Споделена история от Семейство

Свекърва ми е много властна жена
Здравейте, омъжена съм от 6 години. Винаги съм била изрядна, не съм му изневерявала, доколкото знам той също не е, обичам го, знам,че и той ме обича. Имаме и едно прекрасно момченце на 4 г. Отстрани погледнато всичко е перфектно, уважаваме се и си помагаме.

Но преди няколко дни случайно разбрах от него, че свекърва ми все още, след толкова години не ме е приела, очаквала от мен по-друго отношение, искала нещата да стават по-нейният начин и критикувала това, което аз правя, но никога пред мен не е казвала нищо. Правило ми е впечатление, че когато ходи у тяхните, мъжът ми се връща изнервен и все за нещо дребно се караме, а той чак сега ми каза истината. Всичко е ставало зад гърба ми, досега дори не подозирах, че може да не ме харесва, винаги е показвала добро отношение към мен, и след като истината се разбра се почувствах ужасно, знам, че не трябва да го взимам толкова навътре, но ме заболя много.

От 6 год.съм се отдала изцяло на мъжа ми и семейството, винаги съм показвала нужното уважение, ясно е, че свекъра и свекървата не могат да изместят родителите, и си мислех, че уважението е достатъчно, казвам им майко и татко и т.н. А се оказа, че моята свекърва иска от мен да се държа по определен начин, този, който на нея и харесва, за съжаление не мога, а да се преструвам не умея, аз съм открит човек и си казвам всичко.

Тя е много властна жена, винаги е подчинявала всичко и всеки и все нейният начин е правилният. Много ми е объркано и не знам как да се държа с нея като се видим,тя не знае, че съм разбрала какво е нейното истинско отношение към мен. Чудя се как е играла роля толкова години? Аз не желая да си развалям отношенията с никой, просто ме боли.

Коментари

1-50 от 69

1.   А какъв е определения начин по който иска да се държиш свекърва ти? И какво точно не и харесва в твоето държание? нМоят съвет е да бъдеш каквато си. Ти не си тука да угаждаш на тоя и оня, и да оправдаваш нечии очаквания, пък било то и на свекърва ти. Ти си тука да бъдеш себе си.

2.   Благодаря за мнението,а з също смятам така и тук явно е основният проблем. Семейството на свекърва ми са свикнали като се видят с някой и започват едни прегръдки, едни целувки, аз също го правя, но по-скоро като задължение. Не съм свикнала да се преструвам, като ми идва отвътре и ще я прегърна и ще я целуна, обаче не съм в такова настроение всеки път, какво съм виновна за това.

Тя очаква от мен да се допитвам до нея за всичко и това,че не го правя я дразни,а аз съм такава, че все гледам сама да се оправя, защото после почва едно: добре, че има кой да гледа детето, вие трябва да сте ни благодарни и така нататък. А тъй като искам да се справя сама и с домакинството, и с детето и един вид съм я пренебрегнала,не я търся за да ми помага и тя жената се сърди. Не мисля,че постъпвам неправилно спрямо нея,но не знам, тя е свикнала цял живот да се грижи за някой и сега аз един вид не и искам грижите. Лошо ли е това?

3.   Не е лошо, напротив, много правилно разсъждаваш. Все едно че видях себе си... Свекърва ти не е права да иска от тебе да живееш в лицемерие, и да те командва под предлог, че "помага". Изцяло подкрепям това, че не искаш да се чувстваш задължена по някакъв начин спрямо нея. И аз така направих, и въобще не съжалявам. Не се съмнявай в това, че си на прав път, и отстоявай себе си. Тя може да иска да се грижи за някого, но ти си възрастен съзнателен човек, а не дете.

4.   Ей, я по-полека със свекървите. Не забравяйте, че и вие сте потенциални свекърви. И вас ще ви обсъждат някой ден. Моята свекърва направо малтретираше семейството ни и затова аз (също като потенциална свекърва) ще се опитам да се държа по-настрана. С каквото мога ще помагам, съвети няма да давам, ако не ми ги искат. Убедена съм обаче, че угодия няма да има. Когато две жени обичат един мъж (син и съпруг) вечно има търкания. Както се казва снаха бях - лоша бяхь сега съм свекърва - пак съм лоша !

5.   Към 4: не говоря за твоята свекърва, или за тебе. Отговарям на авторката... аз не съм свекърва, имам дъщеря. Разберете ни малко и вие... ако имате дъщеря, и гледате как я тормози свекърва и... как ще бъде? Трябва да сме по-толерантни един към друг, да се уважаваме.

6.   Не обръщай внимание на тези детайли. Ако се допитваше до свекървата и разчиташе изцяло за детето, би казал - не се справя сама. Бъди над тези неща.

7.   Живей си живота със съпруга си и изобщо да не ти пука дали тя те харесва или не.

8.   От авторката: Благодаря на всички за съветите, принципно всеки е прав донякъде. Общо взето за себе си разбрах, че трябва да съм си такава каквато съм била винаги, явно както и да се държа никога няма да угодя на всички, така че ще правя това, което смятам за правилно пък каквото ще да става, то винаги някой от нещо е недоволен, така че смисъл от излишни преструвки и лицемерие няма. Надявам се да запазим уважението една към друга, мисля, че то е най-важно. Весели празници на всички, които четат тези страници!

