Споделена история от Семейство

Отдалечена с майка си
Здравейте,
Първо благодаря на тези, който ще прочетат и отделят от времето си.
Имам доста особени и проблемни отношения само с майка си. Да започна от там, че тя е изключително токсична, негативна, консервативна, мнителна и тн.. пълна противоположност на мен. Винаги ме е дразнело страшно много това в нея, но колкото и да сме говорили тя си е такава, едва ли ще я променя. Докато аз винаги се старая дори да имам проблем с нещо да се усъвършенствам и да не тъпча на едно място. Проблема е, че вече толкова сме се отдалечили.. не живея с нея, не се чуваме по телефона, защото ще се скараме, а само си пишем общи неща и то като познати… дори за рождения й ден не ми се иска да й звънна, предпочитам да пиша. Когато съм в тях и Добро утро не ми иде да кажа. Супер странно се чувствам около нея. Супер отчуждена. И това нещо е само към нея, с други хора не съм такава. Как да преодолея това и поне да имаме нормални отношения ? Предполагам проблема се крие в това, че като бях малка постоянно ме критикуваше, никога не ме е подкрепяла, не се е вслушвала какво искам.. и тн. Предполагам се досещате. Приемам всякакви съвети, за да не става прекалено дълго. Благодаря!

Коментари

1.   Понякога отчуждението може да бъде решение (някакво, едно от няколко възможни) на проблем.

Един нормален човек не иска нито да се трови с токсичен родител, нито пък да бъде отчужден от родителя си и да липсва взаимната топлота и подкрепа. Къде са пресечните точки между тези две положения?

Не знам, единственото, което ми идва на ум, е може би да гледаш на грубостта, която си получила от майка си, като проява на нейни вътрешни болки, терзания, страхове и слабости, за които тя не е била виновна. Такова възприемане на нещата едва ли е решение, но е някакво облекчение.

Друга, евентуално полезна гледна точка е да се замислиш, че в училище не учат децата как да бъдат родители един ден и как да осмислят и преодоляват собствените си психически болки. Пълнят им главите с излишни знания, с отвратителни навици на послушание и страх или на манипулативност и нагаждачество, според характерана детето, на зазубряне вместо на мислене и т. н., и в крайна сметка излизат едни недодялани хора, които на възрастта, в която е нормално да имат деца, нямат подготовката, знанията и акъла за това. И така е било винаги, човечеството все още се възпроизвежда по биологичен нагон, но не и с необходимата интелектуална и душевна зрялост. Така че, може би поставяме прекалено високи летви в очакванията ни към родителите.

2.   Няма шанс, загубена кауза, остави я да си гние сама в блатото на собствената си мизерия. Не се опитвай да я измъкнеш от там, защото ще те задърпа при себе си, да не е сама в мизерията си!!

3.   И при мен майка ми е такава. Токсична, негативна, неудовлетворена от живота като цяло, няма ми доверие, критикува ме. А освен това и често повишаваше глас и крещеше високо дори за дребни неща, та берях срам и от комшиите. Приех, че е такава и няма да се промени.

4.   Не си единствена и не е нужно да се напъваш да правиш невъзможни неща.

5.   Здравей, съжалявам да го чуя.

Според мен си направила правилното, такива хора като нея са енергийни вампири и е напълно нормално да се чувстваш некомфортно в нейно присъствие, защото нейното мнение е важно за теб и се стараеш да не кажеш или направиш нещо, което тя няма да одобри.

Личното ми мнение е да продължиш така взаимоотношенията ви и това е, щом тя не иска да чуе друго.

М28

6.   Само с разговори и опити все пак да намерите път една към друга, защото това не е нормално. Опитай се да и кажеш нещата както на нас си ги написала. Може би няма да е лесно, но не се отказвай. Успех!

7.   Виж сега, проблемът е духовен.

Започни на първо време да се молиш за майка си.

Сега, не знам до каква степен си в отношението си към Бога, но ако майка ти е кръстена православна християнка - пали свещи за нея в православните храмове и я пиши(подавай записки) свещеникът да я споменава на Светата Литургия - и не само нея, бланката обикновено съдържа 10 полета, така че можеш да споменеш 10 човека - и себе си, съпруга си, децата си... НО задължително трябва да са КРЪСТЕНИ ПРАВОСЛАВНИ ХРИСТИЯНИ!

Прави това и за починалите си близки(КРЪСТЕНИ ПРАВОСЛАВНИ ХРИСТИЯНИ) - там имената се пишат на отделни(други) бланки - в храма ще ти обяснят.

И прави това всяка събота - за да ги поменат на неделната Света Литургия.

Това е най-правилното и полезното нещо, което човек трябва да прави за своите близки.

Щом в дома на майка си се чувстваш така - трябва да се викне православен свещеник - да освети този дом!

И започни ти самата да се отнасяш с любов и внимание към майка си - и резултатите постепенно ще дойдат!

8.   Типичен пример на нехранимайка. Твоята вироглавост е причина за подобни отношения. Вземи мерки(психолог или психиатър) и укроти бесовете си, тогава ще настъпи хармония и спокойствие между вас!

9.   А пък знам ли може да мине повече време и да й домъчнее за теб и това да я накара да преосмисли поведението си. С гаден характер е но все пак е майка. Вътрешно те обича много.
Само времето ще покаже дали ще се промени.
Ако пък не може би така е по -добре да не си говорите отколкото да се карате.
Времето ще покаже кое е по -добре.

10.   Моята е същата. Никога не е доволна и винаги критика или забележки има към всички около нея.
Много я обичам, през детството ми не е била постоянно до мен, а пътуваше да работи.
Имах семейство, един ден се разделих, поради дългогодишен тормоз и аз като другите жени, реших да съм при майка си в такъв момент, тя ми предложи да остана.
Не исках да преча. Ходех на работа, не висях много около нея, за да нямаме конфликти. Съобразявах се. Помагах, плащах си сметките електромер, водомер си отчиташе какво съм изразходила и Никога не си позволих да не й дам за сметките. Нищо, че ми е майка, не обичам по никакъв начин да съм в тежест или да преча.

Докато един ден не се разболях. Имах хроничен проблем, трябваше да обикалям по терапии, лекари и снимки. Беше ми трудно да ходя, изобщо не ми помогна с придвижването до нито една терапия или преглед. Много съжалявах, че имам такава майка :(((
Благодарна съм, че ме прие и имах покрив. Но когато не можех да се движа нормално, ходех с трамвая по лекари, а я молих много.
Отиде си на море. Не я обвинявам..
Наложи ми се операция, отново никой не ме закара веднъж поне от всички пъти прегледи.
За да ме приемат в отделението, събирах няколко дни необходимите изследвания, отново сама :(
Бях помолила 2 седмици преди операцията за помощ, само да ме закарат до болницата.
Никой нищо.

Реших, че съм излишна. Търсех вината в себе си, плаках с глас преди да вляза. Плаках и като ме взимаха в операционната, успокоиха ме лекарите. Страх и пак страх.

Първо нямаше кой да ми донесе вода в болницата, после на изписване никой не ме взе. Припаднах от упойката още преди изписването на 3 ден от операцията.

Когато ме пуснаха вече да се прибирам у дома, реших, че ще преча и си заминах в родния град да се възстановя.. сама..

Тя дори не ме потърси.

След две седмици ме изгони със съобщение.

Аз тъпчех хапчета да се оправя. Плаках много.
Отговорих й, че не съм искала да преча и ще се съобразя с нейното решение.

11.   И до днес не ме е потърсила.
Тогава ми написа да не я търся, че нямам място е живота й.

12.   Е не е постъпила човешки номер 10.