Споделена история от Семейство

Как да оставя на къщата на внучката си, елиминирайки дъщеря си?
Здравейте на всички! Аз съм жена на 70 г. Имам дъщеря на 45 и внучка на 21. Притежавам първи етаж от наследствена къща, а със съпругът ми по време на брака построихме втори етаж. Преди 12 години съпругът ми почина и тогава вторият етаж стана 3/4 моя собственост и 1/4 на дъщеря ми. Тогава аз дарих, без никакви условия, моята част на дъщеря ми и така тя стана пълен собственик на втория етаж. Тя обаче реши(ха) с мъжа си да го продадат. Продадоха го и профукаха парите. Сега са под наем. Внучката ми, която е много свестно момиче, след като навърши 18, т. е. стана пълнолетна, се изнесе от тях и дойде да живее при мен. Искам момичето да си има жилище, а не да се скита по квартири като майка си и баща си. Проблемът е, че като умра наследник е дъщеря е дъщеря ви, а аз не искам тя да наследява нищо, защото вече прахоса едно жилище. Какво бихте направили - завещание, което е оспоримо, фиктивна продажба с право на пожизнено ползване (естествено, че внучката ми няма да плати нищо), или договор за гледане с право на онаследяване?

Коментари

1.   За такива консултации се ходи при адвокат. Тук не очаквай разумни съвети.

2.   Говорете с адвокат и само единствено фиктивна продажба е решението. Другото е оспоримо.

3.   Покупка-продажба с право на ползване. Най-категоричния документ за собственост.

4.   Дарение срещу гледане и издръжка с право на пожизнено ползване е най добрия вариант.
завещанието е оспоримо в запазената част, а фиктивната продажба се доказва в съд и сделката се разваля. Все пак внучка ти няма да преведе сумата по твоя сметка, а закона гласи суми над 10 хил лева само по банков път, дори нотариусите искат докумет от банката, преди да впишат сделката.

5.   Преписвал го на нейно име с адвокат, но ще е около 1 000лв. Но по - добре някак сега да отделите 1 000лв отколкото после майката да продаде къщата и да останат на улицата

6.   Освен гледането с наследяване има още едно допълнение. Направи внучката си постоянно живуща в жилището (забравих как се казва терминът). Накратко казано, може да не е собственик, но не може никой да я изгони включително и собственикът. Така дъщеря ти не може да я изгони от къщата дори да я продаде (ако вариантът с гледането по някакъв начин се развали). Питай някой нотариус да ти обясни подробностите.

7.   Същия казус, баба ми ми приписа жилището с фиктивна продажба. Въпросът е, че ако по данъчна оценка минималната сума е над 10 000, ще трябва да Ви ги преведе по сметка и после може да й ги върнете.

8.   Оооо незнам. Нека другите хора да отговарят.
Да, Нека милата си има собствено жилище.

10.   За всеки случай отиди и се консултирай с адвокат!

Но да знаеш, че варианта със завещание НЕ СТАВА, защото може да се оспори в съда, понеже по закон тя е пряка наследница!

Така, че най-добре е чрез продажба!
Друг вариант е да й го прехвърлиш срещу условие да те доизгледа, и докато си жива да живееш в жилището!

Но адвокат ще ти каже кое със сигурност е най-добре!

11.   Много глупава постъпка да го продадат. Ти си решаваш кое е най- добре.

12.   Фиктивна покупко-продажба, това е неоспоримо

13.   Покупко-продажба.

14.   За коментар 11. Да, абсолютно глупава постъпка направиха, защото не искали да влизаме в един вход ( къщата е с общ вход, но двата етажа са отделни жилища, нещо като мини кооперация). Хубаво, но взеха доста добри пари, с които можеха да си купят жилище настрана от мен, щом аз съм била причината. Затова не искам на дъщеря ми да оставам нищо, а внучката ми, заради акъла на майка си и баща си, да се скита под наем или тегли кредит за собствено жилище. При условие, че има такава, а пък аз съм вече жена на години и няма да си го отнеса на гробищата.

15.   Права сте госпожа.

16.   Наскоро имах случай, че ми предписаха апартамент чрез дарение, прескачайки баща ми. Като той знаеше за това и не е правил проблем, просто казвам. Ако притежаваш напълно първия етаж, има как да го завещаеш на внучка си, ако имаш 3/4, а дъщеря ти 1/4 от баща си, мисля, че няма как. Все пак се допитай до специалист, едни 50-100 лева къде ли не отишли, а това е важен момент. Но дори 3/4 да предпишеш на внучка си, майка ѝ няма как да ги продаде после, така че пак е нещо. Детето ще има къде да живее, но пък и те ще могат да живеят там.

17.   Можеш, чрез договор за гледане и издръжка. Не се колебай направи го веднага.

18.   За коментар 16. Първият етаж е наследствен от родителите ми, и е изцяло 100% мой. Вторият бе построен от мъжа ми и мен, и когато той почина аз имах 3/4, а дъщеря ми 1/4. Най-вероятно ще се спра, както съветва коментар 17, договор за издръжка и гледане срещу наследяване. Така ще съм спокойна, че момичето ще си има изцяло собствено жилище, без майка му (дъщеря ми) да има претенции.

19.   Не ви съветвам да правите изцяло фиктивна продажба. Оспори и са пред съда, а и нотариусите се пазят от тях. Продайте й жилището на цената на данъчната оцвнка, тя вероятно няма толкова пари, но може да изтегли кредит, който след това да върне предсрочно на банката. Запазете си правото на ползване до смъртта.
Даренията могат да бъдат оспорвани, ако решите да й го дарите. А най-добре, консултирайте се с адвокат.

20.   До 18 Освен договора за издръжка и гледане си запази и правото на ползване. Тя внучка ви може да е много добро дете, но не се знае какъв мъж ще залюби и ако нямаш пожизнено ползване лесно ще я накара да продат и да те изхвърлят на улицата, а съдебно дело за разваляне на дарение за гледане се води сложно и с години. Само ако имаш запазено право на ползване ти гарантира че ще си живееш в дома си до края

21.   Каквото и да направите - направете го веднага.
И моите баба и дядо искаха да направят това с апартамента си - да елиминират майка ми като наследник и да го дадат на мен. Винаги са ме имали за тяхно детенце, и понеже майка ми винаги е била безотговорен родител, а нямах и баща, те бяха всичко за мен - единствена подкрепа.
Впоследствие, обаче, баба почина, след нея и дядо ми се спомина от мъката по нея, и нещата останаха неуредени. Апартаментът бе наследен от майка ми - тя си го продаде и вече изхарчи парите. Пари, от които аз съвсем целенасочено от нейна страна, не получих и стотинка.
Жената си взе къща в едно село, в която живее с новия си мъж, даде пари и на полусестра ми да си купи апартамент на кредит и останалото си го харчи.
Докато аз нямам свой дом, живея под наем, едва свързвам двата края.
Щом нямате вяра на дъщеря си, значи има защо.
Помогнете на внучка си и оправете нещата още сега.
Поздравявам ви за решението - у вас виждам решителността и характера на моята баба, и за разлика от нея - вие още можете да постъпите правилно.
Посетете адвокат и той ще ви каже какво е най-добре да направите.
Успех!