9.   Ако мъжът ти държи на теб, друго не те интересува. Бъди себе си. Нали такава те е харесал, истинска. Не е важно какво тя казва, а вие каво си решавате. Ти си омъжена за него, не за майка му. Дръж се за него. У дома е обратно. Майка ми се меси твърде много. А той не и остава длъжен и всичко е за моя сметка, което ме кара да се съмнявам че ме обича. Иначе не би ме карал да страдам, нали?

Успокой се, и успех. Не е лесно да си по средата, уверявам те. затова се осмелих да те посъветвам от личния си опит. Не го притискай, за да не го отчуждиш от себе си. Не забравяй, че той е по средата между двете жени които най- много обича - майка си и жена си и му е много трудно.

10.   Не мога да не се включа - имам същия проблем с моето "съкровище"
А къде в случая е съпругът ти да я среже? Как може да си търси поводи да се скра с теб защото мама го е надъхала. Как може да допусне някой да говори зад гърба ти лоши неща - независимо кой и после (след като е изкоментирал с мама ) кое как правиш да се върне и да ти кажа "мама не те харесва. Момичета - говоря за бъдещите свекърви. Децата са твои деца до момента в който създат семйство - от там нататък са родители, съпрузи и всичко друго - не и на мама синчето. Момчетата се възпитават да се държат мъжки и да уважават човека до себе си не да интриганстват за най-близките хора .... :(

11.   Имаш много голям проблем и дано да имаш късмет да го преодолееш. Защото често такива натяквания се отразяват зле на семейството, мъжът ти ще започне да си мисли, че е сбъркал с теб, че не си достатъчно добра за него, щом мама мисли така, ще се заяжда с теб, ти ще се изнервиш и ще се завъртите в омагьосан кръг.

Аз нямам рецепта обикновенно с времето става все по-зле и накрая мама надделява, като единствено правата, непогрешимата и идеалната, а ти се превръщаш във враг номер едно. Яла съм я тази попара и ми се иска да имах рецепта, но нямам. Ако я намериш пиши.

12.   Моята свекърва няма друга по зла жена тя е най лошото нещо с което ме е сблъсквал живота толкова лицемерна и маниполативн жена.С годините се научих на едно ,което ще те посъветвам от много личен опит и болка много болка.Не трявба за теб е важно дали те харесва или не,това е нейн проблем ,бъди истинска, такака каквато си, не бъди като нея за да й се харесаш.Аз докато се опитвах да приличам на моаята заприличах на същият студенокръвен ужасен човек и това коато видах отстрани не ми хареса и то никак,и въпреки това тя не ме харесваше,без причина или повод.Това ме накара да осъзная,че каквото и да направя смъсл няма и толкова ли е важно свкървата да те харесва???Съсредоточих се в факта съпруга да ми да ме харесва таква каквато съм и спрях да се интересувам от нейните интриги сплетни и делене на членовте на семейството й.Сега се чувствам в пъти по добре.Съвета ми към те е като въпрос да си го задедеш и отговора дано ти помогне и на теб.Дай си сметка ....Толкова ли е важно ТЯ да те хареса???

13.   Майката на гаджето ми е отвратителна тя ме мрази повече от смърта и може би защото съм българка а той германец но тук в берлин няма българи но вапреки всичко аз много го обичам и той мен сащо с маика му се караме почти винаги за малки и дребни неща

14.   Tова пък от къде го измисли,че в берилн няма българи? лично аз познавам такива,които жеивят там...

15.   Моят случай е още по- сложен и от твоя при мен се получава същата ситуация. Постоянно се говори зад гърба ми какви ли не неща. Мъжът ми е между чука и наковалнята. Много му е гадно. Обичаме се много и никога не сме се карали толкова често преди да се оженим. Но главния проблем при мен е че живеем заедно. Не в една къща, а на един етаж. Ужасно гадно и неудобно за всички, но тя е убедена че така ни е добре. Непрекаснато ми натяква колко много ми е дала и как след време всичко ще ми се върне. Ужасно се чувствам и така вече 5 години. Не мога да се насладя на прекрасните моменти с моето малко момиченце и мъжа, който обичам с цялото си същество. Помощ!

17.   Офффффф тия свекърви,нямам думи..... С нашият звяр не живеем заедно.Ние сме на квартира за да не сме в една къща.В началото нищо.Като се роди детето я извикахме за малко вкъщи да помага(аз й обясних да помага не за детето а да чисти),за нищо друго.После си помисли ,че аз ще искам тя да ни гледа детето и пред нашите обяснява как тя щяла да я вземе в тях,а ние да си работим,да дава ненужни съвети....Понеже е отгледала предната внучка и си мисли,че и тук ще е така....Да ама не!!!Сега я давам само майка да ми я гледа и звяра ревнува,та......нямам думи.Гадно е че мъжа е между чука и наковалнята,ама няма как,като няма смелост да каже нищо на милата мама,аз го правя......Не ми пука дали ме харесва.Аз нея-не.Казвала съм й го.Но тя е лицемерка и пред мен нищо не казва,само обяснява колко е добра и смирена.Сега сме на здравей и чао.........толкова мога да пиша,че.....разбирам ви всички,но аз не се давам!!!Поставям я където трябва.Само за мъжа ми е гадно че той е много добър,но аз не мога да си мълча.Всяка вечер звъни на сина си ,за да му напомни за себе си и да му каже че го целува(той е на 40г.).Ако той случайно забрави да й се обади,тя се сърди и му вика,че не тя трябва да му звъни ,а той на нея(имало разлика).Означавало че той се сеща и мисли за нея.....Правя се че не ми пука но ме дразни тая скумрия

