Споделена история от Семейство

На 45 късно ли е за деца?
Имам втори брак, и двамата със съпруга ми имаме по едно дете от първия. Аз искам да имаме наше дете, защото мисля, че ще сме страхотни родители, но той казва, че ни е късно вече. Освен това мисли, че нямаме достатъчно средства, а пък и двамата работим, дъщеря му е вече семейна, сънът ми сега завършва училище, след някоя и друга година мисля, че и той ще е вече самостоятелен. Късно ли е за нас, наистина?

Коментари

51-100 от 138

53.   http://www.dnes.bg/mish-mash/2012/12/15/obojavah-tatko-no-beshe-tvyrde-star.175482
Обожавах татко. Но беше твърде стар!
24-годишно момиче разказва за травмите от това да имаш по-възрастен родител

54.   Номер 51 е абсолютно права. Казала е всичко.

55.   Грешка, сбърках коментара-номер 52 имах предвид. Точно казано.

56.   № 52 ако си направиш труда да погледнеш някои форуми ще се убедиш, че много млади жени преживяват спонтанен аборт.... е това от възрастта ли е или от организма..? Познавам поне 10 жени родили над 40 години здрави деца. Какво ще кажеш за това! Как са ги износили според теб, нали твърдиш, че не можем да ги износваме след тази възраст?

57.   Абе хора, това да не е кученце - искам да си имам още едно, хайде да си направим! Замисляте ли се какво бихте могли да дадете на това дете и в какъв човек ще се превърне то или като едни егоисти си мислите какво ви се прищяло на момента... Изумен съм от повечето коментари!

58.   № 57 само да ти напомня че животните нямат разум и при тях няма.... "искам да си имам още едно, хайде да си направим! ... Вече почти съм сигурна какво ще ми отговориш.

59.   Към Кубрат само за едно не съм съгласна с теб никой не е длъжен да гледа никого нито децата му. Всеки се има собствен живот!

60.   на 38 късно ли е?

62.   а защо не си осиновите едно по-голямо дете на 5-10 години? така и разликата няма да е толкова голяма.

63.   Абе, я не я отчайвайте жената! Ако успее да забременее и да роди какъв е проблемът, че е на 45? Ама щяла да е стара като стане детето тийн, ама щяло не знам си какво... бе, я глупости! Щото сигурно е много готино майка ти да е на 15 и да няма идея какво да те прави.
Така, че хич не се вързвай на преказките, че си стара, ами давай смело и съм сигурна, че това ще е най-обичаното, и най-желаното дете!

64.   Я помислете малко и за детето! Много е рисковано в тази възраст да се ражда (напр. проучвания сочат, че след 44-годишна възраст 1 на 35 родени деца страда от синдром на Даун). Освен това, детето като стане на 15, вие на колко ще сте - на 60? Съжалявам, обаче аз това не мога да го възприема.

65.   По принцип не е късно, но ако мислиш, че ще го износиш добре какъв е проблема? Обаче не знам ти сама си решаваш иначе за осиновяването е добра идея.

Анна- Луиза

66.   Много късно се включвам в темата. Не се отчайвай! Аз съм на 45 г.. Синът ни почина януари тази година при катастрофа. Беше прекрасно дете, само на 16 г. Не смятам да живея така. С мъжа ми сме в процедура по осиновяваане. Знам, че шансовете ни за биологично дете са минимални, но няма да се откажа и от този вариант. Все пак живеем във време, когато медицината е напреднала и ако има някакъв проблем с плода, може да се реагира навреме. Смятам, че това дете/деца/ няма да се срамува от нас. Мисля, че по този начин животът има смисъл, а не само да се прибереш спокойно вкъщи... и да пуснеш водата в казанчето на тоалетната.

67.   Аз съм на 39 години, не съм раждала и не смятам, че е късно. Здравословното ми състояние е добро, цикалът ми идва винаги на една и съща дата, като часовник. Не смятам да раждам некадърно дете. Нямам бели коси, изглеждам много по млада и от някой 25- 30 годишни. Деца със заболявания могат да родят и по млади. Прди 3 години една позната роди на 40 здраво бебе, а едно 24 годишно момиче роди дете с генетични увреждания. Това не е гаранция. Не пишете, че ще изглеждат жените, като баби. Вие ако изглеждате, като баби на 45- 50 години си е ваш проблем, това е доказателство, че се храните неправилно, не поддържате фигурата си, духа ви е стар, мисленето ви също влияе на психиката. Не обиждайте, тези които искат да станат майки ма тази възраст. Вие като сте родили на 20 и се чувствате, като баби си е Ваш проблем. Човек е това, което мисли!!!

