толкова трудно, даже никак не е-виж, в Черешката колко неопитни правят и долу-горе се оправят. По трудно е да си направиш домашни кори за баница, но като свикне човек и те не са трудни. №18 ти е описала технологията точно, наистина тайната е в месенето и да ти втаса питката хубаво. Брашното, което ползваш трябва да е хубаво, попитай някоя приятелка която се занимава с тия неща. Всички продукти, които ползваш-напр. яйца, мляко-трябва да са със стайна температура, не от хладилник. Омесеното тесто трябва да е меко, колкото мекото на ухото ти. Като намажеш с яйце, остави питката да втаса още веднъж. Печенето и то е масторлък, но 18 ти го е описала добре. Два три пъти ще я развалиш, след това неминуемо ще се справиш. Успех!