Споделена история от Семейство

Покупки
Здравейте, обичам да пазарувам онлайн. Мъжа ми често ми прави забележки и мрънка.
Парите си ги изкарвам аз, включвам се в разходите, не чакам на него. За децата предимно аз пазарувам.
Явно се оказах с доста стиснат мъж.
Нормално ли е това негово поведение?

Коментари

1.   Ако си шопингманиачка и си купуваш парцалки, обувчици и прочие лиготии, да те хвали ли? Колко често пазаруваш? На каква стойност?
Работя нещо подобно и клиентите са предимно жени. Поръчки през ден, или всеки ден, и то от едни и същи. Понякога през седмица. Понякога доста неща накуп. Да се чудиш какви заплати взимат тези жени, какви мъже имат, кога успяват да износят всичко това. И после сме били бедна нация. Добре е за бизнеса, ама все пак уж сме беден народ.
Мъжът ти просто е прагматичен. Ако си запълнила дома с ненужни неща, или не се ползват често, какво да ти каже? Че плащаш и доставка за нещо, което можеш да си купиш и от физически магазин.
Гаранция си купуваш дрехи, козметика, обувки и чанти.

2.   Пазарувай каквото ти харесва на теб, не му обръщай внимание на изблиците за покупките ти, това е начинът да са балансирани нещата.

3.   Не е нормално, ама ти си си го избрала все пак.
Вероятно докато е бил влюбен в теб е бил щедър, сега вече не е.

4.   Моят мъж изобщо не забелязва какво купувам. Понякога прекалява с пазаруването. Купувам предимно дрехи за мен и децата, неща за домакинството, книги... Щом твоят мъж мрънка, може и да прекаляваш. Според мен щом един мъж и една жена са заедно, не трябва да се дели на мое и твое. Дори и двамата да работите, след като сте семейство с деца, би трябвало да сте, , ние", а не той и аз....

При нас парите са общи, но по-големи покупки винаги се обсъждат. Аз водя счетоводството вкъщи и мъжът ми е доволен.

5.   Номер 4 браво, така се прави. Жената трябва да е счетоводителят в домът и да държи ключа от сейфа. Контролът е важен.
Интересно ми е следното, ти ли му даваш дневни?

6.   Мила авторке, нещата са доста драматични и с тези няколко реда просто разказа, че семейството ти е пълен шит, като очевидно това няма да се подобрява.
Ти пазаруваш, защото това е единствения удушник който имаш от това което те заобикаля. Мъжа ти несъзнателно знае това, макар да не може да го обособи и за това негодува, защото вижда какво е положението в семейството ви и няма никаква идея какво да оправи, за това някак ти дава наклон, защото очаква ти да направиш нещо, тъй като той няма никаква идея от къде са ви тръгнали проблемите, нито как да ги реши. Ти от своя страна обаче, си каза къде реално е проблема. А той е че ти се грижиш всякак според теб за децата, докато той само негодува.
Най-интересното е че повечето семейства се хващат за дребни тъпотии, без да съзнават че в тези дребни неща се отваря една бездна, която по някаква причина нямате идея как да оправите.

7.   За какво толкова харчиш. Възможно ли е да прекаляваш.

8.   Защо му даваш отчет? Когато си разделите сметките всеки разполага с парите си както реши. Е. ти бремето е такъв да ти дудне. Аз бих го изритала на третото повдигане на темата. Няма да оставя да ме тровят с мрънкането си

9.   Да, нормално е, но щом харчиш твоите си пари, не виждам проблем

10.   1 Пазарувам предимно от Sinsay и от време на време от другаде. Когато пуснат безплатна доставка предимно си взимам по нещо. Повечето сайтове от които пазарувам са с безплатна доставка. Пазарувам и някакви неща за вкъщи, ако ми потрябват, понякога лекарства и няколко книги съм поръчала.

11.   Много лесно е жената да изглежда "пазаруваща".
Не познавам мъж, който купува сам гащите, чорапите, обувките, костюмите си. Не пазарува за децата нищо текущо-дрехи, обувки, бельо, тетрадки, лекарства. Подадаръци, ако ще се ходи на някакви поводи. Нищо за домакинството- тенджери, чаршафи, прах за пране. Не прави ежедневния пазар за храна. Не отговаря за нуждите на жена си.
Жената е майка на всички, включително и на алфа мъжкарите.
Мъжът пазарува инструменти, бира и цигари.

12.   10, същото може и от физически магазин да си го набавиш. Марката я има и в магазините.
Наясно ли си, че като пазаруваш онлайн това не значи, че дрехите са толкова готини, чисто нови и качествени? Както и уреди? Книги има и из книжарниците, библиотеки.
Щом ти мрънка, явно има защо.

13.   Това, което казва 11 е много точно. Върнете се и прочетете отново. Отделно, разбира се има хора шопинг маниаци, но често мъжете правят забележки на жените за купуване, които жени купуват неща за домакинството, а не като някоя инфлуенсърка по 500 гримчета, 200 лака и пр., която дори да има парите, има нужда и от терапевт, защото това просто не е нормално. Надеждата е, че голяма част от тези жени като станат майки ще се кротнат (малко) поне, но и тогава ще ни заливат с други продукти (пак за купуване). Пример Антоанет Попова. Публиката й каза две думи и тя троснато се обиди и престана да снима, като пробута брат си: човек трябва да свикне малко или много да чува нещата както са.

14.   Вкъщи често дори не знае какво купувам ако не кажа аз. Като сме заедно навън и искам да си купя някоя глезотия или нещо за хобитата ми- ми ги купува той обикновено. Няма и никога не е имало "мое/ твое" у нас, никога не ми е броял колко пари и за какво харча. Не, че съм с широки пръсти, де.
Не се отчитам, а се хваля ако искам като съм си купила неща.
Почти 20 г сме заедно, такъв си беше в началото, такъв е и сега.
Пък за домашни неща да ми държи сметка съвсем абсурдно ми се струва.

