Споделена история от Семейство

Не искам да бъда като баща си
Баща ми не е много добър човек. Не че е убиец или нещо просто не се държи добре с майка ми и аз съм тоя които постоянно я гледа как страда. От малък винаги си повтарям че никога няма да стана като него. Но колкото повече пораствам толкова повече започвам да откривам прилики с него и това все повече ме плаши. При всяка моя постъпка се чудя, така ли да направя и повечето пъти само защото баща ми прави така аз не го правя. Не знам какво да правя. Мисля постоянно за това и започва да ме хваща страх да не полудея от тези раздвоявания.

Коментари

1.   Не можеш да станеш като него, защото ти и той сте двама отделни човека.
Имал си лош пример пред себе си и си осъзнал, че това не е правилната посока. Явно е че се опитваш да не я следваш, така че не виждам къде е проблемът...

2.   И аз съм в подобна ситуация. Още от малък не живея с баща ми, виждахме се често, но живеехме отделно. В него виждах, а и продължавам да виждам, много черти в характера и постъпки, които намирам за абсолютно неприемливи. Например неговият пословичен инат, който минава всякакви граници и сякаш го прави, за да дразни другите, а не за да отстоява позиция. Това не е само мое мнение, всички около него го виждаха. Има много неща, които ме дразнеха - отношението му към хората, тоталната му незаинтересованост към мен и живота ми (не живеехме заедно и не го интересуваше къде и какво уча, какво правя, как живея, имам ли нужда от нещо), егоизмът му - както казах не се интересуваше от мен, а при всяка наша среща говореше само за себе си. Има още много неща, нека спра до тук.

Та това, което искам да ти кажа е, че и аз поякога усещам как постъпвам точно като него и това ме плаши. Знам как изглежда той отстрани, знам че това, което прави не е правилно и си мисля, че аз, без да искам, в някои моменти, се превъращм в негови копие. Съветвам те да се опитваш да не повтаряш неговите грешки, знам че не е лесно, но това е правилния избор. Нека неговите грешки бъдат пример, който ти няма да следваш.

3.   Има такъв момент. Човек попива поведението на родителите си и в един момент започва да ги имитира, даже и когато никак не иска. Просто има подсъзнателни процеси, които не можем да контролираме. Виж, това не е нещо страшно, не се плаши. Щом убежденията ти са напълно различни, дори и да правиш някои неща като него, все пак поведението ти ще съответства на ТВОИТЕ убеждения. Пък и едва ли всичко, което той прави, все е лошо. За щастие, освен подсъзнателното, ние имаме и открито съзнание, което можем да контролираме. Няма основание за притеснения.

4.   Основателно се притесняваш - "попиваме" черти от нашите родители, независимо дали искаме или не. Но всеки избира дали да потисне този пример, който има от родителите си, и да покаже положителната си страна. Всеки носи добро и зло в себе си. Това е част от същността ни. Просто избери да покажеш доброто.

п. п Представяй си какъв искаш да бъдеш, а не какъв НЕ искаш да бъдеш. Има огромна разлика. Ако нямаш цел, нямаш и път.

Фортуна