Споделена история от Семейство

Депресия
Здравейте,
Заедно сме от две години и имаме дете на 2 месеца. Сравнително бързо се развиха нещата, но ни е време и не съжаляваме. Проблема е, че след като родих, изпаднах в следродилна депресия, а сега след като по цял ден съм вкъщи с детето, студено е и няма къде да се ходи нещата се влошават… нямам настроение, грижа се добре за детето, но аз самата нямам желание за нищо… някакви съвети как се излиза от това състояние, тъй като и нещата с мъжа ми взеха да се влошават от това.. благодаря.

Коментари

1.   Приеми го като период, колкото повече го мислиш и търсиш варианти да излезеш от него, толкова повече ще се окопаваш.
Бъди силна, не мисли за нищо и като мине ще си много по силна.

2.   Трябва ти друга гледна точка просто.
Приеми, че имаш най-големият дар а именно дете и баща и съпруг, който ти помага. Сигурно е трудно, но сметни положителните неща.
Тези моменти с детето ти няма да се върнат.

Може да пробваш да пиеш L-трептофан, аминокиселина.
Както и задължително витамин Д и всичко от групата Б.

Помоли и Бог за помощ, опитай и да медитираш (знам че с детето едва ли имаш свободен момент)

М28

3.   Поздравления за детето! Просто в днешно време е такъв живота.. хората са отчуждени, много хора си прекарват свободното времето сами в къщи или само с жена си или мъжа си и децата, ако имат такива. Няма много дейности, които да се вършат с други хора, освен на работа с колегите или да се излиза по заведения, което е доста скучно. Такъв е съвременният живот, а според мен щастието е в това да се общува с другите хора и да се вършат заедно полезни и разнообразни дейности, а не да се разхождат кучета, да се ходи по кафета и ресторанти или дискотеки и молове.. аз пък съм мъж на 34 години, в София живея, сам, чакам да започне курс за водно спасяване и лятото спасител на морето, живот и здраве. Сега в момента рядко се виждам с хора, излизам до магазина, вкъщи тренировки, чуя се с някой приятел по телефона, това е в общи линии. Трябва да сме благодарни за това, което имаме. На мен ми е приятно в къщи, скоро мисля да почна да се разхождам на Витоша, че не съм го правил отдавна, а много обичам. За целта тия дни ще ходя да си купя зимни обувки. Това е в общи линии, не знам дали ти помогнах, просто да знаеш, че те разбирам. Радвам се за детето!

4.   Ами лекувай се: психолог или психиатър ще ти помогнат, щом не можеш сама. Не оставяй така нещата обаче, защото вредиш и на себе си, и на семейството като цяло.

5.   Лоша работа. Всички жени изпадате в следродилна депресия - това явно е някакъв защитен механизъм на организма. Мъжете го знаем това - аз бях подготвен и помогнах всячески на жена си да мине през този етап.
За твоя мъж - опитай се да му обясниш, че има проблем и че е важно за теб да ти помогне да преминете през него заедно. Ако трябва - говори с майка му - тя да му обясни (интересно защо не го е направила вече).
Иначе нещата ще се пооправят, като почнеш да спиш по-редовно и по-нормално - поне това е моето наблюдение при няколкото майки, които познавам.

6.   Всичко ще се оправи не се притеснявай. На всеки отначало е трудно с малко дете.

Аз пиех антидепресанти.
Може би след консултация с лекар на теб да ти помогнат.

7.   Отиди и поговори с психолог, или ако не ти е ужасно срамно отиди на психиатър да ти изпише леки хапченца! Аз самата от 5 години пия по 1 хапче на ден със серотонин и се чувствам много добре, иначе ми е все криво, тъпо, отчаяно и н. н

8.   Излиза се трудно. Ако си в София задължително бих те посъветвал да посетиш психолог. Вярвам, че ще ти помогне много и ще се развиеш не само по този въпрос, а и като личност, ще станеш по-силна и т. н.