68.   67, аз родих второто си дете на 39 и си имаше съществена разлика в бременността в сравнение с първата такава. смея да кажа, че също изглеждам доста по-млада, никой не ми дава годините, фигурата ми е поддържана, отдалеч ме мислят за студентка и т. н.
обаче, биологията си е биология и както ще да изглеждаш, 40 г. са си 40 и няма как да станат 20. моя позната развиваше същата теория, че органите й били като на младо момиче, че нямала никакви проблеми с раждане когато си поиска. е, за жалост се оказа, че не е съвсем така когато на 45 реши да ражда. дано в крайна сметка успее да роди здраво дете.
не ти пиша това, за да те разочаровам, но за съжаление забременяването и раждането не е точна наука. може да си в перфектно здраве по принцип, но точно с това да имаш проблеми. естествено, и на 20 може да ги имаш, но вероятността е много по-малка, а и имаш доста години пред себе си за евентуалното им решаване. на 40 вече съвсем не е така, а това няма как да го знаеш предварително.
така че храни се правилно, изглеждай си супер, браво на теб, но ако изобщо мислиш да имаш деца, не отлагай!
успех!
Ж42

69.   №67, леля ми роди на 43. Хич да не ти дреме!

70.   Здравей! Пожелавам ти късмет каквото и да решиш накрая, независимо от коментарите.

Ти си гледала дечица, знаеш какво означава това. Имаш ли сили за всичките тези грижи, за времето, с което не разполагаш, за нервите и тревогите? Искаш ли наистина да си пак в този "филм"? Аз имам двечки, малки, обожавам ги и никога не бих съжалила за появата им, но ми е доста тежко, а съм с 10 г. по - млада от теб. Все още имам настроението да лазя по пода като кученце, конче и т. н., да играя с топка, да шия кукленски дрешки, да ми "правят прически", да пея, да седя в пясъчника, но след 10 години не знам.... С нарастването на възрастта /твоята и на детенце/ ще е още по - трудно. Има и друго: за мен децата са изпитание за връзката между двама души. Начинът, по който обсебват цялото време на родителите така, че да не им остава време един за друг е до болка познат на много двойки. Помисли. Ако си убедена, че ще създадеш щастливо детенце, стискам палци. Ако пък не - желая ви щастие с мъжа ти и много здрави внучета.

Аз лично си мисля, че коментари от типа "независимо как се гледа, по - добре ли е отколкото въобще да не се роди", са доста незрели. Децата по домовете едва ли ценят това да си роден, без да имаш осигурени родители и грижи. Всеки ден преживяват самота и ужас, "майките" им не знам с кой акъл не са правили аборти навремето. Това е само коментар към въпросните коментари, няма нищо общо с теб.

71.   Зависи от нагласата ти. Ако имаш здрави нерви да се занимаваш с малко дете, ако физически си здрава и можеш да издържаш на безсънни нощи, болести, занимава ти се с дете, имаш здрав кръст и не те болят ръцете, или после като е тийнейджър може да се нагласиш към него, да издържаш на викове крясъци и тръшкане на врати, търпелива си и можеш да даваш емоционална подкрепа на детето си, да даваш добри съвети за живота и любовните му терзания и т. н. Отглеждането на дете си е голямо натоварване, но и носи голямо удовлетворение.
Ако толкова искаш действайте с мъжа ти и не се пазете-ако стане бебе ще стане. Защото имай в предвид, че на тая възраст значителна намаляват броя на яйцеклетките годни за оплождане, дори да имаш редовен цикъл.
Има жени забременяват и раждат здрави деца на тая възраст, но има и такива за които вече е невъзможно поради изчерпване на годните за оплождане яйцеклетки, а и риска за детето е по-голям.
Всичко е индивидуално, зависи от организма.
Ето например братовчедка ми роди на 43г здраво момиченце без проблем.
А сестра ми е на 41г и няколко години преди това не успя да забременее. Има един спонтанен аборт в началните седмици, а сега ходят в инвитро клиника да им правят стимулации и са и казали, че яйцеклетките и вече не са съвсем годни за оплождане. Пие лекарства и пак опитват и пак не могат да отделят хубави годни яйцеклетки и така.
За това хората са казали, че всичко е до време. Ама някои много се чудят и ослушват за бебе и така времето си минава...