18.   Какво ти дреме, какво мисли тя?
Мъжът ти като е мухлъо да я слуша. Глдай на теб да ти е добре и не се занимавай с тази болна жена. Тръгнеш ли да се връзваш на ненормалници ставаш за смях. Загуба на време. Виж това:http://forum.mamita-bg.com/index.php?topic=7389.0
Моята бе: диктатор,капризно дете и шпионка, тормозеше ме докато детето бе малко - имах нужда от помощта и, а пък тя гледаше деца срешу заплащане, взимаше парите на мъжът ми и е била в една стая, а в другата гледачката на детето. Дошла жената при синът си ..само. Но откакто порасна детето и теглих .... и сега си живея добре.

19.   Много съм завиждала на тези снахи, които се оплакват, че свекървите искат да гледат децата, но те не давали. При мен бе обратно - тч ревнувашеи детето от синът ми. За пръв път чувах една баба да говори така на внуче, както тази простакеса на любимото ми дете.

20.   Но сега като си помисля, добре че отгледах сама детето си, за да не се чуствам длъжна на тази скумрия.

21.   Писала съм номер17.Моята е квачка и капризно дете(все търси съчуствие,все е болна,а си е ок).
Към номер19:В началото нямах нищо против да ми помага,въпреки че аз искам сама да си гледам детето.Но тя започна да игнорира родителите ми,сякаш те не са баба и дядо на детето.Без да ме пита дали ще искам да ми помага занапред обяснява на нашите как детето ми ще отиде в тях да живее,а ние да си работим.Понеже родих на 21 и си помисли,че ми се живее и не ми се гледа дете,а то напротив.Беше казала :аз съм бабата на детето,държеше се като майка на моето дете.Не за дълго ,естествено.Но точно това ме пречупи и отблъсна от нея.Тя обсебва.Така се е държала с първата си внучка и пробва и при мен дали ще стане,но уви.......А наистина в началото не ги делях бабите,но тя прекали!И двете ми помагаха,но тя искаше само тя.Обяснява както отгледах едната ,така ще е и сега ,а аз не го исках.Ако го искам -ок.Щяла да я води по консултации и т.н.Без да ме пита дали аз го искам.А аз не искам ,защото аз съм майката и аз искам да ги изживея тези неща.Много съм толерантна по принцип,опитвам се да съм над нещата и да гледам философски на живота,но за детето и родителите ми ,не мога.Не съм човек,който да си търси с кого да се скара и виждам свекървата и казвам :ааа ето с кого.Напротив.....Тя не си е гледала децата и решава това да се случи с внуците.И психолозите са го описали-"Тя върши всичко от най-добри подбуди"-типа квачка.Във всяко отношение много добра,тя е богиня...........Колко лицемерие има по този свят.......и то само в един човек.Радвам се,че не съм такава и си казвам всичко в очите на човека!.......Трябва да си направим един клуб на снахите,че......така можем да пишем по цял ден;) :))))))

22.   Ех, ужасно нещо са това свекървите. А плюс Едиповия комплекс на мъжа - става ужасно. Тази през два месеца все е болна. Ама мъжът ми има пари и й дава да ходи да се лекува, а на мойте родители няма кой да им даде. Баща ми нямаше пари да си направи операция и се мъчи с един зъб цяла година. Но на тази трън да й влезе някъде - тива по операции и се дават над хиляда лева за нейните прегледи. Това мъжът, де. Но за дететнце и 50 лева били много. Нали трябва да има за този вампир. Че е решила да живее над 100 години.

23.   21, при мен пък бе обратно. Бе казала- няма да ти гледам детето, а ти да си гледаш..зад..ника. И така - когато го нямаше мъжът ми, въобще не искаше с нищо да се ангажира с детето. Даже ме караше да викам гледачка, ако аз излезна, а тя да стои в стая отделно от гледачката и детето. А пък зълвата, не знам ..как се води. След две години дойде да види..бебето..не била готова брат й да има дете! И после ..обичай ги, вярвайим.Ами не става!

24.   И моята свекърва е така идеми да и отрежа гърлото :))) ... но и мъжът ми е мамино синче и я слуша и вече почва да ми писва от цялата тази работа тя не ме харесва и смята че сън неподходяща за нейния син !!! На края и на двамата ще им го начукам и айде по - живо по - здраво нямам повече нерви.МАМА да му търси ЖЕНА .

