Споделена история от Семейство

Въпрос към хората, които имат само дъщеря/дъшери
Аз съм мъж на 26 години, все още нямам деца и по принцип съм без никакви предпочитания към пола. Нямам нищо против да имам само дъщеря или две дъщери, но това което не ми харесва е въпросът съм смяната на фамилията след брака. Защото, каквото и да се говори, все още си е прието след като се омъжи официално, жената да приеме фамилията на мъжа си. А на мен точно това няма да ми е много приятно, дъщеря ми да се откаже от моята фамилия и да приеме чужда. Затова и аз не държа, ако се оженя официално, жена ми да взима моята фамилия. Но, дори и дъщеря ми да избере да си запази фамилията, то нейните деца вече със сигурност ще са с фамилията на баща си, а на мен и това няма да ми е много приятно, моите внуци официално да се наименуват с наследството на родата на зет ми. Излиза, че колкото и в днешно време половете да са равни, все пак в някои случай мъжът има първенство, макар и само по име. Затова въпросът ми е към хората, които нямат син/синове, а само дъщеря/дъщери, как се чувствате и справяте с това, че един ден всички ваши потомци ще са с чужда фамилия?

Коментари

1.   След като са семейство, трябва да имат една фамилия. Вече хората не се женят и не всеки си сменя името

2.   От позицията на човек, който въпреки, че нямаше здравословни или други причини, остана без децамога да ти кажа, че терзания та ти са абсолютно ненужни.
Моли се да имаш хубаво семейство и здрави деца, без значение на пола. Всичко друго ще си дойде на мястото.

3.   Те пак ще носят твоята кръв, продължават рода ти, това е по-важното, а не едни букви зад името им, тях сме си ги измислили ние и нямат значение. А ако ти е чак такъв проблем, правете си деца, докато не ви се падне момче, стига да можете да ги издържате, така хем ще си щастлив, хем ще помагаш за демографската криза.

4.   Моята дъщеря си запази фамилията.

5.   Aми, жена съм и не ми е приятно моят род да се изтрива. Смятам, че е справедливо в името да се пишат двете фамилии. Както на запад някои правят.

6.   Авторе ти дъщери нямаш, какво да обсъждаме?
Но ако си представим че имаш дъщери и приоритет ти е внуците да са с твоята фамилия, решение има, възпитаваш дъщерите да станат леки жени, тогава е най-вероятно внуците да са с баща неизвестен и да носят твоята фамилия

7.   Ами то и майка ти, преди да се омъжи за баща ти си е била с моминското си име, а пък след като се е омъжила за него е приела неговата фамилия, която носиш също и ти. Отделно, че и нейното моминско име също не само нейно оригинално, ами и то е взето от нейния баща, чиято пък фамилия е взела нейната майка, и оттам я е предала на нея. Дай по тая логика никоя дъщеря да не се жени, че да не вземе чужда фамилия, като че ли това е някаква заразна болест, която да не "прихване". Няма никоя жена в брак, която да не носи фамилното име на съпруга си, и дори и да е неомъжена пак носи името на баща си, което пак е взето от майка й, така че по твоята логика излиза, че така или иначе всички жени са "прецакани", защото никоя не носи "оригинално" име, което да си е само нейно собствено, и да не е взето от никой друг. Единствено изключение може би правят западните феминизирани страни, където жените си запазват своята фамилия с тире, или дори си запазват своята фамилия изцяло. А в Швеция, Норвегия и Финландия даже съм чувал, че е точно обратното - жените си остават със своята фамилия, а мъжете вземат тяхната фамилия. Може би трябва да се насочиш към там, ако искаш да си сигурен, че бъдещата ти дъщеря никога няма да приеме чуждо фамилно име.

8.   Моя съвет е да пробваш с мъже. Така ще си напълно сигурен, че няма да ти се родят дъщери. В днешно време това не е срамно, дори е похвално. Успех.

9.   Едно време и аз имах твоите терзания като теб, но после ме налегнаха истински проблеми и спрях да се кося. Ако си на 20-30 е нормално да те тревожат фалшиви проблеми, след като не си имал истински.

10.   Айде, пореден прочит на приказката за нероден Петко. Ти не си се оженил още, имената на внуците взе да мислиш... Не впрягай каруцата пред коня!