За това пак ти казвам, че всичко е индивидуално. Ако се чувствате, че може да се справите с изискването да сте родители действайте, ако ли не радвайте на децата, които имате и това е.

72.   Възрастта на човек не винаги отговаря на биологичната възраст на организма, дори всъщност в повечето случаи не отговаря.

Има жени на 45, които имат организъм като на 35 годишни. Има и жени на 45, които имат организъм като на 55 годишни. Това е. Просто хората са различни. И не говоря за козметични процедури, а за истинска възраст на организма.

А една жена на 60 може да изглежда и доста модерно, ако се облече правилно и не ходи прегърбена като средностатистическа баба. Повечето жени на 60 още нямат бели косми (за разлика от мъжете) и изобщо какво като една жена на 60 има дете на 15? Според мен това не е проблем.

Имам приятел, който се е родил като баща му е бил на 53, а майка му на 43. Човекът си е съвсем нормален...

73.   Уважаема авторке, живота се подреди така, че вие може да бъдете и прабаба на 60г.. Според децата е нормално да се зачеват бебета на 12 години. Ние взимаме примери от ромското население, тъжен факт.

74.   никога не е късно да станеш майка ако можеш

75.   Изчетох всички коментари. Какво значение има възрастта! Някои раждат на 45, други... си отиват на 45. Това никой и никога не може да го предвиди. Някои остаряват още на 45, а други и на 60 изглеждат млади.
Не мислете какво ще е на 60, 70 или 80! Медицината е напреднала и, ако няма здравсловен проблем, просто опитайте!
Когато родих детето си, бяхме по на 25 със съпруга ми. На 48 той си отиде. 2 месеца преди това на негови съученици/т. е. те са били по на 48 год. /- им се роди детенце-живо и здраво.
Така че- животът е шарен, непредвидим и много кратък. Изживейте го, както желаете!
Никога и за нищо на света не мислете какво ше кажат хората, мислете само за семейството си!

76.   Никога не е късно, нека всеки решава за себе си.
Пожелавам ти успех.

77.   Късно ви е! Моите родители са над 50, а аз съм само на 14 години, имам доста здравословни проблеми, не рискувайте.

78.   Дано никой коментар не става причина двойки да се отказват от зачеване на дете по възрастови причини. Фертилната възраст на жената средно статистически е определена с горна граница 49 години, а тук някои коментатори обясняват как след 38 години не могло да се забременява. Внушава се, че не може да се износи и роди здраво дете. Глупости! Примери и статистики, колкото щеш - за обратното. Друг е въпроса, че репродуктивното здраве е влошено поради т. нар. модерен начин на живот, вредните навици на младежите и др. Ако сте здрави и имате желание, опитайте. По въпроса за разликата във възрастта между родители /по-точно майката/и детето: когато майка ти е на 30, а изглежда на 50, какво ти пука, че те е родила на 20. Така, че всичко е индивидуално.

79.   Не е късно .Обърни се към репродуктивен специалист!

80.   Хората отдавна са казали, че всяко нещо е с времето си. Създаването на деца от възрастни родители не е нищо друго освен тяхна самоцел. Което означава чиста проява на егоизъм. Най. добре е такива родители да опитат да се поставят на мястото на бъдещото си дете и честно, пред себе си, да си кажат как се биха се почувствали. Ако наистина са искрени, не биха допуснали подобен избор.

81.   По-добре си осиновете дете на 10 годишна възраст. :)

82.   Много тъпи и ограничени хора са се упражнявали да дават съвети. Не слушайте никого. Ако Господ дава хич да ни ви е грижа, какво казват селяндурите и келешите. Направете всичко възможно и си имайте дете. Сигурна съм, че ще го обичате и ще се грижите за него по- добре от някоя силиконова кифла. Всеки организъм остарява с различна скорост. И лекарите не слушайте! Те гледат на вас като ходещи банкноти пък и има голяма вероятност да ви объркат. Винаги вземайте и второ мнение!!!! Успех

83.   По добре недейй, че после ще му се подиграват, че има 3 баби..
А и на 20 години ще погребва родителите си...

