Споделена история от Семейство

Баща ми има кредити
Баща ми се махна от апартамента-3 стаен в него живяхме(сестра ми(на 17 колкото мене-аз съм на 17-мъж, брат ми на 27 и майка ми на 50 в момента), баща ми отиде да живее на село при баба ми-направи си ремонт с кредит, запозна се с 1 дама с 10 години по-малка от него в чата mirc. През 2007 си основа фирма-недвижими имоти оод-с капитал 5000 лева, изтегли кредит-и от фр(приятели)взе кредит-известно време живяхме на кредит(баща ми). Той отвори фирмата със седалище Варна-2007г, после в 2010-в София и дамата с която се запозна-отвориха фирма(50 на 50%), и тя си заложи къщата до Варна-на 10 минути път с кола(с автобус-гт-20 минути)
И днеска разбрахме, че той на негово име дължи 150 000 хил. лева и отделно около 20 000 хил. лева на приятели(фр).

Какво да правяяя?? Може ли по някакъв начин да си сменя фамилията, да не му плащам кредитите. Баща ми вика-, че кредитите му имат застраховка-ама незнам дали той е плащал застраховките-баща ми вика-няма да му плащаме кредитите-нали има такива хода дето ги е записал-ако нещо стане-те ще му плащат кредитите, а вика, че има и застраховка. А може ли да си сменя по някакъв начин фамилията???? Помогнете? Какво да правя?

Коментари

1.   Просто един ден няма да приемаш наследството. Така ще се лишиш и от активите, и от пасивите му.

2.   :)))
тогава всичко ще остана за останалите наследници :((((
и те ще трябва да изплащат всичко...

3.   трябва да се откажеш от Бащати за да не наследяваш неговите активи и пасиви.

4.   №1 е напълно прав, не е задължително да сменяш името си просто като станеш на 18 при адвокат се лишаваш сам от наследство. Но се лишаваш и от частта полагаща ти се от апартамента.
Другото, което е че ако баща ти и майка ти нямат развод а апартамента е заложен, банките имат право да го вземат след като децата навършите 18, преди това никой няма право да ви изкара от там.

5.   Каквато и фамилия да си сложиш и пак му оставаш наследник. Надявай се да си ги плати, преди да ритне камбаната. И послушай номер 1.

6.   От автора-към номер 1:къде е записано, че ако се откажа от наследството-и то не е много-а и това което мога да взема аз-след време ще мога да го ползвам-като умрат, след около 20-30 години-няма да му плащам кредитите? Има ли някакъв записан правилник? И ако има кажете кой и моля го дайте. Благодаря ви предварително

7.   И от автора-сега майка ми и баща ми-ще се развеждат и повечето имоти които мога да получа-са придобити по време на брака-и може ли да взема само имоти(на майка ми)??? Взимам-само на майка ми(да не са общи) имоти и се отказвам от всичко общо и от на баща ми-и така да не плащам ако се наложи-кредитите на баща ми. А и моля ви дайте закона да го видя-ако има такъв-черно на бяло. Благодаря ви за проевеното съчувствие и търпение:)

8.   Авторе за отказването от наследството отиваш при адвокат! Всичко е описано в Закона за наследството (ЗН).
За това дали ще наследиш нещо от майка ти НЕ, щом кредитът е теглен по време на брака тя е длъжница на половината кредит. Докато са семейство те имат общи пасиви и активи.
Виж това ще ти разясни някой неща.
http://www.segabg.com/article. php? issueid=2514&sectionid=31&id=0001701

9.   От номер 1 - Записано е в Закона за наследството. Един ден, когато баща ти почине и наследството му (като съвкупност от права и задължения) се открие, имаш право да се откажеш от него. Само че, когато направиш отказ от наследство, се отказваш от всичко - и от имоти, и от вещи, абе от всичко - както казах - и от активите, и от пасивите.

Има възможност да приемеш наследството по опис, ама не ти я препоръчвам. Това значи да опишеш точно кои имоти приемаш, но ще отговаряш за задълженията на баща ти съобразно тях. Т. е., ако приемеш една къща, която струва да речем 50 000 лева, а баща ти има кредити за 100 000, ще ти я вземат.

Съветът ми е, когато един ден баща ти почине и те остави наследник, да се обърнеш към адвокат. Дотогава на теб нищо не могат да ти направят. И нещо много важно - до момента, в който направиш отказа от наследство, не прави нищо, което може да се изтълкува като приемане на наследството. Виж член б48, 49 и 60 от Закона за наследството.

Всеки наследник може да се откаже от наследството! По-точно - всички наследници могат да се откажат.

