Споделена история от Семейство

Почувствах облекчение примесено с вина
Преди 2 години и нещо майка ми почина след като дълго време боледува от рак и само аз бях там да я гледам. Бях само на 12 когато всичко започна. До последно не вярвах, че изобщо е възможно, но се случи. В първия момент обаче почувствах облекчение примесено с вина, защото не би трябвало да съм облекчена, обичам майка си и до ден днешен повече от всичко, просто.. сякаш беше прекалено трудно и ми падна товар от раменете.

Сега, след няколко години всичко започва да избива, плача по цели нощи не мога да помисля за нея без да ми се насълзят очите бих дала всичко само за да я видя за секунда отново... но мисълта, че толкова време бях облекчена от смъртта и ме подлудява, нормално ли е? :(

Коментари

1.   Разбира се, че е нормално да се чувстваш облекчена!
Ако плачеш и страдаш не само че не е нормално, но пречиш на душата на починалия.

2.   Да, нормално е и е човешко. Имаш нужда от психоаналитик, може би от религиозно прозрение. Иначе - ти си се грижила за майка си и не си виновна за нищо. Болестта е убила майка ти, не ти. Ти си продължила живота ?, но за тази болест няма лек - не само у нас, но и навсякъде по света. Оттърси се от вината, запази спомена за майка си, разказвай за нея като за човек, не за болен човек, но продължи напред с живота си, защото си видяла, колко преходен е той. Всяка минутка в рев и терзания е пропиляна минутка.
Ти не си лош човек, напротив - не всеки би се грижил толкова време за смъртно болен човек.
Браво, но е време да продължиш живота си напред.
Лаура

3.   И ПРИ МЕН СТАВА ТАКА, САМО ЧЕ НЕ МАМА А БАБА УМРЯ САМО КАТО И СПОМЕНАТ ИМЕТО И ЗАПОЧВАМ ДА ПЛАЧА ИСТЕРИЧНО!

4.   Почувствала си облекчение защото майка ти се отървала от мъките и болките. Много е трудно да виждаш как най-близкият ти човек се измъчва, нормално е, а ти си човек. Тогава си била и дете, детските души са най-чисти, не се сърди на себе си. Просто се научи да живееш с болката!
~Рамона~

5.   Не не си виновна. И моята майка почина от рак и аз я гледах. Облкчението под формата на смърт е най-доброто в този случай, и за близките и за потърпевшите, защото ТОВА не е живот. И аз изпитвам по време на сън все още вина, все едно тя още е жива, а и казвам. "ама ти нали умря? " За да не ни се случи отново същото.... кошмарни са тези сънища, вече 5 години след това. Но аз я обичам толкова силно колкото и преди... Не се тревожи, психиката ти се опитва да се справи и да преработи преживяното. Мисли си за хубави неща (лесно е да се каже), моли се на Бог за себе си и за Нея, чети книги.... и се усъвършенствай. И най- важно-съхрани себе си и живей така, че да не те е срам от нея, а напротив, ако беше жива, да се гордее с теб.

6.   Напълно съм съгласен с всички коментирали! Не само, че е нормално да си облекчена, ами ТРЯБВА да е така. В противен случай няма да е нормално. За това има много причини и обяснения, но сега няма да навлизам в тях, има други истории в сайта, които се занимават с тая тема (например "Пътят на душите" - погледни я).

Във всеки случай горе главата и - както каза номер 5, направи така, че майка ти да се гордее с теб!

Кубрат