85.   Със втори брак съм и забременях, кагато бях на 39 г. Мъжът ми е 9 години по малък от мен. Изглеждам по млада, но.... много ми се иска да имам дете от този човек, въпреки, че сина ми беше на 17-18 г. от първия ми брак. Направих аборт, защото бремеността, която имах беше патологична/може би от възрастта/ и може би с риск да родя увредено дете. Защо да му го причинявам, а и двамата имаме деца от първите си бракове. Не трябва да бъдем егисти, трябва да помислим и за децата! Макар да съм младолика, макар много да искам дете-това е отговорност все пак не мисля че вече ще мога да полагам грижи както за сина ми когото родих на....

86.   нищо не ти пречи да си на 20 и да погребваш родителите си ,дори и да са те родили млади.Мен са ме родили рано на 20, и не мога да кажа че са били добри родители.Имам приятелка,на която майка й я е родила на 40 и се грижи много за нея и за брат й.На 45 обаче зачеването е много по - трудно и естествено е почти невъзможно.А познавам и такива ,които на 25 - 30 направиха аборти,така че не зависи само от възрастта ,а от стандарта на живот и здравословно хранене.Моя приятелка пък има 3 деца ,роди на 25- 27 и сега на 40 изглежда като лелка.

87.   а някои на 60 изглеждат много по добре, от други, които на 25 живеят нездравословно.

88.   Според мен е доста късно, бременност на тази възраст е опасна, може да не износите детето или да се роди с синдром на Даун по добре недейте имате си дечица радвайте се на тех и себе си.

89.   Аз съм твърдо "ЗА" !! По принцип жените живеят по-дълго. А и за мъжа ще е така, сигурна съм , когато има по-малко дете. Децата са радост! Още един член в семейството е истинско богатство! Българските мъже не обичат да имат много деца, камо ли в по-късна вързаст. А децата са радост и богатство! Струват си всякакви жертви

90.   Дали е късно - зависи, как се чувстваш ти, авторке - ако имаш ентусиазъм и желание и ти се гледа детенце, не слушай какво мислят сульо и пульо, ами действай :)

Някой хора и на 20 се влачат без хъс за живот и енергия и нямат сила за нищо, някой и на 60 са свръхактивни - всичко е до личната нагласа и мотивация. И здраве разбира се. Така че, всичко е крайно индивидуално, не питай хората какво мислят, ами виж ти и съпруга ти как се чувствате и какво искате. Каквото и да изберете, най-важното е да сте щастливи с избора си!

91.   Не е късно въобще майката на приятеля ми го е родила на 43 и сега е жив и здрав . Ако и двамата го искате опитайте

94.   Може би вече е късно за моя коментар по темата. Но важна е гледната точка. По принцип никой не Ви ограничава да родите след 45г. Но тогава защо питате за чуждо мнение? Според мен Вие не сте наясно със себе си. Първо сама решете искате ли дете или не. Ако смятате, че това дете ще направи връзката Ви с любимия мъж по-хармонична действайте, забременейте, родете и се радвайте на детето. Но не забравяйте, жените след 45г. имат по-висок процент за раждане на дете с малформации, Синдром на Даун и др. подобни заболявания.

95.   Познавам една лекарка, която е чакала доста дълго време за дете - правила е кариера, не е имало подходящ мъж и т. н. Жената е родила на 45 г. през далечната 1985 г. Синът й ми беше съученик. Да, родителите му са възрастни, но са го възпитали отлично, осигуриха му всичко необходимо за добър старт в живота, включително образование в частен университет в чужбина и в момента той има професия, която може да упражнява по целия свят, добри доходи и т. н. Интересно дали ако беше дете на 20-годишни нереализирани младежи, щеше да е по-щастлив? Майка му все още работи, активна е и е с всичкия си, въпреки че е на 75 г.! Мога да си представя какво е преживяла горката жена, защото в онези години отношението на хората е било още по-негативно. Истината обаче е, че едно дете може да се отгледа и възпита по-добре от майка на 45, отколкото от някоя девойка на 20 г., която до вчера е шетала по дискотеките. Жената може да ражда до доста висока възраст, всичко е ген - при някои критическата започва след 38, при други - след 60-годишна възраст. Нека авторката да опита, какво по-хубаво от още едно българче с родители, които могат да му дадат необходимото в живота.