9.   Хвани си готин любовник, който да те шляка като за световно, и много бързо ще ти изкара всичките дяволи от главата! :)
И ти ще живнеш, и мъжът ти ще е доволен, а и следващото дете може да е от по-добър сой!

10.   От автора: много благодаря на всички за мненията и подкрепата!

11.   Аз я преодолях чрез преосъзнаване на живота

12.   Здравей, аз също бях така. Със зимно бебе, вкъщи, все изпитвах тревожност. Като тръгваше бащата на детето ми на работа, се притеснявах нещо да не му се случи. Нещата, спомням си започнаха да се оправят като започнах да излизам на разходки с бебето пролетта. Малко по малко, постепенно, започваш да се разсейваш. А детето привиква към средата и спинка малко по-спокойно.
Но трябва време. Колики, зъбки.. Нас даже не ни одобриха за детска градина и си я гледах до предучилищна група. Имах работа, построена, много хубави моменти си създадохме с детето. Пикник, разходки, започнахме да пътуваме до близки градове в почивните ми дни. Тя вече беше поотраснала 1-2 клас.
Грижех се за всичко и ми доставяше удоволствие.
Говори с мъжа си, докато е време, моят никога почти нямаше време за нас. Двете си се гледахме.
Сега години по-късно си е същият, поне си я обича до безкрай и се грижи, работи. Бяхме се разделили, защото беше започнал с дискотеки и т. н.
Аз работех, той работеше. Но разделени..
Историята е доста дълга и банално ще стане да се разказва още.

13.   Бъди силна <3

14.   Това с психиатри и лекарства е много лош съвет от заблудени хора. Тези лекарства са упойка. Почнат ли се, трудно се спират, а след като се спрат може да стане още по-зле. Пример е номер седем, която от пет години пие хапчета и не може без тях! Вика им "леки хапченца"... Ужас. Кой ви научи да търсите се най-лесният вариант, когато имате проблеми? Пътят на най-малкото съпротивление няма да ви направи щастливи, точно обратното.

15.   Аз пък толкова обичах да си я клатя моята докато е бременна, а и след това!
Даже като се роди детето, подтикнат от кавалерско чувство да не я болят гърдите, засмуках коластра и после се подрисках! :-)
Никога никаква след-родилна депресия не я е спохождало! Даже мен ме споходи лека, че се занимаваше повече с детето, отколкото с мен, но пък после си го наваксахме!

16.   Здравей!
И аз бях като теб. Живота се променя след детето. Всъщност не знам дали излязох от нея или просто свикнах с мисълта.
След детето всичко е много трудно поне докато не отиде в 1 клас поне така съм чувала/ моето сега е на 4. 7 месеца/ ами не съм в депресия обаче трудно ми е няма кой да ми помага като е болно или за каквото и да е било или с мен или с баща си. Въоръжи се със сили ако има някой да те отменя ще ти е по леко, ако не истината е, че е голям гърч.
Хапчета не съм пила нито преди, нито сега просто никой не подготвя майката затова, че не е ей така. / обикновено всичко е много захаросано, но не е така.

17.   Недостиг на витамини и минерали обикновено, и липса на социален живот. Вземи си добавки и се запиши на интересен онлай курс. Трябва обаче и да спортуваш - половин час на ден, не повече.

18.   Добре е и да се пият витамини и минерали. Да.

19.   Аз съм в същото положение, но ме хвана по-късно, детето е на 1, 5 години. От твърде многото седене вкъщи даже често ми се вие свят, по едно време направо ми ставаше лошо като говоря с хора. Пих антидепресанти няколко седмици, имаше полза, за сега съм ги спряла. Още не се чувствам добре изцяло чесно казано, но излизането вън помага. Излизай, студено, нестудено, обличаш детето и вън. Говори с хора колкото се може повече- в магазин, съседи... Ако имаш недостиг на сън, задължително спи, когато можеш и избягвай стресови ситуации, защото от стреса става още по-зле!