10.   И никой дотук не се сети да зададе централния въпрос: Ако авторът знае и е наясно, дали дълговете са поети от баща му само като физическо лице (т. е. лично) или в качеството му на представител по закон на ООД (фирмата за недвижимости, която е регистрирал). От разказа на момчето - "той на негово име дължи 150 000 хил. лева и отделно около 20 000 хил. лева на приятели" - не става напълно ясно.
Ако само дружеството се е задължило - значи се е запътило с бързи крачки към процедура по несъстоятелност и ще прекрати съществуването си. Това не вреди на автора и семейството му.
Ако бащата е станал кредитополучател в лично качество като физическо лице или пък е солидарен длъжник с фирмата си (което е най-вероятно) - ще отговаря лично за връщането. "Лично" означава, че кредиторите му могат да търсят плащане само и единствено от него докато е жив, не и от негови деца или съпруг. Авторът и членовете на семейството не отговарят.
Отказ от наследство се прави СЛЕД, а не преди откриването на това наследство. Тоест едва след смъртта на наследодателя. Не при адвокат, а при Районен съдия. Таксата е 30 лв и отказът подлежи на вписване в книгата за отказите. На отказалия се издава удостоверение, с което може да докаже пред кредитори, че той не отговаря за тежестите на наследството. Минус - това прехвърля бремето върху останалите наследници, което значи, че и те ще трябва да се отказват. Втори минус - губи се възможността да се наследяват активи.
Най-добре ще е авторът да поговори с майка си и с пълнолетния си брат. Да изискат от бащата копия от договорите за заем, които е сключвал. Да направят среща с адвокат, който да провери: кога, с кого, при какви условия са сключвани; кое/кои лица са се задължавали по тях; какви са били обезпеченията, учредени в полза на кредиторите; кой ги е поел, в каква форма.

11.   Абе ти на колко години си? Сещаш се да пишеш в такива сайтове, дори казваш дайте да го видя закона.. не ти ли е минавала мисълта, че ако потърсиш в гоогле, ще намериш каквото ти трябва. Тук сме за да даваме съвети и изразяваме мнение, а не да ти вършим цялата работа!!!

Нина

13.   От автора-така не знам как баща ми е зел кредитите-в подробности, до колкото той ми каза-на негово име са, има застраховка на кредитите(ама в нета видях, че има някакви клаузи-ако не е платил 1 или повече вноски или е закъснял-не важи). И след няколко месеца-майка ми и баща ми-ще се развеждат и ще прехвърлят на нас 3-мата имотите. Какво да направя аз-на 17 години съм(95). И чесно казано-като го питах-ние не сме видяли документите-не знаем дали е така-както говори-няма да му плащаме кредитите-И ТОЙ КАЗА ДА СИ ГЛЕДАМЕ РАБОТАТА-не ни интересува. Демект не знам как да постъпя. Давайте съвети, а и без тва на майма ми и баща ми-много, много не и пукат за мене-гледат имам дрехи, обувки, дават ми по малко пари. И баща ми само ми взима от парите-ако имам някви и не връща. Абе просто един великолепен, мечтан живот хихихи :Д :@

14.   Авторе, на 17 си, родителите ти не са длъжни да ти дават каквито и било обяснения за действията си. Ако ти предпишат нещо ОК, ако не, си стягаш задника и си купуваш сам. Когато ти предписват някакъв имот ти като малолетен нямаш право на мнение а и ако ти ти предпишат само си в плюс.

15.   От автора към номер 14-как така да нямам право на мнения-ти/той луд/луда ли си??? Естествено, че имам право на мнение. Все пак като аз нямам право на мнение-тва значи, че и те след 10 години като се пенсионират-и им трябват пари-няма да имат право на мнение-ако им да аз-им дам-ако не от пенсията. Е какво да правя да се откажа от всичко на баща ми???? Активи и пасиви. и да приема от майка ми-като се разведат???

16.   Отчасти си прав, те /родителите ти/ също нямат право на мнение над парите ти след 10 години. Ти сам ще решиш дали да им дадеш.
Нищо не отказвай, докато баща ти е жив от него ще търсят кредитите, също докато е жив има право да ти подарява каквото си иска дори част от жилище. Като ти го предпише той не те натоварва с кредитите си.
Затова стой си на дупето и си мълчи докато е жив, след смъртта му можеш да се откажеш или да приемеш наследство. Тогава според имуществото му ще прецениш, ще си по голям и по-умен надявам се. Последното го казвам, защото обиждаш човек който ти пише с цел да ти помогне.