25.   Моята свекърва ме мрази защото съм няколко години по-голяма от сина и! Тъй като съм по-голяма няма да мога да правя секс-според нея! Което за мен е нелепа глупост! Жената и на 100 може да прави секс, но не и мъжа! Един мъж може да прави пълноценно секс до 35 г. след това почва да има проблеми! А сина и има проблеми и сега, но тя този факт не го отчита и това че причината за проблемите на сина и е тя- тя това никога няма да го признае, защото е надута и арогантна ! семейство и деца!
СЪВЕТ:
Съвет към всички млади семейства, да не живеят при родителите на който и да било, ако искат да имат семейство... Ако не искат семейство нека живеят при свекърва или тъща няма значение! Има ли хора има проблеми, а когато са само двама души дори и да се карат се разбират, почне ли месене от ляво и дясно край!

26.   Мила, ти си цвете. Аз още не съм се омъжила, но така наречената свекърва и свекърат ми са... Мъжът ми е от далече от друг град, дошъл студент в града, в който живея, запознахме се и се залюбихме. Разбирам ги от части хорицата. Загубили са един син, но аз няма да го убивам, обичам го. Има разлика. Ходим в годината 7-8 пъти на гости за по 2-7 дена, зависи от отпуските. Писнало ми е да слушам как съм го дърпала назад, как не сме един за друг, как те не са се разбирали той да е с мен, по - добре да се разделим. Всичко това го казват в очите ми. Била съм "сребролюбка" /нека се има в предвид, че родителите ми нямат много възможност и въпреки всичко ме записаха да уча висше, което аз прекъснах, за да не си загубя работата, за да не съм на издръжките на мъжа ми/. Всяко посещение ми се струва като едномесечно и при тръгване след отдалечаване от около 100-тина метра аз започвам да плача с все глас. Това са малките ми преживявания с тях. Другите са доста фрапантни и не са за споделяне. Всеки ден има обаждания да напуска таз си работа и да се хваща на по-платена, че кой ще ги гледа като остареят... Та на твойта тема. Нека си говорят каквото щът. Не позволявай само да му промиват мозъка. Опасно е. Не задържай за себе си гнева, споделяй го иначе ще дойде ден в който ще експлодираш като мен и тогава горко им на свекърите ти /за теб ще буде за щастие, но на дали целта е да нараниш мъжа ти/. Желая ти успех и на всички в нашето положение. Трябва да се подкрепяме.

27.   Не мислите ли. Тези ваши"лоши" свекърви са отгледали и възпитали свойте момченца така и по такъв начин, че вие да ги харесате и обичате. Вместо да сте им толкова сърдити вземете малко пример от тях как се възпитават момченца за да са обичани един ден. Ако бъдете поне малко благодарни за това как са възпитали мъжете ви няма да сте толкова ядосани. Не ви опреквам не го приемайте по този начин. Но няма жена на този свят която да мисли лошо за детето си дори би лила и ваша свекърва.
Какво желае една свекърва:
Да чувства, че Синът и е обичан.
Да се порадва на внуче.

Стаховете на свекървата:
1. Може би няма да ме гледат? Което е глупаво досега не е била зависима от вас и скоро няма да е.
2. Не съм обичана. Мислят ме за по чужда в сравнение с тъщата.

В момента не се сещам за друго.
Ако се подсигури това тя ще е най-щастливата Няма да ви създава проблеми. Тя е майка като вас.

28.   Мили дами, за съжаление ситуацията ви не е някакво особено изключение на нашите географски ширини. Може политически да сме уж в ЕС, но културно и ценностно голяма част от населението е още в Османската империя. Доказва го и успехът на турските сериали, които намирам за особено вредни. Гледала съм и просто не мога да повярвам, че това се гледа и от млади жени - там снахата винаги е лошата, курвата и т. н., старите и съпругът винаги са добрите.

Да ви е познато?

Не сте виновни, скъпи снахи с нищо - вие сте гледали мъжа си, не майка му като сте се женили - ама това е било грешката!!!

Цял живот съм слушала като отидем на село как майката на татко ПРЕД НАС, ДЕЦАТА МУ и пред майка ни му натяква тя каква е - наричаше я помакиня (а тя не е, дори и да беше - какво? ), пред нас го овещаваше да я зарязвал, да отишъл да я гледа - тя му е майка, а сама стои, да остави НАС, да гледа нея (не е била болна и не е)... така прекарвахме цял месец от лятото си, цялата отпуска на родителите ми, за да сме я уважили - майка ми от модерна и подържана жена се превръщаше в прислужничка и селянка, в тихо и покорно същество и ревеше всяка вечер, а татко я успокояваше и се чудеше къде да се свре. (номер 28. - това ти предстои и на теб май, ако търпиш като майка и си мълчиш, да не ти говоря какво ни беше на нас - децата, умирахме от страх, че татко ще ни остави и ще отиде при баба)

Тогава си казах - ще гледам свекървата, ОБЕЗАТЕЛНО и няма да се женя млада и да живея в тяхен апартамент или недай си Боже с тях!!! (не че татко не е зет на припек и не живее в къщата на майка, това може би ни спаси)

Приятелките ми се подиграваха, че съм била стара мома (сега съм на 25, няма да се омъжвам поне до 30). Те се изпоомъжиха и отидоха да живеят при свекървите си - МЪКА.
УЖ БЯХА ДОБРИ СВЕКЪРВИ, уж много модерни, нямало да се бъркат. Така твърдеше и вуйна ми, а разведе сина си, съседката на баба успя да разведе и двамата си сина - те се пропиха, единият пиян блъсна пастрока си и го уби, после от пиянстване умряха вскичи в рамките на 5 г., съседката остана без синова да се я гледали и също умря.