96.   95, не съди по едно изключение. 80% от жените над 40 г. много трудно могат изобщо да забременеят, камо ли да износят, а вероятността да се роди болно дете е много голяма - хайде последното можеш да предотвратиш със съвременно наблюдение, но да заченеш, да износиш - нямаш просто гаранция за това.
Моята свекърва е родила мъжа ми на 41 г., защото инцидентно е забременяла с трето детенце и си го е изгледала много добре. Майка ми забременя на тази възраст и абортира, за което още съжалява - късмет обаче. Нямаш гарант, че ще се получи и не се настройвай, не го планирай, за да не останеш разочарована, а ако се случи - супер, но не можем да делим кой какъв родител е заради възрастта му - има хора и на 50 г. не могат да бъдат добри родители, има и на 20 г. и са добри родители.
Аз съм отскоро на 31 г. и това ми стигна за образование и кариера. Време ми е вече - планирам 2 деца едно след друго, не искам да раждам след 35-36 г. След 35 г. експоненциално растат рисковете просто

97.   Пак е 95. Не съм казала, че ВСЯКА жена може да роди на 45, но ако авторката е в добро здраве и иска дете , кои сме ние, че да я съдим и да й обясняваме, че е стара да ражда? Всяка жена сама си преценява. Нашето общество е много нетолерантно и по голяма част от коментарите си пролича. Има много жени на по 20 г., които не могат да забременеят или изкарват проблемна бременност, имат спонтанни аборти и пр. - само влезте във форума на бг мама и ще се убедите. Тях обаче никой не ги съди.

99.   96, истината е, че 20 годишните са лоши родители, а по - възрастните са по - добри родители, а са и по - образовани, та не си планирай, може да ти се случи да не можеш да забременееш и да се влачиш не до 35 - 36, а до 50. 94, 90%от децата със синдром на даун са родени от жени под 35 години.

100.   96 съм - номер 99, за съжаление нещата не са толкова прости. Най-добрата и отдадена на майчинството майка, която познавам роди на 19 г.. Дълго съм живяла в чужбина, в страна със средно 33 г. на родилките, а в големия град раждаха жените на 38 г. първото си дете и въпреки това не съм видяла да са по-добри майки от тази моя приятелка на 19 г. Просто образованието не те прави по-добра майка, а да си на 38 г. не значи и да си образован. Над 80% от хората изобщо не са интелектуалци. На Запад раждат късно от собствен егоизъм... и после не им се получава. Аз не съм родила млада заради образование и желание да осигуря по-добър материален старт на децата си, но не се заблуждавам, че само заради възрастта си бих била по-добра майка. Човек прави грешки и на 40 г... Да, има си предимства възрастта, има си и недостатаци и се изравняват нещата. Лошото е, че не ти е гарантирано, че изобщо ще забременееш и износиш на 35 . Има и актриси, които вече реват по телевизионните канали, защото не могат да забременеят и износят - медицината си има все пак някакви граници. На 20 почти всяка жена може да роди, защото нямаш хронични болести. Днес съм на 31 г. и лично аз съм физически здрава, но и защото знаех, че искам деца по-късничко от нормалното. Никога не съм пушила, никога не съм злоупотребявала с алкохол, не си меня и теглото ряско, цял живот съм на кондоми, за да се предпазя и от най-дребни възможни инфекции и нямам аборти. Аз съм изключение и то само, защото така от самото начало планирам. Имам колежки, които дори стигат по-далеч и си замразяват яйцеклетки, но аз вече работя за деца, защото не съм глупачка - дори на 31 г. и здрава физически знам, че не съм на 20. След 25 г. вече намалява фертилността. Да, имаме и друга стойност, съгласна съм, но който иска деца нека си знае и физическите граници. При жената половите клетки са вродени - тоест ние не образуваме като мъжете непрекъснато полови клетки, а те са на нашата възраст. Затова и вероятността от марформации с нарастване на възрастта на жената се увеличава експоненциално, а мъжът не е от значение - той и на 70 г. може да прави здрави деца ако изобщо е потентен, защото неговите полови клетки са на 3-5 дни. Освен това жената носи бебето 9 месеца, а за това се иска и здрава матка, здраво тяло - повечето жени на 35 вече имат няколко аборта дори зад гърба си. Всяка четвърта българка е правила аборти - ти как си ги представяш тогава раждания на 45 - ами то в 30-те вече трябва човек да се замисли и да бъде разумен, а над 40 г. да не говорим и то за първо дете.
Да, ако забременея на 40 ще се радвам и ще си родя детето.... ако успея да го износя и ако е здраво, но цял живот да се развяваш и да заложиш, че можеш да раждаш над 40 г. е рисковано, защото само 20% от жените над 40 г. имат реалната способност да раждат и износват естествено

