Споделена история от Семейство

Свекър-темерут
Темерут и особняк.
Наложи се временно да се нанесем при него, докато трае ремонта на нашето жилище. Той по цял ден си стои в неговата стая, по цяла нощ става, пъшка, охка, кашля.

Нищо не иска да яде, от нищо нямал нужда. Държа се нормално, казвам му "татко", а той не сяда дори на масата с нас. Разминаваме се по коридорите као чужди хора. Докато съм на работа, явно се храни, защото намирам измити чинии.

Знам, че и обратното нямаше да ми харесва-да седи при нас и да си вре носа навсякъде. Но аз тълкувам неговото държание като проява на неуважение спрямо мен.

Права ли съм да ми тежи?

Коментари

1.   Според мен не си права да се сърдиш. Човекът явно е свикнал да си живее сам или е имал лош опит с жените.

Бъди благодарна, че ви е подслонил, това ти е достатачно. Неговият дом - неговите правила.

Гледайте да напредвате с ремонта, защото явно му е неприятно да живее така. Стар човек е - ще си кашля. Много стари хора не могат да ядат на една маса с други, защото се срамуват от третите си зъби. Има хора, които не могат да ядат изобщо с тях, махкат ги и си ядат беззъбо, което не е много за пред публика.

Готви мека храна - да има. Отнасяй се с уважение, не се натрапвай, уважавай личното пространство на домакина си и не го обиждай пред мъжа си - как би се почувствала да нарекат баща ти „темерут“, въпреки, че ви е подслонил и сега трябва да се ограничава в собствения си дом. Какво искаш повече?

Лаура

2.   Съгласна съм с Лаура, много е права. А ти не се сърди, не си внушавай, че причината е в теб. Неуважение щеше да бъде ако ти оставяше мръсните чинии ти да ги миеш.

Ашанти

3.   №1 е прав напълно. Щом не ви се натрапва човекът си е решил да прави, така приеми го, това си е негово решение. Гледай си мъжа а ако някой ден се наложи помогни на свекъра си както той сега ви е приютил. Разбери, той по този начин мисли, че ти прави добро, мисли, че това е единствения начин да не се отврътиш от него да го и намразиш.

4.   Разбира се че е неуважително. Липса на всякаква вежливост е това според мен. Какво толкова е станало, че сте отишли за известно време в дома му. Сигурна съм, че утре ако се наложи и вие ще му помогнете. Хората трябва да се уважават.

5.   И аз съм темерут тогава. Сестра ми все ме кани да вечерям у тях, но аз отказвам. Тя започва да опява, че не харесвам мъжа и едва ли не те били не достойни за да ги уважа и да вечерям с тях, хиляди пъти и обяснявам че ме е срам и ми е неудобно. Все пак те, а и вие сте семейство, по цял ден сте на работа и вечер единствено сте със съпруга си и разбираемо е да искате да отпочинете, да си кажете две-три приказки и макар човека да е част от семейството неудобно е да ви слуша и да изказва мнение по вашите "работи", а да седи като мумия на стола също не е приятно

6.   От авторката:

Сега си купихме жилище, на което правим ремонт преди да се нанесем, досега бяхме под наем.
Прави сте, сигурно го прави, за да не се притесняваме взаимно. Но чувството е много странно- все едно живееш с призрак- хем е тук, хем не.
Интересно ми беше да прочета различни мнения, да разбера как живеят някои семейства с родителите си. Успокоява ме това, че ще е временно.

7.   Подкрепям Лаура, авторке защо имаш претенцията да казваш на хората как да се държат, особено пък в собствения си дом? ! Разбирам да го бяхте поканили у вас на гости, да се държи като пън - щеше да е неуважително донякъде, макар че има хора, които просто са си такива и не го правят с лоша умисъл. Но след като той си е вкъщи, ще си се държи както си иска, и след като не ти създава никакви неудобства, не изисква нищо от тебе, не иска да му готвиш, мие си сам чиниите (евала за което! много свекъри особено от старото поколение са свикнали жената да мие чинии и да слага и да вдига масата), тогава какво още искаш? Да ти казва браво и да ти ръкопляска през 5 минути ли? Живей си живота и го остави той да си живее неговия. В крайна сметка не си се оженила за него, а за сина му, така че няма никакво значение доколко начина му на живот ти изнася на тебе или не.

Кубрат

8.   Човекът е болен. Аз когато съм болна страня от всички, не се чувствам длъжна да любезнича...

9.   Ми не му викай татко.