Според мен думата „свекърва„ е мръсна дума - тя е остатък от едно старо време на патриархата - младите са живяли при старите, а младата снаха е била прислугата и си е мечтала да стане свекърва, за да управлява и командва - в стил турски сериал. Сега пак като се гледат тези османски сериали много свекърви по кафетата говорят как са били прави - в този и онзи филм една същата като снахата.
Колкото до тъщата - то само в българския има две думи за майките на съпрузите - ние сме живяли в къщата на баба ми, майка на майка, и тя никога не се бъркаше, винаги гледаше да излезне от стаята като родителите ми имаха препирня и дори е защитавала татко - винаги казваше - те ще се оправят. Нямала е претенции колко велика била, защото нейна все пак беше къщата ни. Не. Благодареше на татко при всяка възможност за всяка дреболия и ни е отгледала, а майка си е работила винаги.

Гледай първо свекървата, после мъжът, ми казваше майката на майка. (и тя напатила)

Моята свека е на 1000 километра далече (иначе да съм се развела 100 пъти), родила е на 40 и е много стара и няма енергия да ни се бърка и синът и и се обажда веднъж на 2 месеца, като му се скарам, да се обади на майка си - тя е била на младини голяма кучка и е равела другите си (двама) синове, за радост, няма сили вече да се бърка на нас и на никого няма да липсва (включително на синовете си, колкото и жестоко да звучи) - от внуците е била изолирвана нарочно, и моите деца няма да види щом е такава.

Не ме интересува дали един ден ще бъда свекърва - едно знам, аз ще бъда МАЙКА на сина си, нито повече, нито по-малко - няма да му се бъркам в семейството, няма да му помагам, , но няма и да искам да ме гледа някой - има си старчески домове и ще запазя съветите си за себе си. Внуците са радост, но не са мои деца - нека всеки си гледа семейството.
Нито старите са длъжни да купуват къщи и апартаменти и да помагат, но МОЛЯ ДА НЕ СЕ БЪРКАТ в живота на младите.

Нямам аз реален съвет - със свекъвите няма оправия още от времето на „Железния светилник„.
Баба ми остаря и видя, че не може да раздели родителите ми. Сега се мазни на майка, за да я прибере и да я гледа, но няма да стане - къщата си е на майка от нейната майка и там лошата свекърва няма а й стъпи. Да се оправя.

29.   До 27: в коментарите повечето съпрузи бяха окачествени като мухльовци и мамини синчета... не знам с какво толкова може да се гордее една свекърва, ако това е мнението на съпругата за благоверния и за възпитанието му. Друг въпрос е, че жените сме много влюбчиви и си затваряме очите за мухленскодо дакото не стане твърде късно. Ненавиждам свекърви, които се смятат за по-специални от снахите и тъщите - жени като жени, никой с нищо не им е длъжен в повече. Всеки трябва да си гледа своя живот и своите проблеми. Щом синът се е отделил и е създал семейство, неговите проблеми се решават в новия му дом и в новото му семейство. Свекървата да си гледа свекъра и старините, и да не се изживява като слънце, което може навсякъде да огрее... защото не е.

30.   От № 27 до № 29
Благодаря зя изяснението. Имам въпрос.
Защо мъжът е мухльо? Защото не е защитил жена си на момента от свекървата и не е набил майка си за оскърблението.
Ако вие сте тази майка /свекърва/ как бихте се почувствали? Да ви набият заради младото момиче което не разбира какво искате да го научите от опита в живота си. Е вярно, че тук и свекървата е сгрешила всеки има право да натрупа свой собствен опит в живота. Не сте длъжни да живеете нейният живот просто да и простите грешката и да и покажете, че вие искате сами да си натрупате опит. Без злонамереност.
Ако мъжът е найстина мухльо / в пълният смисъл/ смисъла да се отнасяш добре с майка му е никъкъв. Ако не можеш да го понасяш. Разведи се и толкова. А ако е мухльо само защото не мисли като вас в момента /свързан с майка му/ иначе си го обичате. Има смисъл за старание и разбиране. Поставете се на негово място карат се двете най-любими същества в живота му. Ако се намеси не само ще бъде той виновен ами и няма да постигне нищо. Няма да успее да ви сдобри трябва да защити една от вас. Той ви обича и двете боли го и за двете ви. Тя винаги ще е МАЙКА /свята дума/ а вие любовта на живота му.
Когато откъснеш ябълка от дървото ябълка дори да я занесеш на 1000 км тя си остава ябълката от това ябълково дърво. т. е. няма да се прекъсне връзката с дървото дори на край света. Дано ме разбираш. И дано някоя млада добра женица не вземе твоята ябълка / момченце/ един ден. Да не ти дава досъп до него, да не можеш да се радваш на успехите и радостите в живота му. Да му дадеш съвет ако има болезнен за него проблем и т. н..