101.   100, доста глупости си написала, и много си неинформирана, а по какъв критерий определи, най- добрата - 19 годишна майка, ах че смешно, на 19 още не си достатъчно зрял, най - вероятно си необразован, финансово нестабилен, не е ясно как си най -добрата майка, смешно е! и още нещо - имам познати които на 25 направиха спонтанни аборти, и други които на 46 могат да родят здраво дете. 97 е абсолютно права, вземи да влезеш в bg mamma

102.   Разбира се че е късно за деца, радвайте се на живота си ходете по екскурзии, правете каквото ви харесва. Децата искат много енергия и време на 45 вече я нямаме тази сила за съжаление. Съжелявам, ако съм ви разочаровала.

103.   Номер 100, стига си обяснявала какво геройство е, че си здрава и нямаш аборти. Това трябва да е нормалното състояние на всяка жена. Друг е въпросът, че в България просто жените не се пазят и им се вижда по-лесно да абортират, ако стане беля. В западните държави затова масово раждат по-късно - защото се грижат за себе си и са здрави. Ако жената е здрава, и на 50 г. пак може да роди. Важно е как се грижиш за себе си, защото ако си на 25 и пушиш, пиеш и се дрогираш, можеш да имаш много повече проблеми, отколкото ако си на 45. И ако някой на 45 се чувства стар и непотребен, това си е негов проблем. Но на здрава жена на 45 г., която желае да роди още едно българче и да го отгледа с любов, да й казваш, че е стара и не трябва, е направо смешно.

104.   Всеки сам прави избора си и поема отговорността за постъпките си. Който се чувства силен за такова нещо нека го направи.

105.   Здравей,
браво за идеята. Подкрепям е. Трябва да има повече жени, мислещи като теб. От друга страна обаче възрастта ти е доста напреднала, а знаеш, че това е свързано в възможни усложнения при бременността. Бих ти препоръчал да се консултирате с лекари и ако те не са против, да действате възможно най-бързо. Защото мъжът може да направи дете и на 60, но при жената е малко по-сложно.
АКАТИМ

106.   Чета, чета и виждам че липсва една гледна точка. Затова ще я дам:
* - смята се, че след 45 години има голяма вероятност жената да роди дете с увреждане и че има много повредени гени. Да, това е така. НО ЗАЩО? Защото 45 години в това тяло е тъпкано какво ли не - консерванти, тежки метали, пестициди, глутен и т.н. А собственикът му никога не е помислял да го изчисти. А такова изчистване трябва да се прави на 10 години - има си начини, с гладуване, с билки, клизми и т.н. Всичките клетки на тялото се обновяват всеки 7 години. Значи за 7 години можете да станете нов човек, ако те растат в чиста и здравословна среда. Казвам това от опит, защото ние имахме проблем със зачеването (жена ми на 43) и след едно такова пълно изчистване на тялото тя зачена от раз. И роди прекрасно и здраво дете. Да не говорим, че такова прочистване на тялото добавя години и младост в живота ви. Вижте пенсионерката Анет Ларкинс например (http://iwoman.bg/krasiva/zdrave/70-godishna-jena-e-otkrila-izvora-na-mladostta-379657.htm)

После, да имат дете на 45 би амбицирало родителите да заживеят здравословно, да се вкарат във форма - просто самото дете ще го изисква. Познавам хора, които се поддържат в отлична форма и на 60 са здрави и активни. Иначе, ако се оставиш на инерцията, на течението, ако живееш като всички останали, бързо се изхабяваш и наистина на 60 си вече с единия крак в гроба.

107.   Не не е късно.

51-100 от 138