Споделена история от Семейство

Изморих се
Не знам как да започна, затова карам направо.

В семейството има една черта, която, като се замисля, я има при повечето хора, които съм срещала, и това е нежеланието или неможенето да кажеш това, което мислиш направо. За чуждите хора разбирам, но в случая са родители и роднини. Изнервя ме общуването с подмятания и "за една позната става въпрос". Чудя се какво толкова ще стане, ако сме малко по-искрени поне с близките си. Няма да се стига до скандали, стига повече хора да се научат да си изразяват мнението правилно. Съгласни ли сте, че в спорът се ражда истината, а недомлъвките са предпоставка за интриги?

Коментари

1.   Въобще не разбрах темата.

2.   Не всички семейства са така. При нас всичко се казва направо до степен, в която е малко прекалено. Нямам един разговор с майка ми, в който да не ми обясни всичко, което не ми е наред, според нея. Всеки път слушам обиди. И аз също съм свикнала да съм доста директна с хората и хич не ми се е отразило добре на социалните отношения. Нито с близки, нито с чужди.

Причината е, че ако засегнеш емоциите на човек, той автоматично те възприема за враг и се настройва негативно към теб, независимо какво му казваш. Просто хората реагираме емоционално, преди да обмислим нещата рационално. На биологично ниво е. Мозъкът ни е така конструиран. Не може да се промени. Не случайно има нужда от дипломация и деликатност в човешките отношения. Препоръчвам ти една доста популярна книга, казва се "Емоционалната интелигентност" на Даниъл Голман. Там е обяснено много подробно това.

3.   Трябва да е директен човек в този живот, за да има добро развитие, това е начинът, друго не е опция.

4.   "Съгласни ли сте, че в спорът се ражда истината"

Не... Истината в повечето случаи е очевидна, няма нужда да се "спори". Но хората предпочитат да си карат както знаят. Ти си мислиш, че просто не знаели как да си "изразят мнението". Те всъщност си изразяват "отношението". То рядко е свързано с мнение на зрял човек който се интересува от реалността. Факт, това особено си личи в "българското семейство", в което можеш да обясняваш 30 години все едни и същи прости неща, но другия отказва да ги разбере. Особено след определена възраст, не очаквай хората да се променят.

5.   Не може всичко което ти е в главата, да ти е на устата. Какво значи директното, кога трябва да кажеш нещо, трябва ли... Да си директен не е позитив, ако си ми дъщеря и не си добре облечена и си на 20 г. трябва ли да се меся и да ти казвам как да се облечеш и после да ми се цупиш. Ами ествено, че е твои избор как да се облечеш, а аз да си затварям устата и да не се мися, където не ми е работа. Когато не ти казват нещо директно, а ти намесват можеш да кажеш, какво имаш предвид, да говорим открито, стига да не е някакъв битовизъм.

7.   Много точно казано, че си изразяват отношението.

8.   "Съгласни ли сте, че в спорът се ражда истината, а недомлъвките са предпоставка за интриги? "

С първото - категорично не!

Това, което съм видял от богатия си житейски опит е, че в споровете се раждат злоба, гняв, ненавист, омраза, огорчение - тоест лоши и негативни чувства!
И затова избягвам споровете! Казвам какво мисля, изслушвам и мнението на другия - казвам му къде не е прав и точка! Ако е за нещо несъществено - му казвам - мисли каквото си искаш! Ако е за нещо важно - му казвам - не искам да спорим, обмисли нещата и ще говорим пак.

За второто: зависи от ситуацията. Понякога е добре нещата да се казват директно! Аз постъпвам често така. Но има и случаи, в които е по-добре нещо да се каже по заобиколно и дискретно, за да не обидиш човека!

Разсъждение трябва!

9.   Съгласна съм! И ти съчувствам, защото и аз съм в това положение...

10.   Чия истина, моята или твоята?
Ето там е проблемът. Аз не споря никога, изказвам моето си мнение. Ако човекът отсреща иска да спори за да наложи своето, ясно е, че няма какво да си говорим повече. Приключвам темата и никога повече не влизам в разговори със същият освен за задължителна комуникация ако сме роднини или колеги. Такива приятели нямам, всеки уважава мнението на другият, никой не се опитва да спори.