31.   Писала съм 21. Подкрепям те 28 :))))За съжаление моята свеки се мислеше за богиня, за много повече от майка ми, тя най-много си обичала децата и така нататък. Сякаш ние, другите майки не си обожаваме децата... След като я дистанцирах от мен и детето, (от мъжа ми не искам, не си и правя труда)се чувствам прекрасно:)))))))))))само, че сега досажда 1000 пъти повече на сина си. Горкичкия... той мног о я обича, но му идва в повече, щом го споделя вече и с мен... Та, ако мога да дам едно съветче как се справих с проблема:Още при първите признаци, че иска да изразява мнение(без никой да я пита), да дава съвети, да ми гледа и обсебва детето(БЕЗ НЯКОГА ДА СЪМ ГО ЖЕЛАЛА ТОВА), да не зачита родителите ми и да обяснява:"Аз съм бабата", като, че ли майка ми не е... и обясних, че не искам да ми помага по никакъв начин. Имам майка, ако имам нужда, но нея не я искам, в момента й казвам само здрасти и чао. Всичко, каквото ми е било на сърцето съм го казвала. ГОВОРЯ ДИРЕКТНО, колкото и да боли, ако не беше така мисля, че семейството ни щеше да е съсипано от нея. Идва да вижда детето и се прибира. Много съм доволна, въпреки, че от лицемерието й понякога искам да я пребия. Така се справих нито ще й мълча, нито ще й се мазня(това тя го прави де). Но милата продължава ве да е болна и все да има раци и др болести... Толкова е здрава(видях й изследванията... ), много по-здрава от всички нас.... Спукало й се капилярче в окото, хоп веднага телефоните и да побърква синовете си и възможно най-бързо на лекар:))))сладурана. Вече не питам как е, здрава ли е, добре ли е... то се знае, че ако я заболи пръст и скоро ще умре... Пфффффффф... Успех на всички! С такива същества бъдете силни и им покажете, че тези номера минават на съседките, не при вас, покажете силен характер и кажете и най-лошите неща, които мислите, в очите им!

32.   Какво ще постигнете с най-лошите думи обичта на детето и ли? №21/31. Или доказателство, че вие сте по-силна по-важна от всички.

33.   Така като гледам какво сте писали май всички свекърви са много зли :) Аз все още не съм омъжена но си имам една кандитат свекърва която е много гадна и отсега не знам какво да правя с нея, а си представям ако се омъжа! Тя не дава на приятеля ми да споделя нищо с мен, постоянно го пита и то пред мен "Какво сега пак ли тя е по важна"! Когато знае че аз съм свободна постоянно намира работа за да не може да сме заедно. Постоянно му казва какво да прави когато ми каже нещо тя веднага пита за какво и каза? Ако имате какво да кажете по този въпрос какво да направя, ще съм ви благодарна :)

34.   32, най-лошите думи, които казвам са истината, която тя казва, че иска да чуе, но не е готова, когато й я кажа... Аз съм прям човек, както обичам да ми се казва истината, така и аз да я казвам. Това е. Исках да напиша да не се говори с недомлъвки, а директно(свекито твърди, че обича да говори така, но незнайно защо не й се отдава и не го прави, а лицемерничи). Не я обиждам. Не съм имала за цел да се карам с нея или да се дистанцирам, но когато се роди детето, с всичките грижи.... аз мога ли да се съобразявам с други извън нас тримата..? ! И длъжна ли съм...? ! Прекъснах нещо в зародиш... Тя беше с идеята, че си е отгледала другата внучка(казва аз съм повече от майка за нея.. ), така да постъпи и с нашето дете, без ние да го желаем... Имаше една намеса и едно обсебване(уж да се покаже колко е добра... ). Естествено мога да пиша още много.... По-горе съм обяснявала и конкретни ситуации, както и, че не съм човек, който си търси с кого да се скара за разнообразие! :)