11.   От баща на дъшеря и син

Авторе, твоето е точно както в приказката за нероден Петко - нямаш дъщеря, но вече си се филмирал какво евентуално щяло да се случи ако имаш и тя след 20-30 години се омъжи... Брей, брей...

А и не е вярно, че половете са равни! Мъжът е главният, шефа, главата на семейството, защото Мъжът(Адам) е създаден първи, а жената(Ева) е създадена от него и за него.

Така, че затова и има такава традиция жената да взема фамилията на мъжа си.

Ако това ти е проблем - ще "работите" с жена ти за момче! Докато стане! Макар, че това си е Божа работа - имам един такъв познат с 4 дъщери...
Неслучайно навремето всеки е искал да има синове! А дъщерите не са ги брояли особено.

А и твоето авторе е странна анти-логика! Значи ти не държиш евентуалната ти жена ти да вземе твоята фамилия, а държиш евентуалната ти дъщеря да запази същата тази фамилия - и от какъв зор имаш такова нелогично разсъждение? - ами, че тя ако жена ти не вземе твоята фамилия - може да иска дъщеря ти да вземе нейната фамилия, а не твоята! - разбираш ли?
И ще стигнеш до абсурда дъщеря ти поначало да има друга фамилия!

Така, че не мисли такива глупости и си карай нещата както е редно да се правят!

А иначе, мен лично не ме бърка дали внуците ми ще носят моята фамилия(защото и при мен само дъщеря ми е омъжена, а синът ми - не е, а той е по-големия ). Важното е внуците ми да станат добри, благочестиви и свестни хора, и да ме обичат и уважават, както слава Богу са и отношенията ми с децата ми!

12.   Що за тъп довод? Каква толкова невероятна фамилия имаш - поне нещо извъртяно ли е? Да не се окаже, че си Христов и Адски Много държиш да се задържи във вековете. Има много случаи жена си запазва фамилията чрез двойна. Ако е лекар, натрупала известност със своята фамилия - добре. Но има случаи, в които фамилията не й трябва служебно и освен това е никаква, но си прави двойна. Какво да кажем за Еди коя си Петрова-Иванова? Ако фамилията й е нещо рядко срещано, добре, но съвсем обикновена и двойна е върха на глупостта.

А за смяната не е баш така. Ако не знаеш, всички благородници имат двойни-тройни и петорни фамилии, които идват и по женска линия. Стига да си толкова важен род, че да има смисъл. Сакс Кобург и Гота е най-лесен пример. Има примерно Сакс-Кобург и Заалфелд, който е друга фамилия, явно с общ корен. Така че ако си толкова безценен, не се безпокой за фамилията.

13.   Това е някаква мания.
Защо да не вземе фамилията на мъжа си.

14.   Номер 7 и в България някои жени също запазват моминската си фамилия или я запазват и с тире. И според мен това е правилното.

15.   Глупости.

16.   Нероден Гаргалчо. Когато имаш дете ще се наложи да свикваш един ден с много неща, които не обича.

17.   Хич не ми пука :)
Като имаш дете, разбираш, че НАЙ-ВАЖНОТО е да е здраво и щастливо.

18.   То е по желание това с фамилията. А ти още нямаш дъщеря и вече ти е неприятно. Чакай, може да се окаже че и ти като много мъже стреляш с халостни или дори да имаш щерката да реши да си смени пола. Тогавя пък ще вземат твойта фамилия при брак.

19.   Две дъщери имам и се надявам да имат късмет в живота и да попаднат на читави мъже. Това е най-важното, а не някакви си фамилни имена.

20.   Чрез фамилията на бащата децата биват представени пред обществото като деца точно от този мъж. Това стои в основата на тази вероятно вече много древна порядка.
Майката е ясна винаги, тя не може да скрие нищо-нито наедряващия корем, нито раждането.
Бащата обаче го знае кой е само майката, а с имената на децата, тя показва пред обществото кой е бащата на детето й.
А, значи ако имаш дъщери, не е приятно да си сменят името, а ако имаш синове, какво правиш? Техните фамилии може да ги носят децата им, така ли?
Ти към днешна дата защо не вземеш фамилията на майка си? ! (звучи ужасно, нали? )
Принципно много елементарно разсъждаваш. Това ли ти е най-важно-кой какво име носи? Това са неща, порядки, уредени даже със закони, които трябва да се приемат. И не са толкова лоши все пак.