15.   Е не е прекалено. От Синсей е хубаво.
Книги също са важни. Лекарства.

16.   11- не е така, много си елементарна! Прочети внимателно коментарът ми!

Авторке, във всяко добро семейство - парите трябва да са общи(независимо кой колко изкарва! ). Така, че първо не ми хареса това, че при вас всеки си има отделни пари. Нали за това сте семейство - за да сте едно цяло, включително и във финансов аспект!

В къщи аз мъжът, като глава на семейството, се занимавам с финансовите въпроси и покупки. Жена ми си купува единствено превръзките, бельото, дрехите и обувките, всичко друго го пазарувам аз.

Сега, и тя обича да си купува онлайн неща, аз не й мърморя - но невинаги одобрявам подобни покупки. 2-3 пъти съм й обяснявал, че онлайн пазаруването не е подходящо за всякакви вещи - понеже си накупува дрехи, които не й станаха...

Иначе финансовата ни организация е много проста: имаме банкова сметка, която захранваме всеки месец с около 1000лв.
И харчим предимно от нея като аз пазарувам предимно сам, а понякога пазаруваме двамата заедно.
Като вземем заплати - всеки си отделя пари за лични разходи за месеца, плащаме сметките, внасяме и в банковата сметка, а остатъкът го слагаме в едно чекмедже и всеки може да си вземе, ако му е нужно.

Но ние живеем скромно и харчим разумно и умерено, не даваме пари за излишни неща, не си купуваме прекалено скъпи вещи, когато и обикновените вършат същата работа. Изключение правим за обувки и понякога за връхни дрехи.
Не пием(освен по някоя бира лятото), не пушим, не играем хазарт, нямаме кола, ползваме градски транспорт, за работа си правим сандвичи от в къщи - за закуска и обяд.
Единствено харчим повече за вечеря, защото жена ми рядко готви, но и аз не изисквам това от нея, защото и двамата ходим на работа, затова често вземаме готова храна от Била, ЦБА и други такива.

Но като цяло винаги ни остават пари и спестяваме(въпреки че не вземаме големи заплати - аз вземам повече от нея), Обичаме да пътуваме, ходим понякога на кратки екскурзии, лятото ходим на море..

Сега, съветът ми към теб е да регламентираш пред мъжа си някаква сума за твои лични разходи на месец(с която и той да е съгласен) и да се вместваш в нея - и така не би трябвало той да ти мърмори!

17.   Не е добре работата. Ти хем се включваш в разходите по дома, хем за ОБЩИТЕ ви (предполагам) деца пак ти предимно пазаруваш. И пак ти се мрънка..

Разбирам да осигуряваше предимно той бюджета, та да държи сметка и ти да се съобразяваш, но явно или е с нисък доход, или му е удобно да поемаш ти толкова много от битовизмите и не е от мъжете, които обичат да се грижат за семейството си. Има голямо значение дали няма възможност, или има, но не иска. Първото го разбирам напълно, много хора са така, но стиснатите хора са много отблъскващи.

А той обича ли да глези себе си? Купува ли си скъпи веши, има ли скъпи хобита? А за вас - подаръци поне по поводи, почивки поне веднъж годишно?

Ако и предимно ти домакинстваш вкъщи, то този човек добре се е уредил..

Иначе за мен (жена съм) бюджетът в семейството е общ, както и всички задължения, щом домът е обща отговорност. Което не означава, че мерим с линийка точно 50:50, за да не се минем. Веднъж аз, веднъж той. Парите му не ги държа при мен, абсурдно е като на ученик да давам джобни - от собствената му заплата. Знаят се сметките за този месец, горе-долу храната, ако има извънредни важни разходи - който може. Като иска някой нещо по-скъпо, просто си казва и преценяваме кога ще може най-рано, без криене на покупки, мрънкане, скандали и прочие дивотии. Разумни сме. И така...

18.   Какво лошо има човек да пазарува онлайн щом има безплатна доставка.

19.   Съгласна съм с номер 16. Щом са семейство не е редно да има отделен бюджет. Няма никакво значение, че някой си изкарва сам парите.
Аз също си ги изкарвам сама но предпочитам да ги вложа в семейния бюджет.
По-голямата част. За парцалки отделям малка част. За лични нужди също отделям малко.
Предпочитам да дам пари за нещо вкусно, което ми се яде пък дори и да е по-скъпо отколкото за суета, дрехи.
Какво значи включвам се в общите разходи ти не живееш със съквартирант.
Трябва нещата да се планират семейно..
Аз не бих купила нещо, което ще утежни семейния бюджет.

Ясно е, че авторката не прекалява не купува прекалено скъпи вещи но може би трябва да се включва повече в семейния бюджет. Може би и мъжът й затова мрънка.

Книгите са хубаво нещо да ама не давам пари за скъпи книги а за евтини не прекалявам.
Може би трябва повече да се мисли за семейния бюджет.
Като че ли аз мисля повече.
Първо семейния бюджет пък после моите разходи, които са скромни.
Или това, което ми се иска.
За лекарствата вече е друго.

20.   И това го има. Тя включва ли се по разходите по децата.
Ама аз разбирам някои неща. Аз съм по-скромна.
Не харча много за лични удоволствия.
Мисля за по-практични неща. Така че.

21.   17 да, почти всичко вкъщи правя аз, готвя също.
Почивката също си я разделяме.

22.   И той трябва да се включва. Така не може само той. Трябва да помага повече.

23.   В известен смисъл е добре да си пазаруваш стига естествено да не прекаляваш.