35.   Думите са голямо оръжие и често причиняват голяма болка (както на свекървата така и на снахата). Когато една жена се омъжи трябва да се съобразява с роднините на мъжът си не защото бил "неписан закон", а защото тя самата изисква от мъжът си той да се съобразява с нейните роднини. Нима вие бихте понесли мъжът ви да се отнася така с вашата майка. Пък дори й тя да дава съвет за нещо. Но той е мъж трябва да мълчи дори да не му харесва съветът.
Да вие се омъжвате за мъжът си не за неговите роднини, но в този момент те неговите роднини стават ваши роднини както и вашите негови. Трябва да се отнасяте с тях като с ваши роднини ако искате и те да се отнасят така.
Когато са млади жените искат да обсебят мъжете си, мъжете им да нямат достъп до свойте роднини или този достъп да бъде ограничен, само ако жените присъстват. Това е вид ревност от майката на любимия после ревнуват децата си макар децата ще бъдат винаги техни. Влиянието на бабите никога не е било толкова голямо и толкова заплашително за майката. Няма начин да ви изместят от сърцата нито на мъжете ви нито на децата ви. Този който ви измества сте самите вие с думи и държание. Бабата обича "слънчицето " на своето "слънчице" и нищо повече, иска да даде съвет от опита си (което е грешка все пак този съвет никой не й го иска) пък и никой не ви задължава да изпълнявате точно. Свекървата малко ревнува защото ако майка ви ви даде съвет я слушате безкорестно а в съветите на свекървата винаги търсите лошото съветът винаги е под съмнение.
Тази свекърва е баба на вашето дете дори и да искате няма как да изтриете нито нейното съществуване нито гена й от кръвта на детето. Може да не й го давате да го види но тя винаги ще знае, там някъде има наследник на моят ген. Детето винаги ще знае там някъде тати има майка която сигурно го обича така както мама обича мен.
№ 34 Писала си "аз мога ли да се съобразявам с други извън нас тримата..? " Можеш и трябва ако желаеш и някой друг да се съобразява с теб. Светът не се върти около теб. Знам в момента се чувстваш велика, обичана от мъжа си МАЙКА на дете, но има едно" но" не си първата обичана нито си първата майка. Жените на по-голяма възраст също имат чувства искат и могат да обичат и те са били млади и те са били обичани и те са били майки. Искаш твоето дете и детето на твоето дете да те обичат, а ти самата искаш да прекъснеш мъжът ти и детето му да не обичат свекървата само защото ти така си преценила. Сигурна ли си, че твоята преценка в момента е най-правилната?
Аз съм № 27/29 макар да разбрахте по думите ми.

36.   И ках само още нещо да спомена аз съм №27/29/ 35 на 30 години снаха на "лоша свекърва". Която ми се караше много напр. защо пера често и т.н. Която научи двегодишното ми дете да ми казва да ме сменят с татко си, да си вземат друга майка и т.н. Трябваха ми 7-8 год да разбера какъв е проблемът и сега проблем нямам. Не съм я отрязала /отдалечила/ продължавам да пускам детето при нея. Просто намерих пътя.

37.   Номер 26, за мен какви ли не гадости се изляха заради годините ми... и то още като не бяхме женени... Сега се правят че нищо не е станало иначе ме изпокълваха за дребни неща ама мълча защото все още нямам дете от него! Но дойде ли детето не ми пука ще казвам каквото ми е на сърце... А най-хубавото е че за сега не сме при тях и дай Боже никога и да не се налага да сме!

38.   28 номер, много хитра свекърва е имала майка ти същата кучка като моята свекърва, ама моята си е баш кучка без извинение-не е ясно с колко е спала по време на брака си! Седнала съвети и да се меси, сина и е бил неин докато е бил внейната къща сега вече е негов си и каквото си реши това ще прави а не каквото тя се опитва да му налага! Докато е бил при нея не се е сетила да се грижи и да го обича като майка, даже не знам дали го е гледала ами доколкото виждам баба му го е гледала, тя ме прие с много любов и топлота, не веднъж ми казваше че съм хубава, ако не беше тя надали щях да се задържа в дом в който семейството не е най-важната ценност на тоя свят!

39.   Номер 33, или го зарязвай тоя дето не се обажда и не прави забележки на майка си или ще си търпиш ада, а има и друг вариант като ги говори тези неща се обърни към нея и я питай какво иска от теб и сина си? Успех и никога главата долу

40.   Аз мисля, че в много от случаите тъщите са по-гадни и повече се месят от свекървите. Но жените много обичат да слушат майките си. Тъщите са прави по закон като че ли. Добре, че вкарах моята в Пирогов със счупен крак, от тогава не се меси и не идва на гости. :)

41.   40, зависи от тъщата и от свекървата.
За една жена е по-тежко да понася вкъщи свекърва, защото домът си е женско царство - две жени на едно място не се спокаждат, на мъжа му е през... какъв цвят е солничката.
Без особени агресии човек трябва да може да поставя граници - старите трябва да знаят, че нямат общо с вашесто семейство, че сте им деца, но вече си имате ваше семейство - родител сте, съпруг или съпруга. Който оставя майка му или баща му да се бъркат в семейството му, сам си е виновен, ако го зарежат! Много разбити семейства има заради такива тъпотии

42.   Хахаха домът бил женско царство, ти чуваш ли се? Аман от егоистични жени! Домът е и на двамата. Няма да позволя на ничия майка да се налага в моя дом - нито на жена ми, нито моята. И да не ме интересува цвета на солницата, но не бих искал да спя в спалня с червени, лилави или розови стени и подобни простотии, които жените правят, недопитвайки се изобщо до мъжете си. Все пак и мъжете живеят в тази къща. Никой нормален мъж като се прибере от работа не желае вкъщи обстановката му да е дразнеща.

43.   42, прав си, само гледай ти сам да спазваш намерението си и в живота!

45.   При мен е много странно. Не ми е свекърва все още... Обикновено се държи много добре и казва, че много ме харесва, но понякога стават неща, които силно ме замислят. Примерно седим на масата, хапваме, има и други хора освен семейството им и в един момент чувам как ме обсъждат. Не ми става приятно, въпреки че не съм чула точно какво се говори, а понякога съм чувала и обиди де, например че съм "отнесена като баба си", която тя даже не познава. Пък и жената е навъзраст каква да е...

Като съм споделяла на приятеля ми, той казва, че няма нищо такова и че всичко това е плод на болния ми мозък едва ли не. Но това с обсъждането не се е случвало един път два пъти,а малко повече пъти ..всеки път ми се причува ли? Не зная понякога си мисля, че проблема е в мен. Полудявам ли? Параноичка ли съм? Не искам да споделям на майка ми, защото не искам да я тревожа ... моето семейство няма нищо общо, аз не съм възпитана така .. да няма за какво друго да говоря, че хората да обсъждам...смешно е, грозно е, просташко. Пък и двете ми баби са много свястни женички..

Другото, от което много ме беше заболяло, но естествено пак на никого не съм казала е : Веднъж се бяхме събрали пак на вечеря, но този път приятелят ми си беше извикал някои негови приятели с приятелките. Аз отидох малко по-късно. Като отидох влязох в кухничката с едното момиче да помогнем, а нея (бъдещата свекърва уж) я чувам как казва на приятеля на това момиче, колко хубава била, браво на него. През цялото време на нея и обръщаше много повече внимание отколкото на мен.. естествено аз се направих на пълен непокис и реших този път нищо да не казвам на приятеля ми.

Няма нищо лошо в постъпката й по принцип, но не можали да каже колко е хубава и колко я харесва преди аз да отида, че и пред сина й .Това какво означава, че аз не съм достатъчно добра и хубава за него ли? Ми не мисля така, аз даже бях без грим, съвсем нормално, ежедневно облечена.. ненацапана. Не знам тази жена си противоречи..един път много ме харесва.. друг път чувам някакви работи, а последния път и мъжа и си позволи да ме обсъжда с нея и съседа им..тя каза колко ме харесвала... , на съседа думите, които чух бяха "не знам, не знам те да се оправят", а на мъжа й: "ми тормози го" ....

Боже ..писна ми.. Аз ли съм лудата..те ли ?...Не ми пука дали ме харесват, но все пак да не ме обсъждат в мое присъствие..нагло е.. и все пак какво става ... Някой път се държат с мен с голямо уважение.. друг път такива работи .. Сигурно проблемът ми ще ви се види нищожен сравнение с вашите, но имах нужда да споделя с някого ..тормозя се.. Какво да правя ..то няма смисъл на приятеля ми да казвам ..той пак ще каже, че съм се объркала и ми се причуло. Казвал го е и друг път когато приятелите му са ме обсъждали ..все пак всички тези хора са в живота му от преди аз да съм, въпреки че много ме обича.

46.   За съжаление човек трябва да е малко лицемер в този живот. Прави се там пред нея на много загрижена. Като каже добре, че аз ви гледам детето, кажи й- да, майко, така е, добре че си ти. Искай й уж мнението за разни неща, пък после си прави твоето. Така ще ти е мирна главата. и мъжът ти ще е доволен. Като я видиш прегърни я. Насили се, постепенно ще ти стане навик. Какво да се прави- като се събираме с някой, се събираме и със семейството му.

47.   Реших да напиша нещо на 45 мило момиче защо се косиш какво е мнението на роднините или приятелите му имай малко повече самочувствие. Мисли си например, че каквото и да чуеш не е ставало дума за теб така, ще ти е по лесно. Какво от това дали те харесва свекървата не е ли по важно мъжът ти да те харесва. Радвай се, че пред теб правят мили очички защото можеше и пред теб да го казват.

48.   Аз пък ще ти кажа никак да не ти пука. Постъпвай както си го правила досега.
Уважението е може би задължение, но обичта-не.

49.   И моята все се оплаква на мъжа ми от мен, ако например дойде у дома, после намира една камара кусури за пред него, но той не се впечатлява и не крие от мен. Просто се радвам че не се налага да живеем заедно...

50.   45 : Благодаря ви, много сте прави, така и смятам да постапя. Все пак няма смисъл човек да се ядосва заради грешките на другите, пък и трябва да се науча да гледам по от високо на такива поведения. :)

51.   При мен беше много зле, но си реших проблема донякъде като се изнесохме - живеехме апартамен под апартамент. Сега сме при нашите - в един двор. Свекър, свекърва и девер не съм веждала от почти 4 години, а съм омъжена от 9. Мъжът ми ходи, взема и децата, а аз оставам сама вкъщи. Боже, колко е прекрасен живота.............

52.   От личен опит препоръчвам твърдо следното: Всяка жена, която има проблеми със свекърва си да седне и да поговори кротко, но категорично с мъжа си и да изиска от него да тупне с ръка по масата на майка си и да й обясни че това е неговото семейство, в което тя няма никакво място за намеса. Контакти с родителите само в рамките на "добрите отношения". Ако мъжът се гъне и мънка пред майка си, запомнете момичета Вие просто имате семейство само на книга и най-важното Вие просто нямате мъж. Рано или късно това ще даде своите отрицателни последствия.

Дайте му време, но ако не виждате никакъв шанс за промяна, бягайте докато сте още млади и имате шанс да си намерите щастието с друг човек. И запомнете в едно семейство, където царува напрежение децата не са щастливи, така че и това не е аргумент да продължавате агонията.

1-50 от 69